Секојдневната монотонија...IT'S KILLING ME!

Sasence

V.I.P-very important princess
Член од
21 ноември 2005
Мислења
154
Поени од реакции
1
Да,целосно се согласувам со сите што пишаа....но проблемот е после оној бурен период(пр. одмор со друштво,некоја добра журка,нов симпатија и сл)...наеднаш после тоа што сме доживеале иде down период...едноставно живееме со секавањата...и колку пати да отидеме на некое место никогаш нема да го доживееме како НЕКОГАШ!!!
Се прашувам дали постојат луге што никогаш ја осетиле монотнијата...не како болест(сите знаеме дека таа може да биде почетна фаза на депресијата)туку едноставно период...
И уште едно прашање....Дали некогаш помислувате колку повеке имате доживеано толку повеке трагате по нови(поинтересни) работи?
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
de bre sasence izvini smesno nekako ova nikot ...sasence ... mislam na sekoj mu bilo nekad monotono toa e normalno u zivotot...

Da ti dam sea tebe da ebes po tri picki sekoj den razlicni i taka 3 godini na kraj ke stanesh peder za promena ...

Jebiga imas usponi i padovi

A inaku dozivuvanejto e spored mene zivoten adrenalin i stanuesh djanak u toj smisol i sekogash barash uste uste ... ne rekle djabe evreite najtesko e da imas pa da nemas ...

Primer te odnesam ja tebe sea u Pariz da ziveesh ko car mesec dena se provodis i posle te vratam u Sveti Nikole ...ke tragas normalno patot da otides kaj ti bilo pointeresno

ete toa ti e zivot u kratki crti avanturisticki
 

Sasence

V.I.P-very important princess
Член од
21 ноември 2005
Мислења
154
Поени од реакции
1
женско суум :wink:
а инаку не сум опседната со монотонијата на животот напротив имам доста интересен живот...само едноставно видов дека ја нема оваа тема па така дааа....решив да отворам
 
Член од
14 август 2007
Мислења
3
Поени од реакции
0
se soglasuvam so ovaa tema MONOTONIJA NA ZIVOTOT no mislam deka ako sekoj znae kako da go zivee zivotot i nema da bide tolku monotono. Ako sekoj den si naogjas po nesto novo zanimlivo i interesno nema da bide tolku monotono kako sto nie si zamisluvame nie ednostavno se tupime vo edna rabota i se oklu nas ponatamu e monotono se plasime da napravime novi raboti vo nasiot zivot plasejki se od tugite mislenja.:wink:
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
izvini toas imav nekoj oset deka ke se zaebam

ok da ti dam ja toas tebe ( ne sfakaj licno ) sekoj den soping sminki posle tri godini ke reces aman vishe zaeib ke idam nenasminkana ( ups pak se zaebav toa kaj zeni ne vazi - neadekvaten primer )
 

Sasence

V.I.P-very important princess
Член од
21 ноември 2005
Мислења
154
Поени од реакции
1
Шминкааа-пффф...тоа не е монотонија тоа е ни е дел од животот прифатено како секојдневие(па досадно или не се завивиси од расположение):pipi:
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Ретко се чувствувам така, зашто умеам да си го направам животот интересен, онака као што јас сакам да живеам, нормално со некои лимити. Монотоност не ми се десило сега брзо или не памтам, си го креирам животот така да нема слободно место за монотонија. Секогаш е бурно и интересно, динамично, понекогаш уморно но никогаш монотоно.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Монотон никогаш не ми бил живото, треба самиот да си го направиш интересен, каков шо ќе одлучиш да биди живото така ќе си живееш.
 
Член од
1 септември 2007
Мислења
42
Поени од реакции
0
za da ja sovladas monotonijata, nikogas ne bidi sam pa nitu ni vo sopstvenite misli. mnogu se plasam od monotonija, na mene deluva destruktivno. zatoa smetam deka sekoj treba da se trudi sto poveke da kontaktira i opsti so ostanatite lugje koi ne opkruzuvaat, da steknuva novi prijatelstva...
nema podobar lek od drustvo:wink:
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
Монотонија=безбедност.
Возбуда, нагли промени, авантури, ups&downs, непредвидливи ситуации=опасност.

Е сега, кој како си ја наредил. Секој сака различен начин на живот, секој има различни перцепции за животниот тек. Некои сакаат мир, некои сакаат бранувања. Некои мирно срце, некои адреналин.

Јас лично се чувствувам безбедно во својата монотонија. Ама потсвесно ги посакувам промените од кои се плашам... И повремено сакам да ја срушам монотонијата во која живеам.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.845
Поени од реакции
23.488
Постојат милион и еден начин да не биде така. Основниот принцип на клабингот. Од театар до кино, од книга до Интерет, од кафана до транс журка, од road trip до куќна збиранка. Се е горе. Како ќе го прифатиш и како ќе го направиш.
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.143
Поени од реакции
860
Кога доаѓа есента, секој ден ми е така. Се стемнува во 16:00, и практично цел ден е уствари ноќ, надвор е ладно, и и да сакам да излезам, или сите што ќе ги викнам учат или нешто сл. Па ништо, барам некаква занимација, на компјутер или сл. или ќе му се јавам некому и ќе му прам 1 саат муабет на телефон.
 
С

Сатори

Гостин
Монотонијата е добра кога е само момент, ден во кој навиката преовладува врз случајноста.
Монотонија на животот, тоа е драги мои веќе избор.Сите ние бираме дали животот ќе ни биде убав или не, монотоничен или интересен.
Толку е просто.:jaj:
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Понекогаш и монотонијата знае да биде интересна:wink:
 

Fabullous_178

Psychonautics:.
Член од
21 февруари 2007
Мислења
2.987
Поени од реакции
190
Понекогаш и монотонијата знае да биде интересна:wink:
Да,понекогаш треба да уживаме во неа,бидејки ни дава сигурност.Дури и е интересна.Замисли,секојдневните мали навики,како на пример целодневно седење пред компјутер или гледање телевизија го сочинваат најголемиот дел од нашите животи.Адреналинот е ОК,не понекогаш треба да се одмори од него и да се побара заштита во прегратката на монотонијата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom