Секојдневната монотонија...IT'S KILLING ME!

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Постојат милион и еден начин да не биде така. Основниот принцип на клабингот. Од театар до кино, од книга до Интерет, од кафана до транс журка, од road trip до куќна збиранка. Се е горе. Како ќе го прифатиш и како ќе го направиш.
Да, така е, само некои едноставно не умеат тоа да го живеат:helou:
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Едноставно телото понекогаш недозволува да правиме нешто што сакаме. За секое земно уживање човек треба да се потруди за да го добие. А не секогаш сме способни да сработиме било што....
 

Zemzela

носител на титулата ултимативен клабер
Член од
19 јули 2006
Мислења
5.045
Поени од реакции
151
Многу мразам монотија...сакам да живеам брзо,не до степен да немам време ни во ВЦ да отидам ама не сакам да ми е здодевно и монотоно...енергијата доаѓа до израз
 

Slatka mala

*** unique ***
Член од
10 јули 2007
Мислења
652
Поени од реакции
2
Кога ке ја снема монотонијата во животот??Кои се причините што ја создаваат?Чувствувате ли потреба дека не сакате веке да живеете на исто место....?
Монотонијата е присутна речиси во сечиј живот, помалку или повеќе.
Тоа се моменти кога мислиме дека постојано ни се врти истиот круг, се едно исто ни се случува и нема ништо ново за нешто да се смени.
Причините кои ја создаваат веројатно се токму овие, истото темпо на живот секојдневно и се што ќе се случи е Дежа ву.
Таа потреба за да живеам на друго место сум ја почувствувала повеќе пати, но само на неколку дена, за да сменам малце средина, да одморам глава од постојано истите работи кои тука ми се случуваат, можеби за да запознаам нови лица и за ништо повеќе. Но, секогаш сум сакала да заминам и по извесен период да се вратам.
Никогаш не ми дошло до толку преку глава од оваа мнотонија овде, па да посакам да заминам и никогаш да не се вратам.
Периоди се тоа само кои поминуваат за брзо време, барем кај мене.
 

Batistuta

..пак од скриен број...
Член од
16 февруари 2005
Мислења
1.945
Поени од реакции
50
Монотонија може да има и кај Роман Абрамович и кај некој циган од Шутка. Монотонија може да се јави и ако е*еш различни манекенки секој ден, ако снимаш порничи, ако продаваш зелки на Бит Пазар или ако играш за Милан итн. Ама зависи од самата личност.
Причината е секојдневието, кој како си го доживува и колку има желба и потреба за промени...

А што се однесува до монотонијата од типот “Што да правам денес од 3 до 5“ ја има кај секого понекогаш :pos:
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Монотонија, нема кој не ја почуствувал. Секој мора да си го направи сам животот интересен. Сум сретнала случаеви кои се нерасположени само зашто не се во добро друштво во тој момент. Ја на пример секое лето идам на одмор на исто место, таму ги преседувам трите месеци, а обично има луѓе само во шпиц сезона, крај на јули и почеток на август. Сепак, си наоѓаам најразлични работи за праење, се запознавам со нови луѓе, се шетам па макар и сама, се сончам, слушам музика и баш ми е гајле.Go with the flow:music3:
 

Kvendolin

чупе од бурдите
Член од
24 март 2007
Мислења
1.003
Поени од реакции
75
Монотонијата треба да си ја дозволиш. Не велам дека се работи за убаво чувство, ама да ти е монотоно значи дека си одвоил време за ,,драматизирање,, дека ништо не ти се случува, а всушност (да ми прости форумската јавност) ,,те мрзи да го помрднеш задникот,,. :) .Моментално се наоѓам во некој таков мрзоволен, летаргичен период од кој како да давам отпор да излезам. Туку ај да не должам, доста е за мене, вие како сте?
 

Pretty bItCh

..::feel the ♥::..
Член од
20 септември 2007
Мислења
317
Поени од реакции
1
Како што вика баба ми:
Ако сам не си го напрвиш животот интересен, никој друг нема да го направи тоа за тебе.
potpolno se slagam..ama sekoj den mi teci i se odviva ko po pravilo.nekogas sam ke si napravis da ti e interesno,drug pat nekoj drug ke ti go napravi denot interesen.sepak ne bi trebalo da se zalime.zatoa sto nie sami si go kreirame zivotot i sekoj segment od nego..ama nekogas monotonijata prosto te vlece.i ili ke te povlece ili ti ke se izvleces od nea:toe:
 
Член од
13 октомври 2007
Мислења
69
Поени од реакции
7
samo sme si krivi za monotonijata vo nashiot zivot.koga sum razgovarala so nekoi luge na ovaa tema me ubeduvale deka ne zavisi se od nas deka finansiskata sostojba ni go pravi zivotot momoton,deka vo makedonija i nemalo nekakva zabava ,ama luge toa e mnogu pogresno,site nie treba da se pronajdeme vo nesto sto ne ispolnuva,zivotot e tolku ubav i tolku interesen treba samo da pogledneme okolu nas i za zabava da ne go smetame samo izleguvanjeto vo grad isl.i doma mozeme da si pomineme super i bez pari sami ili so drustvo.se zavisi od nas
 

Ivy_K

/
Член од
29 мај 2006
Мислења
1.206
Поени од реакции
16
Самата монотониј аили разонода е само до нас !Ние сме тие копи можеме тоа да го смениме па и ако сум сама дома ке направам да ен ми е досадно ова со лелеллее колку ми е досадно обично у бед прагаат луге кои па воопшто не се сасмостални или саможивни :):):)
 
S

Sith_Lord

Гостин
Гледаме филмови, читаме книги (не баш сите ама нека пројде), по некој и стрип ќе сврти...
Што имаат сите овие заедничко?

Освен ако тематиката така не налага, сите овие медиуми имаат едно нешто заедничко- нема монотонија. Сите досадни делови се исечени. Најголемиот дел филмови или книги го игнорираат фактот дека јунакот треба да отиде во ќенеф, да скува сарма или да ја однесе свекрвата дома и по пат да ги трпи сите попатни мрчења околу тоа колку е неспособен/на, колку се заебала ќерка и/син и во изборот на брачен другар итн.

Животот налага да пројдеме и низ нив. Не постои магично ДРАМА копче кое ќе го отстрани празниот од за време на кој ги вршиме обврските или седиме чешајќи си ги јајцата едно неделно попладне и посматрајќи особено фасцинантна точка на ѕидот. Впрочем, најголемиот дел од животот ќе биде досадно, блуткаво и траљаво срање и за John Fucking McLane (Die Hard), затоа што помеѓу ректите испади на кољање погани терористички мадрфакери седи на кауч, пие пиво и прди, гледајќи репризи на Die Hard 1 и 2, тапкајќи се по рамо за тоа колку гаден фраер е.

Но знаете што? Никој не ги помни тие делови. Во ретроспектива само интересните, немонотони моменти остануваат врежани во нашето сеќавање, наведувајќи не да помислиме дека животот "порано" бил интересен.
Пенисов ми.
Соочете се со фактот дека нема бегање од таканаречените "године које су појели скакавци".
Причината поради која сеуште не сме скокнале од најблискиот мост е тоа што живееме за моментите кога монотонијата ќе се скрши, кога нешто неочекувано ќе се случи, кога ќе постигнеме мал или поголем триумф, сеедно.

Значи, далеку од тоа дека со монотонијата може за век и веков да се раскрсти, но можеме малку проактивно да дејствуваме за да се намали нејзиното времетраење.

Поука? Less sitting on your ass, waiting for shit to happen. Make it happen.

Sith
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.583
Поени од реакции
89
ако животот ви е монотон имате едно едноставно решение:ебан куршум во во вашата глава. Јас сум размислувал за самоубиство повеке месеци ам никогаш не сум отишол до крај зашто сум лузер и пичка. Ама ако вие не сте, ќе ве видам на тв.
 

Sasence

V.I.P-very important princess
Член од
21 ноември 2005
Мислења
154
Поени од реакции
1
Хмм дали монотонијата е болест?Не се слагам со тоа(иако можеби е некоја почетна фаза на друга болест)
А самоубиство при монотонија..хммм тотално несоодветно ако биде така нема да постои човештвото :icon_razz
 
С

Сатори

Гостин
&

Хмм дали монотонијата е болест?Не се слагам со тоа(иако можеби е некоја почетна фаза на друга болест)
А самоубиство при монотонија..хммм тотално несоодветно ако биде така нема да постои човештвото :icon_razz
Ако монотонијата е проследена со депресија и анкциозност, многу веројатно дека ќе доведе до самоубиство.
Разликата лежи во тоа што кога сме монотонични, премногу слабо размислуваме, веројатно и од таму фактот зошто не би можеле да се убиеме само при моментална монотонија.
Додека ако разговараме за постојана монотонија, тогаш веројатно сме дошле до тој степен на суицидалност без да бидеме свесни за него.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom