Светско првенство - Шпанија 2014

Старо/нов Светски владетел?

  • САД без дрим тимот

    Гласови: 37 62,7%
  • Шпанија

    Гласови: 12 20,3%
  • Франција

    Гласови: 3 5,1%
  • Аргентина

    Гласови: 1 1,7%
  • Литванија

    Гласови: 2 3,4%
  • Бразил

    Гласови: 0 0,0%
  • Словенија

    Гласови: 4 6,8%

  • Вкупно гласачи
    59
  • Гласањето е завршено на .

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.648
Поени од реакции
81.690
Игорче се прави голем експерт за кошарка, а синоќа ништо не му беше јасно... :icon_lol: Да работеше во некои телевизии надвор од земјава, до сега ќе попиеше отказ заради тоа "незнаење", ама сите знаеме што сорта се овие од Сител.... Не му било јасно како Американциве погодувале тројки:pos:, башка тоа што синоќа многу нерасположен ми беше, како едвај да збореше


Него за натпреваров, се виде дека Европската кошарка моментално МНОГУ заостанува зад Американците. Пола од овие американциве што дошле во Шпанија на Светсково нит ги знам, нит ги познавам, а сепак повторно се прошетаа до титулата. Србиве само пет минути им парираа на "мајмуниве", и тоа се заради мотивираноста што ја имаа, ама потоа и тие си легнаа на брашното. На Американциве им нема рамен никој во кошарката, знаеле некогаш за заебат работа, ама сепак тие го владеат овој спорт.

Наместо Ангола, ставете ја Србија во реченицава :icon_lol:




Сега ќе ме направете бетер од Дарди за постов :p
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.169
Поени од реакции
107.672
Тоа е тоа што го зборував,кога немаш што да одговориш ти се исфрлаш со ваков одговор.

п.с во случај да си пропуштил гледај ја репризата да видиш НБА power и да видиш како Казнс може да доминира во Европа покрај инфериорните Европски играчи.(тоа што нема да биде некое играчиште во НБА е друга работа)

п.п.с Не сум јас тој што меша политики.Тоа што јас трубам како НБА е најсилна лига и играат најдобрите кошаркари и дека САД е најсилна кошаркарска земја не значи дека ги мразам Србите или дека јас сум Американец,туку само на овдешните дудуци за кошарка им го посочувам очигледното.
Коментарот не беше првично наменет за тебе, него за оној другиот. Јас нигде не реков дека НБА не е најсилна лига и дека таму не играат најдобрите играчи, побогу ментален треба да сум за да го негирам тоа. Види ми го и никот и кој ми е омилен играч. Јас аргументирав пред неколку дена дека европската кошарка не е ретардирана како што тврдеше некој тука. Ваљда сеа ме разбираш што сакав да кажам.

А тој (знае кој) што се издркава на Казнс како бил “талентиран“ и ѕвероња нека почека да почне НБА сезоната па ќе правиме муабет. Вчера играше против 100 годишниот и повреден Крстиќ, нормално дека ќе доминира, појак е, побрз, помлад, шта речи...
Многу ми е криво од една страна што не дојде до дуел меѓу нив и Шпанија, баш ме занимаше дали Фарид и Казнс ќе се бесеа на обрачите како против сите останати немоќни репрезентации под кошевите. Нормално дека немаше, иако веројатно Америка ќе победеше...
 
Член од
7 јули 2013
Мислења
1.462
Поени од реакции
9.180
Коментарот не беше првично наменет за тебе, него за оној другиот. Јас нигде не реков дека НБА не е најсилна лига и дека таму не играат најдобрите играчи, побогу ментален треба да сум за да го негирам тоа. Види ми го и никот и кој ми е омилен играч. Јас аргументирав пред неколку дена дека европската кошарка не е ретардирана како што тврдеше некој тука. Ваљда сеа ме разбираш што сакав да кажам.

А тој (знае кој) што се издркава на Казнс како бил “талентиран“ и ѕвероња нека почека да почне НБА сезоната па ќе правиме муабет. Вчера играше против 100 годишниот и повреден Крстиќ, нормално дека ќе доминира, појак е, побрз, помлад, шта речи...
Многу ми е криво од една страна што не дојде до дуел меѓу нив и Шпанија, баш ме занимаше дали Фарид и Казнс ќе се бесеа на обрачите како против сите останати немоќни репрезентации под кошевите. Нормално дека немаше, иако веројатно Америка ќе победеше...
Мислев дека се однесува на мене,дошло до недоразбирање,извини.

Имам гледано Евролига и воглавно сум разочаран од кошарката што се игра тука,па затоа аргументирав на страната на членот кој велеше дека е ретардирана:D

И мене не ми е некое играчиште Казнс,ама муабетот ми беше дека во Европа би можел комотно да доминира,нормално откако ќе се навикне на ФИБА правилата.

Шпанската селекција е полна со НБА играчи,полни со искуство,јас бев еден од ретките што веруваше дека може да им се спротистави на САД,посебно ако се знае дека им беа рамноправни на дрим тимот на САД на последните две олимпијади.Ама Шпанците играа самобендисано,мислеа дека златото така ќе им дојде,па на крај останаа без медал.
 
Член од
28 јануари 2012
Мислења
109
Поени од реакции
96
На постољу са Французима, три прста за Србију!
У ишчекивању великог финала Светског првенства у Шпанији, између Србије и САД, Србе и посебно присталице црно-белих одушевио је потез француског репрезентативца Жофрија Ловерња, освајача бронзане медаље. Први странац у историји црно-белих који је понео капитенску траку захвалио се, после победе у мечу за бронзу, породици, али и оној другој у Партизану. Ни то није све, Жо је на победничком постољу са саиграчима публику поздравио са три прста…
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Искинасва не како невиност на матуру, искрено јасно ми беше дека амери су много појаки ама неочекував толку голем пораз, поштено црнците не се од оваа планета и тоа ке се осмелам да кажам анонимуси во однос на какви играчи имаат што не се во репрезентацијата, од друга страна некој да ми кажеше пред првенството би ли прифатил сребро, а верувам и на играчите би го прифатиле со две раце без размислување и ме радува што имаме млада репрезентација која уште ке напредува и ке биде страв и трепет во европа, само кога ке ми текне како ги згаазивме Бразил и Грција од атмосферата уште се ежам, презадоволен од изданијата на Тео, Радуљица, Бјелица, Богдановиќ, Калиниќ...така да второ место презадоволен и се надевам на следното европско на злато.
 

the_kop

Модератор
Член од
14 јануари 2011
Мислења
10.432
Поени од реакции
13.558
Игорче се прави голем експерт за кошарка, а синоќа ништо не му беше јасно... :icon_lol: Да работеше во некои телевизии надвор од земјава, до сега ќе попиеше отказ заради тоа "незнаење", ама сите знаеме што сорта се овие од Сител.... Не му било јасно како Американциве погодувале тројки:pos:, башка тоа што синоќа многу нерасположен ми беше, како едвај да збореше


Него за натпреваров, се виде дека Европската кошарка моментално МНОГУ заостанува зад Американците. Пола од овие американциве што дошле во Шпанија на Светсково нит ги знам, нит ги познавам, а сепак повторно се прошетаа до титулата. Србиве само пет минути им парираа на "мајмуниве", и тоа се заради мотивираноста што ја имаа, ама потоа и тие си легнаа на брашното. На Американциве им нема рамен никој во кошарката, знаеле некогаш за заебат работа, ама сепак тие го владеат овој спорт.

Наместо Ангола, ставете ја Србија во реченицава :icon_lol:




Сега ќе ме направете бетер од Дарди за постов :p
А ти ова да го пишеше на некој странски форум ќе добиеше најмногу тролање. :D
 
Член од
31 јули 2014
Мислења
61
Поени од реакции
27
Ве читам и се чудам колку сме покварен народ. Муабетов е на комшијата да му умре козата...срамота...како не ви е срам бе. Темава ја претворивте во гомно. Што ако некој навива за Србија? Па пореално е да навиваш за комшиите, за оние со кои си живеел години, отколку за некој си тамо сосема непознат. Ја како македонец, можам слободно да кажам дека вчера да играше Србија против вонземјани,против животни, против терористи..од пуст комплекс, од пуста мака ќе навивавте за нив(бар поголемиот дел од вас). Како Македонец велам, дај боже еден ден бар 1/3 да имаме од тоа што они го имаат...на секое поле, а за спорт да не зборам. Ама пошто сме си проклет народ никад нема да успееме во ништо. Србите се спортска велесила во свет, греота е да збориме...тенис,кошарка,ватерполо,одбојка, фудбал....во све се подобри од нашиве утепани антиталенти што неможат во 25 години еден медал до донесат. Ова вчера беше огромен успех и може само да им завидуваме на спортската моќ што ја имаат, а не нашиве да се собираат и да слават 4то место освоено на Европско првенство.
 
W

wicked_1

Гостин
Харден е хејтан заради то шо е гаден лик и флопер а не заради одбраната.. не е ништо полош од Неш, Роуз, Лав итн
Поарно во една работа да си феноменален отколку во сите просек..
Моментално Харден го хејтаат дека не игра одбрана, за гаден лик и флопер незнам баш, знае да флопа ама и влага у многу нагли дуели си бара поштено фаули.
Лав не е толку лош дефанзивец бе? У споредба со Неш, Барњани, Кармело, Кајри, Харден итн он е Родман.

Казнс е ѕвероња и во нба а тоа дека имал испади, имал но не го прави less good than Дејвис, all i do is dunk, Howard, Hibbert итн. напротив Казнс моментално е најдобриот центар во нба и само неук и љубоморен лејкерџија може да го исконтрира ова. Го следам од самиот старт и ги имам гледано скоро сите дуели против Хјустон едноставно Хауард е инфериорен, смешка у дуелите. Али пак ќе кажам не се расправам со луѓе кој што гледаат статистики туку кој што вистински пратат. Нба се разбира, не ретардирани лиги ко евролигата.
Ја го пратам Казнс од коа влезе во лигата пред 4 години, начинот на кој прогресира и нивото на кое дојде у НБА моментално е Олајџувон у напад и за Дејвис/Хауард/Хиберт. Потези на низок и висок пост, максимално користење на тело, контрола на топка, дефанзивни скокови итн. Според америчките статистики Казнс е предобар и у одбрана пошо има скокови и украдени топки, али е доста просечен дефанзивец поради тоа шо не презема на пик-ен-рол, и го мрзи да трча низ блокови и по спот-ап шутери.
Јас како фан на Лејкерс немам никаква причина да го хејтам Казнс.
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Во Америка кај белците е повеќе популарен хокејот, рагби, бејзбол, голф и некои нивни традиционални спортови отколку кошарката.
Samo američkiot fudbal e popopularen od košarkata - i e ubedlivo najpopularen sport - vo Amerika, i kaj belci i kaj bilo koj. Eventualno možebi bejzbolot se bori za vtoro mesto. Se drugo e ponazad.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Ај да поставам едно лаичко прашање, пошто стварно ме интересира, а кошарка и НБА следам многу ретко. По кој основ се составува америчката репрезентација? Играчите сами изјавуваат дека не сакаат да играат за репрезентација, клубовите му доставуваат листа на достапни играчи на селекторот или на некој сосема трет начин? Како се одлучува дали за едно големо натпреварување ќе се прави дрим-тим или не?
 

Џони Вајсмилер

Don't share my food
Член од
15 февруари 2010
Мислења
15.489
Поени од реакции
15.506
Ве читам и се чудам колку сме покварен народ. Муабетов е на комшијата да му умре козата...срамота...како не ви е срам бе. Темава ја претворивте во гомно. Што ако некој навива за Србија? Па пореално е да навиваш за комшиите, за оние со кои си живеел години, отколку за некој си тамо сосема непознат. Ја како македонец, можам слободно да кажам дека вчера да играше Србија против вонземјани,против животни, против терористи..од пуст комплекс, од пуста мака ќе навивавте за нив(бар поголемиот дел од вас). Како Македонец велам, дај боже еден ден бар 1/3 да имаме од тоа што они го имаат...на секое поле, а за спорт да не зборам. Ама пошто сме си проклет народ никад нема да успееме во ништо. Србите се спортска велесила во свет, греота е да збориме...тенис,кошарка,ватерполо,одбојка, фудбал....во све се подобри од нашиве утепани антиталенти што неможат во 25 години еден медал до донесат. Ова вчера беше огромен успех и може само да им завидуваме на спортската моќ што ја имаат, а не нашиве да се собираат и да слават 4то место освоено на Европско првенство.
Ова сето што го напиша е лична работа..секој за кој сака нека си навива..и мене ми е логично да си навивам за комшијата и онај шо го знам ама на некои луѓе кај нас неможиш да му докажиш ништо и ќе одат ќе навиваат за Бангладеш и Куба ако треба само од инает иако не знаат дали се црнци или белци па камоли шо јазик зборваат..јас разбирам да навивате против Грција или Албанија ама зошто против Србија? како и да е лична работа е тоа


Иначе заслужена победа за Ѓупците ,беа подобри и то е то...а тие што се прашувате зошто Европа заостанува во кошарка запрашајте се самите..7 реферати напишав во претходните страници зошто е тоа така и пак никој ништо не разбра...во Европа да се вложваше како во Америка за кошарката тогаш ќе праеме муабет дали црнците биле појаки од белците во кошарка...

Според мене во сите можни сфери во животот(не само во спортот) белците се во се подобри и надмоќни од црнците освен во трчањето..значи потенцирам како ген дека се подобри
 
Член од
17 ноември 2012
Мислења
4.547
Поени од реакции
5.305
Ај да поставам едно лаичко прашање, пошто стварно ме интересира, а кошарка и НБА следам многу ретко. По кој основ се составува америчката репрезентација? Играчите сами изјавуваат дека не сакаат да играат за репрезентација, клубовите му доставуваат листа на достапни играчи на селекторот или на некој сосема трет начин? Како се одлучува дали за едно големо натпреварување ќе се прави дрим-тим или не?
Исто како и другите, селекторот, стручниот штаб, директорот на репрезентацијата си ги бираат играчите.
Само што, општо е познато дека главните ѕвезди не се замараат за светски првенства, они за олимпијадите се чуваат(како еден вид најголемо достигнување во репрезентативната кошарка).
Ако учествуваат и на светските првенства, тоа ќе му дојде скоро секоја 2ра година цело лето зафатено со припреми, а они имаат по 100+ натпревари у сезоната, така да разбирливо е што се штедат.

Има исклучоци, нормално, еве сега требаше Дурант да настапува, ама откажа. Се шпекулира дека е заради тоа што месец дена пред стартот на првенстовото потпиша нов, огромен спонзорски договор со Најк, па дали за да се заштити од повреди, или нешто друго, незнам.. :)
 
G

garthok

Гостин
Исто како и другите, селекторот, стручниот штаб, директорот на репрезентацијата си ги бираат играчите.
Само што, општо е познато дека главните ѕвезди не се замараат за светски првенства, они за олимпијадите се чуваат(како еден вид најголемо достигнување во репрезентативната кошарка).
Ако учествуваат и на светските првенства, тоа ќе му дојде скоро секоја 2ра година цело лето зафатено со припреми, а они имаат по 100+ натпревари у сезоната, така да разбирливо е што се штедат.

Има исклучоци, нормално, еве сега требаше Дурант да настапува, ама откажа. Се шпекулира дека е заради тоа што месец дена пред стартот на првенстовото потпиша нов, огромен спонзорски договор со Најк, па дали за да се заштити од повреди, или нешто друго, незнам.. :)
Не потпиша за Under armor?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom