Светско првенство - Шпанија 2014

Старо/нов Светски владетел?

  • САД без дрим тимот

    Гласови: 37 62,7%
  • Шпанија

    Гласови: 12 20,3%
  • Франција

    Гласови: 3 5,1%
  • Аргентина

    Гласови: 1 1,7%
  • Литванија

    Гласови: 2 3,4%
  • Бразил

    Гласови: 0 0,0%
  • Словенија

    Гласови: 4 6,8%

  • Вкупно гласачи
    59
  • Гласањето е завршено на .
Член од
16 јули 2007
Мислења
12.495
Поени од реакции
4.058
Ееејјј глупи луѓеее, кога ќе сватите дека спорт и политика не одат заедно тогаш ќе уживате во него, до тогаш ќе се палите на глупости.
 
M

Mario Gómez

Гостин
Тргни ја настрана ПОП културата како што е спортот и музиката. Тоа е воглавном и небитно. Србите се инзворедни и во математика, физика, наука и во други области. Неколку белградски гимназии се нон-стоп меѓу најдобрите математичари и физичари во Европа и пошироко. Моментално имаат најдобар вундер кид на Оксфорд, најдобар математичар, чудо. Гледав документарец за него.
Исто и за национализам, криминал, ширење верска и национална омраза и се светски шампиони за убивање цивили у војни. Исто и јас гледав документарец, странските платеници се чудат како може ладнокрвно деца и жени да убиваат, нејсе да не одиме многу офтопик. Исто за правење глупави емисии со најголемите сељаци у Србија шо нашите телевизии ги откупуваат. Ама праат јака ракија, so they got that thing going on for them, which is nice.
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.870
Поени од реакции
11.490
Исто и за национализам, ширење верска и национална омраза и се светски шампиони за убивање цивили у војни. Исто и јас гледав документарец, странските платеници се чудат како може ладнокрвно деца и жени да убиваат, нејсе да не одиме многу офтопик.
О не, тука има еден друг светски шампион. :)
 
Член од
16 јули 2007
Мислења
12.495
Поени од реакции
4.058
И за ова овде што се случува на темата виновни се модератори, администратори или како и да се викаат, ова е жално. Ако има уште прости луѓе и не можат да сватат дека војни, национализам или не знам што не оди со спортот заедно, барем модераторите треба да бидат попаметни од нив и да го знаат тоа.
 
Член од
12 мај 2014
Мислења
236
Поени од реакции
422
dobro druze, ok e :)
smiri se, i uzivaj u uspehot, gledam za srbija deka navivase, uspeh e, enormen, ostaj go Zooran sto pisuva pogore.
Јас никаде не ни кажав дека сум навивал за Србија, искрено многу ретко гледам спорт и воопшто модерна ПОП култура на забава за широки народни маси, но не сум имун признавам. Сите од друштво гледаат, па и јас глумам пред нив дека сум заинтересиран. Ниту уживам, ниту нешто ми значи успехот. Сеедно ми е.

Не сум имун ни на глупости кажани од чиста љубомора кои немаат смисол. Ај да се ситеше и исмејуваше некој Шпанец, Германец, Француз или било кој на поразот на Србите, али да се сити инцестна коза кој припаѓа на народ кој цивилизациски е заглавен некаде помеѓу 9-10 век е страшно т.е. налудничаво, шизофрено.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
добро и вие сега прекинете, кажете ако имате што да кажете за утакмицата. :) нека остане муабетот затворен.
 
Член од
7 јули 2013
Мислења
1.462
Поени од реакции
9.180
Немам никаква потреба да давам анализи на тотално неписмени луѓе кога е во прашање кошарката.
Тоа е тоа што го зборував,кога немаш што да одговориш ти се исфрлаш со ваков одговор.

п.с во случај да си пропуштил гледај ја репризата да видиш НБА power и да видиш како Казнс може да доминира во Европа покрај инфериорните Европски играчи.(тоа што нема да биде некое играчиште во НБА е друга работа)

п.п.с Не сум јас тој што меша политики.Тоа што јас трубам како НБА е најсилна лига и играат најдобрите кошаркари и дека САД е најсилна кошаркарска земја не значи дека ги мразам Србите или дека јас сум Американец,туку само на овдешните дудуци за кошарка им го посочувам очигледното.
 
G

garthok

Гостин
Казнс е ѕвероња и во нба а тоа дека имал испади, имал но не го прави less good than Дејвис, all i do is dunk, Howard, Hibbert итн. напротив Казнс моментално е најдобриот центар во нба и само неук и љубоморен лејкерџија може да го исконтрира ова. Го следам од самиот старт и ги имам гледано скоро сите дуели против Хјустон едноставно Хауард е инфериорен, смешка у дуелите. Али пак ќе кажам не се расправам со луѓе кој што гледаат статистики туку кој што вистински пратат. Нба се разбира, не ретардирани лиги ко евролигата.
 
Член од
16 јули 2007
Мислења
12.495
Поени од реакции
4.058
Казнс е ѕвероња и во нба а тоа дека имал испади, имал но не го прави less good than Дејвис, all i do is dunk, Howard, Hibbert итн. напротив Казнс моментално е најдобриот центар во нба и само неук и љубоморен лејкерџија може да го исконтрира ова. Го следам од самиот старт и ги имам гледано скоро сите дуели против Хјустон едноставно Хауард е инфериорен, смешка у дуелите. Али пак ќе кажам не се расправам со луѓе кој што гледаат статистики туку кој што вистински пратат. Нба се разбира, не ретардирани лиги ко евролигата.
Како прво господине, ако Казнс е најдобар центар у НБА најдобро за тебе ќе биде да смениш малце со спортот, гледај некој друг спорт, кошаркава во детали ја имаш научено. Второ, по втор пат се глупираш дека евролига е ретардирана лига. Паметен човек еднаш се исправа, ај еве до 2 пати, 3 пат тешко...
 
Член од
15 март 2013
Мислења
955
Поени од реакции
620
Ново бомбардирање на Американците врз Србија
мала шега.Секоја чест за Србиве.Одиграа максимално добро.Мерак ќе ми беше да ја победеа Америка,но желбите се едно,а реалноста друго.

За американциве што да кажам.
Штета што ја нема повеќе Југославија да им парира и да им дава лекции.
Вака навистина се без конкуренција
 
Член од
12 мај 2014
Мислења
236
Поени од реакции
422
Тоа е тоа што го зборував,кога немаш што да одговориш ти се исфрлаш со ваков одговор.

п.с во случај да си пропуштил гледај ја репризата да видиш НБА power и да видиш како Казнс може да доминира во Европа покрај инфериорните Европски играчи.(тоа што нема да биде некое играчиште во НБА е друга работа)

п.п.с Не сум јас тој што меша политики.Тоа што јас трубам како НБА е најсилна лига и играат најдобрите кошаркари и дека САД е најсилна кошаркарска земја не значи дека ги мразам Србите или дека јас сум Американец,туку само на овдешните дудуци за кошарка им го посочувам очигледното.
Нема што тука да се дискутира. Резултатот кажува се. Физичката конституција т.е. лесни и издолжени коски ги прави Црнците да се доминантни во кошарката и трчањето, затоа што таа конституција на коски им овозможува подобра еластичност и скок. Во Америка е релевантно да се збори за Црнци, затоа што поголемиот дел од нив се бирасни т.е. имаат по некој бел предок што им дало посветла боја на кожа и поголема висина, затоа што црнците во Африка се прилично ниски. Од друга страна за многу спортови не се ни четвртина од европските спортисти, а да не зборувам за возење формула, авиони, хелихоптери, стрелање, кревање тегови, тежина, издржливост, пливање, возење велосипед, скијачки спортови, фудбал и останто.
 
G

garthok

Гостин
Како прво господине, ако Казнс е најдобар центар у НБА најдобро за тебе ќе биде да смениш малце со спортот, гледај некој друг спорт, кошаркава во детали ја имаш научено. Второ, по втор пат се глупираш дека евролига е ретардирана лига. Паметен човек еднаш се исправа, ај еве до 2 пати, 3 пат тешко...
Не ме цитирај ако немаш аргумент да ми ја исправиш тезата. Изгледа не учиш од грешките на Стефан.[DOUBLEPOST=1410743375][/DOUBLEPOST]
Нема што тука да се дискутира. Резултатот кажува се. Физичката конституција т.е. лесни и издолжени коски ги прави Црнците да се доминантни во кошарката и трчањето, затоа што таа конституција на коски им овозможува подобра еластичност и скок. Во Америка е релевантно да се збори за Црнци, затоа што поголемиот дел од нив се бирасни т.е. имаат по некој бел предок што им дало посветла боја на кожа и поголема висина, затоа што црнците во Африка се прилично ниски. Од друга страна за многу спортови не се ни четвртина од европските спортисти, а да не зборувам за возење формула, авиони, хелихоптери, стрелање, кревање тегови, тежина, издржливост, пливање, возење велосипед, скијачки спортови, фудбал и останто.
Генетиката и мускулната поставеност на црнците им е измислена за кошарка затоа се толку доминантни, како беше онаа заебанцијана дај му на црнец баскет ќе се набилда, затоа многу белци (посебно пониските) си заебуваат и колена и зглобови уште на рана возраст пошо преку ноќ со форсирање сакаат да станат Нејт Робинсон.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
12 мај 2014
Мислења
236
Поени од реакции
422
Не ме цитирај ако немаш аргумент да ми ја исправиш тезата. Изгледа не учиш од грешките на Стефан.[DOUBLEPOST=1410743375][/DOUBLEPOST]
Генетиката и мускулната поставеност на црнците им е измислена за кошарка затоа се толку доминантни, како беше онаа заебанцијана дај му на црнец баскет ќе се набилда, затоа многу белци (посебно пониските) си заебуваат и колена и зглобови уште на рана возраст пошо преку ноќ со форсирање сакаат да станат Нејт Робинсон.
Точно така, но не мешај Црнци од Америка и Црнци од Африка. Различни се, затоа што висината, светлата боја на кожа и некои други работи наследиле од некој бел предок.
Многу денес “Афро-Американци“ всушност се 1/4 белци. Од друга страна за многу спортови се пичкин дим, а особено за спортови каде што се бара интелегенција, стратегија, издржливост. Во Америка кај белците е повеќе популарен хокејот, рагби, бејзбол, голф и некои нивни традиционални спортови отколку кошарката.
 

Cassaro

Паразит
Член од
15 февруари 2012
Мислења
3.306
Поени од реакции
10.320
Земља са 7 милиона становника, на ивици банкрота, која је до јуче била потпуни аутсајдер осваја сребрну медаљу на СВЕТСКОМ прсвенству...у борби против суперсиле са 300 000 000 становника у којој има 1 000 000 регистрованих кошаркаша. О њиховом улагању у спорт да и не причам. Мало ли је? Даје будите реални.
Србија је права СПОРТСКА ВЕЛЕСИЛА! Не постоји мања држава света са лошијим условима за развој спортиста, а са више спортских одличја. Знате за неку другу такву земљу...коју?
Ај не ми го глуши,пишувај македонски а и ме заболе левово уво за колку стана имале у тоа простата држава и препотентна младина што ја имате.Имате фантастични кошаркарски школи ама глумењето тешки националисти и удирињата у груди и гз со тие три прста ве става на едно место погоре од шконоите ко народ.А за овие што ви го дудлаат за национализам нека си ги преиспитаат ставовите кога говорат за соживот и мир у куќа,и како пцујат на фејбук кога има инциденти.Честито за среброто , брилијантен карактер и златен Теодосиќ.Да не беше повреден Крстиќ и Катиќ да не го собераа од удирање малтер на вториот спрат од куќата и не толку шутерски разиграна Америка можеби и ќе се задесеше чудо.Иако и ова сребро е премија и целосно го заслуживте со прикажаната игра после четвртфинале и карактерот.За мене МВП е Теодосиќ зошто ова нигериве не се од оваа планета.

И да постои полоша држава за развивање на спортот и тоа е твојата јужна бановина.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom