Свадба - да или не?

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Да. И тоа свадба голема, свадба Мaкедонска :)
 
Член од
6 септември 2008
Мислења
1.049
Поени од реакции
367
Џинџири минџири, море си треба свадбичка. Порано колку што знам свадбената веселба е била подарок од родителите така да невестата и младоженецот уживале и ги кителе со злато и подароци... убаво е да се фатиш на орце, со најблиските... а тоа што викат дека се прави "цирукс" е тоа е тоа другари мои, невестата можеш да ја избереш али роднините јок. А тогаш ако не ги почастиш, кога?
 
Член од
9 јуни 2014
Мислења
10
Поени од реакции
0
За мене ллично треба свадба... Е сега каква тоа е друга работа. Лично ми се свиѓа веселбата, собирањето... И постарите среќни, имало свадба, и младите напиени :P
Скоро бевме со дечко ми на една свадба и беше одлична комбинација од традиционално и модерно :) И јас посакав такво нешто ;)
 
Член од
30 март 2008
Мислења
146
Поени од реакции
121
Не.
Може да помине некое обележување на стапувањето во брак, но виење ора со изнад 500 гости - њет.
Не одобрувам кичерајски клишеа и беспотребно трошење пари за истите.
Земање невести, тегнење по врати, лимени оркестри, разменување круни по цркви и омотување со чаршави -
 
Последно уредено:
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.873
Не.
Може да помине некое обележување на стапувањето во брак, но виење ора со изнад 500 гости - њет.
Не одобрувам кичерајски клишеа и беспотребно трошење пари за истите.
Земање невести, тегнење по врати, лимени оркестри, разменување круни по цркви и омотување со чаршави -
Кај некои ова го нема. Неколку денови пред свадбата се венчаат во црква во приусутво на најблиските. На денот на свадбата одат да се сликаат во парк ли што знам каде, па директно во ресторанот и таму ги чека матичарот.
Тоа 500 гости зависи колку е голема фамилијата. Јас на пример имам 20 први братучеди, па и со деца се. :D
Парите се печалат и се трошат, но денот на свадбата вечно се памети. ;)
 
Член од
30 март 2008
Мислења
146
Поени од реакции
121
Кај некои ова го нема. Неколку денови пред свадбата се венчаат во црква во приусутво на најблиските. На денот на свадбата одат да се сликаат во парк ли што знам каде, па директно во ресторанот и таму ги чека матичарот.
Тоа 500 гости зависи колку е голема фамилијата. Јас на пример имам 20 први братучеди, па и со деца се. :D
Парите се печалат и се трошат, но денот на свадбата вечно се памети. ;)
Не е ради парите, тие и вака и така некаде ќе одат. Само што пре би да одам на меден месец на Бора Бора него ли да украсувам по хотелски сали и да се расфрлам за познати и непознати.
Разбирам дека ситуација каде што некоја страна има голема фамилија е проблематична, ама ете се на ќе ти испаднат 100 родинини и уште 100тина пријатели/колеги/комшии ете 200 од твоја страна. И нека се 150 од другата страна, или еве 200ајде макар што тешко веројатно е дека и тие се погодиле машала братучеди. И пак не испаѓаат 500. Па на толку народ нема да успееш жената да си ја најдеш, а не пак да се видиш со сите :icon_mrgr:
Инаку, добри се прилагодувањата за во матично и црква пред денот на самото славење, преголема тортура е се во еден ден. Искренојас не би ни венчавка во црква ама ако му е мерак на сопругот, би му ја испочитувала желбата.
 
Член од
26 март 2011
Мислења
659
Поени од реакции
667
Лично јас и вереникот мој не бевме нешто загреани за свадба,но бидејќи сме голема фамилија од двете страни и плус многу големо друштво немавме излез и ја закажавме истата. Остана уште малку до свада и сега едвај чекам да помине зошто веќе мислам дека сите се мрднавме, што од нервози, што од работа.
Од овој апект не би закажувала пак свадба, ќе видиме на какво мислење ќе бидам откако ќе помине.
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.297
Поени од реакции
5.871
Jas sum protiv tradicionalnite adeti poradi sto poveketo imaat neubava simbolika i nemaat nikakva religiska i duhovna vrednost i mi se mnogu prosti. Sum za svecen nastan ali najskromno samo so najbliskite. Vencavka vo crkva obavezno a pred maticar i ne mi znaci nesto.
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
143
Поени од реакции
54
Не. Излишно трошенје на пари. Колку поголема свадба толку побрз развод. Ова сега дури не е свадба како свадба туку докажуванје како си финансиски.Разни туги луге кои не се ти толку дури блиски. Тој си поканил па тој не си па се навредил.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Дефинитивно ДА,за свадба сум:)
Правете,за после да не се каете...колку ви е чергата толку голема свадба...не се луксузирајте...се према вашите услови:)
Се памти се и добрите и “лошите“ моменти:)
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.674
Поени од реакции
11.032
Свадба? Да. Во Македонија? Никад.
Зошто? Многу убав живот ни остави дпмне.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
505
Поени од реакции
65
Искрено не ги сакам свадбите ич ако некогаш би правела би направила веселба само за најблиските без тие придружни циркузи земање на невеста бла бла не сакам такви работи. Не мора да се даваат премногу пари за фустани костуми торти, али затоа со тие пари што би ги потрошила на циркузот би одела на некое патување со партнерот што ќе ни остани засекогаш само јас и он.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.133
Поени од реакции
15.976
Големо не.
Зашто? Зашто ми се мизерија.
Откога стегнаа со гости, по двајца од секоја фамилија, на свадби од братучеди/братучетки на моја возраст или малце постари, стига покана до моите, не до мене. Секако дека нема мајка ми и татко ми да им станат на повеќе од едно оро и да играат, така? Родителите ја дигирираат свадбата и гостите, ваљда зашто они плаќаат.
Мојата свадба, некогаш и негде, ќе биде по мој вкус и замисла, јас и младоженецот колку ќе иаме, толку ќе потрошиме, ќе ги викнеме тие со кои се дружиме и најблиски роднини, максимум 100 души се на се. Нити адети, нити размена на поклони и што знам ти таму, земање невеста, па цркви, па бла, бла, ништо од тоа. Директива ресторан и се да биде завршено за некој саат.
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.297
Поени од реакции
5.871

Kajgana Shop

На врв Bottom