Свадба - да или не?

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Машките гледаат бетмен,химен итн каде нигде нема асоцијација за свадба, додека девојчињата се палат на снежана,пепелашка ,принцови и после тоа очекуваат и нивната свадба да биде у тој стил,гламурозна и богата..99% од жените прават такви свадби,99% од жените веќе си го знаат венчалниот фустан како ќе им изгледа ..Да прашаш женско како ќе биде облечена за свадба одма се ќе ти раскаже до ситница а да прашаш машко ќе ти се изнасмее:) .Жените обожаваат свадба тоа е факт кој неможе да се негира..
Јас сум женско ти си машко. И ти мене ме убедуваш за жените што сакаат, па дури го сметаш за факт муабетот од бабати кога си бил мал.
Времето се измени, прочитај ја темава колку жени сонувале, а колку само не се согласуваат со тебе. Па дури и венчалниот го знаеле:pos:
 
Член од
7 октомври 2011
Мислења
3.831
Поени од реакции
3.616
Јас сум женско ти си машко. И ти мене ме убедуваш за жените што сакаат, па дури го сметаш за факт муабетот од бабати кога си бил мал.
Времето се измени, прочитај ја темава колку жени сонувале, а колку само не се согласуваат со тебе. Па дури и венчалниот го знаеле:pos:
Добро ,сите сеа зборат така јасно е тоа,али коа ќе зацвони времето за свадба друго гледаме..Еве ќе имаш свадба ќе праиме моабет дали била собиранка по дома или урнебес у хотел или кафана:).. А за фустанот молимте да не отварам уста:) сите си го знаат,еве ако тоа не е случај за тебе прашај си некоја другарка ,ќе ти го опише цел:)
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Добро ,сите сеа зборат така јасно е тоа,али коа ќе зацвони времето за свадба друго гледаме..Еве ќе имаш свадба ќе праиме моабет дали била собиранка по дома или урнебес у хотел или кафана:).. А за фустанот молимте да не отварам уста:) сите си го знаат,еве ако тоа не е случај за тебе прашај си некоја другарка ,ќе ти го опише цел:)
Ниту една моја другарка не си го сонувала фустанот и свадбата, некои направија од што мораа, некои не ни направија. А фустанот им беше смрт момент.
Така да незнам кој ти ги прави муабетиве, но верувај дека овие се сонови од 90те години. Сега соништата на девојките изгледаат поинаку, таму има некоја добра работа, некое убаво детенце и сопруг ако мора, ако не мора пак арно. Фустан никој не ми кажал дека сонувал :)
 
Член од
17 јули 2010
Мислења
1.422
Поени од реакции
2.203
Би имала регистрирање во матично, и вечерта во ресторан само најблиските роднини и пријатели! Најсила 50 луѓе, ништо повеќе!
Немам желби за бал свадби, и слични панаѓури и кичераји!
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Свадба .............. поголем кичерај и поголема ретроградна ствар од свадба денеска непостои ............ свадбите беа во мода до пред 10ина години, денеска се сведени на обични семејни ручеци од 10-15 души .............. а тапаните, зурлите, ората, свирките на автомобилите и сл. можат да се чујат само по селцата !
 
Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.674
Поени од реакции
4.205
Свадба .............. поголем кичерај и поголема ретроградна ствар од свадба денеска непостои ............ свадбите беа во мода до пред 10ина години, денеска се сведени на обични семејни ручеци од 10-15 души .............. а тапаните, зурлите, ората, свирките на автомобилите и сл. можат да се чујат само по селцата !
Свадбата е братми традиција,значи неможеш да кажеш било модерно пред 10 години кога тоа не е мода тоа е традиција.
Е сега до тебе е дали ти ќе бидеш традиционален или не,секој со своето :)
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Свадбата е братми традиција,значи неможеш да кажеш било модерно пред 10 години кога тоа не е мода тоа е традиција.
Е сега до тебе е дали ти ќе бидеш традиционален или не,секој со своето :)
Да точно традиција е, како и многу други работи, меѓутоа повеќе била во мода/тренд таа традиција порано, да речеме до пред десетина години, денеска штознам се повеќе се оди кон интимност и дискреција и се прават мали фамилијарни прослави(само потесно семејство+најблиски пријатели и никој друг), на пр. утре се женам што има да правам толкави свирки за цела населба да ме чуе, кога и да не правам свадба пак жена ми ќе ми биде жена, бракот е пред се правен документ, а свадбата е ретрограден кичерај. Незнам која е поентата на пр. некој прави свадба и вика 100/200 души, а од нив ги познава и е близок само со 10-20%, останатите се(непознати и далечни)’’роднини’’ од 10то колено или пак нели пријатели на пријателите, комшии на комшиите и.т.н. и стварно за кој ку* да ми доаѓаат тотално непознати луѓе со кои немам ама баш ништо.
И уште нешто, заје*и традиција друже, денеска и женските(повеќето) си ги гледаат побитните работи кај мажот(куќа, автомобил, плата...) многу не се замараат со балски/свадбени фустани ко оној на Пепелашка !
 

Curious

пичкин дим
Член од
24 јули 2007
Мислења
1.652
Поени од реакции
1.899
Би имала регистрирање во матично, и вечерта во ресторан само најблиските роднини и пријатели! Најсила 50 луѓе, ништо повеќе!
Немам желби за бал свадби, и слични панаѓури и кичераји!
И јас размислувам како тебе.
Ама од друга страна си мислам... луѓе ме викале мене на свадби нивни, ги викале моите.... Незгодно е да не ги викнеш.
 
Член од
17 јули 2010
Мислења
1.422
Поени од реакции
2.203
И јас размислувам како тебе.
Ама од друга страна си мислам... луѓе ме викале мене на свадби нивни, ги викале моите.... Незгодно е да не ги викнеш.
Види ти ќе си направиш свадба со најблиските! Тоа е твој избор, и не се прашува никој, ниту смее некој да биде увреден од таквата одлука!

И кај нас да речиме не бевме поканети на некои свадби, ама моите влегоа после некој ден, со симболичен поклон до кај родителите на младите!
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
Да точно традиција е, како и многу други работи, меѓутоа повеќе била во мода/тренд таа традиција порано, да речеме до пред десетина години, денеска штознам се повеќе се оди кон интимност и дискреција и се прават мали фамилијарни прослави(само потесно семејство+најблиски пријатели и никој друг), на пр. утре се женам што има да правам толкави свирки за цела населба да ме чуе, кога и да не правам свадба пак жена ми ќе ми биде жена, бракот е пред се правен документ, а свадбата е ретрограден кичерај. Незнам која е поентата на пр. некој прави свадба и вика 100/200 души, а од нив ги познава и е близок само со 10-20%, останатите се(непознати и далечни)’’роднини’’ од 10то колено или пак нели пријатели на пријателите, комшии на комшиите и.т.н. и стварно за кој ку* да ми доаѓаат тотално непознати луѓе со кои немам ама баш ништо.
И уште нешто, заје*и традиција друже, денеска и женските(повеќето) си ги гледаат побитните работи кај мажот(куќа, автомобил, плата...) многу не се замараат со балски/свадбени фустани ко оној на Пепелашка !
Не би рекла. Порано фустанот не коштал од 1000 евра нагоре... И порано кафаните не земале изгор многу. А по понуда/побарувачка се ставаат цените, така што..
Генрално, се согласувам дека нема потреба да се кани цело село, ама од друга страна - канењето на гости е обично за мерак на родителите, а не на младите. За родителите е гордост да поканат многу луѓе, па некогаш си викам - зошто да не им се направи ќефот. Посебно кај нас, кога обично се родителите тие што ги финансираат свадбите.

Во странство, во добар дел од случаевите свадбите ги финансираат младоженците, што објаснува зошто канат 50тина луѓе максимум.

Како и да е, за мене, ако нема знаме и пукање во воздух - ко да не е свадба :))
--- надополнето: 12 јуни 2012 во 20:35 ---
Да точно традиција е, како и многу други работи, меѓутоа повеќе била во мода/тренд таа традиција порано, да речеме до пред десетина години, денеска штознам се повеќе се оди кон интимност и дискреција и се прават мали фамилијарни прослави(само потесно семејство+најблиски пријатели и никој друг), на пр. утре се женам што има да правам толкави свирки за цела населба да ме чуе, кога и да не правам свадба пак жена ми ќе ми биде жена, бракот е пред се правен документ, а свадбата е ретрограден кичерај. Незнам која е поентата на пр. некој прави свадба и вика 100/200 души, а од нив ги познава и е близок само со 10-20%, останатите се(непознати и далечни)’’роднини’’ од 10то колено или пак нели пријатели на пријателите, комшии на комшиите и.т.н. и стварно за кој ку* да ми доаѓаат тотално непознати луѓе со кои немам ама баш ништо.
И уште нешто, заје*и традиција друже, денеска и женските(повеќето) си ги гледаат побитните работи кај мажот(куќа, автомобил, плата...) многу не се замараат со балски/свадбени фустани ко оној на Пепелашка !
Не би рекла. Порано фустанот не коштал од 1000 евра нагоре... И порано кафаните не земале изгор многу. А по понуда/побарувачка се ставаат цените, така што..
Генрално, се согласувам дека нема потреба да се кани цело село, ама од друга страна - канењето на гости е обично за мерак на родителите, а не на младите. За родителите е гордост да поканат многу луѓе, па некогаш си викам - зошто да не им се направи ќефот. Посебно кај нас, кога обично се родителите тие што ги финансираат свадбите.

Во странство, во добар дел од случаевите свадбите ги финансираат младоженците, што објаснува зошто канат 50тина луѓе максимум.

Како и да е, за мене, ако нема знаме и пукање во воздух - ко да не е свадба :))
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Не би рекла. Порано фустанот не коштал од 1000 евра нагоре... И порано кафаните не земале изгор многу. А по понуда/побарувачка се ставаат цените, така што..
Генрално, се согласувам дека нема потреба да се кани цело село, ама од друга страна - канењето на гости е обично за мерак на родителите, а не на младите. За родителите е гордост да поканат многу луѓе, па некогаш си викам - зошто да не им се направи ќефот. Посебно кај нас, кога обично се родителите тие што ги финансираат свадбите.

Во странство, во добар дел од случаевите свадбите ги финансираат младоженците, што објаснува зошто канат 50тина луѓе максимум.

Како и да е, за мене, ако нема знаме и пукање во воздух - ко да не е свадба :))
Ejх 1000 евра, ептен малце ............... 5-6 МК плати ........ ;)
А за сето останато .............. лично право си е тоа, кој сака нека слави, нека лумпува, нека пука, нека вика 100/200 души, јас мојот став по ова прашање си го кажав во претходниот пост ........... а тоа што се однесува до меракот/желбата на родителите ......... па младите влегуваат во брак, а не родителите им, младите ќе си одлучат што и како ќе си прават !
 

Alekr

Kajgana's Heroj Ulice
Член од
28 ноември 2010
Мислења
2.728
Поени од реакции
1.913
И на крај сите ке одите вкафана, дрва пијани, ке се влечкате на Уз мораву вјетар дува...а овде кој романтики сакал, кој рок, кој острови...абе сите на збор се јаки, посебно Македонците......дома лежи цел ден, таткому го рани до 30 години и зема овај свадба ке прави па уште и кажува каква а денар скршен нема и само кисни по форуми и плука по се диво и живо како само него го ебе системот......јаки сте сите на збор.....а на крај пак ке ви речам....300 души и ќе се влечкате и на "Домаќине добри гости ти дојдоа"....:facepalm:
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Свадби и слави во денешно време се најретроградни и најкичерајски работи ............. безпотребно празнење/скусување на домашниот буџет, многу луѓе(повеќето тотално непознати), ора, зурли и тапани, народна музика, шљокање до бесвест, китење на автомобили, куќи, дворови, свирење, пукање(кај некои), кичерајско облекување, мејк-ап, фриз-миз и.т.н. и.т.н. поголем кич од ова амин .......... може не било толку кич до пред 10/15 год. ама денеска е тотален ропачки кич ..... за неизживеани ..
 

WalterWhiteTheMethKnight

Генијалец
Член од
19 мај 2010
Мислења
407
Поени од реакции
292
ДА. Сеа ептен ако си без пари тогаш немора ама јас пак би правел. Тоа е една од најголемите работи што ќе ви се случат во животот и ништо не е безвезе, веселба е тоа, нешто што ќе го памтите цел живот. Бракот не е нешто што се случува секој ден така да треба да се прослави. Единствено ме нервираат глупави луѓе влезени во американски филм и сакаат да прават свадба со друга музика, а не народна, не им се свиѓало народната ова-она, па и јас дома никогаш не слушам народно ама за свадби, за слави тоа треба да се слуша. Се прават демек они се којзнае што, а уствари се најголеми клошарана.Тоа е традиција и култура и треба да се негува. Подобро никаква отколку свадба со забавна музика.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.743
Поени од реакции
9.870
ДА. Сеа ептен ако си без пари тогаш немора ама јас пак би правел. Тоа е една од најголемите работи што ќе ви се случат во животот и ништо не е безвезе, веселба е тоа, нешто што ќе го памтите цел живот. Бракот не е нешто што се случува секој ден така да треба да се прослави. Единствено ме нервираат глупави луѓе влезени во американски филм и сакаат да прават свадба со друга музика, а не народна, не им се свиѓало народната ова-она, па и јас дома никогаш не слушам народно ама за свадби, за слави тоа треба да се слуша. Се прават демек они се којзнае што, а уствари се најголеми клошарана.Тоа е традиција и култура и треба да се негува. Подобро никаква отколку свадба со забавна музика.

Добро во ред тоа,ама не сваќам зошто свадба и народно-турбо фолк мора да идат заедно ? Или како прави цело село морам и ја.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom