Свадба - да или не?

Член од
3 мај 2010
Мислења
163
Поени од реакции
17
Ма каква свадба. Со тие пари ќе си заминеш на патување и најубаво ќе си поминеш. А вака ќе ги фрлиш во една ноќ, каде што нема да се знае кој јаде, кој плаќа. Гужви без врска!
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.115
Поени од реакции
8.224
Свадба да - ама по мој вкус. Никако кич, што е традиција кај нас.
Без цркви и матична (матичарот со мене на трева).
Јас сакам едноставна свадба, во природа, никако ресторан, ниту јас нешто накинџурена, ниту некакви традиции. Моите најважни луѓе, и најважните на маж ми. Неколку ора ќе се свртат (исклучиво македонски, свадбарски, никако српски, или турбофолкерски) и после одиме на нешто позабавно, ете рок нека биде, шлагери, екс ју рок, владо јаневски :) Ама никако свадба, на каква сме навикнале :)
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.855
Поени од реакции
11.086
НЕ. Ако некад се женам воопшто. Јас, невестата и таму кој мора кум и еден сведок ваљда, после тоа пијанчење и ја здувуваме негде со невестава, пр. Малдиви :D Иначе никад не сум бил фан на големи свадби трошење пари беспотребно по мое мислење и гледање со луѓе кои 70 посто не ги знам 20 посто не сум ги видел 5/10 години а останатите 10 се оние најбитните.
 

Шота Буби

нотар
Член од
4 март 2009
Мислења
3.087
Поени од реакции
1.780
сум правел свадба,но да се родам повторно едно големо НЕ
 
H

-HRO

Гостин
Свадба-се разбира дека да.
Одиш во матично, потпишуваш капитулација и истото тоа подоцна го прославуваш со музика :D
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Секако да ама со одбран круг на луѓе на кои стварно им е мерак дека се зимате а не собран трет ешалон роднини кои прв и последен пат тогаш ќе те видат.

Порано бев многу против свадба и брак ама сменив мислење, еднаш се прави и треба да се памти :).
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Идам во матично и викам моја си и веднаш на авион на Бора Бора или Сејшелите :)
 
A

Antigona

Гостин
Веселба која мора да се направи за да се прослави бракот од ќеиф или наметната традиција која претставува "терет" и замор?

Чаламење, пијанење, циркус кој трае неколку часа или вистинско доживување кое несмее да не се доживее? Собрани шестнаести братучеди, тетки, чукун стрини кои не си ги видел никогаш, или сето тоа да се одбележи скромно со најблиските?
Многу сум против големата веселба со мнооооооооогу луѓе и која трае и трае.....
Ако некои сакаат да си го направат ќеифот , ќе им оставам пари па нека слават и цела недела ако сакаат без мене на свадбата.

Мислам дека дури доволно ќе биде и само веридбата, не мора свадба. Тоа е моја конечна одлука и ќе си стојам на кажаново.
 
Член од
27 јануари 2011
Мислења
79
Поени од реакции
63
Сакам помала свадба со најблиските луѓе од двете фамилии, по можност повеќе млади и ептен имам мерак на венчавка во црква, а другите традиционални обичаи ми се премногу напор. И не сакам свадбата да се отвори со класичен валцер, туку со едно аргентинско танго сосе ружата во уста:).
 
A

Antigona

Гостин
Има една поговорка „ свадбата е за другите, бракот останува за нас„ :)
 
Член од
5 април 2007
Мислења
1.609
Поени од реакции
298
Само најблиските од двете семејства и то остало НЕ, важиме за сиромашна држава, а се прават свадби кој удираат по џебот и неколку илјади евриЌи, очи не си им видел на некој а на свадба ги викаш, ма еднаш се живее ако после ке ја трпиш та свадба, мислам дек малце кај нас се претерува со свадбите и со некој др такви заебанции.
 

Филозофка

Amelie Poulain
Член од
21 јануари 2009
Мислења
1.680
Поени од реакции
524
Сакам свадба ама средно умерена нормално зурли тапани све по ред:vozbud: ама со помал трошок, сеа не 400 600 гости 100че би било сасвим уред(y)
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
1.942
Поени од реакции
1.750
Ни моите не правеле свадба, а не планирам ни јас да наранам и напојам 500+ луѓе од кои 2/3 прв пат ги гледам и нема после да ги видам.
 
S

stefi

Гостин
као прослава мала нешо да, али цркви и матично и 500+ луѓе не...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom