Сатанизам

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.655
Поени од реакции
3.770
Среди си ги овие работи со поповите во некоја црква и одлучете дали се постои од една религија, не постои, дел постои дел не... за да знаеме на што сме, за што да се расправаме тука по форумов :)
Не може како ќе ти текне или пак може, во зависност како одговара на дадена религија да се гледа во однос на друга религија?
Црвата Христова постои веќе 2000г., така да одамна знаеме „на што сме„...

Религиите постојат несомнено, но не е можно сите да се истовремено вистинити, така да сама по себе се наметнува потребата од нивно критичко вреднување по прашањето од нивната вистинитост.
 
Последно уредено:

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.655
Поени од реакции
3.770
Стариот завет е еврејска работа. Новиот завет е христијанска. И не значи дека ако нешто е напишано дека ти мора буквално да ги толкуваш стварите. Еве да речеме ако змијата е мудра не значи дека тоа е лошо. Него ете вика и ти да ја имаш таа мудрост.

Еве го целиот контекст, а ти како по обичај буквално толкуваш и се фаќаш за змијата.
Зашто е змијата посочена како „мудра„?

Адам своевремено сметал дека змијата е помудра, споредена со другите тогашни животни па токму затоа Сатана на Адама му се обраќа преку змијата, не преку друго животно.

Змијата сама по себе не поседува разумска мудрост, туку способност за брзо бегање (преку извивање на телото) ако се најде во опасност па токму таа нејзина способност е земена во превид кога Христос соведува да бидеме мудри „како„ змии. Значи да бидеме „како„ а не да бидеме „змии„, односно да знаеме да избегнеме неволји, а воедно да бидеме и „кротки„, по примерот од кроткоста од гулабот, осличнувајќи се со Христа Бога и Неговата кроткост.
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
710
Поени од реакции
1.522
Црвата Христова постои веќе 2000г., така да одамна знаеме „на што сме„...

Религиите постојат несомнено, но не е можно сите да се истовремено вистинити, така да сама по себе се наметнува потребата од нивно критичко вреднување по прашањето од нивната вистинитост.
Можно е и ниту една да не е вистина.Можеби сите кажуваат мал дел од вистината, некоја повеќе, некоја помалку.
Кој би можел да знае? Апсолутната вистина никој не може да ја спознае.
Само во Христијанството се говори за некаква апсолутна вистина што е малку лудо.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.655
Поени од реакции
3.770
Можно е и ниту една да не е вистина.Можеби сите кажуваат мал дел од вистината, некоја повеќе, некоја помалку.
Кој би можел да знае? Апсолутната вистина никој не може да ја спознае.
Само во Христијанството се говори за некаква апсолутна вистина што е малку лудо.
Релативизираш...а од тоа (релативизирање) не може да произлезе точен одговор.

Кај религиите имаш „варајции на тема„ па:
- сите се вистинити, што е само по себе апсурдно,
- сите се лажни-пак апсурд,
- некои се вистинити, некои полувистинити/полулажни, некои повеќе лажни.
- не постои апсолутно лажна религија.

Православието вели дека вистината за Бог, за Светот и за животот, се откриени токму преку неговото учење.

Дали е точно или не е, тоа се гледа преку Црквата, која има свои апологети, кои преку споредби и докази меѓу религиозните доктрини, потврдуваат која религија е вистината а која не е...
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.438
Поени од реакции
9.345
Кој е упатен повеќе во сатанизам ме интересира да ми каже, пошто имало случаеви кај нас со смртни исходи на вакви луѓе и кога сум истражувала зошто, вака вика:
Кога одиш кај сатаната, колку повеќе луѓе ќе убиеш толку си поблиску до него и има и чинови како пример војник кој убил еден два, па принц кој убил десет, крал кој убил 40 и тн и тн..
Вистина во ова веруваат?
 

Лаик

Романтичар
Член од
4 август 2018
Мислења
1.428
Поени од реакции
3.134
Кој е упатен повеќе во сатанизам ме интересира да ми каже, пошто имало случаеви кај нас со смртни исходи на вакви луѓе и кога сум истражувала зошто, вака вика:
Кога одиш кај сатаната, колку повеќе луѓе ќе убиеш толку си поблиску до него и има и чинови како пример војник кој убил еден два, па принц кој убил десет, крал кој убил 40 и тн и тн..
Вистина во ова веруваат?
По некоја моја логика телесното убиство е ,,демоде" и тој некој што го извршил чинот ,,заради некои повисоки цели" е класичен убиец од кои се гади и самиот антихрист и такви слуги не му се потребни а да не зборам за другата страна(Бог)..Сега се модерни времиња и трофејот е Душата и Духот на Човекот..
 

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
991
Поени од реакции
651
Кој е упатен повеќе во сатанизам ме интересира да ми каже, пошто имало случаеви кај нас со смртни исходи на вакви луѓе и кога сум истражувала зошто, вака вика:
Кога одиш кај сатаната, колку повеќе луѓе ќе убиеш толку си поблиску до него и има и чинови како пример војник кој убил еден два, па принц кој убил десет, крал кој убил 40 и тн и тн..
Вистина во ова веруваат?
Култисти, веруваат се што ќе им каже култот. Еден пример од Its always Sunny.

 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.693
Култисти, веруваат се што ќе им каже култот. Еден пример од Its always Sunny.

култови има премногу, сатанизмот е друга ствар...
Догмата е она што го води човекот во што и како да верува еден човек... не мешај работи.
 
Последно уредено:

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.438
Поени од реакции
9.345
култови има премногу, сатанизмот е друга ствар...
Догмата е она што го води човелотнво што и како да верува еден човек... не мешај работи.
Култови еден куп, за сатанизам прашувам зошто конкретно тој убиец уби цела фамилија само за да дојде до местото принц, со одредена бројка нели што се постанува.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.693
и претходно реков, битно е што философија има зад даден симбол... како и за крстот што постои и го имало пред христијанството и има своја позадина, ете сега змијата како зло кај евреите и нивната тора, христијаните користат ист симбол за две нешта, за позитивно и негативно, зависи...
Автоматски споено мислење:

Култови еден куп, за сатанизам прашувам зошто конкретно тој убиец уби цела фамилија само за да дојде до местото принц, со одредена бројка нели што се постанува.
не сум запознаен со ова и идејата дека некој сатанист треба да убива за да добие било каква награда.... или звање....
 

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
991
Поени од реакции
651
култови има премногу, сатанизмот е друга ствар...
Догмата е она што го води човекот во што и како да верува еден човек... не мешај работи.
Можеш да ми појасниш што е сатанизмот ако не е култ?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.693
Можеш да ми појасниш што е сатанизмот ако не е култ?
cult (n.)
1610s, "worship, homage" (a sense now obsolete); 1670s, "a particular form or system of worship;" from French culte (17c.), from Latin cultus "care, labor; cultivation, culture; worship, reverence," originally "tended, cultivated," past participle of colere "to till".

The word was rare after 17c., but it was revived mid-19c. (sometimes in French form culte) with reference to ancient or primitive systems of religious belief and worship, especially the rites and ceremonies employed in such worship.


Затоа ти велам има многу култови, и овој твој став дека култот е тоа што велиш дека е, е погрешно.... површно разбирање и
туркање се во еден кош.
 

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
991
Поени од реакции
651
1610s, "worship, homage" (a sense now obsolete); 1670s, "a particular form or system of worship;" from French culte (17c.), from Latin cultus "care, labor; cultivation, culture; worship, reverence," originally "tended, cultivated," past participle of colere "to till".

The word was rare after 17c., but it was revived mid-19c. (sometimes in French form culte) with reference to ancient or primitive systems of religious belief and worship, especially the rites and ceremonies employed in such worship.

Затоа ти велам има многу култови, и овој твој став дека култот е тоа што велиш дека е, е погрешно.... површно разбирање и сравање се во еден кош.
Не ми го свати прашањето. Иначе во дефиницијата што ја кладе, сите вери спаѓаат, не само сатанизмот. Така да сам се скина на само постирање.

Колку што знам има 3 вида
  • Сатанизам од вера - оваа форма ја гледа Сатаната како нивни бог. Овие веруваат дека постојат паранормални ствари.
  • Секуларен Сатанизам - од Антон ЛаВејка, овој е атеистички, го користат како етикал егоизам
  • Симболички Сатанизам - Кринџој, немаат врска со вера, само земаат симболика сатанистичка.
Симболичкиот сатанизам спаѓа во култ, ама не во вера, исто со Секуларниот.
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
710
Поени од реакции
1.522
Релативизираш...а од тоа (релативизирање) не може да произлезе точен одговор.

Кај религиите имаш „варајции на тема„ па:
- сите се вистинити, што е само по себе апсурдно,
- сите се лажни-пак апсурд,
- некои се вистинити, некои полувистинити/полулажни, некои повеќе лажни.
- не постои апсолутно лажна религија.

Православието вели дека вистината за Бог, за Светот и за животот, се откриени токму преку неговото учење.

Дали е точно или не е, тоа се гледа преку Црквата, која има свои апологети, кои преку споредби и докази меѓу религиозните доктрини, потврдуваат која религија е вистината а која не е...
Човек за какви докази говориме кога се е дел од човековата интерпретација.Ајде кажи ми кој доказ ми го нудиш дека Христијанскиот Бог постои и дека тој е оној Врховниот, а сите други Богови и религии се креација на Сатаната?:)
Автоматски споено мислење:

Кој е упатен повеќе во сатанизам ме интересира да ми каже, пошто имало случаеви кај нас со смртни исходи на вакви луѓе и кога сум истражувала зошто, вака вика:
Кога одиш кај сатаната, колку повеќе луѓе ќе убиеш толку си поблиску до него и има и чинови како пример војник кој убил еден два, па принц кој убил десет, крал кој убил 40 и тн и тн..
Вистина во ова веруваат?
Оди на првата страна од темава и ќе дознаеш повеќе за Сатанизмот.Има одличен текст за него.Не е ни приближно толку црна работата колку што мислиш.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.693
ПА не може да дефинираме култ како нешто погрешно, сатанистичко и кое што асоцира на перење ум и правење како ќе ти кажат „таму некои многу јаки луѓе“. Тоа треба да е минато, таквото мислење... што сме ние, овци, како ќе ни кажат така јет?
Не може така...

1. Сатанизмот како религија го подразбира Сатаната како апстрактен принцип на природата, а многу ретко како личност т.е. супериорно битие. Иако претставува одговор на христијанството од големите организации и една форма на опозиција на доктрините од тие организации, таа нема нешто заедничко со христијанските поими Бог, Сатана, Пекол, демони или зло. Сатанистите кои ја прифаќаат идејата за постоење на Сатаната како личност, не искажуваат вера и преданост слично на христијаните или припадниците од некои други големи религии.
поред Сатанистичките учења Сатаната има предхристијанска-паганска форма на Ѓавол или египетскиот бог Сет; луѓето го создале поимот на Бог, а сатанистот не треба да го прифати глупавиот - веќе создаден облик туку сам да си најде за себе погоден облик, бидејќи Бог не е личност, туку сила на природата која тој ја доживува на свој начин. Пеколот и Рај не постојат - тоа се лаги и измислици. Треба да се ослободат и задоволат анималните страсти, да се биде насочен на уживање во земските задоволства, на моќ и вештина кон нивно придобивање. Се тежнее кон сила, самостојност, лукавост и интелигенција, се негира самоспознанието, вредноста на мистичното искуство, духовниот развој, хуманизмот.

2. ЛаВеј бил само поп симбол и чиста философија и мудрување, или што викаш атеистички... не знам дали има некаде податоци за ритуали и обожување од негова страна или запишано во некои дневници...

3. Симболичкиот сатанизам е глупост и такви ги има во секоја религија и учење, разводенување, сакаме секс но да не се соблекуваме и никој да не може да не види голи :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom