Сатанизам

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.670
Поени од реакции
11.715
Култ е, ако ми текни сега јас да си прогласам своја вистина, па и да си најдам следбеници неоптоварени со интелегенција кои без прашања ќе ја спроведуваат мојата агенда, и, се разбира, ќе се парат само со мене...

Секта е, ако мојот его трип е појак од матицата на која сум припаѓал и во даден момент им велам кој ве ебе сите - гласам сам. Ја као хочу да се отцепљујем а они као недају...

Религија е...шознам, политика.
Супербројно стадо на овци, претежно атеисти по карактер и дефиниција...

Мене така ми се гледа, можда грешам, незнам...
 
Член од
17 септември 2022
Мислења
620
Поени од реакции
1.326
Култ е, ако ми текни сега јас да си прогласам своја вистина, па и да си најдам следбеници неоптоварени со интелегенција кои без прашања ќе ја спроведуваат мојата агенда, и, се разбира, ќе се парат само со мене...

Секта е, ако мојот его трип е појак од матицата на која сум припаѓал и во даден момент им велам кој ве ебе сите - гласам сам. Ја као хочу да се отцепљујем а они као недају...

Религија е...шознам, политика.
Супербројно стадо на овци, претежно атеисти по карактер и дефиниција...

Мене така ми се гледа, можда грешам, незнам...
Moze gresham ali imam cuvstvo deka vremeto na kultovi ko da pomina, ako se baziraa na ultra harizmaticen ebach i guru denes e podemokratska celava rabota.... moze oti vidovme kade se toa vodi pa idemo dalje.... a moze sum samo neupaten i treba da izguglam....

Mene me fasciniraat ovie sho kanaliziraat...

Edit.. Satanistite neli se tepani, ljuti i nerazbrani deca na hristijani?
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
3.313
Поени од реакции
7.448
Сатанизам не постои, односно Сатанизамот го има измислено Христијанството во поновото време со сликата за Сатан или Ѓаволот кој владее во подземјето и се изживува врз душите. Веројатно Данте има голем удел во тоа. Тоа го нема ни во Библијата, грешниците заедно со Сатан ќе горат во огнот според Библијата а не демек Сатан ќе ве мачи.

Денешниот Сатанизам е слика на тоа што модерниот Протестантски христијанин си замислил и некои атеисти фатиле и си направиле Сатанистичка црква врз основа на таа слика колку да идат против религијата. На пример го земале Бапхомет да биде ѓаволот, и му се препишуваат лудите фантазии на Христијанството за тоа што Бапхомет преставува, но тоа нема врска со вистинските верувања за Бапхомет.

Комплексна тема за луѓе што не сакаат да читаат...
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.430
Поени од реакции
9.340
А инаку сатанизмот официјално се води како религија. Така го водат во службите барем. Ни култ, ни секта, него религија. Имаат и своја 'библија' и таму е напишано тоа што го пишував за чиновите што ги добиваат со убивање. Не секоја секта што величи зло или некои ангели избегани од рајот е сатанизам. Кај нас и да се облечеш во црно ќе речат еве го сатанист. Ама си имаат и тие обреди и обичаи како и сите религии и сега треба подлабоко да навлеземе за да може да препознаеме сатанизам од култ или секта.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.655
Поени од реакции
3.770
Човек за какви докази говориме кога се е дел од човековата интерпретација.Ајде кажи ми кој доказ ми го нудиш дека Христијанскиот Бог постои и дека тој е оној Врховниот, а сите други Богови и религии се креација на Сатаната?:)
Не е проблем; јас ќе ти посочам докази, а ти најнапред посочи како треба да „изгледаат„ тие докази...за да не испадне дека после изнесувањето докази, истите нема да ти се „допаднат„.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.118
Поени од реакции
4.623
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.430
Поени од реакции
9.340
Која е таа нивна света книга? Линк нешто... ?
Значи јас не бев воопшто запознаена со сатанизам до овој случај и по него се водам, зошто овие двајца сатанисти се воделе по оваа што викаш нивна света книга од Антон Лавеј, човекот кој ја основал првата сатанистичка 'црква'. Таму исто како што кажав и за чиновите вели дека ако некој ги повреди нашите чувства, мора да бараме одмазда против таа личност, вклучително и убиство и ред други работи што се имаа случено со тој случај поради книгава. Ваљда знаеш за неа, прилично е позната.
Screenshot_20240329_155743_com.android.chrome_edit_319916221257432.jpg
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.655
Поени од реакции
3.770
Кој е упатен повеќе во сатанизам ме интересира да ми каже, пошто имало случаеви кај нас со смртни исходи на вакви луѓе и кога сум истражувала зошто, вака вика:
Кога одиш кај сатаната, колку повеќе луѓе ќе убиеш толку си поблиску до него и има и чинови како пример војник кој убил еден два, па принц кој убил десет, крал кој убил 40 и тн и тн..
Вистина во ова веруваат?
Она што е проверено и сигурно е следно; да се биде во близина од Сатаната, значи да се стори што повеќе зло врз родот човечки, а тоа зло во себе да „брои„ што повеќе човечки жртви или било која друга штета која може да им се нанесе на луѓето.

Сатаната е лут на Бога, затоа што Бог го створи човекот (луѓето) за да го/ги завземе/мат местото/тата од онаа 1/3 од отпаднати ангели, кои беа истерани од Небесата и фрлени на Земјава, ради нивната побуна кон Бога, предводена од самиот херувим Сатанаил.

Од завист кон родот човечки, Сатаната чини се‘ што може за да им наштети на луѓето или преку нему потчинетите демони, или преку видливите и невидливите човечки слуги, кои (не)свесно му служат на Сатаната и кои роварат по Светов.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.675
Поени од реакции
38.860
сатанизмот е многу застапен у светот на модата и у светот на познатите. Целата мода ја водат сатанисти.
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.433
Поени од реакции
19.635
А кој е креатор на сатаната?
Или постои паралелно одувек заедно сс бога?

Зшто би бог,као супериоерно универзалан ентитет,дозволија да постои сатана?
Или сфе е у нашу психу?
Наша сфест креира богови,сатане...
Кои на надреалну фреквенцију стфарно су креирани од нас и постоиф.
И се бориф.Борба на добро и зло,рат и мир.

Ја си га знам одговор.
Него Ви што би одговориле?
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.433
Поени од реакции
19.635
Ништо...ти сФе знаеВ.
Дај бе не биди досадан како што си прост.
Ако знаеш,одговори.И не ми ги потенцирај букфе у мои постови,добро знаеш дека знам која букфа куде треба да стои.
Дај бе малце искочи од олтар зону,не биди гарсоњера,размисли малце од пообјективан и реалан аспект.Или даваш глупи реплике или некои нереални литургие.

Ајде кажи,кој е креатор на сатану?
Зшто господ дозволија да постои.
Што се дешавало пред Адам и Еву?
Дали стфарно мислиш седам д'на,ребро,Ное,курци палци?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom