Само за вегетаријанци (вегетеријански рецепти)

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Извини, не те разбирам
Базирано е на верување, дека "анти нутриентите" кои се претежно во лушпите, и делумно се одстрануваат со киснење на бадемите и фрлање на водата, се лоши за тебе.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Споделете некој вегетаријански или вегански рецепт за пунети пиперки?
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Хмм абе не ми се свиѓа ова, ајвар става во пипер :D. Денес јадев полнети со праз, ориз и шампињони, нешто такво интересно ама, вие ако го имате направено и дегустирано :)
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.793
Поени од реакции
29.280
Хмм абе не ми се свиѓа ова, ајвар става во пипер :D. Денес јадев полнети со праз, ориз и шампињони, нешто такво интересно ама, вие ако го имате направено и дегустирано :)
,,,aaa ne,,,greshka si,mnogu se vkusni so toa shto naizmenichno se stava i malidzhano,,,veruj mi oproban recept,,, :)
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.947
Споделете некој вегетаријански или вегански рецепт за пунети пиперки?
Пропржуваш ситно сецкан кромид во коцка путер, му ставаш печурки, зачини (црн бибер на мелење, оригано, буковец, црвен пипер, ако не ти смета вкусот може и малку куркума), може многу ситно рендани моркови, додаваш доматно пире или ситно сецкани свежи домати и го пржиш малку да подиспари течноста од доматите, го додаваш оризот претходно убаво измиен и исцеден, мешаш околу 5 минути и го тргаш од оган (ќе добие како проѕирна боја оризот). Ги полниш со смесата пиперките, ако имаш свеж патлиџан може да ги затвориш со него или пак со опашката, ги ставаш во тава за печење, дотураш вода да ги прекрие над половина и ги печиш во рерна (на пола печење може да ги свртиш да ти се испечат подеднакво и по потреба да му додадеш вода). Јас ги правам од око и количините во зависност колкави се пиперките што ќе ги полнам, исто и печењето гледам кога е омекнат оризот, ќе почне и да мириса кога ќе му дојде време :)

П.С ако те мрзи да сечиш посебно кромид и останатите работи, пробај го со кинески микс, го има во кам, последно правев ориз и како зачин му го додавав испржениот кинески микс, супер излезе.
П.П.С водата што ја тураш за печење ако сакаш може да ти биде од коцка за супа (chicken broth), таква ставам обавезно кога правам ориз и му дава многу добар вкус.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Супер, епа ај ќе ги пробам и двете варијанти.
@Кеплер да, знам за кинескот микс, го зимам од време на време, интересна идеја (y)
 

shumecha.tableta

Модератор
Член од
26 декември 2013
Мислења
3.320
Поени од реакции
17.764
Споделете некој вегетаријански или вегански рецепт за пунети пиперки?
Немам пробано, ама мислам дека многу ќе биде вкусно и ако се полнети со просо. :D Само не заборавај просото одвечер да го оставиш да кисне во вода. Па утредента се мие, вари, процедува ако треба. Во комбинавија со пропржен кромид, печурки, тиквичка ако сакаш... модар патлицан, морков...
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
П.П.С водата што ја тураш за печење ако сакаш може да ти биде од коцка за супа (chicken broth), таква ставам обавезно кога правам ориз и му дава многу добар вкус.
Коцка за супа (chucken broth)! Are you fucking kidding us? :uzi:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom