Само за вегетаријанци (вегетеријански рецепти)

Дискусија во форумот 'Гурманско катче' започната од ViRuS, 19 јануари 2006.

 1. Perdika I

  Perdika I

  Член од:
  22 август 2006
  Мислења:
  399
  Допаѓања:
  845
  Фалафели формирани со лажица.
  Едноставни, лесни, брзи, превкусни. Tablespoon falafel size before ready for bakingweb.jpg Tablespoon falafel size fiestaweb.jpg
   
  На whatto, Име И Презиме, Patience и уште 4 други им се допаѓа ова.
 2. Astrid

  Astrid

  Член од:
  20 јуни 2012
  Мислења:
  5
  Допаѓања:
  40
  Овесна каша со бадемово млеко, куркума и цимет IMG_08812.jpg
   
  На Tutor, whatto, Goodfella и уште 9 други им се допаѓа ова.
 3. Perdika I

  Perdika I

  Член од:
  22 август 2006
  Мислења:
  399
  Допаѓања:
  845
  Кафен ориз со зеленчук и домашно тахини.
  Rice with veggies and tahini sauceweb.jpg
   
  На whatto, Goodfella, Patience и уште 3 други им се допаѓа ова.
 4. Perdika I

  Perdika I

  Член од:
  22 август 2006
  Мислења:
  399
  Допаѓања:
  845
  Класична македонска леќа со свежа салата од бела-црвена зелка и прилог од младо кромидче ( многу добро оди било која зелена салата исто и младо лукче со леќата .... врв :angel:) Класична македонска леќа.jpg
   
  На Tender Girl, Tutor, whatto и уште 10 други им се допаѓа ова.
 5. Perdika I

  Perdika I

  Член од:
  22 август 2006
  Мислења:
  399
  Допаѓања:
  845
  Печен кељ со малку маслиново и сол на хартија за печење, сервиран со сос од 3 вида на чили пиперки со доматно пире и малку оригано.
  Просто фантазија од вкусови....
  пс. одлично мезе за ладно грч пиво.
  kale.jpg
  Печен мешан зеленчук, морков, пашканат, црвен кромид, зачинето со маслиново, црн бибер, жалфија, по некое чешне лукче, хималајска сол.
  Roasted veggies 2.jpg
  Печениот зеленчук сервиран со ориз со лимон и црн бибер и свежо младо кромидче.
  Roasted veggies + rice with herbs 1.jpg
   
  На Tutor, whatto, krkac и уште 4 други им се допаѓа ова.
 6. Perdika I

  Perdika I

  Член од:
  22 август 2006
  Мислења:
  399
  Допаѓања:
  845
  Veggie beans burger in tonus Veggie beans burger_4.jpg
   
  На Tender Girl, whatto, Patience и уште 3 други им се допаѓа ова.
 7. Perdika I

  Perdika I

  Член од:
  22 август 2006
  Мислења:
  399
  Допаѓања:
  845
  Либанско табуле со булгур, лимон, домати, крставица, свежо нане, свеж магдонос, кромид, хималајска сол и малку црн бибер.
  Послужено да се јади со свежа марула и парчиња стар кромид.
  Пролетно-летно уживање. Lebanese Tabbouleh 6.jpg Lebanese Tabbouleh 5.jpg Lebanese Tabbouleh 4.jpg
   
  На Tutor, Agda Beata, whatto и уште 5 други им се допаѓа ова.
 8. Goodfella

  Goodfella

  Член од:
  1 декември 2010
  Мислења:
  1.281
  Допаѓања:
  2.743
  IMG_20180510_133923.jpg

  Наутот е со праз, пиперка и пелати, зачинет со сол, бибер вегета и многу кари.
  Оризот со златна мешавина+пиперка и кромид, зачинет со сол, бибер, вегета, босилек и куркума.
  И печен млад компир, зачинет со сол, бибер, вегета, копар и оригано.
  --- Споено дупло мислење, 11 мај 2018 ---
  IMG_20180412_204436.jpg
  Го видов ова негде по нет и направив речиси идентична копија. Се вика "Buddha Bowl".
  Марула, млад кромид, маслинки, морков, цвекло, ориз, спанаќ, шампињони и брокула. Во длабок сад прво се става марулата, па потоа врз неа се редат останатите состојки.
  --- Споено дупло мислење, 11 мај 2018 ---
  IMG_20180305_120817.jpg IMG_20180306_124348.jpg
  Пред некој месец го направив, може и да заборавам некоја состојка :unsure:
  Домашно направен хумус.
  Лево - Наут, таан(исто јас го направив), лук, маслинки, магдонос, сол, бибер, сок од 1 лимон, маслиново масло.
  Десно - Наут, таан, лук, пиперка, 1 лажица ајвар, чили, сол, уште чили, бибер, уште чили, сок од еден лимон, маслиново масло и уште малку чили :D
  За тој десно ги видов состојките од хумус што го купив, ставив се отприлика и ми испадна дури и подобро. :P
   
  Последно уредено: 11 мај 2018
  На Tutor, Agda Beata, whatto и уште 4 други им се допаѓа ова.
 9. Goodfella

  Goodfella

  Член од:
  1 декември 2010
  Мислења:
  1.281
  Допаѓања:
  2.743
  IMG_20180527_191702.jpg
  1. Плескавица од наут. Запржив кромид, лук, шампињони и додадов зачини по вкус. Изблендирав се заедно со наутот, додадов брашно за да ја зема течноста, додадов и малку ленено семе. Формирав плескавица, па ја ставив да се пржи на тивко по 5мин од двете страни на ееептен малку масло.
  IMG_20180527_223421.jpg
  2. Водата од наутот не се фрла, ја измиксав, па додадов топено чоколадо за готвење, претходно во чашките ставив мелени бисквити со урми, па го прелив со аквафабата од наутот. По некое време во замрзнувачот имав убав вегански сладолед. :P
   
  На Agda Beata, whatto, Govinda и уште 3 други им се допаѓа ова.
 10. Goodfella

  Goodfella

  Член од:
  1 декември 2010
  Мислења:
  1.281
  Допаѓања:
  2.743
  IMG_20180605_192147.jpg

  Тестенини, мех..нели.. ааама прв, т.е. втор пат ги правам на овој начин, само првиот пат беше со макарони иии многу ми се вкусни. На тенко исецкано кромид, морков, пиперка, шампињони и на ситно брокула, малку ги запржив, ставив соја сос и бело вино, фрлив сусам, ги додадов шпагетите и за минута-две имав превкусно јадење :D
   
  На Tutor и Tender Girl им се допаѓа ова.
 11. Goodfella

  Goodfella

  Член од:
  1 декември 2010
  Мислења:
  1.281
  Допаѓања:
  2.743
  IMG_20180608_195615.jpg

  Meatless пастрмајлија :P
  Соја топчинцата се варени, па запржени, тестото е премачкано со сенф, врз него соја топчинцата, посен кашкавал и шампињони. :giggle:
   
  Tutor, nicole_l, Agda Beata и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 12. Perdika I

  Perdika I

  Член од:
  22 август 2006
  Мислења:
  399
  Допаѓања:
  845
  Смути бол појадок од урми, јагоди банани и овесно млеко, а од горе домашна гранула, малку кокос во прав, свежи јагоди и домашни лешници.
  Vegan spring smoothie bowl_1.jpg
   
  Agda Beata, Govinda, shumecha.tableta и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 13. Govinda

  Govinda Lud, Zbunjen, Nenormalan

  Член од:
  20 април 2014
  Мислења:
  1.761
  Допаѓања:
  1.300
  Nema potreba da se vika pastrmajlija, posto pastrama znaci meso. Ednostavno PICA.
  Tuku nie doma redovno praveme pica so bukovka pecurka i se razbira proprzeni zaedno so iseckani morkovi, lukce, kromidce, i odozloda testoto e premackano so domasna ljutica (namesto vestackio kechap) i razbira se ozgora izrendan shashkaval...e samo nikako da mi tekne da ja sliknam i postiram tuka. Abe dzabe e slika. Slikata niso ne kazuva. Treba da se proba, da se vkusi, ligi ke tecat :P
   
  На Goodfella и Perdika I им се допаѓа ова.
 14. Goodfella

  Goodfella

  Член од:
  1 декември 2010
  Мислења:
  1.281
  Допаѓања:
  2.743
  Повелеле :P
  IMG_20180611_181947.jpg
  Буковка, шампињони, кромид, лук, лута/блага пиперка, брокула, маслинки, посен кашкавал и доматно пире :P
   
  На Tender Girl, Govinda и Perdika I им се допаѓа ова.
 15. Perdika I

  Perdika I

  Член од:
  22 август 2006
  Мислења:
  399
  Допаѓања:
  845
  Вегански ручек буда бол со печен зеленчук со зачини (морков, сладок компир) печени шампињони со сусам, кафен ориз, обарен спанаќ, зелена салата, младо кромидче, екстра лут сос со доматно пире и семки од чили (халапењо, везани пиперки и мини чили).
  Screen Shot 2018-06-11 at 8.17.19 PM.jpg
   
  На Tender Girl, shumecha.tableta, nicole_l и уште 2 други им се допаѓа ова.

Сподели преку: