Самосвесна и независна = феминистка?

Член од
9 јануари 2015
Мислења
105
Поени од реакции
50
Шшшш...не ме срами сеа тука пред сите феминистке...сеа ме начека и удри а?:D

Ама супер сме сите ние тука, еве сме за да научиме нешто...некој скромност некој амбиција ке дели и еден од друг ке си читаме без да се вреѓаме само премногу..:aplauz:
 
Последно уредено:

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.201
Поени од реакции
20.868
Мајка која работи 3 работи само за да си школува децата и да им пружи добар живот е поуспешна од некој кој направил милиони на грб на другите, бар според мене.

Ти кој би рекол дека е поуспешен, Бил Гејтс или Мајка Тереза?
Онака, чисто информативно.
Бил Гејтс им овозможува подобар живот на околу 130,000 поединци вработени кај него, со плата од околу $100,000 во просек, на годишно ниво. Тоа ти се 130,000 семејства на кои Бил Гејтс им пружа подобар живот и финансиска состојба.

За добротворните каузи да не почнувам. Основач (заедно со жена му) е на најголемата добротворна фондација во светот. Околу 40 милијарди долари донации за развој на науката, подобрување на здравјето, образованието и намалување на сиромаштијата во земјите во развој, донации за борба против епидемии, ХИВ и тн.
Придобивки од технологијата која ја развива со Microsoft имаат уште милијарди други луѓе ширум светот.

И според тебе овој човек е злобниот капиталист кој направил милиони на грбот и потта на другите?
Овој човек го споредуваш со некоја калуѓерка која помагала на болните со колективно молење на Господ? :icon_lol:

Но, како што кажа претходно, секој различно си го дефинира успехот.
За некоја, успех е да има свој бизнис. За друга, успех е да има сопруг/дечко со свој бизнис.
За некоја, успех е да се пресели во Скандинавија и да живее паразитски живот на социјална помош. За друга, успех е да го промени светот.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
success
[suh k-ses]
noun
1. the favorable or prosperous termination of attempts or endeavors; the accomplishment of one's goals.
2. the attainment of wealth, position, honors, or the like.
3. a performance or achievement that is marked by success, as by the attainment of honors:
The play was an instant success.
4. a person or thing that has had success, as measured by attainment of goals, wealth, etc.:
She was a great success on the talk show.

Парите се едно мерило. Денес ги имаш, утре ги немаш. Иако е највидливо, сепак не мора да значи дека тој што има направено најмногу пари, е најуспешен.

Мајка која работи 3 работи само за да си школува децата и да им пружи добар живот е поуспешна од некој кој направил милиони на грб на другите, бар според мене.

Ти кој би рекол дека е поуспешен, Бил Гејтс или Мајка Тереза?
За мене на пример, Мајка Тереза не е пример за добрина и хуманост, а нарочито не према жените.
Ако подлабоко се навлезе во нејзините ,,добрини,, ќе се види колку се тие селективни и дискриминирачки по однос права на жени.
 

BiG_kIsS

You talk too much... Let me shut you up
Член од
4 септември 2007
Мислења
3.414
Поени од реакции
2.923
Ама се слагам потполно со твоето мислење и разбирам дека секако има исклучоци во се, така и во феминизмот жената се стреми повеке кон машката природа.

Што се однесува до твоето барање за цитирање со обракање лично сметам дека е тоа непотребно и апсурдно заради фактот што со тоа се привлекува внимание и генерира непотребен конфликт, одсуствува магијата наречена -муабет во 4 очи-

Mоите сознанија не водат потекло од некоиси финансиски колумнисти и ако сакаш да се увериш во нив ти препорачувам прво да направиш споредбен личен рисрч а потоа да избрзуваш во заклучоците.
Ова е форум, ако не цитираш, немам никаква намера да ти одговарам веќе.
Ако сакаш муабет во 4 очи, слободно зачлени се во дебатна група и оди си од форумов. За да учествуваш некаде, пожелно е да знаеш како функционираат работите и кои се правилата.
Исто така, пошто ова е ФОРУМ, без докази да ти поткрепат нешто што ти викаш дека се ФАКТИ, ништо не праиме. Од кај ги извади ти тоа твоите заклучоци? Или мозокот ти е поврзан со компјутер па се` знаеш во секое време. Ај молим те. Ти си тој што треба да направи малку РИСРЧ.

Онака, чисто информативно.
Бил Гејтс им овозможува подобар живот на околу 130,000 поединци вработени кај него, со плата од околу $100,000 во просек, на годишно ниво. Тоа ти се 130,000 семејства на кои Бил Гејтс им пружа подобар живот и финансиска состојба.

За добротворните каузи да не почнувам. Основач (заедно со жена му) е на најголемата добротворна фондација во светот. Околу 40 милијарди долари донации за развој на науката, подобрување на здравјето, образованието и намалување на сиромаштијата во земјите во развој, донации за борба против епидемии, ХИВ и тн.
Придобивки од технологијата која ја развива со Microsoft имаат уште милијарди други луѓе ширум светот.

И според тебе овој човек е злобниот капиталист кој направил милиони на грбот и потта на другите?
Овој човек го споредуваш со некоја калуѓерка која помагала на болните со колективно молење на Господ? :icon_lol:

Но, како што кажа претходно, секој различно си го дефинира успехот.
За некоја, успех е да има свој бизнис. За друга, успех е да има сопруг/дечко со свој бизнис.
За некоја, успех е да се пресели во Скандинавија и да живее паразитски живот на социјална помош. За друга, успех е да го промени светот.
Последната реченица и таа пред неа не се воопшто поврзани. Затоа се во различен пасус. Нити Мајка Тереза имала 3 деца, нити Бил Гејтс направил милиони на грб на други.

Јасно ми е дека Бил Гејтс е доста голем филантроп. И воопшто не мислам дека не успеал во животот. Напротив. Меѓутоа, и Мајка Тереза била успешна, во тоа што сакала да го постигне во животот. И неможам да кажам дека еден од нив бил поуспешен, само заради парите. Тоа ми беше поентата.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Онака, чисто информативно.
Бил Гејтс им овозможува подобар живот на околу 130,000 поединци вработени кај него, со плата од околу $100,000 во просек, на годишно ниво. Тоа ти се 130,000 семејства на кои Бил Гејтс им пружа подобар живот и финансиска состојба.

За добротворните каузи да не почнувам. Основач (заедно со жена му) е на најголемата добротворна фондација во светот. Околу 40 милијарди долари донации за развој на науката, подобрување на здравјето, образованието и намалување на сиромаштијата во земјите во развој, донации за борба против епидемии, ХИВ и тн.
Придобивки од технологијата која ја развива со Microsoft имаат уште милијарди други луѓе ширум светот.

И според тебе овој човек е злобниот капиталист кој направил милиони на грбот и потта на другите?
Овој човек го споредуваш со некоја калуѓерка која помагала на болните со колективно молење на Господ? :icon_lol:

Но, како што кажа претходно, секој различно си го дефинира успехот.
За некоја, успех е да има свој бизнис. За друга, успех е да има сопруг/дечко со свој бизнис.
За некоја, успех е да се пресели во Скандинавија и да живее паразитски живот на социјална помош. За друга, успех е да го промени светот.
Суштината е дали има еднакви можности за успех? Без оглед како го дефинираме?
Односно, дали со самото раѓање имаме еднакви права?

Да - во суштина е така - право на живот, право на слобода, образование, изразување, движење итн.
Малце со специфичните женски права (породилно, абортус) не стоиме баш најдобро, но како што кажав - тоа се специфични женски права и се друга тема.

Од друга страна, важно е да обрнеме внимание како се воспитуваат машките, а како женските деца.
Дали се воспитуваат дека еднакво имаат права, еднакви им се должностите и обврските, еднакви ли им се можностите и еднакви ли им се моралните вредности?
На какви морални вредности се учат машките деца, а на какви женските?

Во оваа земја, веќе реков, можеме да се бориме за човекови права, не за женски - океј е, знаеме дека теоретски можеме и астронаути да бидеме ако сакаме - но дали се обрнува доволно внимание на тренирање на родителите за како да си ги воспитуваат децата? Дали знаеме со какви играчки играат децата, дали знаеме какви програми и цртани гледаат? Дали се родителите свесни како се однесуваат пред своите деца?
Тоа е една недопрена и болна точка, не само од аспект на тоа дека женските се сеуште учени дека се подредени на идните сопрузи, туку од аспект на тоа дека генерално децата, без оглед на полот, се тренирани од родители кои родителството го учат од традиција, што се покажува дека и не е најсоодветен начин (безвременската ,,воспитна,,).

За сега знам дека во Државна има курс за паровите кои очекуваат бебе со кој се учат како да го чуваат бебето, фино би било да има такво нешто и за подоцнежните фази од развојот на детето, каде што грижата опфаќа многу повеќе од правилно повивање и бришење на газе.
 

BiG_kIsS

You talk too much... Let me shut you up
Член од
4 септември 2007
Мислења
3.414
Поени од реакции
2.923
За мене на пример, Мајка Тереза не е пример за добрина и хуманост, а нарочито не према жените.
Ако подлабоко се навлезе во нејзините ,,добрини,, ќе се види колку се тие селективни и дискриминирачки по однос права на жени.
Тоа е друга тема :) Тие примери ми текнаа први, за очигледната разлика. Не дека нема други, веројатно посоодветни примери.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Јасно ми е дека Бил Гејтс е доста голем филантроп. И воопшто не мислам дека не успеал во животот. Напротив. Меѓутоа, и Мајка Тереза била успешна, во тоа што сакала да го постигне во животот. И неможам да кажам дека еден од нив бил поуспешен, само заради парите. Тоа ми беше поентата.
Mногу јака поента, со соодветен пример.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.201
Поени од реакции
20.868
Последната реченица и таа пред неа не се воопшто поврзани. Затоа се во различен пасус. Нити Мајка Тереза имала 3 деца, нити Бил Гејтс направил милиони на грб на други.
Ако де, да си прашам јас. Пошто има многу нео-социјалисти, комуњари и анархисти кои многу лесно лепат етикети "злобен капиталист" и "заработил на туѓ грб и пот", на сите успешни и амбициозни претприемачи.

Сега баш со еден вошкар комуњар праев муабет, тврдеше дека не чинело младите да се со претприемачки дух - класни разлики се правеле, класен непријател биле. :ROFLMAO:

Јасно ми е дека Бил Гејтс е доста голем филантроп. И воопшто не мислам дека не успеал во животот. Напротив. Меѓутоа, и Мајка Тереза била успешна, во тоа што сакала да го постигне во животот. И неможам да кажам дека еден од нив бил поуспешен, само заради парите. Тоа ми беше поентата.
Значи, по твоја логика, не можеш да кажеш кој е поуспешен, дали Бил Гејтс или Иван Исцелител. :unsure:
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Ако де, да си прашам јас. Пошто има многу нео-социјалисти, комуњари и анархисти кои многу лесно лепат етикети "злобен капиталист" и "заработил на туѓ грб и пот", на сите успешни и амбициозни претприемачи.

Сега баш со еден вошкар комуњар праев муабет, тврдеше дека не чинело младите да се со претприемачки дух - класни разлики се правеле, класен непријател биле. :ROFLMAO:


Значи, по твоја логика, не можеш да кажеш кој е поуспешен, дали Бил Гејтс или Иван Исцелител. :unsure:
Објективен и субјективен успех се два различни света :LOL:
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.800
Поени од реакции
24.722
Ако де, да си прашам јас. Пошто има многу нео-социјалисти, комуњари и анархисти кои многу лесно лепат етикети "злобен капиталист" и "заработил на туѓ грб и пот", на сите успешни и амбициозни претприемачи.

Сега баш со еден вошкар комуњар праев муабет, тврдеше дека не чинело младите да се со претприемачки дух - класни разлики се правеле, класен непријател биле. :ROFLMAO:


Значи, по твоја логика, не можеш да кажеш кој е поуспешен, дали Бил Гејтс или Иван Исцелител. :unsure:
Ти не си капиталист. Да беше дете на капиталист, или капиталист, ќе ти знаевме име и презиме. Ти си некоја средна класа и ванаби капиталист. Е таквите се полоши и од самите капиталисти. Од фрустрации крајот не им се гледа!
 
Член од
9 јануари 2015
Мислења
105
Поени од реакции
50
Па темава е за феминистичките фрустрации бе, шо сеа по капиталистите се исфрла бесот ?
 
Член од
9 јануари 2015
Мислења
105
Поени од реакции
50
Ама мене не ми изгледа така, затоа и си коментирам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom