Самосвесна и независна = феминистка?

Член од
23 март 2014
Мислења
1.471
Поени од реакции
1.242
Ама изгледа не ме читаш :)
Не зборувам ни момент за правата загарантирани со закон, ти навлегуваш во тие води.
Знаеме дека во Македонија ни се еднакви правата со закон, семејното воспитување не е правично еднакво.

Сеуште повеќе се сака машко дете, сеуште во многу места ќерката е лишена од наследство и братот го добива, сеуште ќерката е ,,домаќинката,, во животот итн.
За тој аспект на еднаквост јас зборувам.
Не знам ни јас да готвам, ама не беше тоа поентата.
Не е океј да си ги гледаме само семејствата и другарките, и колегите од факултет.
Не се натерани на ,,тешки,, работи, туку на општо домашни обврски, кои не се подеднакво распоредени со оние на братот.
Каде се оние кои не ги гледаш? Се сеќаваш на нив?

Во Индија сеуште се убиваат (или абортираат) женски деца. Затоа што се женски. Get it?

Ама која е смислата да зборуваме за Индија?

Или ,,малава група,, во Америка?

Тоа е една група, малце повеќе групи имаат они. Сами сакале, жити се, не ме смеј. Знаеш како викаат, птицата не бега од кафез затоа што не знае што е слобода.


Како што ти кажав, остави ги земјиве по светов, гледај кај нас во двор.
Што правиме со ВОСПИТУВАЊЕТО, кое ги тера жените да мислат дека они СЕПАК се скалило подоле од своите партнери?
А зашто повеќе се сакаат низ цел свет машки деца а не женски и зашто во Индија и земјите слични на неа тоа е најмногу изразено?
 

BiG_kIsS

You talk too much... Let me shut you up
Член од
4 септември 2007
Мислења
3.414
Поени од реакции
2.923
Хах. Ја сум сигурен дека кога ќе седнете со другарките ја разглабате суштината на животот, квантната физика, размислувате како да дојдете на власт, да го смените светот, да станете милионери.
Те молам раскаживај ми за твојот претприемчки дух, бизнис планот на твоето претприатие?
Остај, ја само со олоши се дружам.
На форумов има само една девојка со свој бизнис, на која и се клањам. Соодност на машко:женски постови во сериозни теми, наука/филозофија/религија е 5:1 у најмала рака. Битно дом и семејство/кување и миленичиња ги владеете. Или трипам?
Чудна некако оваа работа, на форум све крем де ла крем жени, некоја конспирација мора да е ова.
И јас можам да ти кажам дека поголемиот дел од машките што ги знам се уште недозреани. Уште се пијанчат секоја вечер, живеат со нивните и немаат никакви амбиции. Што докажува тоа? Дека нема машки на тие години што се дозреани?
Само затоа што ти не си сретнал, не значи дека не постојат.

Можеби јас не сакам да имам свој бизнис. Не ме исполнува тоа. И што сеа? Автоматски јас немам амбиции да успеам во животов? Успехот секој различно си го дефинира. За некој е успех да заврши факултет и да најде работа, за друг е да отвори свој бизнис, за трет е да најде лек за рак, за четврт е да победи на интернационален натпревар. Кој си ти да кажеш кој е поголем успех? И само затоа што некој прави повеќе пари од тебе, не значи дека е поуспешен.

Можеби затоа што оние со свој бизнис немаат време да седат на форум, или пак не сакаат да си го трошат тоа време на форум туку на нешто попаметно. Или не си помислил на тоа?

И ако си базираш мислење според тоа што се случува на форумов, огромен аплауз до тебе.

Јас не викам дека сите жени се паметни и имаат шанси да успеат во животов. Ама немој ти да ми кажеш дека сите мажи се такви. Нити пак дека процентуално мажите се попаметни. Зашто е комплетно индивидуално, без разлика на полот.
 
Член од
23 март 2014
Мислења
1.471
Поени од реакции
1.242
И јас можам да ти кажам дека поголемиот дел од машките што ги знам се уште недозреани. Уште се пијанчат секоја вечер, живеат со нивните и немаат никакви амбиции. Што докажува тоа? Дека нема машки на тие години што се дозреани?
Само затоа што ти не си сретнал, не значи дека не постојат.

Можеби јас не сакам да имам свој бизнис. Не ме исполнува тоа. И што сеа? Автоматски јас немам амбиции да успеам во животов? Успехот секој различно си го дефинира. За некој е успех да заврши факултет и да најде работа, за друг е да отвори свој бизнис, за трет е да најде лек за рак, за четврт е да победи на интернационален натпревар. Кој си ти да кажеш кој е поголем успех? И само затоа што некој прави повеќе пари од тебе, не значи дека е поуспешен.

Можеби затоа што оние со свој бизнис немаат време да седат на форум, или пак не сакаат да си го трошат тоа време на форум туку на нешто попаметно. Или не си помислил на тоа?

И ако си базираш мислење според тоа што се случува на форумов, огромен аплауз до тебе.

Јас не викам дека сите жени се паметни и имаат шанси да успеат во животов. Ама немој ти да ми кажеш дека сите мажи се такви. Нити пак дека процентуално мажите се попаметни. Зашто е комплетно индивидуално, без разлика на полот.
Успехот се мери во кој колку пари направил, што е објективно мерило. Друго мерило немаме, се друго е субјективно, затоа неможе да се смета за мерило.
 

BiG_kIsS

You talk too much... Let me shut you up
Член од
4 септември 2007
Мислења
3.414
Поени од реакции
2.923
Успехот се мери во кој колку пари направил, што е објективно мерило. Друго мерило немаме, се друго е субјективно, затоа неможе да се смета за мерило.
success
[suh k-ses]
noun
1. the favorable or prosperous termination of attempts or endeavors; the accomplishment of one's goals.
2. the attainment of wealth, position, honors, or the like.
3. a performance or achievement that is marked by success, as by the attainment of honors:
The play was an instant success.
4. a person or thing that has had success, as measured by attainment of goals, wealth, etc.:
She was a great success on the talk show.

Парите се едно мерило. Денес ги имаш, утре ги немаш. Иако е највидливо, сепак не мора да значи дека тој што има направено најмногу пари, е најуспешен.

Мајка која работи 3 работи само за да си школува децата и да им пружи добар живот е поуспешна од некој кој направил милиони на грб на другите, бар според мене.

Ти кој би рекол дека е поуспешен, Бил Гејтс или Мајка Тереза?
 
Член од
9 јануари 2015
Мислења
105
Поени од реакции
50
За мене успехот во животот е комбинација на две или повеке работи.

Лугето кои имаат некаква кариера и оформено семејство во исто време се за мене пример, и таквите луге не се ниту феминисти ниту шовинисти.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
И јас можам да ти кажам дека поголемиот дел од машките што ги знам се уште недозреани. Уште се пијанчат секоја вечер, живеат со нивните и немаат никакви амбиции. Што докажува тоа? Дека нема машки на тие години што се дозреани?
Само затоа што ти не си сретнал, не значи дека не постојат.

Можеби јас не сакам да имам свој бизнис. Не ме исполнува тоа. И што сеа? Автоматски јас немам амбиции да успеам во животов? Успехот секој различно си го дефинира. За некој е успех да заврши факултет и да најде работа, за друг е да отвори свој бизнис, за трет е да најде лек за рак, за четврт е да победи на интернационален натпревар. Кој си ти да кажеш кој е поголем успех? И само затоа што некој прави повеќе пари од тебе, не значи дека е поуспешен.

Можеби затоа што оние со свој бизнис немаат време да седат на форум, или пак не сакаат да си го трошат тоа време на форум туку на нешто попаметно. Или не си помислил на тоа?

И ако си базираш мислење според тоа што се случува на форумов, огромен аплауз до тебе.

Јас не викам дека сите жени се паметни и имаат шанси да успеат во животов. Ама немој ти да ми кажеш дека сите мажи се такви. Нити пак дека процентуално мажите се попаметни. Зашто е комплетно индивидуално, без разлика на полот.
Знаеш фино е коа запаѓаш во дискусија од ваков тип да бидеш екстремно внимателна да не си упукаш во колено.
Значи можеш да се вратиш наназад и да го прочиташ мојот пост, особено делот каде што велам дека Не сте интелектуално инфериорни.
Тоа е прво. Второ, постојат секакви случаи, не се бројат ситуациите кога сум седел во машко друштво и не се зборело за нишо поише од спортска/дота/жени/дрога. Моментот што овде ти не го запазуваш е дека глобализираме. Статистика. Знаеш, идиотизам е ако збориме за детелинки ти постојано да инсистираш дека ги има и такви со четри листа. Затоа, јас би инсистирал да не го дрвиме него малку по концизно да се пристапи на муабетов. Проблемот, имено, се јавува кога фаци као пума и остали метеофеминистки пробуваат одредени социо-економски состојби на жената да ги отпишат од личното конто и да го префрлат на име угнетување од страна на општеството/системот/мажот. Проблем настанува и кога пробувате да си ги мериме на за вас, туѓ терен. Не прифаќате пораз, фитиљот ви е краток и не сфаќате дека Вие самите го вршите тој притисок, зборот домаќинка по дифолт го сфаќате во негативна конотација итн. Тоа е шовинизам уствари. Мажот е дефакто подобар научник/филозоф/бизнисмен/инвентор. Статистички, на глобално ниво (лесно доказливо). Не затоа што вие сте глупи туку затоа што од биолшки па дури и невролошки причини приоритетите а со тоа и способностите ни се други. За жал или среќа живееме во време и економски систем кој ги приоритизира професиите во кои мажот има природна предност. Што не е фер, апсолутно, али е далеку од шовинизам. Пример денес на пазарот се многу по вреднувани природните од општествените науки, дали тоа значи дека филологот, педагогот и историчарот се дискриминирани во споредба со програмерот, инженерот итн..? Не, тоа е само продукт на саморегулација на пазарот. Дефакто, вие, од природни причини имате поголеми пречки за влез на пазарот, и не е фер, се слагам, ама не е ни шовинизам. Капитализам.
Владее правда а не правичност, и вие тука го јадете и помири се. Јас и ти сме исти, нашиот живот или нашата душа ако милуваш е подеднакво бесценета, и пробувам да ти докажам дека никој не ти го одзема тоа коа ќе ти посочи факти какви што ти посочив јас погоре.
Сумирано мојот аргумент е: Не е фер и не е правична, оваа моментална состојба, дефакто, но никој не те дискриминира затоа што си Жена, туку затоа што како Жена не поседуваш одредени способности (компаративно гледано) што пазарот во ова моментално време ги фаворизира. Што Не е исто и од второто логички не следува првото.
 
Член од
9 јануари 2015
Мислења
105
Поени од реакции
50
Жена, домакинка, мајка, вработена, сопруга...ох, како прекрасно тоа се звучи кога таа успејала во животот.
 
Член од
23 март 2014
Мислења
1.471
Поени од реакции
1.242
success
[suh k-ses]
noun
1. the favorable or prosperous termination of attempts or endeavors; the accomplishment of one's goals.
2. the attainment of wealth, position, honors, or the like.
3. a performance or achievement that is marked by success, as by the attainment of honors:
The play was an instant success.
4. a person or thing that has had success, as measured by attainment of goals, wealth, etc.:
She was a great success on the talk show.

Парите се едно мерило. Денес ги имаш, утре ги немаш. Иако е највидливо, сепак не мора да значи дека тој што има направено најмногу пари, е најуспешен.

Мајка која работи 3 работи само за да си школува децата и да им пружи добар живот е поуспешна од некој кој направил милиони на грб на другите, бар според мене.

Ти кој би рекол дека е поуспешен, Бил Гејтс или Мајка Тереза?

Бил Гејтс бај фар.[DOUBLEPOST=1421013482][/DOUBLEPOST]
Како успеавте да дефинирате што е успех во животот, кога секој индивидуалец си има поставено различни цели?
Постојат многу општо прифатени цели за кои скоро сите се сложуваат дека се успех. На пример генерално (се разбира не секоја) жените сакаат да оформат семејство да станат мајки и да одгледаат здрави, прави, образовани, воспитани деца на кои ќе се гордеат.
 
Последно уредено:
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.802
Поени од реакции
24.736
Постојат многу општо прифатени цели за кои скоро сите се сложуваат дека се успех. На пример генерално (се разбира не секоја) жените сакаат да оформат семејство да станат мајки и да одгледаат здрави, прави, образовани, воспитани деца на кои ќе се гордеат.
А зошто мислиш дека некој би го интересирала туѓата дефиниција за успех? Секој ќе се смета за успешен кога ќе си ги оствари сопствените цели. Таков човек ќе биде задоволен, без разлика дали ние ќе гледаме така на тоа, или не.
Да не ја тупиме, за друго е темава.
 
Член од
23 март 2014
Мислења
1.471
Поени од реакции
1.242
А зошто мислиш дека некој би го интересирала туѓата дефиниција за успех? Секој ќе се смета за успешен кога ќе си ги оствари сопствените цели. Таков човек ќе биде задоволен, без разлика дали ние ќе гледаме така на тоа, или не.
Да не ја тупиме, за друго е темава.
Секогаш дефиницијата за успех е туѓа. Ние ја прифаќаме свесно или несвесно. Сигурна ли си дека целите кои ги имаш се твои? Најголемо ропство е привидната слобода!
 
Член од
23 март 2014
Мислења
1.471
Поени од реакции
1.242
Апсолутно! Затоа што јас не го сметам за успех сето она што го спомна погоре.
Зборот цел е капиталистичка творба. Кога човек ќе седне, размисли и се поврзе со своите чувства можеби поинаку ќе гледа на своите "цели" и на нивното потекло.
Дали навистина нивното постигнување ќе доведе до задоволство и среќа и најбитно колку време тоа ќе трае.
Дали феминистките навистина сакаат да бидат феминистки?
Морав да го сменам аватарот, не беше прикладен на темата, вака е подомаќински. :)
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.802
Поени од реакции
24.736
Дали феминистките навистина сакаат да бидат феминистки?
Да го насочиме муабетов во правата насока.
Не, не верувам дека некој би сакал да војува за правда. Но кога правдата станува неправда, побуната станува должност. ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom