Самоанализа - Кој сум јас?

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.274
Поени од реакции
4.617
...ги читам постовиве и се сетив на една приказна што одамна ја имам прочитано
...имено,некој богат американец постигнал во животот се што посакал и решил да се посвети на својата духовна страна.долги години читал книги со таква содржина,медитирал и движејќи се во тиекругово слушнал за најмудриот човек на светот па решил да отиде кај него да се просветли и да биде ист како него...стигнал во ашрамот од мудрецот и почнал да се разгледува наоколу и да го бара...на патот видел еден градинар како работи па го прашал каде можи да го најди мудрецот...а градинарот го запрашал зошто го бара,а овој му кажал дека е спремен да биде негов ученик...градинарот му го покажал правецот и му рекол да се побрза да не закасни...како тргнал американецов со трк така градинарот му ставил нога и овој паднал...а на тоа градинарот се насмеал и му рекол дека не му е тука местото
...многу тамтарам и реклами за медитација,и продавање на мудрост во лименки од кока-кола е само уште еден доказ за сиромаштијата на духот
 
Член од
17 ноември 2019
Мислења
59
Поени од реакции
38
Covek se samozapoznava maltene cel zivot....dali godinite,dali iskustvoto i loso i dobro,predizvicite,iskusenijata se e toa test.Se menuvas,transformiras,rabotis na sebe...Samoanaliza e potrebna za da sogledas kade i zasto gresis,kako da go napravis svojot izbor,kolku ti se moznostite da ostvaris cel,da se iskritikuvas i napreduvas....Kolku pocesto se samoanalizirame sebesi a ne drugite ke bideme posrekni.
 

EmilijaS

Cat lady
Член од
21 јануари 2016
Мислења
627
Поени од реакции
2.485
Не можам да опишам доволно колку е важна интроспекцијата. Не можам. Многу е важно да се познаваме себеси. Зошто реагирав вака? Дали секогаш сум реагирала вака во слични ситуации? Шо е заедничко? Кои се шанси да реагирам исто во иднина? Зошто? Шо можам да сменам? Дали ова значи дека имам проблем? Од каде потекнува проблемот? Особено после одреден настан, добро е да се вратиме и да напрајме ревизија на тој настан. Со свежа глава да размислиме дали сме постапиле правично, дали е тоа типична наша реакција и шо можиме да смениме во иднина. Совршен човек не постои, ама секогаш можиме да се стремиме кон најдобра верзија на себе.

Самоанализата ни овозможува да видиме кои сме, шо вистински сакаме. Ни овозможува да бидиме чисти пред себе, за наше добро. Замисли го како вид на психотерапија ама без стручен соработник кој те насочува.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Едно е јасно сите носат маски,особено на работно место.Таму имаш огромен репертоар на маски.
Секоја средина си бара своја маска....и овде е интересна исто претставата :D
Најголем предизвик е сериозноста во одредени ситуации и глумење на истата хахахахх. Дефинитивно сериозноста на работно место е врв....глумење на шеф е најдолната улога што може да ја има еден човек.....а колку негативни последици има кон продуктивноста тоа е чудо. Имам искуство доста големо како претпоставен..... сум им рекол на сите, у прв момент кога ќе забегам у глумење газда да ме отераат у пм.....за мое добро. :)
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.369
Поени од реакции
38.347
Секоја средина си бара своја маска....и овде е интересна исто претставата :D
Најголем предизвик е сериозноста во одредени ситуации и глумење на истата хахахахх. Дефинитивно сериозноста на работно место е врв....глумење на шеф е најдолната улога што може да ја има еден човек.....а колку негативни последици има кон продуктивноста тоа е чудо. Имам искуство доста големо како претпоставен..... сум им рекол на сите, у прв момент кога ќе забегам у глумење газда да ме отераат у пм.....за мое добро. :)
очигледно е тоа, и боље да ти падне и маската дека си Бред Пит, па да не мислиш дека секоја женска што ти рекла два збора дека сака да легне со тебе.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
очигледно е тоа, и боље да ти падне и маската дека си Бред Пит, па да не мислиш дека секоја женска што ти рекла два збора дека сака да легне со тебе.
Никакви илузии не одгледувам дека сум некој лепотан и нешто посебно на физички план....што не е случај кога станува збор за паметот што го носам и знаењето што го имам, реална констатација е, не е ништо пренагласено. Тоа што можам да увидам која женска сака да се изебе со мене или со некој друг и тоа уште во првите неколку секунди се должи баш на паметот :)
Не дека ти треба нешто посебно памет...жена не може тоа да го сокрие, колку повеќе ќе пробува да го сокрие толку поочигледно ќе изгледа хахаххах
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.369
Поени од реакции
38.347
Никакви илузии не одгледувам дека сум некој лепотан и нешто посебно на физички план....што не е случај кога станува збор за паметот што го носам и знаењето што го имам, реална констатација е, не е ништо пренагласено. Тоа што можам да увидам која женска сака да се изебе со мене или со некој друг и тоа уште во првите неколку секунди се должи баш на паметот :)
Не дека ти треба нешто посебно памет...жена не може тоа да го сокрие, колку повеќе ќе пробува да го сокрие толку поочигледно ќе изгледа хахаххах
не значи некој ако изразил интерес за тебе дека сака да те легне. Тоа е неизживеаност, не реална констатација.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.517
Поени од реакции
9.412
не значи некој ако изразил интерес за тебе дека сака да те легне. Тоа е неизживеаност, не реална констатација.
Па од интересот започнува се, па и легнувањето нормално...само се е до времето и трпението, која колку може да издржи или како вицот со кокошката, да заврти уште некој круг околку бунарот..така да, во право е душичко Боди наш, голем маж;):backa:
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.369
Поени од реакции
38.347
Па од интересот започнува се, па и легнувањето нормално...само се е до времето и трпението, која колку може да издржи или како вицот со кокошката, да заврти уште некој круг околку бунарот..така да, во право е душичко Боди наш, голем маж;):backa:
Само што боди не врти околу бунарот туку директ внатре се фрла.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
не значи некој ако изразил интерес за тебе дека сака да те легне. Тоа е неизживеаност, не реална констатација.
Јас се водам по една проста работа, ако ми го дига курот во моментот значи најверојатно сака да се ебе....што не значи дека ќе го направи тоа. Ако не преземеш нешто околу тоа тогаш си мутав.....и грев ќе те фати :D
Ако приметам дека има задни намери....било какви, или ако е некое апла курвиче тогаш тоа ми ствара одбивност некако....не ги сакам тие. У принцип не сакам и некоја која апла инсистира....незнам зошто. Многу е битно во какви средини се движиш, и колку имаат избор жените таму...од тоа зависи исходот. На крај на краиштата они бираат во поголем % од случаите :)
Автоматски споено мислење:

Само што боди не врти околу бунарот туку директ внатре се фрла.
Знаеш како е онаа народната, не клеца тој што е убав туку оној што е упорен :)
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.369
Поени од реакции
38.347
Јас се водам по една проста работа, ако ми го дига курот во моментот значи најверојатно сака да се ебе....што не значи дека ќе го направи тоа. Ако не преземеш нешто околу тоа тогаш си мутав.....и грев ќе те фати :D
Ако приметам дека има задни намери....било какви, или ако е некое апла курвиче тогаш тоа ми ствара одбивност некако....не ги сакам тие. У принцип не сакам и некоја која апла инсистира....незнам зошто. Многу е битно во какви средини се движиш, и колку имаат избор жените таму...од тоа зависи исходот. На крај на краиштата они бираат во поголем % од случаите :)
Автоматски споено мислење:


Знаеш како е онаа народната, не клеца тој што е убав туку оној што е упорен :)
затоа ти се уби од ебање, курот од пичка не го вадиш
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Јас се водам по една проста работа, ако ми го дига курот во моментот значи најверојатно сака да се ебе....што не значи дека ќе го направи тоа. Ако не преземеш нешто околу тоа тогаш си мутав.....и грев ќе те фати :DАко приметам дека има задни намери....било какви, или ако е некое апла курвиче тогаш тоа ми ствара одбивност некако....не ги сакам тие. У принцип не сакам и некоја која апла инсистира....незнам зошто. Многу е битно во какви средини се движиш, и колку имаат избор жените таму...од тоа зависи исходот. На крај на краиштата они бираат во поголем % од случаите :)
Автоматски споено мислење:

Знаеш како е онаа народната, не клеца тој што е убав туку оној што е упорен :)
:neetaka: ...не важи тоа веќе... мислам сега треба да се има друг услов ...мерцедес или бизнис и најмалку една викендица, дури и надареноста на мушкото доколку ја има не му важи веќе! :pos: .... анкета направена онака доброволно и спонтано на актуелната младина! ( е сега има секаде исклучок, ама многу мал процент)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom