Самоанализа - Кој сум јас?

Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
@Bodhidharma Брате, са каквим бичима ми то причамо? Урониту тако дубоко у незнању и заблуди они немају ни трунку самосвести и памети. Али и ми смо будале који се трудимо да их мало пробудимо. :facepalm:
 
Член од
8 ноември 2019
Мислења
106
Поени од реакции
35
@Bodhidharma Брате, са каквим бичима ми то причамо? Урониту тако дубоко у незнању и заблуди они немају ни трунку самосвести и памети. Али и ми смо будале који се трудимо да их мало пробудимо. :facepalm:
Jas sum budna od 12:00 denes go prespav denov a za zabluda jbg treba da se proba ne baraat pari za proba neli?
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Aha a da se razbudam treba so meditacija hahaha
Јесте, али не иде то тако лако драга моја. Ево ја веч 25 год медитирам и мало се пробудим па опет заспим, па после се опет мало више пробудим, па опет заспим. Ти фрагменти буџења долазе као оно што се зове "луцидан сан".
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
E zatoa ne ja sakam meditacijata treba postojano da se koristi
Хехе, а свесна ли си коуку ствари секојдневно постојано ги користеме и никако да видеме фајде? :) Мал милион ствари. Као на пример секој ден јадеме и пак сме гладни. А јадејки све и свашта само си го разболуваме телото. И уште еден куп други ствари кои и самата ги знаеш ;)
 

*Orce*

*ORCE*
Член од
14 мај 2009
Мислења
19
Поени од реакции
18
Според Бодихарма и Говинда они не знаат да медитираат и да се самоанализираат добро.
Многу од тие (болни во умот, психијатриски случаи... итн ) знаат кој се. Моја последна средба со еден таков случај пред два месеци... Го прашувам "Што работиш" ми рече: "Eве стржар сум во болницава "Demir Hisar". Потоа го прашав: "Што работиш" ми одговори: "Пациент сум тука и си работам со години како стражар". Потоа ми кажа дека таму е добро дека има за јадење, за пиење и сите услови.
Тој се чуствува таму добро, нема никаква потреба за пари затоа што не му требаат, си живее онака како што сака и штом му е таму супер си избира и си останува таму да си седи.
А веке кога сме кај она Кој сум јас... можам да ви кажам дека ЈАС СУМ СИ ЈАС и само ЈАС... имам право на избор она што сакам го правам и правам онака како што јас мислам... не постои ум, минато, емоции и чуства туку постоиме само ние... тука и сега
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Многу од тие (болни во умот, психијатриски случаи... итн ) знаат кој се. Моја последна средба со еден таков случај пред два месеци... Го прашувам "Што работиш" ми рече: "Eве стржар сум во болницава "Demir Hisar". Потоа го прашав: "Што работиш" ми одговори: "Пациент сум тука и си работам со години како стражар". Потоа ми кажа дека таму е добро дека има за јадење, за пиење и сите услови.
Тој се чуствува таму добро, нема никаква потреба за пари затоа што не му требаат, си живее онака како што сака и штом му е таму супер си избира и си останува таму да си седи.
А веке кога сме кај она Кој сум јас... можам да ви кажам дека ЈАС СУМ СИ ЈАС и само ЈАС... имам право на избор она што сакам го правам и правам онака како што јас мислам... не постои ум, минато, емоции и чуства туку постоиме само ние... тука и сега
И ти му поверува дека му е супер во лудница?
 

*Orce*

*ORCE*
Член од
14 мај 2009
Мислења
19
Поени од реакции
18
И ти му поверува дека му е супер во лудница?
Некој работи се чуствуваат... тоа со она што тој е задоволен го има. Зар мислиш ли дека му треба нешто повеќе? Тој не чуствува потреба за нешто повеќе и задоволен е со тоа што го има. Ајде кажи ми што мислиш дека му фали и зошто би му фалело тоа? ( не нагласувај работи што ги имаш или ти фалат затоа што тие ТИ ги имаш или тебе ти фалат а не него)... па сега пробај одоговори ми


Хехе, а свесна ли си коуку ствари секојдневно постојано ги користеме и никако да видеме фајде? :) Мал милион ствари. Као на пример секој ден јадеме и пак сме гладни. А јадејки све и свашта само си го разболуваме телото. И уште еден куп други ствари кои и самата ги знаеш ;)
Да се надоврзам на темава :) . Кога навистина ке дознаеш Кој си... тогаш ќе јадеш тоа што Ти сакаш бидејќи тоа што Ти го јадеш станува дел од тебе. Она што го јадеме самите избираме дали ке го јадеме, освен ако ти го сервира некој друг па после викаме дека јадеме нешто штетно. Пред да јадеш нешто помисли добро што јадеш и дали сакаш тоа да биде во тебе. Има премногу добра храна, а можеш да станеш и bretarijanec > ако успееш :)
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom