Сакам да студирам Архитектура

glufce

French Toast
Член од
15 јануари 2006
Мислења
827
Поени од реакции
8
Колешке,можеби и поради тоа што математика не влече друг предмет,па се сконцентриравме на оние стручните,барем за мене кажувам(и поради мрзеливост,точно :helou:)
Точно да и тоа донекаде, не ти влече предмети од втора па ајде (ист е случајот и со нацртна геометрија), ама поентата ми беше дека секој може да положи само треба да се потруди околу домашни и тука таму некоја задача пред колоквиум.
Башка не се жалете вие, ќе слушате со колешките од прва сега. :pipi:
Cruela DeVill напиша:
sea ke bidam 4ta, prirodno matematicko podracje (A). bi sakala da studiram arhitektura samo me buni toa so predmetite koi mozam/nemozam da gi polagam na drzavnata. sakam da zemam angliski, informatika, filozofija dali ke pominam so ovie predmeti? ili treba da zemam i matematika? inaku tie sto velat deka treba da se vlozi mnogu trud i vreme ne me plasat nego me interesira dali seto toa se isplaka na kraj t.e. dali moze da se najde rabota ovde kaj nas?
Предметите кои може да ги полагаш за матура ги имаш на веб страната на уким, не знам за оваа година мислам дека повеќе предмети може да се полагаат додека лани за нас екстерно исклучиво беше математика, а интерно филозофија и информатика. :smir:
 
Член од
25 февруари 2009
Мислења
7
Поени од реакции
0
Луѓе ај малце па на ваа тема. И јас сакам архитектура да студирам. Ама учам во средно електротехничко. Математика ми иде, цртање обожавам. Е сега дали може од електротехничко средно да се запишам на архитектонски. На пр што да почнам да вежбам за да поминам на приемните?
 
Член од
6 декември 2009
Мислења
9
Поени од реакции
0
Јас сега сум 3 година гимназија (математичка) и сакам после 4-та да се запишам на Архитектонски факултет. Ги прочитав сите прашања и одговори, коментари, жалби се, на овој форум. Имам многу прашања поврзани со овој факултет. Ме интересира она за нацртна геметрија, цртањето, нацртна или како и да е, за приемните. Како можам да се подготвам за тоа. Исто така ме интересира кои предмети треба да се изберат за матура, за да можам да добијам повеќе поени? Дали се големи предностите тоа што сум математичка гимназија или не? И да Ви кажам искрено почнувам да се плашам дека во скоро време ке се откажам од овој факултет, се плашам да не направам ,,утка,, со тоа што него ќе го изберам?
Луѓе давајте совети, особено оние поискусните!!!!!!:nesum::uvo: hellp!!!
 

честа

Спор
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.317
Поени од реакции
1.033
Планирам да се запишам на Архитектонски, само откако ќе завршиш би можел ли да најдеш работа, добро ли е платено? :)
Фала!
 

ViktorRedDEvil

Red Army
Член од
10 октомври 2009
Мислења
383
Поени од реакции
8
Daj kazuvajte koi predmeti se potrebni za polaganje na drzavnata matura za na ovoj fakultet i dali ima priemni
 

Lucio

титула по желба
Член од
26 јуни 2006
Мислења
871
Поени од реакции
41
Луѓе ај малце па на ваа тема. И јас сакам архитектура да студирам. Ама учам во средно електротехничко. Математика ми иде, цртање обожавам. Е сега дали може од електротехничко средно да се запишам на архитектонски. На пр што да почнам да вежбам за да поминам на приемните?
И мене ме интересира тоа. Исто сум на електротехничко. Само што математика сум тапа, и цртање сакам многу. Дали постои нешто како Графика и Дизајн или пак Дизајн на ентериер?
 
Член од
29 март 2009
Мислења
1
Поени од реакции
0
Hi

Ve molam koj e zapisan na ahritektonski falkutet da mi dade msn za da go prasam nekolku prasanja za falkutetot.. poz
 

Jordan Rudess

Tonight's the night.
Член од
3 декември 2008
Мислења
412
Поени од реакции
53
Конкурс за запишување во прва година во 2010/11 год

Kандидатитекои ќе сакаат да се запишат на Градежниотфакултет во Скопје ќе се бодираатсогласно постигнатиот успеход следните предмети:


1.Студии по градежништво (модел 4+1) и студии по геотхника (модел 3+2):
1.1 За кандидатите согимназиско средно образование:
екстерен испит
математика (основно ниво), или странски јазик
интеренииспити
физика, или информатика, или хемија
еден општообразовен предмет, по избор на кандидатот

1.2 За кандидатите сосредно стручно образование:

екстерен испит
математика (основно ниво), или странски јазик
интерни испити
еден стручен предмет според образовниот профил на кандидатот
еден општообразовен предмет, по избор на кандидатот
2.Студии по геодезија (модел 3+2):
2.1 Закандидатите со гимназиско среднообразование:

екстерен испит
математика (основно ниво), или странски јазик
интерни испити
физика, или информатика, или
еден општообразовен предмет, по избор на кандидатот
2.2 Закандидатите со средно стручно образование:
екстерен испит
математика (основно ниво), или странски јазик
интерни испити
еден стручен предмет според образовниот профил на кандидатот
еден општообразовен предмет, по избор на кандидатот.


Сакам да прашам околу болдираниот дел. Колку гледам никаде го нема спомнато предметот Македонски Јазик. Дали тоа значи дека не се зема во предвит оценката по Македонски јазик од Државната Матура.
 

*БоРовИнкА*

јас не сум ЛУДА, јас ЛУДО живеам
Член од
20 јули 2007
Мислења
638
Поени од реакции
16
има ли некој што оди на подготвителните на архитектура сега?
 
Член од
4 јули 2010
Мислења
5
Поени од реакции
0
кога се точно приемните за упис на Архитектонски?
 

Болиглава

A cold fact
Член од
16 јуни 2007
Мислења
4.701
Поени од реакции
2.353
кога се точно приемните за упис на Архитектонски?
Уписи на 17/18.09.2010
Приемниот на 19.08.2010
Резултати на 26.08.2010
Решение од резултатите на 27.08.2010
Упис на факултет ако си примен/а на 30/31.08.2010
 
Член од
8 септември 2009
Мислења
147
Поени од реакции
5
Сакам да прашам во врска со запишување на архитектонскиот факултет, дали во поените влегува и матурата или само успехот од средно образование и приемните испити...

„На Архитектонскиот факултет и на Факултетот за физичка културa кандидатите може
да освојат најмногу 100 поени, и тоа: успехот од средното образование учествува со 60%,
а успехот постигнат со проверка на знаењата и умеењата на кандидатите учествува со
40%.
Пресметка на бодовите од успехот во средното образование се врши на следниов
начин:
• бодовите од успехот од средното образование се добиваат согласно точките 5.а.1 и 5.а.2
од Конкурсот. Вкупниот добиен збир по овој основ се множи со коефициент 0,6. По оваа
основа може да се добијат најмногу 60 поени.
Пресметка на бодовите од проверката на знаењата и умеењата на кандидатите
• вреднувањето на успехот од проверката на знаењата и умеењата на кандидатите се
врши со бодување од 0 до 40 поени. Проверката има елиминаторен карактер. Не се
рангираат кандидатите што не добиле најмалку 10 поени.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.324
Поени од реакции
7.785
Џабе ти градежничка академија ако не членуваш во тајно градежничко друштво, тоа е моето мислење.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom