Сакам да знам!

Член од
27 декември 2008
Мислења
1.536
Поени од реакции
695
зависи кога е книжена. Некои банки порано, некои подоцона но во суштина треба да се појават истиот ден. Види датум на книжење и трансакција во електронското банкарство. И види кај одлив, дали имаш резервирани средства, пари што си извлекол или купил нешто, а не се веднаш книжени. Некои банки имаат.
Тие веднаш ти ги симнуваат од сметка единствено ти ги прикажува во моментални трансакции ,неколку години мислам дека 15 годни ако не и повеќе како ги користам услугите на електронско банкарство на Стопанска банка и веднаш се освежувале податоците
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
дечки извинете што се уфрлам тука но незнам како да најдам тема,ми треба ИНФО,сакам да купам од aliexpress па да прешам за царинење!!!извинете,благодарам
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.960
Поени од реакции
17.758
Ќе може ли некој да ми каже како оди процедурата на аеродромите на патниците со двојно државјанство?

Дали на нашиот аеродром морам да го покажам македонскиот пасош како или можам да одам со вториот пасош?

Или пак како кога минеш наша граница мора да се покаже нашиот за да можеш да поминеш граница/контрола?
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Ќе може ли некој да ми каже како оди процедурата на аеродромите на патниците со двојно државјанство?

Дали на нашиот аеродром морам да го покажам македонскиот пасош како или можам да одам со вториот пасош?

Или пак како кога минеш наша граница мора да се покаже нашиот за да можеш да поминеш граница/контрола?
имаш тема за ова,,,,Бугарско државјанство (процедура и потребна документација),,,,,таму ке дознаеш се што те интересира за ова но мислам дека излегуваш со македонскиот а на влез/пристигање таму го покажуваш бугарскиот,и тераш.....

 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.960
Поени од реакции
17.758
имаш тема за ова,,,,Бугарско државјанство (процедура и потребна документација),,,,,таму ке дознаеш се што те интересира за ова но мислам дека излегуваш со македонскиот а на влез/пристигање таму го покажуваш бугарскиот,и тераш.....
Не е бугарски овој ама најверојатно е исто.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
КОЛКУ Е ФАКИНГ СААТОТ?
Ова ми се појави на фб некој го шерна
1572166762131.png

На паметната нараквица ми се смени еден саат понапред пред пола саат а на компјутерот и на телефонот не.
Сега ми се смени и на компјутерот а на телефоноте сеуште не.
Ама понапред се менуваат а скриншотов вика ќе сме ќареле саат.

КОЛКУ Е ФАКИНГ ЧАСОТ?

Целава забуна ми е ради кинесково Шаоми срање изгледа пошо се вратил 2 саати уназад...


Све у курац нека иде, саатот во моментов на пишување по наше време е 9и24.
 
Последно уредено:
Член од
27 октомври 2019
Мислења
6
Поени од реакции
5
Здраво еве вака имам во маалото една жена т.е цела фамилија се ненормални направија 4-5 деца а женава е не нормална значи ментално болна цело време вика пцовки дава на сите безобразни зборови (полови органи) местово населбава е надвор од Велес, жена му е од Битола (и таму има нејзини деца 3-4) премажена е за тука во Велес. Прашањето ми е доколку се соберат потписи од сите околу нив дали има шанси да се отсели или да се стави во "лудница" жената? Зошто еден ако отиде во институцииве социјалниве што се нема да има ефект. Го нарушува мирот на сите не се знае утро и пладне и вечер сите одат на работа прва втора трета смена...нејзиниве деца се едниот прво одделение е и другиве се помали не одат на училиште уште и од нејзе слушаат како пцуе и вика. Дојдоа неколку пати инјекција да и стават ама џабе е тогаш за тогаш. Помош од експерти и стручни лица би било добро. (Доколку е темава е на погрешно место да се премести)
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.762
Поени од реакции
9.559
Дали има некој ваква навлака масажер и што мислите за неа??
Одамна ја гледам и меракот го имам да си купам, но незнам дали вреди за парите:rolleyes:

69422_0-1000x1000.jpg


цената е 8999,оо денари
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Здраво еве вака имам во маалото една жена т.е цела фамилија се ненормални направија 4-5 деца а женава е не нормална значи ментално болна цело време вика пцовки дава на сите безобразни зборови (полови органи) местово населбава е надвор од Велес, жена му е од Битола (и таму има нејзини деца 3-4) премажена е за тука во Велес. Прашањето ми е доколку се соберат потписи од сите околу нив дали има шанси да се отсели или да се стави во "лудница" жената? Зошто еден ако отиде во институцииве социјалниве што се нема да има ефект. Го нарушува мирот на сите не се знае утро и пладне и вечер сите одат на работа прва втора трета смена...нејзиниве деца се едниот прво одделение е и другиве се помали не одат на училиште уште и од нејзе слушаат како пцуе и вика. Дојдоа неколку пати инјекција да и стават ама џабе е тогаш за тогаш. Помош од експерти и стручни лица би било добро. (Доколку е темава е на погрешно место да се премести)
Преку полиција одат ваквите работи. Викнете полиција, а ако не преземат ништо, видете јавете се во Негорци дали ќе ја соберат мада и таму полицијата ги спроведува ваквите пациенти
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
71
Поени од реакции
52
itno mi treba sovet ili mislnje sto da pravam
imeno pred nekolku meseci padnav i si povrediv grbot, nemozev da se ispravam a stapalata mi otrpnaa ..si mislev nisto ne e seriozno i ke pomine, mislev muskul nesto takvo e no uzasno bolese nekade vo polovinata ustvari nemozev da se ispravam i po okolu 10-nadena otidov na lekar, ne kazav deka tolku cekav i me snimija na rengen i so brza pomos me odvedoa vo bolnica .. tuka vidoa puknat prslen i otok i me pratija na magnetna da me snimaat no koga stignav vo bolnica toj doktorot vide snimkite i pak me prati na rengen i pak me snimaa, se zalev i za nozete sto mi se otrpnati , so edno ko perduv nesto po nozete mi dvizese custvuvas li custcuvam no nozete t.e stapalata otrpnati mi se i mi vika nisto ne ti e i mi pisa lumalen isijas taka nesto ,mi dade pojas da kupam, lekovi protiv bolki i mast sto ladi da se ackam ..i nisto me vratija doma
po ova ne pominevase i po nekolku dena otidov na fizioterapevt si velam isijas e ..idam tamu gleda slikite od rengen mi vika aa nesmeam mene mi se gleda puknat prslen, eventualno moze koskata da ti e takva no za isijas voopsto ne stanuva zbor ,ostavi nimkite narednata nedela ke dojde doktor sto gleda rengen snimki tj k dade mislenje vo meguvreme nosi pojasot 24h dnevno i miruvaj ..i nit i od tamu si otidov i pomina nedela, pominaa dve ne se javi i otidoa da prasaat foktorot sto trebase da dojde da vidi snimkite na odmor oisol.. (letovo bese) , i zema snimkite , si pomina vreme a i grbot pomina no stapalata ne, si mi ostanaa otrpnati i nemozam t.e moam da se dvizam no mnogu malku , posle 100-200m mi otrpnuvaat i kon kolenata .. sega sum da ne preteram no poluinvalid
i sega pred dva dena taa od osiguruvanje mi rece mi sleduva od osiguruvanjeto osteta poradi povredata i ova so nozte , stapalata i da odnesam dokumenti, naodi, lecenje se toa ovaa najkasno narednata nedela zs mi izminuva osiguruvanjeto za ovaa godina .. i sega sto jas ke odnesam koga em mi zgresija dijagnoza( so taa isijas mislam deka ne me sleduva) a ko sto pisav i ne se ni lecev taka pomina vremeto, em sum polu invalid a izgleda nema ni da mi platat osteta zs nemam sto da odnesam
e toa me interesira postoi li nekoja sansa akonekoj znae kako jas sega da izvadam dokumenr , potvrda neznam ni jas sto
itno mi trebaat mislenja isovetisto da pravam
fala i mnogu se izvinuvam, nemam latinica a i neznaev vo koja kategorija da pisuvam,moze i veke postoitakva tema neznam, nova sum
no kazuvajte imam li nekoja sansa ili ne i sto da pravam.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.793
Поени од реакции
29.280
itno mi treba sovet ili mislnje sto da pravam
imeno pred nekolku meseci padnav i si povrediv grbot, nemozev da se ispravam a stapalata mi otrpnaa ..si mislev nisto ne e seriozno i ke pomine, mislev muskul nesto takvo e no uzasno bolese nekade vo polovinata ustvari nemozev da se ispravam i po okolu 10-nadena otidov na lekar, ne kazav deka tolku cekav i me snimija na rengen i so brza pomos me odvedoa vo bolnica .. tuka vidoa puknat prslen i otok i me pratija na magnetna da me snimaat no koga stignav vo bolnica toj doktorot vide snimkite i pak me prati na rengen i pak me snimaa, se zalev i za nozete sto mi se otrpnati , so edno ko perduv nesto po nozete mi dvizese custvuvas li custcuvam no nozete t.e stapalata otrpnati mi se i mi vika nisto ne ti e i mi pisa lumalen isijas taka nesto ,mi dade pojas da kupam, lekovi protiv bolki i mast sto ladi da se ackam ..i nisto me vratija doma
po ova ne pominevase i po nekolku dena otidov na fizioterapevt si velam isijas e ..idam tamu gleda slikite od rengen mi vika aa nesmeam mene mi se gleda puknat prslen, eventualno moze koskata da ti e takva no za isijas voopsto ne stanuva zbor ,ostavi nimkite narednata nedela ke dojde doktor sto gleda rengen snimki tj k dade mislenje vo meguvreme nosi pojasot 24h dnevno i miruvaj ..i nit i od tamu si otidov i pomina nedela, pominaa dve ne se javi i otidoa da prasaat foktorot sto trebase da dojde da vidi snimkite na odmor oisol.. (letovo bese) , i zema snimkite , si pomina vreme a i grbot pomina no stapalata ne, si mi ostanaa otrpnati i nemozam t.e moam da se dvizam no mnogu malku , posle 100-200m mi otrpnuvaat i kon kolenata .. sega sum da ne preteram no poluinvalid
i sega pred dva dena taa od osiguruvanje mi rece mi sleduva od osiguruvanjeto osteta poradi povredata i ova so nozte , stapalata i da odnesam dokumenti, naodi, lecenje se toa ovaa najkasno narednata nedela zs mi izminuva osiguruvanjeto za ovaa godina .. i sega sto jas ke odnesam koga em mi zgresija dijagnoza( so taa isijas mislam deka ne me sleduva) a ko sto pisav i ne se ni lecev taka pomina vremeto, em sum polu invalid a izgleda nema ni da mi platat osteta zs nemam sto da odnesam
e toa me interesira postoi li nekoja sansa akonekoj znae kako jas sega da izvadam dokumenr , potvrda neznam ni jas sto
itno mi trebaat mislenja isovetisto da pravam
fala i mnogu se izvinuvam, nemam latinica a i neznaev vo koja kategorija da pisuvam,moze i veke postoitakva tema neznam, nova sum
no kazuvajte imam li nekoja sansa ili ne i sto da pravam.
,,,,spremi gi dokumentite tie shto gi imash a posebno rtg snimkite,pa podnesuvaj baranje za nadomest na shteta vo osiguritelnata kompanija kade shto imate kolektivno osiguryvanje,a tamu ke se dogovorish za nosenje na dopolnitelna dokumentacija shto vo megjuvreme ke ja napravish,oti i na prvichnite rtg snimki veke se gleda prvichnata sostojba,posle toa dokumentite idat na razgleduvanje bidejki sekoja kompanija ima svoja medicinski komisija ili D-r,za vakvi sluchaevi,,,
,,,vo momentov bitno ti e shto pobrzo da podnesesh dokumenti za da go ispochituvash datumot na polisata,,,
,,,pozzz,,,
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Ќе може ли некој да ми каже како оди процедурата на аеродромите на патниците со двојно државјанство?

Дали на нашиот аеродром морам да го покажам македонскиот пасош како или можам да одам со вториот пасош?

Или пак како кога минеш наша граница мора да се покаже нашиот за да можеш да поминеш граница/контрола?
Na izleguvanje od mkd moras da go dades mkd pasosot. Na drugite aerodromi vleguvas so stranskiot. Od nasata drzava moras kako makedonec da izlezes. Osven ako nemas vlezeno prethodno kako stranec.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Каде може да се продадат, ова се легирачки елементи најверојатно : Ванадиум, Ниобиум, Никел и Хром. По отпади не може, ги знам сите отпадџии од Џајко па на даље.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom