Сакам да знам!

Член од
30 март 2008
Мислења
146
Поени од реакции
121
Во суштина кога си осигурен во некоја фирма здраственото осигурување е некаде 1 месец однапред а не за месецот за кој си примил плата.
Не се разбравме баш :unsure: Мене ме интересираше за здраствено осигурување кое ми треба за во странство и истото би важело таму (не знам дали има ова некое посебно име). Во документи кои треба да ги земам за престој ми бараат да имам и такво осигурување (само како health insurance ми го пишува мене), па сакав да прашам дали можам да одам деновиве и да си се осигурам за периодот од тие 3 месеци кои ќе бидам во странство или мора тоа пред тргнување да се прави. Не ми е јасна баш процедурата. :(
Како и да е, во секој случај, Фала ;)
 
Член од
27 декември 2008
Мислења
1.538
Поени од реакции
696
Не се разбравме баш :unsure: Мене ме интересираше за здраствено осигурување кое ми треба за во странство и истото би важело таму (не знам дали има ова некое посебно име). Во документи кои треба да ги земам за престој ми бараат да имам и такво осигурување (само како health insurance ми го пишува мене), па сакав да прашам дали можам да одам деновиве и да си се осигурам за периодот од тие 3 месеци кои ќе бидам во странство или мора тоа пред тргнување да се прави. Не ми е јасна баш процедурата. :(
Како и да е, во секој случај, Фала ;)
Појди во осигурителната компанија и кажи им сакам од 01.05 да ми важи осигурувањето. Патничкото осигурување има повеќе типови и ти си одбираш со колку влеза за кој период и слично,претпоставувам дека тоа е истот со тоа осигурување кое ти го бараш.
 
Член од
19 март 2014
Мислења
130
Поени од реакции
45
кој ми ги спомна моите 93 години ? сакам да знам
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.822
Поени од реакции
2.914
Сакам да знам зошто сите сакаат да знаат се? :vozbud:
Да не се умртви мозокот ете затоа,инаку научно докажано дека ако не го вежбате мозокот имате повеќе шанси да добиете алцхајмерова болест ,а има и такви што не го важбаат мозокот и отапуваат и не гледаа што се случува во текот на животот и не е за џабе како викаат народот Господ ги смилува будалите,а паметните ги укорува :D
 
Член од
30 март 2008
Мислења
146
Поени од реакции
121
Да не се умртви мозокот ете затоа,инаку научно докажано дека ако не го вежбате мозокот имате повеќе шанси да добиете алцхајмерова болест
Не би се согласила со научно докажаното. Алцхајмерова болест процентуално е позастапена кај стари лица кои биле високоинтелегентни, но поради болеста доаѓа до промени во мозочното ткиво па затоа и до губиток на менталните функции.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.822
Поени од реакции
2.914
Не би се согласила со научно докажаното. Алцхајмерова болест процентуално е позастапена кај стари лица кои биле високоинтелегентни, но поради болеста доаѓа до промени во мозочното ткиво па затоа и до губиток на менталните функции.
И јас на почетокот така мислев како што кажа ,но сега новите откритија докажано е, вклучувајќи и оние високо интелигентни луѓе што ги занемарува читање или најпросто решавање крстозборки за да одржи топ-форма на мозокот и ако продолжува да ги игнорира најпростите вежбовни мисли страдаат болести тоа е факт еве на пример Роналд Реган бившиот предсетадел на САД имал ваков проблем ;)
 
2

~2A

Гостин
Сакам да знам многууу мнооогу работи...
вака значи...

1.рецепта за кори за бурек
2. Топлите извори во пештерата кај катланово (кај се?!?!)
3. Утре идам за прилеп јееееее @Juve-Fan @~2A @Hurin
Не ми стигна нотификација дека си ме тагирала, оти не ми пиша во ПП?! :(
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.056
Поени од реакции
13.554
Не ми стигна нотификација дека си ме тагирала, оти не ми пиша во ПП?! :(
ништо, потфрливте прилепчани! никој не се пријави за директна дружба. овој @Hurin па уште ми праќа позрави :P не за друго се испофалив иам ја другарчиња тука во овој град, сеа ќе се јават...сеа ќе се јават...не не, сеа ќе се јават... дечко ми почна да ме зеза, сигурна си дека не се твоите другарчиња невидливи? :P
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: ~2A
Член од
30 март 2008
Мислења
146
Поени од реакции
121
И јас на почетокот така мислев како што кажа ,но сега новите откритија докажано е, вклучувајќи и оние високо интелигентни луѓе што ги занемарува читање или најпросто решавање крстозборки за да одржи топ-форма на мозокот и ако продолжува да ги игнорира најпростите вежбовни мисли страдаат болести тоа е факт еве на пример Роналд Реган бившиот предсетадел на САД имал ваков проблем ;)
Во однос на реализирање на потенцијалот за висока интелегенција - да. Ако не работиш на нејзино надградување секако дека нема да ти се крева IQ-то само од себе, но болестите не доаѓаат ако се занемаруваат потенцијалите. Едноставно имаат други откочувачки механизми кои се релативно непознати, а кривица се препишува и на генетската природа. Не е дека ако некој не размислува ќе заболи од дементно заболување. Всушност интелегенцијата нема некаква посебна улога во однос на овие болести. А тоа што спомнав дека процентуално Алцхајмерова е позастапена кај високо интелегентни не беше да посочам дека паметните заболуваат, туку само како статистички податок во прилог дека не заболуваат глупавите. Сепак Алцхајмерова болест е на ниво на нервни клетки и со нејзино напредување доаѓа до физичко оштетување на мозокот кое резултира со промени во структурата на мозочното ткиво поради што не може да се воспоставуваат дотогашните нормални когнитивни функции (броење, сеќавање, говор, пишување, асоцијалност, рационалност...). Затоа викам дека тие се последица и симптом на болеста, а не причина и предвесник.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Колку пари чини една песна.... текст, музика, аражман, снимање во студио..... комплет? :)
 
Член од
7 април 2012
Мислења
961
Поени од реакции
703
Кајганаши ќе може ли да ми кажете нешто во врска со Word?
Kако да направам документот што го пишувам да биде на двете страни од листот..како кај книгите..а не на едната само...а другата страна е празна...ќе ме фане еден куп пари така :place::icon_mrgr:
 
П

Паган-др

Гостин
Ако нема принтерот both side/ duplex printing, ќе си принташ парни страни, па ќе ги свртиш и на истите непарни ќе испринташ.
 
Член од
7 април 2012
Мислења
961
Поени од реакции
703
Ако нема принтерот both side/ duplex printing, ќе си принташ парни страни, па ќе ги свртиш и на истите непарни ќе испринташ.
Немам принтер ќе ги испринтат во интернет кафе...можам ли јас да го направам од двете страни или тоа може само таму дека ќе ги принтам..има ли таква опција на word?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom