Сакам да знам!

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Десно долу ти е саатот на компјутерот. Компјутерите се паметни уреди кои прават некои работи без да им кажеш. Една таква работа е менување на времето во согласност со временската зона во која што живеете ти и твојот компјутер..

Погледни таму, и мистеријата колку е саатот ќе ти биде откриена. Исто можеш да погледнеш и на својот мобилен, кој ако не е една деценија стар, го може истото што и твојот компјутер.
Ти благодарам на исцрпниот одговор. :pipi:
 
Член од
16 март 2014
Мислења
118
Поени од реакции
174
Десно долу ти е саатот на компјутерот. Компјутерите се паметни уреди кои прават некои работи без да им кажеш. Една таква работа е менување на времето во согласност со временската зона во која што живеете ти и твојот компјутер..

Погледни таму, и мистеријата колку е саатот ќе ти биде откриена. Исто можеш да погледнеш и на својот мобилен, кој ако не е една деценија стар, го може истото што и твојот компјутер.
Компјутерот мој денеска се помести за 2 часа. Паметен уред мај ес.
 
Член од
30 март 2008
Мислења
146
Поени од реакции
121
Јас сакам да знам од каде тоа бекстејџот на некои манифестации се вика зелена соба? Зошто баш така? Особено ме интересира зашто, кога уствари не е ни зелена таа соба... :mad:
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.754
Поени од реакции
12.076
Јас сакам да знам од каде тоа бекстејџот на некои манифестации се вика зелена соба? Зошто баш така? Особено ме интересира зашто, кога уствари не е ни зелена таа соба... :mad:
Абе нервозна работа, пример црната кутија во авионите е светло портокалова...:mad:
 
Член од
30 март 2008
Мислења
146
Поени од реакции
121
Абе нервозна работа, пример црната кутија во авионите е светло портокалова...:mad:
Озбилно?! Добро што ти требаше сега ова да ми го кажеш? :confused: Имаме дополнителен проблем што сакам да ми се разјасни!:mad:
 

.:MadMan:.

Ретардиран
Член од
20 август 2010
Мислења
843
Поени од реакции
1.781
Јас сакам да знам од каде тоа бекстејџот на некои манифестации се вика зелена соба? Зошто баш така? Особено ме интересира зашто, кога уствари не е ни зелена таа соба... :mad:
The origin of the term "Black Box" is uncertain. One explanation comes from the early film-based design of flight data recorders, which required the inside of the recorder to be perfectly dark to prevent light leaks from corrupting the record, as in a photographer's darkroom.[9] Another explanation of the "black box" name came from a meeting about Warren's "Red Egg", when afterwards a journalist told Warren, "This is a wonderful black box." The unit itself was based on an EMIMinifonwire recorder (originally a 1950s espionage gadget from the west-German manufacterer Protona Monske) fitted into a perspex box firmly screwed together
The Green Room :pos:
 
Член од
30 март 2008
Мислења
146
Поени од реакции
121
The origin of the term "Black Box" is uncertain. One explanation comes from the early film-based design of flight data recorders, which required the inside of the recorder to be perfectly dark to prevent light leaks from corrupting the record, as in a photographer's darkroom.[9] Another explanation of the "black box" name came from a meeting about Warren's "Red Egg", when afterwards a journalist told Warren, "This is a wonderful black box." The unit itself was based on an EMIMinifonwire recorder (originally a 1950s espionage gadget from the west-German manufacterer Protona Monske) fitted into a perspex box firmly screwed together
The Green Room :pos:
Од толку шо ме интересирало ни википедија не сум отворила :oops: Фала ти МадМан, ми разреши долгогодишна дилема :)
 
Член од
13 август 2008
Мислења
1.145
Поени од реакции
893
Јас имам едно прашање, а со прашањето поврзани многу морални и етички дилеми, па се надевам дека нашите пријатели од муслиманска вероисповест или некои залутани сведоци би можеле да ми одговорат.

Дали е вистина дека кога се прави сунет и на малиот, нека биде Африм, му делкааат малку од врвот на куренцето, тој дел од врвот потоа, на прославата по повод делкањето, го ставаат во чорбата, која потоа ја јадат само жените?
Ако е вистина, на што се темели таквиот адет? Од каде произлегол?
Зошто само во чорбата за жените?
Дали "паричката" се става пред варење или по варење, во контекст на тоа дали треба да се развари и да "им припадне на сите" или "да и се падне" на некоја, за потоа да има среќа или да биде благословена?

Размислував прашањево да го поставам во Религија, но сметам дека таму сепак се водат посериозни дебати за тоа дали пророкот седел на карпа или на трева кога проповедал да се каменува до смрт неверната жена, па не сакав да се наметнувам.
Ваква тема имав отворено во религија, Обичаи - сунет . Сите муслимани пишуваа дека е лага нивниот муслимански обред за кожичката и манџата.
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.778
Поени од реакции
8.228
Ваква тема имав отворено во религија, Обичаи - сунет . Сите муслимани пишуваа дека е лага нивниот муслимански обред за кожичката и манџата.
Омер и Princ, радикалните. :D

А, чудна работа, бегаат како мачки од бањање кога ќе им го спомнеш обичајов. Сите до еден агресивно демантираат и се обидуваат веднаш да го поклопат прашањето со некоја нова тема. Тука тотално го изигнорираа постот, иако @puno , на пример, редовно ми одговара на прашања за разни бадентерови глупости.
Постари генерации, некои од нив сведоци, ми тврделе дека итекако се крка куренце. Моја роднина седела на маса со мажите за да избегне една таква непријатна ситуација.
Леандра ми реплицираше мислам дека имало и некоја друга будалаштина, кога тоа отуѓено делче од куренце било смрзнувано како Дизни, за потоа да и било послужено на неговата идна невеста. Некој и го избришал постот. :/
Немам лично слушнато дека постои такво нешто, ама ако има, бујрум, нека кажат.
 
Последно уредено:
Член од
13 август 2008
Мислења
1.145
Поени од реакции
893
Омер и Princ, радикалните. :D

А, чудна работа, бегаат како мачки од бањање кога ќе им го спомнеш обичајов. Сите до еден агресивно демантираат и се обидуваат веднаш да го поклопат прашањето со некоја нова тема. Тука тотално го изигнорираа постот, иако @puno , на пример, редовно ми одговара на прашања за разни бадентерови глупости.
Постари генерации, некои од нив сведоци, ми тврделе дека итекако се крка куренце. Моја роднина седела на маса со мажите за да избегне една таква непријатна ситуација.
Леандра ми реплицираше мислам дека имало и некоја друга будалаштина, кога тоа отуѓено делче од куренце било смрзнувано како Дизни, за потоа да и било послужено на неговата идна невеста. Некој и го избришал постот. :/
Немам лично слушнато дека постои такво нешто, ама ако има, бујрум, нека кажат.
Они се поделени како гето. Во реканскиот крај може, а и немора да биде точен обичајов. :D
Нема да кажат. Тоа се модифицирани гласини. Ете на пример ти си слушнал дека бериќет ќе имаат само жените, а јас сум слушнала дека сите седнуваат на маса и го собираат бериќетот од тенџере. Гнасна работа, точна или неточна, потекнала под влијание на долговековна и религиозна работа и верување од нечија бедно интегрирана свест.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.449
Поени од реакции
4.937
Омер и Princ, радикалните. :D

А, чудна работа, бегаат како мачки од бањање кога ќе им го спомнеш обичајов. Сите до еден агресивно демантираат и се обидуваат веднаш да го поклопат прашањето со некоја нова тема. Тука тотално го изигнорираа постот, иако @puno , на пример, редовно ми одговара на прашања за разни бадентерови глупости.
Постари генерации, некои од нив сведоци, ми тврделе дека итекако се крка куренце. Моја роднина седела на маса со мажите за да избегне една таква непријатна ситуација.
Леандра ми реплицираше мислам дека имало и некоја друга будалаштина, кога тоа отуѓено делче од куренце било смрзнувано како Дизни, за потоа да и било послужено на неговата идна невеста. Некој и го избришал постот. :/
Немам лично слушнато дека постои такво нешто, ама ако има, бујрум, нека кажат.
Порано беа планините, денеска игноранцијата.

Барем во мојот крај не сум слушал за ова, можеби некаде имало.
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
7
Поени од реакции
0
Првин поздрав до сите :)
Друго, ме интересира дали некој од вас можеби знае колку децибели гласност е дозволено во кафиќ кој работи до 01:00 по полноќ... и доколку некој знае нешто обширно околу овој закон би бил благодарен ако ми помогне :)
Ви благодарам однапред.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Кој тоа има мерач на децибели па да дојде и во моментот да измери? Тоа би требало полицијата да ги има личат на дрегери.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom