Сакам да знам!

Благоев

The Spartan General
Член од
8 јануари 2014
Мислења
1.357
Поени од реакции
2.087
Дечки, дали странци (италија) можат да патуваат во македонија само со лична карта, и ако не, колку важност треба да има пасошот од влагањето во мк?
Кај да ги најдам овие информации?
http://www.mfa.gov.mk/?q=node/267

Погледни на крајот. Важечка лична карта е доволно. :)
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.056
Поени од реакции
13.554
http://www.mfa.gov.mk/?q=node/267

Погледни на крајот. Важечка лична карта е доволно. :)
Овде зборат дека треба да се вади виза, што не е точно. Како да верувам на се што е пишано? :( законот ид 2008ма вика дека требаат тие и тие документи и дека лицето треба да оди лично да извади виза...е како тоа лани дечко ми влезе без виза? :D

Значи лична карта може...е сеа визава?????
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Овде зборат дека треба да се вади виза, што не е точно. Како да верувам на се што е пишано? :( законот ид 2008ма вика дека требаат тие и тие документи и дека лицето треба да оди лично да извади виза...е како тоа лани дечко ми влезе без виза? :D

Значи лична карта може...е сеа визава?????
Виза треба за земјите кои не се у европска унија.тие од европска унија може само со пасош или лична карта.девојка ми беше 2 пати на по месец дена без никаква виза,али со ЕУ пасош е.
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.056
Поени од реакции
13.554
Виза треба за земјите кои не се у европска унија.тие од европска унија може само со пасош или лична карта.девојка ми беше 2 пати на по месец дена без никаква виза,али со ЕУ пасош е.
Со лична карта беше девојка ти?
 

BiG_kIsS

You talk too much... Let me shut you up
Член од
4 септември 2007
Мислења
3.414
Поени од реакции
2.923
Дечки, дали странци (италија) можат да патуваат во македонија само со лична карта, и ако не, колку важност треба да има пасошот од влагањето во мк?
Кај да ги најдам овие информации?
Не ти е најпаметно да си прашаш во Амбасада? :) Е сеа, македонски број е....
 

Благоев

The Spartan General
Член од
8 јануари 2014
Мислења
1.357
Поени од реакции
2.087
Овде зборат дека треба да се вади виза, што не е точно. Како да верувам на се што е пишано? :( законот ид 2008ма вика дека требаат тие и тие документи и дека лицето треба да оди лично да извади виза...е како тоа лани дечко ми влезе без виза? :D

Значи лична карта може...е сеа визава?????
За тебе или за човекот кој ќе патува со тебе, важи ова што е најдолу на страницата.Затоа ти реков да прочиташ најдолу што пишува.

Државјаните на земјите членки на Европската унија и на земјите потписнички на Шенгенски договор можат да влегуваат во Република Македонија и со важечка лична карта издадена од надлежните органи на земјите членки на Европската унија и потписнички на Шенгенскиот договор.
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.056
Поени од реакции
13.554
За тебе или за човекот кој ќе патува со тебе, важи ова што е најдолу на страницата.Затоа ти реков да прочиташ најдолу што пишува.

Државјаните на земјите членки на Европската унија и на земјите потписнички на Шенгенски договор можат да влегуваат во Република Македонија и со важечка лична карта издадена од надлежните органи на земјите членки на Европската унија и потписнички на Шенгенскиот договор.
Извини малку во паника малку со лимитирано време за на нет бев :)[DOUBLEPOST=1396168415][/DOUBLEPOST]
Не ти е најпаметно да си прашаш во Амбасада? :) Е сеа, македонски број е....
Еднаш ги барав оние што се декларираат дека во рим работата во мк амбасада...сајтот им веше паднат, меилот блокиран, телефонот исклучен хахаха
Најубаво дечко ми да си праша и така он сака да доаѓа :P
 

Благоев

The Spartan General
Член од
8 јануари 2014
Мислења
1.357
Поени од реакции
2.087
Извини малку во паника малку со лимитирано време за на нет бев :)[DOUBLEPOST=1396168415][/DOUBLEPOST]
Еднаш ги барав оние што се декларираат дека во рим работата во мк амбасада...сајтот им веше паднат, меилот блокиран, телефонот исклучен хахаха
Најубаво дечко ми да си праша и така он сака да доаѓа :P
Нема проблем. Знам какви се тие моменти и затоа ти реков да прочиташ само на крајот, за да не се замараш со другите напишани нешта.

Како и да е, може слободно да влезе со лична карта. Проверено неколку пати.
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.056
Поени од реакции
13.554
Нема проблем. Знам какви се тие моменти и затоа ти реков да прочиташ само на крајот, за да не се замараш со другите напишани нешта.

Како и да е, може слободно да влезе со лична карта. Проверено неколку пати.
Зашо на него сеа му текна да закаже за пасош, две недели преддоаѓање и една пред истекување хахаха
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
А бе се смени ли саатот викендов? Малку сум у заблуда кога се менуваше времето.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
А бе се смени ли саатот викендов? Малку сум у заблуда кога се менуваше времето.
Десно долу ти е саатот на компјутерот. Компјутерите се паметни уреди кои прават некои работи без да им кажеш. Една таква работа е менување на времето во согласност со временската зона во која што живеете ти и твојот компјутер..

Погледни таму, и мистеријата колку е саатот ќе ти биде откриена. Исто можеш да погледнеш и на својот мобилен, кој ако не е една деценија стар, го може истото што и твојот компјутер.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom