Сакам да знам!

Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.334
Поени од реакции
4.164
Како иде да се купи карта за ЕУРО за некоја од утакмициве што се играат во Минхен, би сакал да идам на некоја од нив. Има некој упатен, со искуство?
Картите за ЕУРО се распродадени веќе од втори Мај. На Виагого и слични сајтови, нема карта под 150 евра за најбош утакмиците. Пробај да најдеш преку луѓе, или пред стадион. По регуларна цена, многу тешко. Треба ептен некој да откаже у последен момент, или да испадне фер и да ти ги продаде по колку што ги купил.
 

zabiste

Ако не ааа ако не...
Член од
8 октомври 2013
Мислења
241
Поени од реакции
699
Имам подземна вода во двор, сакам да користам пумпа за наводнување. Не знам каква пумпа да земам. Гледав имат центрифугални, периферни и вакумски. Која од нив е најпогодна за оваа потреба и до колку kw?
Длабочината е 6-7 метри
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
1.023
Поени од реакции
1.140
Луѓе, дали инвестирате во животно осигурување?
Имаше на тиме.мк неколку линкови со животно осигурување, и го фалат осигурувањето како добра инвестиција, и пишува ниски премии за уплаќање а се исплатело за најблиските во семејството во случај на смрт.

Не ми е јасно, сите тие животни осигурувања месечено имаат премии од 15-тина евра и нагоре, а на крај и кога некој ќе почине најблиските во семејството ако добијат ќе добијат неколку илјади евра. Па нема да им бидат исплатени повеќе од 5 илјади евра, а се пишува како не знам какви пари се исплаќаат.



 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.356
Поени од реакции
9.513
Луѓе, дали инвестирате во животно осигурување?
Имаше на тиме.мк неколку линкови со животно осигурување, и го фалат осигурувањето како добра инвестиција, и пишува ниски премии за уплаќање а се исплатело за најблиските во семејството во случај на смрт.

Не ми е јасно, сите тие животни осигурувања месечено имаат премии од 15-тина евра и нагоре, а на крај и кога некој ќе почине најблиските во семејството ако добијат ќе добијат неколку илјади евра. Па нема да им бидат исплатени повеќе од 5 илјади евра, а се пишува како не знам какви пари се исплаќаат.



vo golema mera zavisi kakva polisa imas. tuka ima golema razlika, kolku plakjas i sho mozes da dobies.

jas imam iskustvo so Grawe, nekoi prijateli go rabotea. toa ti bese kako 2vo1, zivotno osiguruvanje + nekoj vid investicija ili da receme plus penziski fond, sam si odbiras koa suma mesecno / godisno sakas da ja vlozis.

posledno so znam od zivotno osiguruvanje, blizok rodnina pocina na rabotno mesto, imase kredit za renoviranje zemano za doma, toa mu bese pokrieno od osiguruvanjeto, ne se prefrli na familijata za isplata na kreditot. sigurno dobiva familijata otsteta vo smrten slucaj, a kolku zavisi i od polisa i od drugi faktori.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.621
Поени од реакции
7.248
Луѓе, дали инвестирате во животно осигурување?
Имаше на тиме.мк неколку линкови со животно осигурување, и го фалат осигурувањето како добра инвестиција, и пишува ниски премии за уплаќање а се исплатело за најблиските во семејството во случај на смрт.

Не ми е јасно, сите тие животни осигурувања месечено имаат премии од 15-тина евра и нагоре, а на крај и кога некој ќе почине најблиските во семејството ако добијат ќе добијат неколку илјади евра. Па нема да им бидат исплатени повеќе од 5 илјади евра, а се пишува како не знам какви пари се исплаќаат.



Na denot na skluchuvanjeto ce ti objasnat kolku treba da plajchash i kolku ce dobijash vo sluchaj na smrt, Invalidität,.... I kolkz godini e minimum da plajchash.

Taka da djabe ovde prashuvasj, se e individualno i ima povejche uslovi koj nikoj ne ti gi znae.

Moj sovet, ako si mlad i imash dovolno pari za sekoj mesec da odvojuvash, napravi si!
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.766
Поени од реакции
2.711
Луѓе, дали инвестирате во животно осигурување?
Имаше на тиме.мк неколку линкови со животно осигурување, и го фалат осигурувањето како добра инвестиција, и пишува ниски премии за уплаќање а се исплатело за најблиските во семејството во случај на смрт.

Не ми е јасно, сите тие животни осигурувања месечено имаат премии од 15-тина евра и нагоре, а на крај и кога некој ќе почине најблиските во семејството ако добијат ќе добијат неколку илјади евра. Па нема да им бидат исплатени повеќе од 5 илјади евра, а се пишува како не знам какви пари се исплаќаат.



Другар мој се правеше многу паметен и мислам улати 1500 еур за 3 години. Незнам што го натера и сакаше да ги извади, само 750 му вратија.

Ова го фрлам само како информација.
 
Последно уредено:
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.621
Поени од реакции
7.248
Другар мој се правеше многу паметен и мислам улати 1500 еур за 3 години. Незнам што го натера и сакаше да ги извади, само 750 му вратија.

Ова го фрлам само како информација.
Koj se pravi pameten taka vrvi.
Vo dogovorot se e napishano
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.773
Поени од реакции
1.529
Другар мој се правеше многу паметен и мислам улати 1500 еур за 3 години. Незнам што го натера и сакаше да ги извади, само 750 му вратија.

Ова го фрлам само како информација.
Да де ако сакаш предвреме да ги извадиш парите нема да ги добиеш во целост тоа го одбиваат за предвремено раскинување. Инаку полиси и гаранци кај нас се иста работа важаи додека не напуштиш продавница. После тоа е ова не е вклучено абе тоа не покрива итн. Да после ти вика ама пишува во договорот не дека некој ќе ти го даде да го прочиташ или ќе го разбереш...
 
Член од
22 март 2024
Мислења
30
Поени од реакции
4
Дали доколку назначам адвокат да проверува старо дело/ долг

Дали истото може да се активира доколку ете е застарено или пендинг нешто слично
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.965
Поени од реакции
5.072
Дали некој некогаш (било сезона или не) го користел вториот граничен премин Хоргош 2 за излез према Унгарија и какви искуства има?
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.968
Поени од реакции
11.019
Дали некој некогаш (било сезона или не) го користел вториот граничен премин Хоргош 2 за излез према Унгарија и какви искуства има?
Исти курац ти е, гужви во сезона ќе имаш исто, оди Томпа-Келебија ако не ти се чека, мада патот ти е знатно полош.
Јас секогаш минувам на Хоргош, чекањето ќе го предремиш во кола и ќе му дајш на жена ти да си игра кумплунг, прва, кочница едно 2-3 саати :D

ЕДИТ:
За прелазите на Србија со Маџарска инсталирај си апп „Border Watcher", поприлично е прецизна и дава колку толку инфо што те чека + гледај камери на гранични прелази.
1718096303874.png
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom