Сакам да знам!

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.033
Поени од реакции
29.399
Треба да биде.. Колата е во твоја сопственост а камерата е внатре и ти можеш да снимаш што сакаш.
Не е нарушување на приватност ако некого снимаш на улица. Улицата е јавно место, не е приватна спална соба, ама тоа се законите во МКД и мислам секаде во ЕУ.
Не е ова Америка или Русија.

За жал
Мистеријата е што никогаш ниеден портал (кои ги објавуваат неточниве работи - според мене), никогаш не се цитира според кој закон/член е забрането да имаш камера во ауто. Баш би бил благодарен ако некој поседува подетални информации за постоење на ваков закон/член, па да ги сподели.

Што правиме со голем број нови аута што фабрички доаѓаат со дешкем. Јас лично барем 5-6 години имам камера и на десетици застанувања од џандар никој ништо ми нема кажано. Ова се разбира е само анегдотално искуство, ама сепак. Не само што немам намера да ја вадам сегашната, туку кога ќе ми налета добра понуда за нов модел ќе го земам, ќе го поставам на местото на сегашната камера (напред да снима) а нејзе ќе ја намонтирам назад како задна камера да го снима сообраќаајот наназад.
 
Член од
12 ноември 2021
Мислења
99
Поени од реакции
76
Во врска со влез во Австрија некој да каже кои се условите ??
 

Waverly Raven

Valedictorian
Член од
3 мај 2013
Мислења
152
Поени од реакции
78
Шо се дешава со парново у Скопје? Ова е некоја моментална ситуација што почнаа да пуштат минимално парно?
Кај мене состојбава дефинитивно не е моментална.

Солидно парно имаше во рок од неколку недели од почетокот на грејната сезона, после тоа БЕГ започна со тој нивни ”оптимизиран начин на работење”. Радијаторите се цело време млаки, доколку преку ден е сончево, ради тоа шо станот ми е на југ е доволно, но навечер веќе заладува и некогаш има потреба од вклучување на клима. Исто така, забележав дека доколку надвор е 10-15 степени пример, како шо беше преку ден за празнициве, уште повеќе го редуцираат.

сега ќе видиме како ќе се покаже во текот на наредниве денови, зашто најавуваат темп под 0.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.847
Поени од реакции
10.442
Мистеријата е што никогаш ниеден портал (кои ги објавуваат неточниве работи - според мене), никогаш не се цитира според кој закон/член е забрането да имаш камера во ауто. Баш би бил благодарен ако некој поседува подетални информации за постоење на ваков закон/член, па да ги сподели.

Што правиме со голем број нови аута што фабрички доаѓаат со дешкем. Јас лично барем 5-6 години имам камера и на десетици застанувања од џандар никој ништо ми нема кажано. Ова се разбира е само анегдотално искуство, ама сепак. Не само што немам намера да ја вадам сегашната, туку кога ќе ми налета добра понуда за нов модел ќе го земам, ќе го поставам на местото на сегашната камера (напред да снима) а нејзе ќе ја намонтирам назад како задна камера да го снима сообраќаајот наназад.
Член 43 https://www.economy.gov.mk/Upload/Documents/Закон за возила.pdf
Новите возила пто се со вградени уреди за снимања треба да бидат одстранети кај овластениот сервисер


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
27 декември 2008
Мислења
1.507
Поени од реакции
679
Член 43 https://www.economy.gov.mk/Upload/Documents/Закон за возила.pdf
Новите возила пто се со вградени уреди за снимања треба да бидат одстранети кај овластениот сервисер


Sent from my iPhone using Tapatalk
Тој систем LDWS (LANE DEPARTURE WARNING SYSTEM ) камери кои служат за зголемена безбедост односно за да ја следат хоризонталната сигнализација полна линија или испрекината со тоа што возилото не ја поминува таа линија без да биде вклучен жмигавецот каде кај одредени возила има звучен сигнал ,кај поновите тресење на воланот или со малку поголема сила да се премине линијата, секој уред може само да ја следи односно следи и снима, а за снимање се вградува мемориска камера
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.847
Поени од реакции
10.442
Тој систем LDWS (LANE DEPARTURE WARNING SYSTEM ) камери кои служат за зголемена безбедост односно за да ја следат хоризонталната сигнализација полна линија или испрекината со тоа што возилото не ја поминува таа линија без да биде вклучен жмигавецот каде кај одредени возила има звучен сигнал ,кај поновите тресење на воланот или со малку поголема сила да се премине линијата, секој уред може само да ја следи односно следи и снима, а за снимање се вградува мемориска камера
Нез друже на кој систем конкретно мислат, пример кај ауди има голема камера напред под логото и позади помала над регистрацијата, веројатно намената е за паркирање ама дали може да се користи и за снимање појма немам
Изгледа секаде во ЕУ е забрането снимање


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
36
Поени од реакции
10
Здраво, сакам да прашам дали некој е вработен во „Инвенио“ странска компанија во автомобилска индустрија, лоцирана во ТИРЗ Струга кај аеродромот. Да сподели искуство околу плати, работно време (дали се работи сабота, недела, државни празници), превоз, храна и слично.

Во овој крај конкуренцијата е голема, ги има „Магна“ која нуди одлични услови за работа, како и „Костал“ во Охрид.

Однапред благодарам!
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.033
Поени од реакции
29.399
Член 43 https://www.economy.gov.mk/Upload/Documents/Закон за возила.pdf
Новите возила пто се со вградени уреди за снимања треба да бидат одстранети кај овластениот сервисер
Другар, јас ова овде го читам како уредби за вградување/менување/ретрофит на автомобилски делови што ја менуваат функционалноста на автомобилот. А веројатно и тоа можеш со атест.

Никаде не се спомнува забрана за камера, најмалку па се спомнува демонтирање на фабрички камери. По таа логика како што толкуваш ти, тогаш ништо не смееш да имаш ни на шал таблата: телефон, дедициран GPS, сабвуфери и одделни аудио системи, осветлување, итн, итн... Сите тие работи ги имаат повеќето, а некои од нас имаме поставено и камери. Пази, камера не се „вградува“. Камера се поставува.

Без навреда, нема врска ова... Повеќе очекував дека ќе се покаже некој член од законот за заштита на лични податоци, но ситуацијава не го опфаќа ни тоа пошто се работи за снимање на јавно место. Единствено нешто што во некои ситуации може да ги замрси работите е некоја нова одредба што ја донесоа лани, некоја забрана за снимање полиција. По таа основа теоретски може да те казнат, и да ти одземат опрема.



член 43 Вградување на одобрени системи, составни делови, самостојни технички единици и опрема (1) Во возило можат да бидат вградени само одобрени системи, составни делови, самостојни технички единици и опрема, доколку за нив е потребно одобрување согласно со одредбите на овој закон и друг закон, како и прописите донесени врз нивна основа. (2) Глоба во износ од 400 евра во денарска противвредност ќе му се изрече за прекршок на физичко лице што вградува во возилото системи, составни делови, самостојни технички единици и опрема спротивно на одредбите од ставот (1) на овој член. (3) Глоба во износ од 300 евра во денарска противвредност ќе му се изрече за прекршок на сопственик на возило што постапува спротивно на одредбите од ставот (1) на овој член. (4) Глоба во износ од 2.000 евра во денарска противвредност ќе му се изрече за прекршок на правно лице што постапува спротивно на одредбите од ставот (1) на овој член. (5) Глоба во износ од 30% од одмерената глоба за правното лице ќе му се изрече на одговорното лице кај правното лице за сторен прекршок од ставот (4) на овој член.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Нез друже на кој систем конкретно мислат, пример кај ауди има голема камера напред под логото и позади помала над регистрацијата, веројатно намената е за паркирање ама дали може да се користи и за снимање појма немам
Изгледа секаде во ЕУ е забрането снимање


Sent from my iPhone using Tapatalk
Jas imam 360stepeni kameri na audi sto vklucuva kamera pod logo napred, pod retrovizori i na gepek. Ovie ne snimaat, tamu se staveni zs pomaganje pri parkiranje. Isto ima kamera na sofersajbna za raspoznavnje soobrakajni znaci i deketiranje na drugi vozila/pesaci i plus imam dashcam. Vo eu samo vo Avstrija bese zabraneto da se snima, osven ako se smenilo nesto u megjuvreme. Vo Avstrija mora da ja isklucis ili stavis nesto pred dashcam.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Како агенциите нудат авионски билети врзани од повеќе компании, а кога одам сам не може да извадам цела карта од ниту една авио компанија? Дали имаат некаков централизиран систем кој им нуди таква поволност?

Гледам лет комбинација: Turkish Airlines + Singapore Airlines, ми треба да ја чекирам картата уште од Скопје се до последна дестинација за да не чекам багаж попатно, туку на последната дестинација (2 прекачувања имам по пат).

Агенциите ми ја нудат како цела карта, а на страните од Туркиш и Сингапур не може да ја купам како врзан лет :unsure:

Не сакам да купам преку агенција, бидејќи со коронава може да ме зафркаваат ако дојде до поместување на датум/потреба за рефундирање.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Како агенциите нудат авионски билети врзани од повеќе компании, а кога одам сам не може да извадам цела карта од ниту една авио компанија? Дали имаат некаков централизиран систем кој им нуди таква поволност?

Гледам лет комбинација: Turkish Airlines + Singapore Airlines, ми треба да ја чекирам картата уште од Скопје се до последна дестинација за да не чекам багаж попатно, туку на последната дестинација (2 прекачувања имам по пат).

Агенциите ми ја нудат како цела карта, а на страните од Туркиш и Сингапур не може да ја купам како врзан лет :unsure:

Не сакам да купам преку агенција, бидејќи со коронава може да ме зафркаваат ако дојде до поместување на датум/потреба за рефундирање.
Da, imaat takov sistem sto im go ovozmozuva toa, mozat u isto vreme preku istiot sistem i hotel i hire car da ti bukiraat.
Vidi kakvi uslovi imaa za refundiranje pred da kupis. Druga opcija e ako imas kreditna kartica plati gi so niv, bidejki imas pogolema zastita u slucaj da ne sakaat da ti refundiraat ke odis preku bankata.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Da, imaat takov sistem sto im go ovozmozuva toa, mozat u isto vreme preku istiot sistem i hotel i hire car da ti bukiraat.
Vidi kakvi uslovi imaa za refundiranje pred da kupis. Druga opcija e ako imas kreditna kartica plati gi so niv, bidejki imas pogolema zastita u slucaj da ne sakaat da ti refundiraat ke odis preku bankata.
Финтата е што ми викаат дека правилата за рефундирање/поместување ќе ги имам откако ќе ја купам картата.
А кога си купувам самиот гледам уште пред да платам, генерално си има објаснување за секоја класа на карта.
 

TrikkY

Shit happens. [God]
Член од
4 мај 2012
Мислења
203
Поени од реакции
243
Како агенциите нудат авионски билети врзани од повеќе компании, а кога одам сам не може да извадам цела карта од ниту една авио компанија? Дали имаат некаков централизиран систем кој им нуди таква поволност?

Гледам лет комбинација: Turkish Airlines + Singapore Airlines, ми треба да ја чекирам картата уште од Скопје се до последна дестинација за да не чекам багаж попатно, туку на последната дестинација (2 прекачувања имам по пат).

Агенциите ми ја нудат како цела карта, а на страните од Туркиш и Сингапур не може да ја купам како врзан лет :unsure:

Не сакам да купам преку агенција, бидејќи со коронава може да ме зафркаваат ако дојде до поместување на датум/потреба за рефундирање.
Јас користам Cheapoair.com и никогаш сум немал проблем дури и кога сум се прекачувал во друг аеродром + и со друга компанија да е прекачувањето. Можиш слободно да ја провериш.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.847
Поени од реакции
10.442
Другар, јас ова овде го читам како уредби за вградување/менување/ретрофит на автомобилски делови што ја менуваат функционалноста на автомобилот. А веројатно и тоа можеш со атест.

Никаде не се спомнува забрана за камера, најмалку па се спомнува демонтирање на фабрички камери. По таа логика како што толкуваш ти, тогаш ништо не смееш да имаш ни на шал таблата: телефон, дедициран GPS, сабвуфери и одделни аудио системи, осветлување, итн, итн... Сите тие работи ги имаат повеќето, а некои од нас имаме поставено и камери. Пази, камера не се „вградува“. Камера се поставува.

Без навреда, нема врска ова... Повеќе очекував дека ќе се покаже некој член од законот за заштита на лични податоци, но ситуацијава не го опфаќа ни тоа пошто се работи за снимање на јавно место. Единствено нешто што во некои ситуации може да ги замрси работите е некоја нова одредба што ја донесоа лани, некоја забрана за снимање полиција. По таа основа теоретски може да те казнат, и да ти одземат опрема.
Има и друг член каде е нагласено дека полицијата може да снима
Ако не те мрзи барај го членот на гугл има архиви од службен весник, крај на краиштата оди у станица и прашај вајда ке се најде некој писмен таму, незнам што сте упорни кога кај нас е забрането камерите од куќа да снимаат накај улица а не па да си снимаш низ град


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.282
Имаше некои изместени у Македонија, што сеа праат паричка, а не на Бадник, така?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom