Сакам да знам!

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.303
Поени од реакции
78.991
Не, лимитот над кој мораш да имаш доказ за потекло е негде 10 или 15 илјади.
10 мислам дека е, поточно 60к ден.
Автоматски споено мислење:

Како е со враќањето на данокот (tax free) во Србија?
Во Грција ти ги враќаат парите (и земаат нешто за нив) на фри шопот.
Во Бугарија ти стават само печат, а за парите треба да се враќаш во Софија за да си ги земеш.
Каде ти ги враќат парите во Србија?
Мислам дека подобро ти е тука да си ги вратиш парите на оние шалтери специјализирани за тоа. Поголем процент зимаат Грците на дјути-фри шоп.
Автоматски споено мислење:

Сакам да знам како се викаа оваа игра на табла(ја имам играно)
Прегледај го приврзокот 250212
јеботе што све не знаете вие деца....
Автоматски споено мислење:

Според бугарската википедија ..да. Според србската не...
Дама..како што јас разбирам(checkers) треба да се игра на шаховска табла..
Ова го викаат 9 mens morris...има и варијатна 6 и 12 mens morris...
абре каква википедија, со децении се игра ова кај нас, по паркови старци го играат и се вика дама.
за у ве-це дал да отидете википедија прашуете, гарант....
Автоматски споено мислење:

Прегледај го приврзокот 250222

Дали има некој вакво купено од топшоп и дали се ефикасни?
Фала!
Ја иам у ве-це стаено и не се појавуваат бубашваби
али коа ќе го тргнеш, in no time се материјализираат, на лице место

не ставај, ако имаш мали животинчиња миленичиња
Автоматски споено мислење:

Јас имав сличен модел што се ставаше во струја, ама немаше никаков ефект. Сеуште се движи по покривот ласица или нешто друго.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ласица е многу големо за ова. На него пишуваше дека е за бубашваби и сл. Али може да им смета на хрчци. На али животинки им смета, али на уште помалите бубачки им се заебава нешто со нервниот систем.
Автоматски споено мислење:

Дечки ме интересира колку се движат цените на становите во Карпош и Дебар Маало, услов да е блиску и паркот и да има градинка во близина.
Големина околу 100 квадрати да биде 3 или 4 собен.
И дали знаете со состојбава дали можат да се видат.
Карпош 4, Тафталиџе, најглупите станови, у рускине згради, ти се 1000+ евра.
 
Последно уредено:

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
@Стев taa igra ne se preimenuva i sme ja igrale od deca so keramidga nacrtano i so tapi od shishe se VIKA DAMA PAZI DA NE TI NAPRAVAT KRCOPAJKA KOGA KE JA IGRASH :D
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Го користам веке втора година производов и навистина сум задоволна.
Ми се појавуваа мравки обични и мравки со крила :icon_mrgr: Откако го купив, првите две недели мравките пак си се појавуваа и си се шетаа, па си реков „ете џабе фрлени пари“, ама после 2 недели користење мравкиве исчезнаа. Втора година сум раат. Значи ако ти се за мравки и такви мали инсекти ДА, ако ти за поголеми животинчиња, тогаш НЕ
Баш за мравки ми е, секоја година овој период ми се јавуваат на втор спрат. А сакав и едно визба да поставам (таман две си одат), за секој случај од глувци и слично ама гледам на такви работи нема ефект.

А од дуќан сега пред малце ме вратија, демек за мравки не бркало работа :D :D

10 мислам дека е, поточно 60к ден.
Автоматски споено мислење:


Мислам дека подобро ти е тука да си ги вратиш парите на оние шалтери специјализирани за тоа. Поголем процент зимаат Грците на дјути-фри шоп.
Автоматски споено мислење:


јеботе што све не знаете вие деца....
Автоматски споено мислење:


абре каква википедија, со децении се игра ова кај нас, по паркови старци го играат и се вика дама.
за у ве-це дал да отидете википедија прашуете, гарант....
Автоматски споено мислење:


Ја иам у ве-це стаено и не се појавуваат бубашваби
али коа ќе го тргнеш, in no time се материјализираат, на лице место

не ставај, ако имаш мали животинчиња миленичиња
Автоматски споено мислење:


Ласица е многу големо за ова. На него пишуваше дека е за бубашваби и сл. Али може да им смета на хрчци. На али животинки им смета, али на уште помалите бубачки им се заебава нешто со нервниот систем.
Автоматски споено мислење:


Карпош 4, Тафталиџе, најглупите станови, у рускине згради, ти се 1000+ евра.
За мравки ми е. Заебанцијата... одам сега вдуќан и една има продавачка шо ја познавам ми вика ако ти е за мравки бадијала ќе го земиш. Си се вратив дома без апаратче :D
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.303
Поени од реакции
78.991
За мравки ми е. Заебанцијата... одам сега вдуќан и една има продавачка шо ја познавам ми вика ако ти е за мравки бадијала ќе го земиш. Си се вратив дома без апаратче :D
Не за мравки. За мравки креда. Ова некако не им влијае.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.425
Поени од реакции
4.254
Mислеш неопитроид...за мравки и бубачки и ствари..
Го користам на растенијата...
Драстично помал број на загуби од вошки кај нив...особено со јака прскалка...
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.793
Поени од реакции
29.282

Дечки имам еден новчаник кој ептен ми праи кејф, а почна веќе да ми се кине на неколку места.
Некој да ми препорачате кој може убаво да го среди?
,,,vo taftalidzhe pazarcheto ima chevlar shto raboti i so kozhna galanterija,obidi se tamu,,,,
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.544
Поени од реакции
34.850
Баш за мравки ми е, секоја година овој период ми се јавуваат на втор спрат. А сакав и едно визба да поставам (таман две си одат), за секој случај од глувци и слично ама гледам на такви работи нема ефект.

А од дуќан сега пред малце ме вратија, демек за мравки не бркало работа :D :D



За мравки ми е. Заебанцијата... одам сега вдуќан и една има продавачка шо ја познавам ми вика ако ти е за мравки бадијала ќе го земиш. Си се вратив дома без апаратче :D
Kaj mene funkcionirase, bas za mravkite, :icon_mrgr: sekoja godina na isto mesto, sega sum raat
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.498
Поени од реакции
2.622
Може е смешно али ај да си прашам пак.Почнав со работа неделава и дека имам доста контакт со луѓе и за заштита земала мајка ми Дезинтал 0,2 раствор за чистење и дезифенкција за по дома.Земав да читам и пишува на него "Се употребува за дезинфекција и за дезодорирање на рацете итн.Муабетот ми е дали е ова ефективно како и овие поскапиве гелови што ги продаваат по аптеките и дали е безбедно да се користи на рацете зошто сакам да претурам во овие пумпиве што се како кај фризерите и да си го имам со себе.

 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Како беше оној бугарскион сајт Адам и Ева нешто.
 
Член од
9 мај 2020
Мислења
7
Поени од реакции
31
Здраво на сите овде сум нов на овој форум и затоа ќе ми треба вашата помош и вашето лично мислење за оваа тема

Како до инвалидска пензија во оваа вукојебина се работи за мој братучед....Во сообраќајна несреќа пред 30 години остана со парализирана рака ,а до пред 4 години му открија рак на крвта....значи оди на комисија првостепенска и му Велат дека е 70% способен за работа...како е можно сето тоа ако мислат за мито да им даде ахааа едвај крај со крај врзува...инаку од 2005 до 2018 кога и да иде го одбиваат...само се прашувам милост имаат ли кон сиромаштијата .....
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.762
Поени од реакции
9.559
Здраво на сите овде сум нов на овој форум и затоа ќе ми треба вашата помош и вашето лично мислење за оваа тема

Како до инвалидска пензија во оваа вукојебина се работи за мој братучед....Во сообраќајна несреќа пред 30 години остана со парализирана рака ,а до пред 4 години му открија рак на крвта....значи оди на комисија првостепенска и му Велат дека е 70% способен за работа...како е можно сето тоа ако мислат за мито да им даде ахааа едвај крај со крај врзува...инаку од 2005 до 2018 кога и да иде го одбиваат...само се прашувам милост имаат ли кон сиромаштијата .....
Dali Ima dovolno godini na staz za da bara invalidska penzija!?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom