Сакам да знам!

Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
3 мил евра бил долгот. Најкриво ми е за админот на фб што им беше. :D

Пред некој ден на фб прочитав за некој што има купено лаптоп од АМЦ и му бил оставен на сервис таму. АМЦ не постои, никој не се јавува на нивните тел броеви и типот едвај си го нашол лаптопот каде му е.
Оштетени многу купувачи, а и многу фирми од кои АМЦ купувале роба и ја продавале по пониски цени.

Сетек е исто лоша фирма, негативни искуства насекаде ќе прочиташ и џабе да ти дадат нешто веќе знаеш дека некој го има вратено или му има паднато на некој сакат продавач и го има пак спакувано во кутија. :)

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.779
Поени од реакции
7.516
Не сум гејмер (или кој и да е соодветниот збор македонски а да не биде аглиски) но сакам гаџети и воопшто технологија па мислам дека фали добра таква продавница иако криза и се нема многу пари кај луѓево за да си уживаат во такви работи. Знам го имаме Галерија но само во Скопје и Битола засега е, па би било добро да отворат во градовиве кај што имаше AMЦ

Еве србиве имаат една добра продавница повеќе наменета за компјутери и тој свет видео игри, конзоли.. нешто слично како што e Галерија кај нас.
www.computerlandshop.rs
Mи се допаѓа како е скоцкано се прегледно на сајтот и има доста интересни работи.[DOUBLEPOST=1560721665][/DOUBLEPOST]
3 мил евра бил долгот. Најкриво ми е за админот на фб што им беше. :D

Пред некој ден на фб прочитав за некој што има купено лаптоп од АМЦ и му бил оставен на сервис таму. АМЦ не постои, никој не се јавува на нивните тел броеви и типот едвај си го нашол лаптопот каде му е.
Оштетени многу купувачи, а и многу фирми од кои АМЦ купувале роба и ја продавале по пониски цени.

Сетек е исто лоша фирма, негативни искуства насекаде ќе прочиташ и џабе да ти дадат нешто веќе знаеш дека некој го има вратено или му има паднато на некој сакат продавач и го има пак спакувано во кутија. :)

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
Јас во февруари си купив телевизор од АМЦ. Сајтот уште им работи :tapp:
 
Последно уредено:
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Не сум гејмер (или кој и да е соодветниот збор македонски а да не биде аглиски) но сакам гаџети и воопшто технологија па мислам дека фали добра таква продавница иако криза и се нема многу пари кај луѓево за да си уживаат во такви работи. Знам го имаме Галерија но само во Скопје и Битола засега е, па би било добро да отворат во градовиве кај што имаше AMЦ

Еве србиве имаат една добра продавница повеќе наменета за компјутери и тој свет видео игри, конзоли.. нешто слично како што e Галерија кај нас.
www.computerlandshop.rs
Mи се допаѓа како е скоцкано се прегледно на сајтот и има доста интересни работи.[DOUBLEPOST=1560721665][/DOUBLEPOST]
Јас во февруари си купив телевизор од АМЦ. Сајтот уште им работи :tapp:
Најблиско до такво нешто кај нас е Анхоч, солиден избор, се што имам од технологија (освен телефонот) ми е од нив земено и еве никакви проблеми не сум имал, задоволен сум и од услуга и од квалитет.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Во АМЦ најмногу си го однесоа вработените, по 3-4 плати им должи, се сомневам дека ќе стигнат од стечајниот да си ги земат со оглед на тоа што има еден куп побарувачи.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.779
Поени од реакции
7.516
Најблиско до такво нешто кај нас е Анхоч, солиден избор, се што имам од технологија (освен телефонот) ми е од нив земено и еве никакви проблеми не сум имал, задоволен сум и од услуга и од квалитет.
Oва српсково ми се допадна гледам има и привезоци,беџови, фигурици, чаши, капи, мајци, дуксеви. Се што плус поврзува гејминг да можеш дома собата и самиот себе да се дотераш во тој гејминг стил.

И мислам доста беше од ова затоа што избегавме доста од темава.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Најблиско до такво нешто кај нас е Анхоч, солиден избор, се што имам од технологија (освен телефонот) ми е од нив земено и еве никакви проблеми не сум имал, задоволен сум и од услуга и од квалитет.
Исто, десетина серверски конфигурации имаме земено на работа од нив, нема промашај.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Во Сетек работи сега.

2 плати им должат
На колега роднина работеше таму и кога се видовме ми се жалеше дека 3 плати му биле заглавени, тоа беше во периодот недела две пред затворањето, после знам пак спомна колегава дека уште не им исплатиле ама не се замарав колку точно, може да се на две што во секој случај не е малку.
 
Член од
10 септември 2009
Мислења
155
Поени од реакции
48
Decki imam prashanje, nashava Mk vozacka vo granici na Eu vazi samo edna godina? Posle godina dena ke treba da ja smenam so nivna (vo slucajov swedish) no neznam ke treba samo test ili pak polaganje so casovi so se, vajda ne bi trebalo? Probuvam da vidam nekoi website sto se od tamu dadobijam odgovor, no ako znae nekoj ili imal veke iskustvo, neka pise

Fala
 

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
18.018
Поени од реакции
22.923
Едино може теорија да ти признаат, иначе ќе треба сигурно некои часови да возиш.
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
1.010
Поени од реакции
1.129
Што се случи со AMЦ ? Мислам на оние продавнициве за технологија, Одеднаш гледам се затворија а имаа солидни добри работи.

Знам кризo време и се тоа но ене ги Setec, Anchoch, Neptun си се држат сеуште.

Моиве дома купиле во Декември 2016 телевизор во АМЦ и има гаранција од 5 години телевизорот, и како што бива телевизорот се расипал завчера, и гледаме дома има уште од гаранцијата, и вртиме на пријател кој се разбира околу технологија и го прашуваме дали има шанси да ни поправат телевизорот бидејќи е уште важечка гаранцијата, кога пријателот ни вели: АМЦ се затворени не работат неколку месеци.

Ние секако не знаевме дека АМЦ затвориле и повеќе не работат.
Се утепав вртејќи по телефоните што ги имаат оставено на нивната интернет и фејсбук страница но или ќе добиев порака дека телефонскиот број не постои или дека телефонскиот број е во прекин.
Им пишував и на мејловите еден мејл автоматски ми врати дека мејлот не е во функција а од останатите мејлови нема одговор и нема ниту да има одговор.

Слушнав од пријателот дека тој еден дечко што работел во сервисот за поправка во АМЦ сега работел во сервисот во Сетек па ќе одам со потврдата и фискалната сметка од АМЦ со гаранцијата во Сетек да пробам да го прашам дечкото дали има шанси да ми го поправат телевизорот мада не верувам дека ќе ми ја уважат гаранцијата.

Тоа е, во договорот со АМЦ ситни букви и никаде нема членови да регулираат за тоа што во случај кога фирмата АМЦ ќе пропадне а уште да важи гаранцијата.

ПС: Моиве вчера отишле во Нептун и купиле телевизор ама сега поучени со искуство од АМЦ купиле најевтин телевизор во Нептун за 6 499 ден. и сега има гаранција од 2 години. Нормално и со овој телевизор купопродажен договор е идентичен од збор до збор со оној од АМЦ договор и буквите се ситни, и нема членови да рагулираат што во случај фирмата Нептун да отиде во стечај, абе преваранти. Подобро да се купи најевтин телевизор и со пократка гаранција а не со купување во АМЦ скап телевизор со долга 5 години гаранција кога сега гаранцијата не може да се искористи. Може и Нептун вака да пропаднат еден ден.

Се помачив со овој евтиниот ФУЕГО телевизор од Нептун мака видов дури да ги инсталирам успешно на дигитална каналите, бидејќи на аналогна нема Спортклубови, РТС канали, филмски канали.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Нептун тешко да пропаднат, не е тоа АМЦ кои немаа никаков бизнис модел. Почнаа со едно, а продаваа се и свашта.

Попрво ќе затворат Техномаркет, Сетек, Анхоч, па овие на крај.
Зошто веднаш нов? Толку е скапо да си платиш сервис?

И лоша одлука да се земе поевтин ТВ со помала гаранција. Овој од 100 евра може да се расипе веднаш после гаранцијата и пак ќе одите на некој поевтин и така се по ред поучени од претходното искуство и дома ќе правите колекција од телевизори.





Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.530
Поени од реакции
34.792
Сакам да знам
Какво значење имаат трите запирки во секој пост на @shutrak
На почеток на реченица, после 2-3 збора и традиционално на крај на реченицата.:pipi:
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.765
Поени од реакции
29.033
Сакам да знам
Какво значење имаат трите запирки во секој пост на @shutrak
На почеток на реченица, после 2-3 збора и традиционално на крај на реченицата.:pipi:
,,,sekoe parche na zborovi,,,oddeleno so zapirkite egzistiraat sami za sebe,,,a site zaedno pravat celina,,,:icon_mrgr:
,,,/ sloboda na nachin na izrazuvanje /,,,:D
,,,iPS,,,obichno posle vakvo prashanje brojot na kazneni poeni se zgolemuvaat ili sleduva vospiten nekolkudneven ban,,,:icon_mrgr:
 
Последно уредено:

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.530
Поени од реакции
34.792
,,,sekoe parche na zborovi,,,oddeleno so zapirkite egzistiraat sami za sebe,,,a site zaedno pravat celina,,,:icon_mrgr:
,,,/ sloboda na nachin na izrazuvanje /,,,:D
,,,iPS,,,obichno posle vakvo prashanje brojot na kazneni poeni se zgolemuvaat ili sleduva vospiten nekolkudneven ban,,,:icon_mrgr:
слобода на начин на изразување:P

П.С. Па нели темата се вика „Сакам да знам“, од каде сега повикуваш на воспитни мерки :icon_mrgr:во време на демократија имаме право да прашаме се што сакаме да знаеме :icon_mrgr:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom