Сакам да знам!

Член од
10 септември 2014
Мислења
12
Поени од реакции
2
Би сакал некое ваше мислење и проценка од луѓе кој што се повеке разбираат, се работи за место во свети николе , сакам да купам место немам поима квадратура од прилика 100 м2 е карабина изградено е до плоча има и подрум,ама е без кров, и веке 5 години стое така неизмачкана и без врати и прозорци, која цена вие би ја процениле за вакво нешто..... и би сакал да прашам бидејки не сум запознаен влегов на страната katastar.gov.mk го најдов местото и сега ме интересира зошто не е обележана парцелата како што се и другите , а гледам дека на комшиските куќи не е одблежано на таа една од една страна и на други две позади, ако може некој и за ова да ми објасни.... еве ви слика карабината што сакам да ја купам е бележано со плаво...
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.914
Поени од реакции
10.543
Дали знае некој дали има или ќе има во скоро време конкурс за полицаец?
тие од пред три години зимаат уште приправничка плата, претпоследната генерација си чекаат да ги викнат, сите се по дома а последниве моментално на обуки се, ситуацијава е бегај подалеку со време


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.097
Поени од реакции
5.767
Дали знае некој дали можам во ЈСП со неперсонализирана картичка да куцнам и за некој друг? Негде слушнав дека кога ќе ја куцнеш еднаш, после тоа некое време не може пак да се куцне. И што би се случило доколку влезе контрола? Дали можат да проверат дека два пати е куцната?
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.723
Поени од реакции
1.481
Дали знае некој дали можам во ЈСП со неперсонализирана картичка да куцнам и за некој друг? Негде слушнав дека кога ќе ја куцнеш еднаш, после тоа некое време не може пак да се куцне. И што би се случило доколку влезе контрола? Дали можат да проверат дека два пати е куцната?
Двапати едно по друго неможе да ја отчукаш имено ова е направено заради безбедносни причини ако си бил во близина на автоматот да не ти ги собере наеднаш сите возења.
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.097
Поени од реакции
5.767
Двапати едно по друго неможе да ја отчукаш имено ова е направено заради безбедносни причини ако си бил во близина на автоматот да не ти ги собере наеднаш сите возења.
Да, знам за тоа. Да не знаеш колку време треба да пројде за да се куцне пак?
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.169
Поени од реакции
3.467
Да, знам за тоа. Да не знаеш колку време треба да пројде за да се куцне пак?
Според мене е логично до гасењето на автобусот (на последна станица) или временски дур не заврши линијата (отприлика 40-50 минути ) . Инаку подобро е да се купи картичка друга, него да се експериментира, пошо ем ќе јадеш 1000 ем ќе те брукаат пошо се кретени :D (Ако си млад, бегај јбг :D )
 

X3m

Титула по желба
Член од
20 јуни 2007
Мислења
445
Поени од реакции
177
За да не имам дополнителни трошоци при купување од алиекспрес, дали во вкупната цена се пресметува и поштарина или само цената на производот ? Пр. дали е ок да порачам патики од 40 евра кои имаа поштарина 15 евра ?
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.723
Поени од реакции
1.481
За да не имам дополнителни трошоци при купување од алиекспрес, дали во вкупната цена се пресметува и поштарина или само цената на производот ? Пр. дали е ок да порачам патики од 40 евра кои имаа поштарина 15 евра ?
Најверојатно сакаш да прашаш дали ќе ти ги царинат ако во цената на производот влегува и поштарината. По некое правило нема затоа што се гледа вредноста на производот ама овие кај нас се толку удрени што може да ти ги царинат и да платиш некоја глупа сума од 100 денари.
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
1.096
Поени од реакции
509
За да не имам дополнителни трошоци при купување од алиекспрес, дали во вкупната цена се пресметува и поштарина или само цената на производот ? Пр. дали е ок да порачам патики од 40 евра кои имаа поштарина 15 евра ?
Кај нас ќе ти пресметаат царина и ддв на сумата со вклучена поштарина, во случајов ќе ти сметаат на цена од 55 евра.
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.723
Поени од реакции
1.481
Кај нас ќе ти пресметаат царина и ддв на сумата со вклучена поштарина, во случајов ќе ти сметаат на цена од 55 евра.
Озбилно ? Шлакната работа ,а негде прочитав дека на нарачки од интернет ќе морало да се плаќа само ддв , а не и царина дека ќе ги ослободат од царина ?
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
1.096
Поени од реакции
509
Озбилно ? Шлакната работа ,а негде прочитав дека на нарачки од интернет ќе морало да се плаќа само ддв , а не и царина дека ќе ги ослободат од царина ?
Ма какво ослободување од царина, дерат нашиве цариници.
 
Член од
23 ноември 2010
Мислења
1.836
Поени од реакции
2.104
Да не знае некој у колку саат почнуваат натпреварите во кајак на Матка и до кога ќе траат
 
Член од
8 септември 2011
Мислења
3.668
Поени од реакции
2.619
дали ова треба да значи дека нарачката треба да ми е пристигната ? бидејќи неколку пораки добив за повеќе производи но ништо ми нема стигнато. aliexpres.png
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.723
Поени од реакции
1.481
дали ова треба да значи дека нарачката треба да ми е пристигната ? бидејќи неколку пораки добив за повеќе производи но ништо ми нема стигнато.Прегледај го приврзокот 170843
Ова значи дека е пратена си имаш број на следење со кој може да ја следиш твојата пратка после 5 дена од праќањето.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Каде има боксови/паркови за кучиња кај што можеш да ги пуштиш кај нас?:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom