Сакам да зготвам: ... помош!

Член од
22 јули 2015
Мислења
607
Поени од реакции
493
Мразам ориз од кога знам за себе и го одбегнувам по секоја цена најмногу бидејќи е лигав.
Случајно денес земав храна од Take Away и му реков да клат и ориз и баш ме бендиса.

Беше со жолта боја, солен и не беше течен.

Рецепт? Бидејќи обично дома готват бел и наликува на сутлијач т.е благ и течен:mad: :zloo:
 

shumecha.tableta

Модератор
Член од
26 декември 2013
Мислења
3.320
Поени од реакции
17.764
Мразам ориз од кога знам за себе и го одбегнувам по секоја цена најмногу бидејќи е лигав.
Случајно денес земав храна од Take Away и му реков да клат и ориз и баш ме бендиса.

Беше со жолта боја, солен и не беше течен.

Рецепт? Бидејќи обично дома готват бел и наликува на сутлијач т.е благ и течен:mad: :zloo:
Жолт бил претпоставувам ради кари зачинот? Евентуално куркума.
По мерки не знам зошто не мерам, ама од прилика... стави вода во тенџере да зоврие. Стави ориз еден филџан од прилика, стави коцка супа, некој зачин +/- остави го 10 евентуално 15 минути да се вари, после тоа исцеди го и готово. :D Само стави повеќе вода за да не се залепи за тенџерето, ама не и премногу... :icon_mrgr:
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Јас оризот го правам со мерка 1/3,едно ориз и три вода,и никогаш нема утка:)
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Можеби е малку глупо прашањето, но досега не сум готвел нешто со авокадо и аспарагус. Дали можат да се јадат живи/свежи или потребна им е приготовка од типот варење?
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.863
Поени од реакции
6.370
Можеби е малку глупо прашањето, но досега не сум готвел нешто со авокадо и аспарагус. Дали можат да се јадат живи/свежи или потребна им е приготовка од типот варење?
Авокадото сестрами знам дека го користи у салата, и печено на лебче со кашкавал за доручек .. така да може свежо, може и готвено.. Аспарагус ќе да е за у супа добар...
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.739
Поени од реакции
24.395
Можеби е малку глупо прашањето, но досега не сум готвел нешто со авокадо и аспарагус. Дали можат да се јадат живи/свежи или потребна им е приготовка од типот варење?
Авокадо свежо, јас го сакам со пилешко, риба, во салати, чоколаден мус.... Секако!

Аспарагусот се вари кратко, или на пареа, можеш и да го печеш во фолија...
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.097
Поени од реакции
15.962
Колку време би можел разновиден зеленчук да стои излупен и исецкан, без да ги изгуби својствата, а потоа само да се зачини? Цвекло, морков, зелка, краставица, кромид, домат, тоа ми е најважно?
 
Член од
1 декември 2010
Мислења
1.294
Поени од реакции
2.781
Колку време би можел разновиден зеленчук да стои излупен и исецкан, без да ги изгуби својствата, а потоа само да се зачини? Цвекло, морков, зелка, краставица, кромид, домат, тоа ми е најважно?
Цвеклото, морковот и зелката можат исецкани по 2-3 дена да останат доволно свежи за јадење, секако ако се чуват во фрижидер. Зелката може да потемне, цвеклото да се исуши и да фати мувла, а морковот кога нема да го бива ќе стане кисел и ќе има (лигава)течност на дното од садот.
Кромидот исецкан 1-2 дена може да стои, но иако сеуште добар, има осетна разлика од свежиот. Краставиците 1 ден, инаку стануват бели, суви и неубави за јадење, а доматот може да стои најмалку време насецкан, испушта вода и се расипува во неа.
 
Член од
12 јуни 2016
Мислења
34
Поени од реакции
0
Дечки ај плис кажете ми рецепт за пилешко во кари сос, сакам да биде сочно ( се мислам како би испаднало со кокосово млеко или пак бело вино) И како да не го утнам сосот..?
 
Член од
29 август 2017
Мислења
134
Поени од реакции
67
Како да зготвам вкусен кантри компир?
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.739
Поени од реакции
24.395
Како се добива печена леблебија? Наутот се кисне и вари претходно, или?
 

Magpie.

I threw my pie for you
Член од
9 јули 2015
Мислења
22
Поени од реакции
21
Жолт бил претпоставувам ради кари зачинот? Евентуално куркума.
По мерки не знам зошто не мерам, ама од прилика... стави вода во тенџере да зоврие. Стави ориз еден филџан од прилика, стави коцка супа, некој зачин +/- остави го 10 евентуално 15 минути да се вари, после тоа исцеди го и готово. :D Само стави повеќе вода за да не се залепи за тенџерето, ама не и премногу... :icon_mrgr:
Да ви кажам една финта за "нелигав" ориз од мајка ми, инаку и јас го неќам кашест воопшто. Загрејте рерна на повисока температура. Премачкајте тавче со путер/зејтин/маргарин. Зовријте коцка за супа (зеленчук, најмалку солена ми е). Истурете ориз во подмачканото тавче и од зовриената коцка малку над оризот да има. В рерна и проверувајте. Дотурајте од течноста по потреба додека не се ипече како што треба. Сув, мек ориз. А за жолтото се сложувам со shumeca.tableta, најверојатно поради карито. Јас на овој му ставам биберче. :) На здравје!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom