Сакам да зготвам: ... помош!

Член од
22 октомври 2011
Мислења
1.281
Поени од реакции
798
Kaj nas doma gi lupime i patidzanot i piperkite,posle toa se seckaat na parcinja se dodava lukce,se poparuva so vrel zejtin...ako misles na ova jadenje :)
 

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
18.018
Поени од реакции
22.923
Kaj nas doma gi lupime i patidzanot i piperkite,posle toa se seckaat na parcinja se dodava lukce,se poparuva so vrel zejtin...ako misles na ova jadenje :)
Ова ти што го збориш е „лутеница“ или да по кумановски љутика :icon_mrgr:
Тука треба да имаш печени пиперки, кои нормално се лупат.

За ова моево се сецкаат свежи пиперки и се пржат, после се додава патлиџан. Знам дека мајка ми го лупи, ама ме интересира како испаѓа кога се исецка и пржи без лупење. На крај се става и јајце/две.
И како да знам кога е готово? :ROFLMAO:
 
Член од
22 октомври 2011
Мислења
1.281
Поени од реакции
798
Ова ти што го збориш е „лутеница“ или да по кумановски љутика :icon_mrgr:
Тука треба да имаш печени пиперки, кои нормално се лупат.

За ова моево се сецкаат свежи пиперки и се пржат, после се додава патлиџан. Знам дека мајка ми го лупи, ама ме интересира како испаѓа кога се исецка и пржи без лупење. На крај се става и јајце/две.
И како да знам кога е готово? :ROFLMAO:
ee pa ne se razbraaame haha,bas deneska pravih piperki so patlidzan :D
przes pipero,posle toa dodavas patlidzanot,jas ne go lupam...se przi toa uste malku,dodavam lukce normalno i malku brasno stavam jas...so sirence mf mf mf :D
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.646
Поени од реакции
38.835
Ова ти што го збориш е „лутеница“ или да по кумановски љутика :icon_mrgr:
Тука треба да имаш печени пиперки, кои нормално се лупат.

За ова моево се сецкаат свежи пиперки и се пржат, после се додава патлиџан. Знам дека мајка ми го лупи, ама ме интересира како испаѓа кога се исецка и пржи без лупење. На крај се става и јајце/две.
И како да знам кога е готово? :ROFLMAO:
Пиперките ги печеш и ги лупиш, па после ги сецкаш и го ставаш сецканиот патлиџан со нив да се пржат. Кога ќе се запржи ќе се стопи патлиџанот и пиперот додаваш јајце, и после тоа знаеш јајце кога е пржено какво е, ставаш и сол по потреба.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Треба да се лупат патлиџаните, кога се прават пржени пиперки и патлиџани?
Во едно тенџере се става зејтин. Додека зејтинот се загрее се сечат пиперките и потоа се додаваат во тенџерето за да се испржат. Патлиџанот во меѓувреме се лупи, но ти ако сакаш и нелупен можеш да го ставиш, ама не е тоа тоа, затоа што лушпата ќе се одвои од патлиџанот и низ пинџурот ќе ти шетаат лушпи кои додека јадеш ќе треба да ги тргаш од тањир:D Излупените патлиџани се додаваат кај пиперките и се тоа се пржи. Се додава сол, се промешува и останува на рингла се додека крчка.

Тоа што ти го пишав е рецепт за пинџур. Со додавање на јајца не е тоа пинџур. Но битно додека е топло, на крајот се додека крча, земаш две јајца, по желба или одма ги ставаш во пинџурот и мешаш или пред тоа ги матиш, па ги додаваш. Една минута промешуваш и јадењето е готово. И кога ставаш и јајце, освен сол друго ништо не додавај (читај бибер, вегета, ловоров лист.....), затоа што воопшто нема да биде вкусно јадењето.
 
G

Gaymer

Гостин
нешто некој искуство со готвење ракчиња со тестенини шпагети,макарони,зукини нешто конкретно за ракчињата свежи или смрзнати ги имате земено и разликата во вкусот дали сте ја осетиле?
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.735
Поени од реакции
24.380
нешто некој искуство со готвење ракчиња со тестенини шпагети,макарони,зукини нешто конкретно за ракчињата свежи или смрзнати ги имате земено и разликата во вкусот дали сте ја осетиле?
Нормално дека има разлика, свежото е секогаш подобро. Како и да е, се приготвуваат многу кратко, неколку минути, инаку се како гума. Шибај бело вино и лук ако си јубител.
 
G

Gaymer

Гостин
Нормално дека има разлика, свежото е секогаш подобро. Како и да е, се приготвуваат многу кратко, неколку минути, инаку се како гума. Шибај бело вино и лук ако си јубител.
не знам дека свежо е увек боље него мислев на врсти т.е брендови пример хелманс и томи мајонес у тој смисол да не има некои што посебно се истакнуваат, а за вино и лук ете како сакам
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.735
Поени од реакции
24.380
не знам дека свежо е увек боље него мислев на врсти т.е брендови пример хелманс и томи мајонес у тој смисол да не има некои што посебно се истакнуваат, а за вино и лук ете како сакам
Со брендови не можам да ти помогнам, ќе мора некој таму што е. Јас на пример многу гледам од каде е увезено.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.735
Поени од реакции
24.380
Можам ли да замрзнам баклава и да има прифатлив вкус кога ќе се одмрзне?
Ми запнаа да ми донесат, а на диета сум и не сакам да јадам.
 
Член од
11 февруари 2009
Мислења
1.072
Поени од реакции
1.144
Можам ли да замрзнам баклава и да има прифатлив вкус кога ќе се одмрзне?
Ми запнаа да ми донесат, а на диета сум и не сакам да јадам.
Добив информација дека класична баклава со ореви е со прифатлив вкус откако ќе се одмрзне.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.792
Поени од реакции
29.260
Можам ли да замрзнам баклава и да има прифатлив вкус кога ќе се одмрзне?
Ми запнаа да ми донесат, а на диета сум и не сакам да јадам.
,,,spored relevantni podatoci i od siguren izvor,,,baklava zamrznata i posle ihaaa vreme idm,rznatae ushte povkusna,,,
,,,na zdravje neka ti e i ne im pravi ligi na chlenstvovo,,,
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.735
Поени од реакции
24.380
Фала ви многу! Сега можам слободно да си ја замрзнам без грижа на совест. :)
Немам јадено баклава со години.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom