СУГС Раде Јовчевски - Корчагин

Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.636
Поени од реакции
38.816
Не ја сфаќам работава, што е школото и професорите криво за случајов? Тоа е школо, булиинг е нормална работа, учиш со цела пациентела околу тебе. Сите сме прошле преку тоа.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.595
Поени од реакции
34.787
Прегледај го приврзокот 343748

Професорката по Социологија кој за неа е грев да се посвојува деца и грев е да си во брак а да немаш деца.
...не верувам дека е кажано во контекс како ти го прикажуваш, највероватно ,,крајот,, на мислата не го кажуваш или не си го перцепцирал, во прилог на искажаното можеби е продолжување на човечкиот род и смислата на бракот и семејството за потомство, а не така сувопарно кажано како ,,грев,, .

...не велам дека нема професори кои не само што не се посветени на својата професија, туку појма немаат како да го пренесат своето знаење според наставната програма, а не се замараат дали ученикот го разбра или не предадениот материјал.

...како и да е, жалосно за изгубениот живот, можеби криви родителите што не ги приметиле моменталните душевни проблеми кај синот, можеби крив системот што нема контрола кој тоа ни ги образува децата и на кој начин се однесуваат со можеби ,,понежни и поемотивни,, ученици, но дефинитивно булингот од соучениците е најболен и фатален кон емотивниот крах кај ученикот што без да размисли си го одзел животот оставајќи порака на кривците за неговиот згаснат живот, жалосно и трагично, нека почива во мир!
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Не ја сфаќам работава, што е школото и професорите криво за случајов? Тоа е школо, булиинг е нормална работа, учиш со цела пациентела околу тебе. Сите сме прошле преку тоа.
Еве ти пример: основно школо во центар на Скопје, едно дете малтретира цел клас, класната знае, кај директорката пријавувано со барање да го преместат во друго учлиште (посебно што детето не беше локално, го носеа од друга населба овде да учи, а ниту мајка му која беше наставничка не го запиша во школото во кое таа предава), не реагираа. Одговорот беше дека татко му (бизнисмен) го финансира училиштето, па ај ќе го издржиме, дете е ...

п.с. Булинг не се случува без знаење на сите околу, за жал ...
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.636
Поени од реакции
38.816
Еве ти пример: основно школо во центар на Скопје, едно дете малтретира цел клас, класната знае, кај директорката пријавувано со барање да го преместат во друго учлиште (посебно што детето не беше локално, го носеа од друга населба овде да учи, а ниту мајка му која беше наставничка не го запиша во школото во кое таа предава), не реагираа. Одговорот беше дека татко му (бизнисмен) го финансира училиштето, па ај ќе го издржиме, дете е ...

п.с. Булинг не се случува без знаење на сите околу, за жал ...
па истото дете ќе го преместат у друго школо каде што истата работа ќе им ја прави и на другите деца. Или тие деца се помалку деца од овие центарскиве можда? Ќе издржат они ваљда учени се на булинг.
 

OMG!!

Пилот
Член од
27 февруари 2017
Мислења
2.723
Поени од реакции
2.479
Еве ти пример: основно школо во центар на Скопје, едно дете малтретира цел клас, класната знае, кај директорката пријавувано со барање да го преместат во друго учлиште (посебно што детето не беше локално, го носеа од друга населба овде да учи, а ниту мајка му која беше наставничка не го запиша во школото во кое таа предава), не реагираа. Одговорот беше дека татко му (бизнисмен) го финансира училиштето, па ај ќе го издржиме, дете е ...

п.с. Булинг не се случува без знаење на сите околу, за жал ...
За воља на вистината, тука не е крива ни директорката, ни нацтавнците, ни булито. Што овци ќе беа едно дете да го малтретира цел клас... Насилството е решение за многу работи.
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
па истото дете ќе го преместат у друго школо каде што истата работа ќе им ја прави и на другите деца. Или тие деца се помалку деца од овие центарскиве можда? Ќе издржат они ваљда учени се на булинг.
Точно, ама муабетот ми беше на твоето дека школото, наставниците, директорката не се криви, Криви се штом знаат за тоа што се случува.
Насилството е решение за многу работи.
Да, ако другите деца се исто учени на улични закони, ќе знаат да се снајдат. Што правиме со фини и мирни деца, учени на културно однесување? За нив е шок дека некј ги малтретира со исмевање, со постапки...
 

OMG!!

Пилот
Член од
27 февруари 2017
Мислења
2.723
Поени од реакции
2.479
Да, ако другите деца се исто учени на улични закони, ќе знаат да се снајдат. Што правиме со фини и мирни деца, учени на културно однесување? За нив е шок дека некј ги
Ако дете има улично школо значи дека не е фино, мирно и културно? Најлошо нешто што еден родител може да му го направи на своето дете е да го држи во стаклено ѕвоно, секако еден ден ќе мора да се соочи со реалноста.
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Ако дете има улично школо значи дека не е фино, мирно и културно? Најлошо нешто што еден родител може да му го направи на своето дете е да го држи во стаклено ѕвоно, секако еден ден ќе мора да се соочи со реалноста.
Можеби не се изразив правилно, ама мислам дека на сите ни е позната разликата меѓу децата со улично школо и оние, ете нека биде твојата формулација, растени во стаклено ѕвоно
 

OMG!!

Пилот
Член од
27 февруари 2017
Мислења
2.723
Поени од реакции
2.479
Можеби не се изразив правилно, ама мислам дека на сите ни е позната разликата меѓу децата со улично школо и оние, ете нека биде твојата формулација, растени во стаклено ѕвоно
Они се тие што треба да се сменат. Едно е булинг во школо, ама ако сега трпат насилство, и тоа цел клас од едно дете, што ќе биде понатака кога ќе треба да се соочат со еден куп предизвици во животот. Цел живот во Центар ќе седат со луѓе што ги знаат и нема да запознаваат луѓе, или може нема од дома да искачаат? Ќе ги дупи у здрав мозок кој стигне, свесни ќе бидат и нема да имаат храброст да вратат. Сакам да кажам дека никој нема да им ги решава проблемите во животот, и мора да бидат борбени, ако не сакаат да им се дешава цел живот ова што им се дешава сега, само во различни облици.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.933
Поени од реакции
17.644
Можеби не се изразив правилно, ама мислам дека на сите ни е позната разликата меѓу децата со улично школо и оние, ете нека биде твојата формулација, растени во стаклено ѕвоно
Кога треба да се однесуваш воспитано и културно, се однесуваш така. Кога гледаш дека некој е мајмун и малтретира некого, прво вербално се браниш и пробуваш со повисок тон и паѓаш на негово ниво, во принцип секогаш успева зошто сум против физичко насилство и секаков друг вид. Ако ништо не менуваш тогаш му ја отвараш главата и повеќе нема да имаш проблеми. Таа е реалноста без разлика дали детето е од Центар или Ченто и тоа е домашно воспитување за едно машко дете.
Автоматски споено мислење:

Инаку жално за детето. Доказ какво гомно од опшество е ова што го живееме моментално и какви тиња родители има и како се воспитуваат новите генерации.
 
Последно уредено:

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.260
Поени од реакции
27.641
Точно, ама муабетот ми беше на твоето дека школото, наставниците, директорката не се криви, Криви се штом знаат за тоа што се случува.
Kriv e samo onoj koj si go odzema zivotot.
Kraj na prikaznata.
Socustvo do roditelite, sinot neka im pociva vo mir.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.614
Поени од реакции
18.058
Ако дете има улично школо значи дека не е фино, мирно и културно? Најлошо нешто што еден родител може да му го направи на своето дете е да го држи во стаклено ѕвоно, секако еден ден ќе мора да се соочи со реалноста.
Држел или недржел во стаклено ѕвоно, на крај пак е до човекот. Да бидеш мирен или повлечен не е грев, жал ми е за детето.

Дај просветли ме што е улично школо денес?

Пошто уште добро се сеќавам како беше пред околу 2.5 децении. Бев копиљ на само 10 години и ради x причини морав да сменам локација на живеење и школо во Џорче. И нормално пречекот не беше најдобар. Имав нешто слично ко детево за глупи причини (носење мала икона околу врат, а и не дека бев религиозен туку имав религиозен родител) поради што бев исмеван и напаѓан од останатите соученици. Само тогаш постоеше нешто што се вика ферка и работите се решаваа или на голем одмор или после часови. И во тие 4 години таму поминав доста од тоа.
 

OMG!!

Пилот
Член од
27 февруари 2017
Мислења
2.723
Поени од реакции
2.479
Држел или недржел во стаклено ѕвоно, на крај пак е до човекот. Да бидеш мирен или повлечен не е грев, жал ми е за детето.

Дај просветли ме што е улично школо денес?

Пошто уште добро се сеќавам како беше пред околу 2.5 децении. Бев копиљ на само 10 години и ради x причини морав да сменам локација на живеење и школо во Џорче. И нормално пречекот не беше најдобар. Имав нешто слично ко детево за глупи причини (носење мала икона околу врат, а и не дека бев религиозен туку имав религиозен родител) поради што бев исмеван и напаѓан од останатите соученици. Само тогаш постоеше нешто што се вика ферка и работите се решаваа или на голем одмор или после часови. И во тие 4 години таму поминав доста од тоа.
Па да, веројатно и ти си во право, се е до човекот. Има деца што се им е дозволено, па пак седат ко дебили дома по цел ден, а има деца што им е забрането па пак се повеќе надвор отколку дома.

Под улично школо не мислам на тепање, препродавање и слично, мислам на тоа дека дете што уште од мало седи надвор, се знае со цело маало и слично, има поразвиена интелектуална интелигенција од дете што му е најбитно да има петки у школо, не се дружи со никој и има само виртуелни пријатели.
Автоматски споено мислење:

И мене ми е жал за детето, тоа е секако логично. Само многу ме интересира за каков булинг воопшто се работело во школо како Корчагин.
Едноставно да се убиеш за булинг во школо еве не знам. Не викам дека е лесно, али у секој случај боље е за тебе да земеш хитлерка и да ги пратиш на ургентен сите што ти го правеле тоа, отколку да си наштетиш на сам себе. И секако да подразмислиш каде грешиш, мислам дека повлечените деца и не е дека баш сакаат да се повлечени, туку де срамат. А ако се срамат, логично дека ќе бидат поподложни на булинг.
 
Последно уредено:
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Па реков јас во првиот коментар по темава што го пишав: штета што немало некој да му објасни на момчето како да се справи со тие што го исмејувале. Сè што кажувате е во таа насока: детето не го чуло ова за да знае сериозно да се справи, наместо да се самоубие...
Kriv e samo onoj koj si go odzema zivotot.
Kraj na prikaznata.
Леле, Darling како можеш вака да размислуваш?
Ме збуни со коментаров сега ...
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.136
Поени од реакции
8.228
Под улично школо не мислам на тепање, препродавање и слично, мислам на тоа дека дете што уште од мало седи надвор, се знае со цело маало и слично
Само да прашам, дали под улично школо се квалификува и кога ќе поминеш пред кладилна, најмалку три-четворица да ти мафнат, да те поздрават?
интелектуална интелигенција
Интелектуална интелигенција... :icon_lol: :icon_lol:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom