СУГС Раде Јовчевски - Корчагин

Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Дај просветли ме што е улично школо денес?
На улица ќе видиш секакви ситуации меѓу децата, ќе ти се случат тебе, или на некое друго дете, и оттука доаѓа инстинктот како да се однесуваш во одредени непријатни контакти ... јас така го сфаќам уличното школо.
 

OMG!!

Пилот
Член од
27 февруари 2017
Мислења
2.724
Поени од реакции
2.487
Само да прашам, дали под улично школо се квалификува и кога ќе поминеш пред кладилна, најмалку три-четворица да ти мафнат, да те поздрават?

Интелектуална интелигенција... :icon_lol: :icon_lol:
За првото не знам, не играм во кладилници во мое маало. За интелектуална интелигенција не знам што е смешно, што е до мене смеј си се, не ти бранам. Уствари не се смеј ќе се самоубијам.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.304
Поени од реакции
18.886
Само да прашам, дали под улично школо се квалификува и кога ќе поминеш пред кладилна, најмалку три-четворица да ти мафнат, да те поздрават?

Интелектуална интелигенција... :icon_lol: :icon_lol:
Дечкото мисли на тоа дека треба да се сфати суштината на животот таква каква што е. Затоа треба многу внимание да се посветува на децата ама во вистинска смисла на зборот, тоа не значи да ги разгалуваме или пак да ги држиме под контрола. Децата треба да се на секого на прво место и да му се прва мисла, што за жал не е така во ова модерно време денес, каде на пола децата им стануваат педери а пак другата половина пропалитети која ги тепа на стари години.

Случајот со детево од тоа што прочитав е најлош, во ова усрано капиталистичко време на продавање органи за ајфон и скапа гардероба, чудно е што нема повеќе вакви случки, едноставно се се простува освен тоа да си сиромашен денеска. Вината не е во детето ни пак во другите деца туку во родителите, секако родителите на останатите деца знаеле за проблемот а никој не ни помислил да застане во одбрана или да побара решение, зошто нели само моето дете е битно а сите други се најдени на патот, по таа филозофија се живее сега.
 

OMG!!

Пилот
Член од
27 февруари 2017
Мислења
2.724
Поени од реакции
2.487
Знам дека не знаеш, и оддаваш впечаток на лик што не би знаел...
Мене ми е стварно многу криво што си добил таков впечаток за мене. И ти на мене ми оддаваш впечаток дека си преограничен за воопшто да имаш став на било која тема, па мораш да потценуваш туѓи ставови, ама не би ти го кажал тоа, бидејки исто така оддаваш впечаток на куки, и ми е страв да не скокнеш од тераса. Во секој случај не сакам да те носам на душа, колку и да си безвреден.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.774
Поени од реакции
18.375
На улица ќе видиш секакви ситуации меѓу децата, ќе ти се случат тебе, или на некое друго дете, и оттука доаѓа инстинктот како да се однесуваш во одредени непријатни контакти ... јас така го сфаќам уличното школо.
Тоа би требало да е дел од животот на секое дете. Ко што кажав, постојат интроверти и екстроверти и не сите сме исти, а децата на таа возраст знаат да бидат доста сурови. И мислам дека ова не е проблем само кај нас, па дури и би рекол дека не е толкав проблем во споредба со некои западни земји, али полека но сигурно се движиме накај нив.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
27.003
Поени од реакции
84.630
Мене ми е смешно пак што Корчагин народски кажано го сметаат за елитно школо... Пфф, ако учат наказите на некои директорчиња што со лижење на гзови се дочепале до тоа место, тоа не го прави елитно школо. Убаво е што испливуваат на површина што накази и професори предаваат таму. Да се разбереме, секаде има булинг и к'нат професори, али за Корчагин на времето стварно ми ги правеа јајцата цитрони за тоа какво било WOW школото, не секој можел да се запише таму.

Иначе нека почива во мир детето, нажалост некои куртони немаат граница со тоа до каде да тераат со нивниот булинг...се надевам дека до крај на живот ќе живеат со таа грижа на совест што му направија на дечкото. Го закачеле за тоа што родителите му биле стари, и јас како дете чии родители беа постари (40+) кога ме добиле, се надевам дека ќе гнијат во пеколот овие неуспешни абортуси.
 

OMG!!

Пилот
Член од
27 февруари 2017
Мислења
2.724
Поени од реакции
2.487
Го закачеле за тоа што родителите му биле стари, и јас како дете чии родители беа постари (40+) кога ме добиле, се надевам дека ќе гнијат во пеколот овие неуспешни абортуси.
Ова е апсолутно небитна причина, да не било ова ќе било друго.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.472
Поени од реакции
28.718
Леле, @Darling како можеш вака да размислуваш?
Ме збуни со коментаров сега ...
Zatoa sto ovaa situacija ne e unikatna i ne e nova.
Ne e prv tinejdzer sho doziveal takvi komentari i navredi, no e eden od malkumina koi go odbrale pogresnoto resenie.
I poradi toa mi e mnogu zal.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.903
Поени од реакции
17.723
Мене ми е смешно пак што Корчагин народски кажано го сметаат за елитно школо... Пфф, ако учат наказите на некои директорчиња што со лижење на гзови се дочепале до тоа место, тоа не го прави елитно школо. Убаво е што испливуваат на површина што накази и професори предаваат таму. Да се разбереме, секаде има булинг и к'нат професори, али за Корчагин на времето стварно ми ги правеа јајцата цитрони за тоа какво било WOW школото, не секој можел да се запише таму.

Иначе нека почива во мир детето, нажалост некои куртони немаат граница со тоа до каде да тераат со нивниот булинг...се надевам дека до крај на живот ќе живеат со таа грижа на совест што му направија на дечкото. Го закачеле за тоа што родителите му биле стари, и јас како дете чии родители беа постари (40+) кога ме добиле, се надевам дека ќе гнијат во пеколот овие неуспешни абортуси.
Па не важи баш корчагин за елитно школо. Во споредба со хемиско да, ама за другите јаки гимназии биле поалтернативци да кажам.
Автоматски споено мислење:

Еве ти пример: основно школо во центар на Скопје, едно дете малтретира цел клас, класната знае, кај директорката пријавувано со барање да го преместат во друго учлиште (посебно што детето не беше локално, го носеа од друга населба овде да учи, а ниту мајка му која беше наставничка не го запиша во школото во кое таа предава), не реагираа. Одговорот беше дека татко му (бизнисмен) го финансира училиштето, па ај ќе го издржиме, дете е ...

п.с. Булинг не се случува без знаење на сите околу, за жал ...
Нема чаре за ова, немаат решение за такви деца ни кај нас а ни во многу понапредни земји. Ја би рекол единствено начин е сегрегација, па нека се социјализира со 30 деца ко него. Ама веројатно на многу родители не би им се свиѓало ова. Инаку едно дете кога малтретира цел клас е далеку подобра ситуација од тоа цел клас да малтретира едно дете. Овие случаи се доста почести и со поголеми последици.

И муабетот со улична школа не држи вода. Едноставно некој деца полесно се снаоѓаат и во прва ситуација,а некој никад нема да снајдат безразлика колку улична школа собрале. Дури и бетер им станува, си влечат потоа трауми и на постари години.
 
Последно уредено:
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Zatoa sto ovaa situacija ne e unikatna i ne e nova.
Ne e prv tinejdzer sho doziveal takvi komentari i navredi, no e eden od malkumina koi go odbrale pogresnoto resenie.
I poradi toa mi e mnogu zal.
Не е уникатна и нова, ама па и не е толку честа.
Што знам, мене ми се насолзија очите кога читав, и не го обвинувам момчето, тој е жртва, а жртвата не е виновна, само недоволно информирана за да знае како да се справи ...
Нема чаре за ова, немаат решение за такви деца ни кај нас а ни во многу понапредни земји.
Изгледа нема решение, да ...
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.691
Мене ми е смешно пак што Корчагин народски кажано го сметаат за елитно школо... Пфф, ако учат наказите на некои директорчиња што со лижење на гзови се дочепале до тоа место, тоа не го прави елитно школо. Убаво е што испливуваат на површина што накази и професори предаваат таму. Да се разбереме, секаде има булинг и к'нат професори, али за Корчагин на времето стварно ми ги правеа јајцата цитрони за тоа какво било WOW школото, не секој можел да се запише таму.

Иначе нека почива во мир детето, нажалост некои куртони немаат граница со тоа до каде да тераат со нивниот булинг...се надевам дека до крај на живот ќе живеат со таа грижа на совест што му направија на дечкото. Го закачеле за тоа што родителите му биле стари, и јас како дете чии родители беа постари (40+) кога ме добиле, се надевам дека ќе гнијат во пеколот овие неуспешни абортуси.
Истите овие неуспешни абортуси ќе чутат ко п.чици ако налетаат на некои албанези од Грчец и околината.Беда од суштества.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom