СРЕДНОШКОЛСКИ ПРОТЕСТИ - ГЕНЕРАЛЕН ШТРАЈК!

Статус
Затворена за нови мислења.

TheBossesSis

~ една жеМска со чаша ~
Член од
1 октомври 2007
Мислења
656
Поени од реакции
16
абе тоа дека ке си полагаме ,ке си полагаме.само фрката е да ни ги намалат предметите. пеер 5 предмети се , а плус и др предмети у школо незнам дали ке постигнеме
 
Член од
31 јули 2007
Мислења
1.580
Поени од реакции
39
@Пере мене не мораш да ми ги објаснуваш тие аргументи, на овие матурантиве објасни им го тоа, и не знам како не ми е јасно како не согледуваат повеќето кои си ги заслужиле оценките дека неполагањето матура иде само на нивна штета.
Само те дополнив а аргументите беа за тие што треба да бидат

Мислам дека последниот ред од цитираниот пост зборува повеќе отколку што сакал да каже авторот.
Одлична забелешка али нас јасно ни е дека нив не му се уче
 
Член од
31 јули 2007
Мислења
1.580
Поени од реакции
39
Ти фли уште да напишеш дека зад ова стои СДСМ
Човеку што си ме фанал на нош???
Што мешаш баби и жаби !!! на децава не му се уче !!! ај те молам ете ти го под форумот за политика таму тепај се сомене ако сакаш остај тука настрана политики!
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Абе деца, фатете си книгата со време, не туку кукате!
 
Член од
4 јуни 2007
Мислења
2.885
Поени од реакции
189
Човеку што си ме фанал на нош???
Што мешаш баби и жаби !!! на децава не му се уче !!! ај те молам ете ти го под форумот за политика таму тепај се сомене ако сакаш остај тука настрана политики!
Ај доста се правиш и ти паметен и учен кога ништо не си научил. Се пишува НА ДЕЦАВА НЕ ИМ СЕ УЧИ, а не НА ДЕЦАВА НЕ МУ СЕ УЧИ!!!
И нема смисла тие што завршиле средно пред неколку години сега да се прават просветители на матурантите...

p.s. Не е НОШ ами НОЖ!:)
 

asterix_m

Регулатор
Член од
19 април 2006
Мислења
2.765
Поени од реакции
33
Човеку што си ме фанал на нош???
Што мешаш баби и жаби !!! на децава не му се уче !!! ај те молам ете ти го под форумот за политика таму тепај се сомене ако сакаш остај тука настрана политики!
Па у твој стил би било да го напишеш тоа што те потсеќам, го допишеш. :vozbud:
 
Член од
31 јули 2007
Мислења
1.580
Поени од реакции
39
Ај доста се правиш и ти паметен и учен кога ништо не си научил. Се пишува НА ДЕЦАВА НЕ ИМ СЕ УЧИ, а не НА ДЕЦАВА НЕ МУ СЕ УЧИ!!!
И нема смисла тие што завршиле средно пред неколку години сега да се прават просветители на матурантите...

p.s. Не е НОШ ами НОЖ!:)
Тоа јас колку сум учел и колку сум научил не е твоја работа јас завршив со 5.00 просек и моментално студирам на техничка академија во КОПЕНХАГЕН.
Па у твој стил би било да го напишеш тоа што те потсеќам, го допишеш. :vozbud:
Ај провери си ги постовите и провери ги моите кој кого обвинува слепо дека е крив за се у ваа држава.
 

vlatkolik

~I'm busy U are UglY,Have a Nice DaY!!!~
Член од
17 мај 2007
Мислења
2.647
Поени од реакции
28
Ќе ме расплачеше за малку бе да не пукнеш со постов :icon_lol:
Која корист ја имаме ние од тоа што вие ќе полагате или нема да полагате државна матура-никаква,освен што тоа е подобро за вас како не го разбирате тоа не ми е јасно,доколку си слаб со оценки државната матура може да те извлече за подоцна да можеш да се запишеш на факултет зашто нели и таму ги укинаа приемните...
Ја знам од минатата генерација најголемите скапаници шо беа со двојки и тројки се запишаа на факултет шо одеа со една тетратка у школо и сега ќе си завршат а некој од нас нема да се запише,не дека сум одличен ама вака е полесно.:wink:
А си ги прашал тие скапаници со колку пари се запишале на факултет,јас еве да ти кажам искрено немам 600-800 евра да ги дадам у годината за приватна квота а камоли за на приватен факултет над 2000евра,така да запишан сум со 200
Полесно ви е само да дремете на нет и пред влада и да брчите глупости друго ништо
Ем незнаете да се организирате
Bacillus gagous дипломатска војна не се добива со фрлање јајца се добива со аргументи.

1. Аргумент на децава дека немаат време.
Влада - За матурата се знаеше уште пред 3 години

Заклучок: Аргументот паѓа во вода.

2. Не сакаме толку МНОГУ предмети.
Влада- Имате два предмети задолжителни Македонски и Математика/Англиски два од струка и + практична работа.

Заклучок: Не знаете Македонски? Не знаете Математика? ај математика не ви оди, Англиски незнаете состав да напишете???? И сакате да одите на економски факултет а економика на РМ незнаете? или пак на правен уставно уредување?
-Аргументот е повторно во вода.

3.Премалце време имаме за учење.
Влада: Матурата ќе се полага во мај/јуни
Октомври, Ноември, Декември, Јануари, Февруари, Март, Април, Мај = ОСУМ МЕСЕЦИ па ве молам на факултет 6-7 испити се полагаат во 3 недели.

Прашање од владата:
Драги ученици дали некои ги има симнато тестовите од интернет да види што има.
Одговор - Нееее каде ги има тие ?

Генерален заклучок: Не заинтересираност !!! време за учење има матурата е прекрасна работа за тој што учел за тој што не учел е ноќна мора бидејќи нема да може да оде на факс. да си го перче таму 3 години ПРВА. фраер да се прај.
Овие штрајкови се организирани од тие што знаат дека нема да поминат а нема да поминат бидејќи НЕ УЧЕЛЕ тие што учеле само во знак на солидарност испаѓаат на штрајк ама тие сеедно им е ЗНААТ ДЕКА ЌЕ ПОМИНАТ.

Лесно ни е нас не сме полагале.... е лесно ние кога некој со една 4 не е примен на некој од факултетите бидејќи другиот е скрос одличен по заслуга на чичко му и тој ќе оди ... а другиот ќе седи дома.

Државната матура е една од препораките на ЕУ за побрзо вклучување на мк во глобалната европска фамилија па вие најмалце ќе бидете тие кои ќе го попречат приближувањето на МК кон ЕУ.
Ти фли уште да напишеш дека зад ова стои СДСМ
дали СДСМ или ВМРО не е битно важно гаго со постов ве уби у старт,100% вистина
Ајде сега гасете компјутерите и на учење :star:
 
Член од
4 јуни 2007
Мислења
2.885
Поени од реакции
189
Тоа јас колку сум учел и колку сум научил не е твоја работа јас завршив со 5.00 просек и моментално студирам на техничка академија во КОПЕНХАГЕН.
Епа ако не е моја работа, тогаш не е твоја работа тоа кој штрајкува, зошто штрајкува, дали учи, какви оценки има... Гледај си својата работа и учи си во КОПЕНХАГЕН.
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
457
Јаки штрајкувачи сте значи еј...пола у вегера пола по кафичи, добро штрајкувате останале двајца без тројца пред мекдоналдс и мрсат бубрези со НЕКОИ ЈАКИ ФАКТИ ЗАШТО ДА НЕ ЈА ПОЛАГААТ МАТУРАТА

Еве ви еден ФАКАТ
За државната матура се збори цели три години, вие драги денешни матуранти тоа го слушате од ПРВА година...така да ШУШ
 
Член од
25 септември 2007
Мислења
83
Поени од реакции
2
Јаки штрајкувачи сте значи еј...пола у вегера пола по кафичи, добро штрајкувате останале двајца без тројца пред мекдоналдс

Тотално се сложувам, ако страјкуваме да страјкуваме а не едни како улави да се дерат а другите се ладат-колку да не одат на школо!
До сите матуранти ме интересира во четврток велите масовен собир што значи ке доаѓаат од сите градови во ск, до кога се планира сето ова да заврши, кога ке ја укине митистерството матурата?А ако не ја укине воопшто?:toe:
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Јаки штрајкувачи сте значи еј...пола у вегера пола по кафичи, добро штрајкувате останале двајца без тројца пред мекдоналдс и мрсат бубрези со НЕКОИ ЈАКИ ФАКТИ ЗАШТО ДА НЕ ЈА ПОЛАГААТ МАТУРАТА

Еве ви еден ФАКАТ
За државната матура се збори цели три години, вие драги денешни матуранти тоа го слушате од ПРВА година...така да ШУШ

Ti ako ne si maturant aj ne tuku samo tresi tuka.

Nie si ja znaeme makata od sto se plasime imame matura od 5 predmeti i priemen na fakuiultet za vremenski interval od 10 dena.

P.S.Toj so ke recce deka nema da ima priemen se laze.Ke ima priemen na fakultetite ako za 50 mesta se prijavam 200 dusi na primer.

Ne sme dobro organizirani>ednio se za permanentno odlaganje na maturataa,nekoi se za da se namalat predmetite i na kraj ke go jajme stapot site.
 

BuSarCe

See My Profile
Член од
4 август 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
33
Ај доста се правиш и ти паметен и учен кога ништо не си научил. Се пишува НА ДЕЦАВА НЕ ИМ СЕ УЧИ, а не НА ДЕЦАВА НЕ МУ СЕ УЧИ!!!
И нема смисла тие што завршиле средно пред неколку години сега да се прават просветители на матурантите...

p.s. Не е НОШ ами НОЖ!:)[/quote

добро си пише човекот али вие како го читате и сваќате тоа зависи од тоа колку сте писмени,ко ќе порасните тогаш правете штрајкови,некои прават за да учат ави е ?
 

BuSarCe

See My Profile
Член од
4 август 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
33
матуранти:pos2: кој бе? ВИЕ ХЕХЕХЕ ТЕШКО ВАС ДА ВЕ ПРИМААТ НА ФАК.САМО АКО ТАТКОВЦИТЕ И МАЈКИТЕ ВИ СЕ ДИРЕКТОРИ ИЛИ МИНИСТЕРИ
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom