СП 2018 - Елиминациона фаза (1/8, 1/4 и 1/2 финале)

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
Знаев дека ќе биде ваква утакмица веднаш што го видов почетниот состав.Хрватска мора да игра со 3ца во средина и сите тројца мора да учествуваат во организација на нападот.
Далиќ тотално ја усра со почетниот состав и играта. Ко да мислеше дека Русите скроз ќе застанат позади и дека нема да направат никаков притисок во средината и дека ќе му треба втор напаѓач за во 16ерец кога ќе кружат околу русите.
Добрата работа е што за разлика од неговиот претходник Чачиќ, овој бар гледа каде греши и прави замени со цел да го корегира тоа

Оваа екипа има 2 проблема - почетната организација на играта и левиот бек.

Хрватска имаше проблем со почетна организација и кога играа 3ца во средина затоа што само 1 игра назад, а двајцата други стојат превисоко. Сите противници до сега правилно ја затворија и високо и излегуваа на Хрватска за да не им остават простор на Ракитиќ/Модриќ да организираат напад преку средината. Хрватите поради притисокот на противниците и лошата поставеност оставаат и преку 20 метра простор помеѓу двајцата во средина тие 4ца напред. Стоперите и најесто Ракитиќ си подаваат меѓу себе, а пред нив има бришан простор од 20-30 метра каде што нема никој да се придодаде и да помогне во организација на играта.
Сега уште бетер беше со тоа што имаа играч мање на теренот во Крамариќ. Не дека е он лош, ама мораше некој играч од Брозовиќ/Ковачиќ/Бадељ да игра наместо него. Модриќ, Ракитиќ, Брозовиќ мора сите тројца да учествуваат во градење на нападот назад. Најбитно е да ја пројдат таа прва пречка и после тоа многу полесно иде. Секој пат кога ќе го поминеа првиот блок или некако ќе се ослободеа од притисокот на противничите офанзивци им се отвара голем простор за игра.


Другиот проблем е левиот бек. До сега сите освен Аргентинците 90% од нападите ги правеа преку десната страна и намерно го таргетираа Стриниќ, а ја тераа Хрватска да огранизира напади преку левата страна.
Едноставно на Стриниќ толку му е лимитот, а противниците уште толку го ставаат на мака. 90-120 минути некој преку тебе да напаѓа цело време ќе пукнеш неколку пати,па макар бил и најдобар бек на светот. Да не збориме колку му е тешко на лик како Стриниќ кој што е физички екстремно лимитиран и лишен од секаква агресивност. Другиот (Пивариќ) не е нешто пдобар, ама барем е малце похрабар и нема притисок врз него од целата јавност како што има Стриниќ. Дај Боже Соса да испадне како што треба (сега направи трансфер од Динамо во Штутгарт) и да не мора веќе овие двајца да ги гледаме.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.696
Поени од реакции
18.214
Единствена репрезентација за која што се гледа дека разликата е во класи од останатите се французите. Со кој и да играат ќе го бришат подот. Инаку и јас сум за да Хрватска игра финале, али во ситуација кога играат две утакмици по ред со продолженија и пенали не гледам како би го издржале тоа темпо, особено па против тркачка репка ко Англија. Сепак мислам дека и самите се надминаа себе си и го повторуваат успехот од 98 ма ко што и предвидов некаде на почеток од првенството.
 

NEROMARE

Niente denaro, niente Svizzero.
Член од
5 јули 2018
Мислења
83
Поени од реакции
63
Многу сум среќен - нашите хрватски крвни браќа ги уништија матриошките.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.241
Поени од реакции
108.141
Другиот проблем е левиот бек. До сега сите освен Аргентинците 90% од нападите ги правеа преку десната страна и намерно го таргетираа Стриниќ, а ја тераа Хрватска да огранизира напади преку левата страна.
Баш ова го коментиравме со @Чекич на мечот со Данска. Убедливо најслаба алка во цела екипа е Стриниќ, не знам овие Милан што мислат, лани се испозаебаа со милион трансфери на просечни играчи, еве и сега Стриниќ, Халиловиќ...

Инаку мое мислење е дека Броз мора да игра уз Ракитиќ и Модриќ, он е тој што од одбраната треба да ја земе топката и да ја пренесе до средниот ред. Вака Лука се враќа премногу назад и се троши повеќе од што е потребно.
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
Баш ова го коментиравме со @Чекич на мечот со Данска. Убедливо најслаба алка во цела екипа е Стриниќ, не знам овие Милан што мислат, лани се испозаебаа со милион трансфери на просечни играчи, еве и сега Стриниќ, Халиловиќ...

Инаку мое мислење е дека Броз мора да игра уз Ракитиќ и Модриќ, он е тој што од одбраната треба да ја земе топката и да ја пренесе до средниот ред. Вака Лука се враќа премногу назад и се троши повеќе од што е потребно.
Абе Стриниќ кога не е под толкав притосок како што е во Хрватска не е така лош. Тактички дисциплиниран играч, добар центаршут, едноставно може во некоја просечна екипа да помогне колку толку. Не верувам многу да се изнаигра во Милан.

Што се Халиловиќа тиче тој потег го сфаќам. Нема да играат Европа, им треба некој млад,а ефтин играч. Ален е low risk - high reward играч. Воопшто не беше лош во Лас Палмас. Требаше во стартни 11 да биде и добро му тргна поврите 2-3 утакмици,па се повреди потешко.
Нема никогаш да ги оствари очекувањата да биде Хрватски Меси, ама може да прерасне во солиден играч. Ребиќ тек на 23-24 години проигра прв пат во кариерата, Ален има само 22.

За Броз се согласувам, мада и Бадељ или Ковачиќ нема да бидат лоши решенија. Само нека има таму трет човек и сите да учествуваат во играта,а не еден позади да пимпла топка со стоперите додека другите двајца дремат 30 метра понапред и чекаат по некое чудо топката да дојде до нив.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.732
Поени од реакции
35.258
Ние сме единствени во светот кои спортските неуспеси ги правдаат со мала држава и неможноста за пронаоѓење таленти за било кој спорт, со малиот број на жители. Од друга страна муабетот е едноставен, или те бива за спорт или не тебива.
Кај нас и тие што ги бива ги уништуваат, кога треба да се промовира играч се промовира оној што има најсилни врски, а не оној што знае.
Плус се е дива лига, или нема каде да тренираат, или нема финансии да тренира или пак тренерот е некој рандом од пред кооперација типац кој стратегии научил дури се препињал во кладилница.
 
H

HoT _iCe

Гостин
Закон свеЦко нема збор. На сви трансфери и помпе за играчи и ненормални суме што се вртив што те терав да мислиш дека фудбал се заснова углавном на инвидиуалан квалитет на играчи овој свеЦко е квалитетан демант дека фудбал е одувек бија и ќе остане ТИМСКА ИГРА. Куде су Нејмаровци и не знам кои куротресине сга, види Хрватска, Русија, Шведска, Англија, екипе сас просечан квалитет до куде стигнасва? Тој е тој што се вика тимска игра. Задовољство ми е да га гледам овој свеЦко и ми е много мило за Хрвати, апсолутно заслужено иако мислу дека Англија ќе ги тепа рутинирано пошто су ептен преморени и тој се од авион гледа, али за мене апсолутан МВП на турнир ќе биде едн од Модриќ или Азара, зависно кој пројде даље. Чак и да не пројде Хрватска, даја би му МВП на Модриќа за тој што га игра, играчина.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Баш ова го коментиравме со @Чекич на мечот со Данска. Убедливо најслаба алка во цела екипа е Стриниќ, не знам овие Милан што мислат, лани се испозаебаа со милион трансфери на просечни играчи, еве и сега Стриниќ, Халиловиќ...

Инаку мое мислење е дека Броз мора да игра уз Ракитиќ и Модриќ, он е тој што од одбраната треба да ја земе топката и да ја пренесе до средниот ред. Вака Лука се враќа премногу назад и се троши повеќе од што е потребно.
Се сложувам, ептен се враќаше Модриќ, пола потези ги почнуваше речиси од нивен 16-ник, само кога влезе Брозовиќ според мене изигра ужасно, како од да играше од старт а не да беше свеж тек влезен играч.

Со Англија вистински ќе бидат тестирани Ловрен и Вида, англичаните се покажаа мајстори на давање голови од прекини и корнери, имаат неверојатно опасни играчи со осет за гол од такви ситуации, ќе прави многу проблеми тоа, дури и да им се сопре играта преку средниот ред пак ќе имаат такви шанси, како и да изигра Модриќ во полуфиналето одбраната ќе има многу побитна улога.
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
'Glory to Ukraine,' Croatian footballer shouts in jarring 'joke' after win over Russia (VIDEO)
8 Jul, 2018 00:07

  • 6

Croatia's Domagoj Vida celebrates their second goal against Russia, Sochi, July 7, 2018 © Christian Hartmann / Reuters
Domagoj Vida, the Croatian player who scored twice in his team's World Cup quarterfinal win against Russia, has recorded a video with his former squadmate Ognjen Vukojevic, in which they dedicate the victory to Ukraine.

"Glory to Ukraine!" defender Domagoj Vida shouts in the nine-second video, using the controversial phrase that has come to be seen as a slogan of anti-Russian Ukrainian nationalists during and after the 2014 Maidan coup. Vida played for Dynamo Kyiv from 2012 to 2018 before moving to Besiktas.

"This victory is for Dynamo and for Ukraine," adds Vukojevic, also a former member of the Croatian national squad. Vukojevic is now a scout for Dynamo Kyiv in the Balkans.

Vida later explained that his shout-out, which is certain to jar many Russian supporters, wasn't an attempt to drag politics into sport. He said it was a 'joke' that Russians will understand.

"This victory is for Croatia. No politics," he told Sports.ru. "It's a joke. I've got friends there [in Ukraine] since Dynamo Kyiv, I didn't mean anything else." When asked if he was worried that Russian fans might not get the joke, he said, "Why wouldn't they?"

"I like Russian people. It was just a joke."
Наместо да се обиде што повеќе да и се додвори на домашната публика пред една ваква битна утакмица за што поголема поддршка за својот тим (иако Хрватите ги исфрлија Русија, сепак Русите не ги „мирисаат“ многу ни Англичаните), „плавушава“ мртов ладен беспотребно дрско ги провоцира Русите, прави притисок врз својата екипа, па уше вика „шала мала“. Нека пазат сега Хрватите што чај пијат...
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.241
Поени од реакции
108.141
Абе Стриниќ кога не е под толкав притосок како што е во Хрватска не е така лош. Тактички дисциплиниран играч, добар центаршут, едноставно може во некоја просечна екипа да помогне колку толку. Не верувам многу да се изнаигра во Милан.

Што се Халиловиќа тиче тој потег го сфаќам. Нема да играат Европа, им треба некој млад,а ефтин играч. Ален е low risk - high reward играч. Воопшто не беше лош во Лас Палмас. Требаше во стартни 11 да биде и добро му тргна поврите 2-3 утакмици,па се повреди потешко.
Нема никогаш да ги оствари очекувањата да биде Хрватски Меси, ама може да прерасне во солиден играч. Ребиќ тек на 23-24 години проигра прв пат во кариерата, Ален има само 22.

За Броз се согласувам, мада и Бадељ или Ковачиќ нема да бидат лоши решенија. Само нека има таму трет човек и сите да учествуваат во играта,а не еден позади да пимпла топка со стоперите додека другите двајца дремат 30 метра понапред и чекаат по некое чудо топката да дојде до нив.
Во право си веројатно за Ален, али Стриниќ мене апла ми е просечен играч. Сеа зборам од аспект на Милан ко гигант, не ко некој просекус тим што се бори за 9-то место.

За Броц верувај така е, откако почна во Интер да игра на таа позиција се препороди, страшно игра од јануари навака. Башка сега партнери би му биле Лука и Иван, едни од најдобрите во светот. Ај ќе видиме како ќе биде против Англија, ама мислам дека мора со оваа тројка да стартува.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Во секоја репрезентација мора да има барем по еден дворски шут кој е повеќе односи со јавноста отколку играч :D
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.654
Поени од реакции
62.979
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Многу сум среќен - нашите хрватски крвни браќа ги уништија матриошките.
Црноморец, ај спушти топката!
Едно време беше интересен, почнуваш да замараш со офтопици. Ми чуе лево ќоше и за твоите крвни браќа и за другите.
Наместо да се обиде што повеќе да и се додвори на домашната публика пред една ваква битна утакмица за што поголема поддршка за својот тим (иако Хрватите ги исфрлија Русија, сепак Русите не ги „мирисаат“ многу ни Англичаните), „плавушава“ мртов ладен беспотребно дрско ги провоцира Русите, прави притисок врз својата екипа, па уше вика „шала мала“. Нека пазат сега Хрватите што чај пијат...
Играше нели во Киев, од таму изгледа и му е козачкиот стајлинг, му се мо*ам у репот! И овој со политика почнал, колку и да не ги мирисаат англичаните, русите сепак повеќе би биле против некој проукраински настроен!
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.695
Шпанците нема да продолжат со Ијеро, логично. Највеќе се заинтересирани за Мартинез (глеј сеа почнат преговори пред крајот на СП со него :icon_lol: ). Резервна опција е Луис Енрике.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom