СП 2018 - Група Х (Полска, Сенегал, Колумбија, Јапонија)

Кои две селекции ќе продолжат понатаму?


  • Вкупно гласачи
    45
  • Гласањето е завршено на .

Uli Hoeneß

Präsident
Член од
6 август 2010
Мислења
12.069
Поени од реакции
19.210ГРУПА Х
group h.jpg
Групата Х која што може да се каже дека е најизедначена и најнеизвесна група иако со мал процент се изделуваат Полска и Колумбија од Сенегал и Јапонија. Сепак не би било големо изненадување доколку и репрезентацијата на Сенегал заврши на првото место во оваа група. Сигурен сум дека ќе гледаме интересни натпревари во оваа група, не толку спектакуларни, но битно интересни и неизвесни. Првите две репрезентации од оваа група во осминафиналето ќе играат со првите две од групата Г, а тоа најверојатно ќе бидат Белгија и Англија.


ПОЛСКА

хисторѕ поланд.jpg
FIFA RANKING: 10
Селектор: Адам Навалка

Голмани: Bartosz Bialkowski (Ipswich Town, England), Lukasz Fabianski (Swansea City, Wales), Lukasz Skorupski (Roma, Italy), Wojciech Szczesny (Juventus, Italy);

Дефанзивци: Jan Bednarek (Southampton, England), Bartosz Bereszynski (Sampdoria, Italy), Thiago Cionek (SPAL, Italy), Kamil Glik (Monaco, France), Artur Jedrzejczyk (Legia Warsaw), Marcin Kaminski (Stuttgart, Germany), Tomasz Kedziora (Dynamo Kyiv, Ukraine), Michal Pazdan (Legia Warsaw), Lukasz Piszczek (Borussia Dortmund, Germany);

Среден ред: Jakub Blaszczykowski (Wolfsburg, Germany), Pawel Dawidowicz (Palermo, Italy), Przemyslaw Frankowski (Jagiellonia Bialystok), Jacek Goralski (Ludogorets Razgrad, Bulgaria), Kamil Grosicki (Hull City, England), Damian Kadzior (Gornik Zabrze), Grzegorz Krychowiak (West Bromwich Albion, England), Rafal Kurzawa (Gornik Zabrze), Karol Linetty (Sampdoria, Italy), Maciej Makuszewski (Lech Poznan), Krzysztof Maczynski (Legia Warsaw), Slawomir Peszko (Lechnia Gdansk), Maciej Rybus (Lokomotiv Moscow, Russia), Sebastian Szymanski (Legia Warsaw), Piotr Zielinski (Napoli, Italy), Szymon Zurkowski (Gornik Zabrze);

Напаѓачи:: Dawid Kownacki (Sampdoria, Italy), Robert Lewandowski (Bayern Munich, Germany), Arkadiusz Milik (Napoli, Italy), Krzysztof Piatek (Cracovia), Lukasz Teodorczyk (Anderlecht, Belgium), Kamil Wilczek (Brondby, Denmark).
*Играчите од кои се очекува најмногу се болдираниСЕНЕГАЛ

senegal history.jpg

FIFA RANKING: 28
Селектор: Алиу Сисе кој ја предводеше репрезентацијата на Сенегал како капитен на единственото и деби учество на Сенегал на СП 2002 каде што стигнаа до четвртфиналето. Сисе како селектор ја води репрезентацијата од 2015 каде што во афричките квалификации за СП 2018 во Русија, Сенегал во групата Д беше непоразена.

Голмани: Abdoulaye Diallo (Rennes, France), Alfred Gomis (SPAL, Italy), Khadim Ndiaye (Horoya, Guinea);

Дефанзивци: Lamine Gassama (Alanyaspor, Turkey), Saliou Ciss (Valenciennes, France), Kalidou Koulibaly (Napoli, Italy), Kara Mbodii (Anderlecht, Belgium), Youssouf Sabaly (Bordeaux, France), Salif Sane (Hannover, Germany), Moussa Wague (Eupen, Belgium);

Среден ред: Idrissa Gueye (Everton, England), Cheikhou Kouyate (West Ham United, England), Alfred Ndiaye (Wolverhampton Wanderers, England), Badou Ndiaye (Stoke City, England), Cheikh Ndoye (Birmingham City, England), Ismaila Sarr (Rennes, France);

Напаѓачи: Keita Balde (Monaco, France), Mame Biram Diouf (Stoke City, England), Moussa Konate (Amiens, France), Sadio Mane (Liverpool, England), Mbaye Niang (Torino, Italy), Diafra Sakho (Rennes, France), Moussa Sow (Bursaspor, Turkey).
*Играчите од кои се очекува најмногу се болдираниКОЛУМБИЈА

COL HISTORY.jpg
FIFA RANKING: 16
Селектор: Хозе Пекерман

Голмани: David Ospina (Arsenal/England), Camilo Vargas (Deportivo Cali), Ivan Arboleda (Banfield/Argentina), Jose Fernando Cuadrado (Once Caldas).

Дефанзивци: Santiago Arias (PSV Eindhoven/Netherlands), Frank Fabra (Boca Juniors/Argentina), Davinson Sanchez (Tottenham/England), Cristian Zapata (AC Milan/Italy), Yerry Mina (Barcelona/Spain) Johan Mojica (Girona/Spain), Bernardo Espinosa (Girona/Spain), Oscar Murillo (Pachuca/Mexico), Farid Diaz (Olimpia/Paraguay), Stefan Medina (Monterrey/Mexico), William Tesillo (Leon/Mexico).

Среден ред: Abel Aguilar (Cali), Wilmar Barrios (Boca Juniors/Argentina), James Rodriguez (Bayern Munich/Germany), Carlos Sanchez (Espanyol/Spain), Jefferson Lerma (Levante/Spain), Giovanni Moreno (Shanghai Shenhua/China PR), Juan Fernando Quintero (River Plate/Argentina), Edwin Cardona (Boca Juniors/Argentina), Juan Guillermo Cuadrado (Juventus/Italy), Gustavo Cuellar (Flamengo/Brazil), Sebastian Perez (Boca Juniors/Argentina), Mateus Uribe (America/Mexico)

Напаѓачи: Radamel Falcao (Monaco/France), Carlos Bacca (Villarreal/Spain), Duvan Zapata (Sampdoria/Italy), Miguel Borja (Palmeiras/Brazil), Jose Izquierdo (Brighton/England), Luis Muriel (Sevilla/Spain), Teofilo Gutierrez (Junior), Yimmi Chara (Junior).
*Играчите од кои се очекува најмногу се болдираниЈАПОНИЈА

japan history.jpg
FIFA RANKING: 60
Селектор: Акира Нишино

Списокот на играчи сеуште не е објавен, но играчите кои сигурно ќе бидат дел од репрезентацијата и од кои се очекува најмногу се: Шинџи Кагава, Шинџи Оказаки, Такаши Инуи (Еибар) како и Макото Хасебе (Ајнтрахт Франкфурт) кој ќе ја води репрезентацијата како капитен.


РАСПОРЕД НА НАТПРЕВАРИ

matches group h.jpg
 
Член од
1 септември 2014
Мислења
4.488
Поени од реакции
6.734
На хартија добра и незгодна екипа има Сенегал, може да изненадат. Зависи како ќе бидат расположени легендите и колку црвени ќе летаат. :D
 

Kostic

Sadio smokve oko Tadz Mahala
Член од
31 јули 2009
Мислења
9.313
Поени од реакции
5.594
Totalno nebitna grupa. Nebitna ko semafor vo Gta Vice City dodeka pichi Billie Jean od Michael Jackson vo kabrioletot dur vozish kurva u kolata i idesh da ti go p%%% u nekoe skrieno mesto od mapata.

Kolumbija i Polska derbi kje e samo i samo toa kje go gledam od ovaa grupa. Tie i 2 ekipi kje se plasiraat ponatamu. Nema dilemi nikakvi.
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
1.895
Поени од реакции
3.307
Интересна група е оваа. И јас типував на Полска и Колумбија. Ама кој знае, Сенегал се може и најквалитетната африканска селекција, па може ќе направат збрка.
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
10.572
Поени од реакции
5.589
Интересна група е оваа. И јас типував на Полска и Колумбија. Ама кој знае, Сенегал се може и најквалитетната африканска селекција, па може ќе направат збрка.
Egipet se najkvalitetni
 
Член од
1 март 2009
Мислења
8.137
Поени од реакции
9.063
Totalno nebitna grupa. Nebitna ko semafor vo Gta Vice City dodeka pichi Billie Jean od Michael Jackson vo kabrioletot dur vozish kurva u kolata i idesh da ti go p%%% u nekoe skrieno mesto od mapata.

Kolumbija i Polska derbi kje e samo i samo toa kje go gledam od ovaa grupa. Tie i 2 ekipi kje se plasiraat ponatamu. Nema dilemi nikakvi.
Ова група ако не ти е интересна шо е целта во гледање на првенството.. Пушти си само финалето и готово
Групава вкрстува со на Англија така да ете ти еден 1/4 финалист од овие.. А и Белгија ништо чудно да чокнат.. Две 'небитни' репрезентации можат да се најдат во 1/4 финале
 

Ернесто ЧЕ Гевара

Hasta La Victoria Siempre
Член од
21 јуни 2010
Мислења
11.799
Поени од реакции
15.796
Totalno nebitna grupa. Nebitna ko semafor vo Gta Vice City dodeka pichi Billie Jean od Michael Jackson vo kabrioletot dur vozish kurva u kolata i idesh da ti go p%%% u nekoe skrieno mesto od mapata.

Kolumbija i Polska derbi kje e samo i samo toa kje go gledam od ovaa grupa. Tie i 2 ekipi kje se plasiraat ponatamu. Nema dilemi nikakvi.
Не треси зелени. Тоа со курвите и пушењето к*р е на GTA San Andreas, а не на GTA Vice City.
 

JimmyFloydBottleBank

Rimtutituki
Член од
29 ноември 2010
Мислења
6.787
Поени од реакции
8.587
Небитна група ко кеса, али сем Колумбија ниедна друга репка немоеш да прогнозираш сигурно дека ќе иде даље.
 
T

Terroir

Гостин
Една од најизедначените групи на првенството, буквално секој може да помине
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
6.680
Поени од реакции
10.703
Член од
5 март 2018
Мислења
3.709
Поени од реакции
2.041
Првенството мора да се заокружи со некој секс скандал кај фудбалерите, шо ти Русинки шо ти Украинки, Молдавки мора да има нешто вакво и мирно да спиеме сите


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Xfire

forza juve!
Член од
9 август 2008
Мислења
6.863
Поени од реакции
1.203
Колумбија е далеку поквалитетна од Посла, Сенегал и Јапан, барем според мене и сигурно ке бидат први у група. Џејмс Родригез, Фалкао, Бака, Квадрадо, имат имат многу незгодни играчи.
 
На врв Bottom