СП 2014 - Група Х (Белгија, Алжир, Русија, Ј. Кореја)

Uli Hoeneß

Präsident
Член од
6 август 2010
Мислења
13.966
Поени од реакции
25.279


ГРУПА Х



Доста интересна група во која што двете европски репрезентации важат за фаворити. Репрезентациите од оваа група имаат севкупно 29 учества на СП од кои Белгија највеќе со 11 учества, Кореја 9, Русија 5 и Алжир 4. Република Кореја заедно со Белгија и Русија е една од репрезентациите од оваа група на кои максимумот на СП им било полуфиналето.


1. Белгија



Патот до СП

Репрезентацијата на Белгија без проблеми ја заврши квалификационата група како прво пласиран со 8 победи и само две нерешени резултати.

Најголем успех на СП:
Белгија учествувала 11 пати на СП, последен пат 2006 Во 1998 со три нерешени резултати не успеаа д аја поминат групната фаза. Во 2002 беа изфрлени од Бразил во осминафиналето, а најголемиот успех го имаа 1986 кога стигнаа до полуфиналето каде беа поразени од Аргентина.

Голмани: Thibaut Courtois (Chelsea), Simon Mignolet (Liverpool), Koen Casteels (Hoffenheim), Silvio Proto (Anderlecht)

Одбрана: Toby Alderweireld (Atletico Madrid), Anthony Vanden Borre (Anderlecht), Laurent Ciman (Standard Liege), Jan Vertonghen (Tottenham), Vincent Kompany (Manchester City), Daniel Van Buyten (Bayern Munich), Thomas Vermaelen (Arsenal), Nicolas Lombaerts (Zenit)

Среден ред: Axel Witsel (Zenit), Steven Defour (Porto), Marouane Fellaini (Manchester United), Nacer Chadli (Tottenham), Moussa Dembele (Tottenham), Kevin De Bruyne (Wolfsburg), Adnan Januzaj (Manchester United), Eden Hazard (Chelsea)

Напаѓачи: Dries Mertens (Napoli), Kevin Mirallas (Everton), Romelu Lukaku (Chelsea), Divock Origi (Lille)
*болдираните - ѕвезди и играчи на кои што треба да се внимава


2. Алжир




Патот до СП

Репрезентацијата на Алжир без проблеми ја помина квалификационата група победувајќи на 5 натпревари од вкупно 6 и како прво пласирани во плеј - офот играа против Буркина Фасо каде што на првиот гостински натпревар загубија со резултат 2:3, но со победата на домашен терен со минимални 1:0 и благодарени на правилото со гол на гостински терен Алжир го обезбеди учеството на СП.

Најголем успех на СП:
Алжир досега учествувала на три СП, во 1982, 1986 и 2010 и никогаш не успеала да ја помине групната фаза. На последното СП 2010 се најдоа во група со САД, Словенија и Англија.

Голмани: Rais M'bolhi (CSKA Sofia/BUL), Mohamed Zemmamouche (USM Alger), Ezzdine Doukha (USM El Harrach), Mohamed Cdric (CS Constantine)

Одбрана: Essaid Belkalem (Watford/ENG), Madjid Bougherra (free agent), Lyassine Cadamuro (Real Mallorca/ESP), Faouzi Ghoulam (Napoli/ITA), Rafik Halliche (Academica Coimbra/POR), Nacereddine Khoualed (USM Alger), Aissa Mandi (Reims/FRA), Mehdi Mostefa (Ajaccio/FRA), Carl Medjani (Valenciennes/FRA), Djamel Mesbah (Livorno/ITA)

Среден ред: Nabil Bentaleb (Tottenham/ENG), Ryad Boudebouz (Bastia/FRA), Yacine Brahimi (Granada/ESP), Adlene Guedioura (Crystal Palace/ENG), Amir Karaoui (ES Setif), Medhi Lacen (Getafe/ESP), Saphir Taider (Inter Milan/ITA), Hassen Yebda (Udinese/ITA)

Напаќачи: Rafik Djebour (Nottingham Forest/ENG), Abdelmoumen Djabou (Club Africain/TUN), Sofiane Feghouli (Valencia/ESP), Ryad Mahrez (Leicester City/ENG), Islam Slimani (Sporting Lisbon/POR), Hilal Soudani (Dinamo Zagreb/CRO), Foued Kadir (Rennes/FRA), Nabil Ghilas (FC Porto/POR)
*болдираните - ѕвезди и играчи на кои што треба да се внимава


3. Јужна Кореја



Патот до СП:

Јужна Кореја имаше големи проблеми во квалификациите за СП и благодарение на подобрата гол - разлика од Узбекистан ќе настапат на СП.

Најголем успех на СП:
Јужна Кореја е со највеќе настапи на СП од Азија. На СП 2002 како домаќини стигнаа до полуфиналето притоа елиминирајќи ги репрезентациите на Италија и Шпанија, но Германија им стави крај во полуфиналето. На последното СП 2010 стигнаа до осминафиналето каде што беа елиминирани од Уругвај.

Голмани: Jung Sung-ryong (Suwon Bluewings), Kim Seung-gyu (Ulsan Hyundai), Lee Bum-young (Busan IPark)

Одбрана: Kim Jin-su (Albirex Niigata), Kim Young-gwon (Guangzhou Evergrande), Yoon Suk-young (QPR), Hwang Seok-ho (Hiroshima Sanfrecce), Hong Jeong-ho (Augsburg) Kwak Tae-hwi (Al Hilal), Lee Yong (Ulsan Hyundai), Kim Chang-su (Kashiwa Reysol)

Среден ред: Ki Sung-yueng (Sunderland), Ha Dae-sung (Beijing Guoan), Han Kook-young (Kashiwa Reysol), Park Jong-woo (Guangzhou R&F), Kim Bo-kyung (Cardiff City), Lee Chung-yong (Bolton Wanderers), Ji Dong-won (Augsburg), Son Heung-min (Bayer Leverkusen)

Напаѓачи: Koo Ja-cheol (FSV Mainz 05), Lee Keun-ho (Sangju Sangmu), Park Chu-young (Watford), Kim Shin-wook (Ulsan Hyundai)


4. Русија



Патот до СП

Русија успешно ја заврши квалификационата група како првопласиран победувајќи на 7 натпревари од одиграни 10. Русите беа поразени од Португалија во Лисабон со 1:0. Со истиот резултат беа поразени изненадувачки и на гостувањето против Северна Ирска.

Најголем успех на СП:
Најголемиот успех Русите го имале на СП 1966 кога стигнале до полуфиналето. На последните СП 2006 и 2010 Русија не учествуваше. На СП во 1994 и 2002 не успеале да ја поминат групната фаза.


Голмани: Igor Akinfeev (CSKA Moscow), Yury Lodygin (Zenit St Petersburg), Sergei Ryzhikov (Rubin Kazan)

Одбрана: Alexander Anyukov (Zenit St Petersburg), Alexei Berezutsky, Vasily Berezutsky, Sergei Ignashevich, Georgy Shchennikov (all CSKA Moscow), Vladimir Granat, Alexei Kozlov (both Dynamo Moscow), Andrei Yeschenko (Anzhi Makhachkala), Dmitry Kombarov (Spartak Moscow), Andrei Semenov (Terek Grozny)

Среден ред: Igor Denisov, Yury Zhirkov (both Dynamo Moscow), Alan Dzagoev (CSKA Moscow), Yury Gazinsky, Roman Shirokov (both FC Krasnodar), Denis Glushakov (Spartak Moscow), Pavel Mogilevets (Rubin Kazan), Viktor Faizulin, Oleg Shatov (both Zenit St Petersburg)

Напаѓачи: Vladimir Bystrov (Anzhi Makhachkala), Alexander Kerzhakov (Zenit St Petersburg), Artem Dzyuba (Rostov), Alexei Ionov, Alexander Kokorin (both Dynamo Moscow), Maxim Kanunnikov (Amkar Perm), Pavel Pogrebnyak (Reading/ENG), Alexander Samedov (Lokomotiv Moscow)
*болдираните - ѕвезди и играчи на кои што треба да се внимава


Распоред за натпреварите
 

Attachments

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Честито 1/8 финале на Русите и Белгијците.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.056
Поени од реакции
12.937
Русија и Белгија со 7 бода одат понатаму, 2 победи и во меѓусебниот натпревар ќе си поделат бодовите.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.906
Поени од реакции
84.312
Групава ќе ми биде забавна бидејќи Белгија е интересна екипа за пратење, Корејците играат интересен фудбал, а и Русите не се за жалење.

Мислам дека еден од Белгија и Русија нема да продолжи понатаму на сметка на Кореа. Во секој случај иако ги нема ајаткративните репрезентации интерсна ќе ми биде групава.
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Групава ќе ми биде забавна бидејќи Белгија е интересна екипа за пратење, Корејците играат интересен фудбал, а и Русите не се за жалење.

Мислам дека еден од Белгија и Русија нема да продолжи понатаму на сметка на Кореа. Во секој случај иако ги нема ајаткративните репрезентации интерсна ќе ми биде групава.
Хипстер.
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Некако ептен ги отпишувате Корејците кои од 2002 година наваму играат доста солиден фудбал и може да заебат кого било. Во 2010 ја поминаа групата каде што позади нив останаа Грција и Нигерија, а изгубија 2-1 од Уругвај кој после стигна до полуфиналето. Секогаш се опасни овие.
 
Џ

Џонтра Волта

Гостин
Русија лаганица ќе си помине, Белгија 2ро.
Алжир и Кореја нема што да бараат реално.


пс. Болдирај го Таидер таму! :icon_lol:
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.106
Поени од реакции
3.952
Белгија 7
Русија 5
Кореа 4
Алжир 0
 
Член од
25 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
6.358
- Selection of Algeria:
Goalkeepers: Zemmamouche (USM Alger), Mbolhi (CSKA Sofia / BUL) and Si Mohamed (CS Constantine).

Defenders: Medjani (Valenciennes / FRA), Mandi (Reims / FRA), Bougherra (Lekhwiya / QAT), Ghoulam (Napoli / ITA), Halliche (Coimbra / POR), Belkalem (Watford / ING), Cadamuro (Mallorca / ESP) , Mesbah (Livorno / ITA) and Mostefa (Ajaccio / FRA).

Midfielders: Feghouli (Valencia / ESP), Taider (Inter Milan / ITA), Lacen (Getafe / ESP), Djabou (Club Africain), Brahimi (Granada / ESP), Bentaleb (Tottenham / ENG), Yebda (Udinese / ITA) and Mahrez (Leicester City / ING).

Forwards: Slimani (Sporting / POR), Soudani (Dinamo Zagreb / CRO) and Ghilas (Porto / POR).

јаки (y)
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.063
Поени од реакции
57.314
Белгија... фаворитите мои.

Златна генерација за Белгијците е оваа. Куртоа, Компани, Азар, Лукаку... страшни имиња.
А и не само тие... речиси секоја позиција им е пополнета со класа играч.

Групната фаза очекувам без проблем да си ја поминат.
До најдобрите 8 мислам дека може да стигне оваа генерација (зависи понатаму што противници ќе добијат)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom