СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА - предлог име на Љубчо Георгиевски

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.130
Поени од реакции
4.823
Epa sega imaat nesto zaednicko ovie dvajca , a toa e VMRO , edniot mu bil sef-ucitel na drugiot, mozebi go naucil nesto loso, ne li mozel da vlijae vrz nego, i Gorgievski ednaska bese Vojvoda isto kako ovoj drugiot, no sega e glup-lud.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Epa sega imaat nesto zaednicko ovie dvajca , a toa e VMRO , edniot mu bil sef-ucitel na drugiot, mozebi go naucil nesto loso, ne li mozel da vlijae vrz nego, i Gorgievski ednaska bese Vojvoda isto kako ovoj drugiot, no sega e glup-lud.
Прва грешка: не барај законитости во политика.
 

BuSarCe

See My Profile
Член од
4 август 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
33
јеби политика јеби политичари СМРТ ЗА ПРЕДАВНИЦИТЕ....
НАШИТЕ ПОЛИТИЧАРИ НЕ ГИ БИВА ЗА ЕБ...
ЉУПЧО МАКЕДОНЕЦ ХАХАХАХА
СО БУГАРСКО ДРЖАВ...
ЛЕЛЕЛЕЛЕЛЕ НЕ МИ СЕ ЖИВЕЕ ВЕЌЕ КОЛКУ ИДЕ ВРЕМЕ СЕ ПОПРОСТИ СТАНУВАМЕ.
 
Член од
25 мај 2005
Мислења
142
Поени од реакции
0
gledam deka sega go pcuete Lupco, jako go pcuete, no on rece deka koga on bil makedonec , 98% od makedoncite bile jugosloveni...
Ама сега друго кажува:
"Георгиевски повторил тезите си за подјалба на Македонија. Тој не искал да говори за б'лгарското си гражданство, но е готов да дебатира по темата с историците. Георгиевски е добавил, че отдавна е изгубил чувството, че е македонец. "

http://www.focus-news.net/?id=n847290
 

Никсън

бамбуча
Член од
12 октомври 2007
Мислења
283
Поени од реакции
0
Офф, такива нови б'лгари като Георгиевски в'обште не ни трјабват....
Иначе, Славко е прав, ако влезете под името "Република Вардарска Македонија" е приемливо решение, после окончателното решение на проблема с'м го казал вече - Европејскијат с'д за правата на човека в Страсбург. Но това след приемането в Европејскија С'јуз. Преди това с'што може, но по-лесно ште е като част от ЕС. Приемане под нјакаква форма на компромисно название, за мен е нај-реалнијат вариант за Република Македонија, заштото г'рците никога нјама да склонјат приемане под това конституционно име.:nesum:

Поздрави:smir:
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Офф, такива нови б'лгари като Георгиевски в'обште не ни трјабват....
Иначе, Славко е прав, ако влезете под името "Република Вардарска Македонија" е приемливо решение, после окончателното решение на проблема с'м го казал вече - Европејскијат с'д за правата на човека в Страсбург. Но това след приемането в Европејскија С'јуз. Преди това с'што може, но по-лесно ште е като част от ЕС. Приемане под нјакаква форма на компромисно название, за мен е нај-реалнијат вариант за Република Македонија, заштото г'рците никога нјама да склонјат приемане под това конституционно име.:nesum:

Поздрави:smir:
Грците немало да скловјат,а кој ги праша македонците?Па те ке склонјат?16 години борба,ембарго и зашто,ако си сменат името?Нито милимен'р от конституционното име.Нека да не забравјаме,дека во новиа договор от Лисабон сама Грциа нема да може да блокира МК.Треба само Грциа да го ратифицира и ела да видите как ке влезнат като на парад во ЕС под името Македониja!Па и тако треба да биде.:salut:
 
Член од
28 јануари 2005
Мислења
2.163
Поени од реакции
18
LJUBCO napisa (kaza):

По идејата за распродажба на третина од македонската територија, поранешниот премиер сега лицитира и со името. Според него, земјава треба да се согласи да се вика Северна Македонија, за да се обезбеди влезот во НАТО.
„15 години се викаме поранешна југословенска република Македонија и дури и грците ако се повлечат од нивното вето, во пресрет на новото проширување на НАТО, повторно во наредните, најверојатно две-три децении ќе се викаме поранешна југословенска република Македонија“, изјави Љубчо Георгиевски, ВМРО - НП.
„Во една таква ситуација сметам дека оваа проширување на НАТО досега е идеалната точка, каде што можеме да дојдеме до некоја позитивна промена на целата состојба во Република Македонија“, додаде Георгиевски.
Sto panicite, pa toj samo ja povtori DPMNOVSKATA politika. dokolku Grujo ima razlicen stav toa znaci deka taa partija ne e povekje VMRO -DPMNE tuku VMRO-SDSM.
 

Никсън

бамбуча
Член од
12 октомври 2007
Мислења
283
Поени од реакции
0
Да, сега като се замислја си прав. Ако не влјазат под уставното име и ембаргото, и 16 годишни м'ки отиват напразно. А, и като се замислја, ако нјакој ми каже Б'лгарија ште влезе в ЕС, но под името Бивша Османска Република Б'лгарија, ште му е** мајката и на Европејскија С'јуз и на всичко. Човек трјабва да има достојнство!

Поздрав на всички:smir:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Цитат:
Напишано од Dardan-ia
Dali Gruevski e nesto slicno na Gorgievski ?

Времето ќе покаже.

Инаку за сите што тврдат дека односно мислат дека ние за цел свет се викаме БЈРМ, само да ве потсетам дека скоро на сите билатерални средби и настани какои на сите межунардони каде грција не учествува, името на нашата држава е РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА.
Имајте на ум дека сега се обидуваме да проправиме грешката која настана поради уште несамосвесниот Македонски народ кој сеуште заслепен од југиославија и Тито слепо им веруваа на политичарите тогаш.

Цитат:
Напишано од Garfield
Predlog ime: Slobodna Makedonija.

Referendumsko prasanje za promena na imeto: dali sakate drzavata da se narekuva Slobodna Makedonija so pravo da se zdruzi so okupiranite delovi vo edna celovita teritorija?


Слободна Македонија ги има истите дури поголемиимпликации на „чувствата“ на грците. Така да чинам дека голема грешка е да им се тера инат и тоа ваков бескурпулозен, бидејќи на тој начин ќе почнеме да ја играме играта која тие сакаат да ни ја наметнат а тоа е да покажуваме нетрпеливост и „провокации“. А знаеш како е кога во натпревар некој ќе ја наметне својата игра тој победува.
Alooo, se zaebavav so predlogot, more Bacile, kako da ne me znaes.

Дараднче, а бе, едвај те чекам на пенал. Олади се малку.

Инаку, не дискутирам за идиотизмите наречени дискусија од страна на македонци околу промената на уставното име бидејки сметам оти сите македонци кои дискутираат за можните имиња на РМ разлилчни од уставното се бесполезници и незнајковни простодушни предавници кои немаат чувство за самобитност.
Точно, еднаш паднавме на тестот на државноста и самобитноста, но, тоа е премногу, повеќе од доволно, нема потреба повторно.

Само треба да се опстои.


 
N

n/a

Гостин
Да, сега като се замислја си прав. Ако не влјазат под уставното име и ембаргото и 16 годишно име отиват напразно. А и като се замислја ако нјакој ми каже Б'лгарија ште влезе в ЕС, но под името Бивша Османска Република Б'лгарија, ште му е** мајката и на европејскија с'јуз и всичко. Човек трјабва да има достојнство.
Bravo be...bravo :bravo: :je:
A be ovoj den ke si go zapisam u kalendar i ke si go pamtam.
Pak ke povtoram...ete toa se primeri za dobrososedstvo i realno bratstvo i pomaganje.:toe:
Se drugo e od balkanskite raboti u koi sto priznavam i nie i vie sme mnogu `dobri`.Ti ke mi naskodis za nesto...jas pamtam kako slon...hop ides posto imas problem nekoj...nema problem bate,ete me mene kaj vrakjam,i se taka vo magjepsan krug.
Dosta gluposti,vremeto ne gazi site.
Od radost i na torbalan ke mu dadam zelena reputacija...nejse vie dvajcata mu ja zasluzivte i na nego.
I eve vetuvam...tri dena los zbor za bugarite i Bugarija nema da pisam...samo zaradi ovaa vasa konstruktivnost.
p.s Najloso e da vojuvas protiv nekoj sto mnogu dobro te poznava!
:back: :back: :back:
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Sto panicite, pa toj samo ja povtori DPMNOVSKATA politika. dokolku Grujo ima razlicen stav toa znaci deka taa partija ne e povekje VMRO -DPMNE tuku VMRO-SDSM.
Љубќо е во Народна а не во ДПМНЕ, веќе нема никаков контакт со ДПМНЕ така да тоа што тој го кажува не еи официјалната ДПМНЕ-политика. Ама ко да гледам фрустрација дека ДПМНЕ успеаа да го тргнат Љубчо, па сега ти на тоа не можеш да поверуваш бидејќи во СДСМ никако неможат да го тргнат Бранко од чело на партијата, знам дека официјално не е ама сите знаеме дека неофицјално сеуште неговиот збор е последен во СДСМ.
Мој совет до тебе Интел, одстранете го Бранко ама не само бранко туку изолирајте го СДСМ од секакво негово влијание и тргнете ги сите кои кога беше тој премиер тие беа министри. Верувај ми ќе си направите голема добрина, исто како што ДПМНЕ го тргна и изолираше Љубчо.
Не ме сфаќај погрешно, не викам дека ДПМНЕ сега е сјајна, ама едноставно таа целосна промена на генерација на луѓе кои го водат ДПМНЕ ги опстои во живот и им ја донесе победата на изборите.
СДСМ терба да сфати дека само така може да опстои, бидејќи народот кој е неопределн политичкисега во СДСМ ги гледа сеуште луѓето кои кога СДСМ беше на власт еа министри и сл. а лошото искуство им кажува дека тие луѓе не чинат, разберете еднаш дека никој политички неопределен нема да гласа за Макрадули, Шеќеринска, Шема и остантата „стара постава“ која беше раководена од Бранко додека тој бешеш официјално на чело на партијата.

Се извинувам на офтопик
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Бацил. Груевски, Мијалков и некои други беа челници во ДПМНЕ под Љубчето. Да не се лажеме. Да не им беше Љубчо немаше никогаш да бидат тоа што се. Се разбира откако, со него на чело (Љубчо), ги тргнаа оние кои ја формираа партијата.

Оф топик, извинувајте.

Инаку, Љубчо само го кажува тоа за кое во владата се дискутира наголемо, може не за конкретното име, но дека се дискутира за промена, да.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Инаку, Љубчо само го кажува тоа за кое во владата се дискутира наголемо, може не за конкретното име, но дека се дискутира за промена, да.
Па ваљда не се глупи да не приметат што би му се направило на Љубчо за изјавите а не па некој да се осмели на таков потег.
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.812
Море немаме јако лоби....сите ни се продадени души ...инаку помеѓу Македонците да владее тој дух кој што беше и во револуционерите од 1903 Македонија сега ќе беше држава со мадиња(се што ќе посакавме ќе имавме).....ама знаете како е....да му умре козата на комшијата макар и моите две....ете тоа се случува со СДС-овците.....на времето крадеа кога се градеше државата а сега ќе направат се само да опадне рејтингот на нивниот ривал дури и по цена да работат зад грб со грците!!!(не е за смеење...сведоци сме на многу такви предавства)

:uvo:
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Море немаме јако лоби....сите ни се продадени души ...инаку помеѓу Македонците да владее тој дух кој што беше и во револуционерите од 1903 Македонија сега ќе беше држава со мадиња(се што ќе посакавме ќе имавме).....ама знаете како е....да му умре козата на комшијата макар и моите две....ете тоа се случува со СДС-овците.....на времето крадеа кога се градеше државата а сега ќе направат се само да опадне рејтингот на нивниот ривал дури и по цена да работат зад грб со грците!!!(не е за смеење...сведоци сме на многу такви предавства)

:uvo:
Kaко бе не,читај:

http://www.vecer.com.mk/?ItemID=45A439EB33BB8B4B933E15ADB49EEA22
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom