Русија - смена во надворешната политика?

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.808
Поени од реакции
8.400
Нема ништо морбидно во твојата фасцинација со воениот аспект, ама проблемот е што го испушташ (заобиколкуваш?) главниот аспект. Се фокусираш на војната со тунелска визија, како што велат - од дрвата не ја гледаш шумата.
Кое решение според тебе би било ОК?
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Videa za regrutacija vo Kineskata, Ruskata i USA armiite.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.643
Поени од реакции
5.318
и целото учество на американците у таа војна е од тактички карактер него од желба за борба против нацизмот, тргнувајќи од пацификот па нормандија. Поготово европскиот фронт, кој го отвараат со цел да не се дозволи СССР да влезе во Франција. Низ целата војна се трудат да минимализираат на човечки жртви, а да максимизираат на профит, поготово со тие заеми што ги давале насекаде, не за чудо нивната економија се преродила после војната.
Оу, па СССР колку имаше желба да се бори со нацизмот. Уште од договорот Рибентроп Молотов се гледаше тоа, па се до средбата на црвената армија со нацистите во Полска..
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.704
Поени од реакции
38.916
Оу, па СССР колку имаше желба да се бори со нацизмот. Уште од договорот Рибентроп Молотов се гледаше тоа, па се до средбата на црвената армија со нацистите во Полска..
Никој не го негира тоа СССР бил вовлечен во војната после операцијата Барбароса.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
Ок, сеуште не одговараш како ти би го решил проблемот.
Нема ни да ти одговори. Со години истиот стил си го тера. Не ни чита што си напишал, монолог си тера, некој свој филм и цело време колку се лоши јенките, се друго е небитно.

Тоа што благодарение на нивниот систем (не овој во задњи 40г) човештвото доживеа напредок, пу пу не се важи.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.349
Поени од реакции
29.822
Кое решение според тебе би било ОК?
Сериозен си?

ОК, ајде да се обидам да најдам решение за светските проблеми - гледано од страна на САД. Прво, економски ресет на акумулираното богатство од елементи кои ја коруптираат и контролираат државата. Второ, развој на државните капацитети наместо аутсорсинг на сѐ. Трето, наместо вооружување вложување на ресурсите во експанзионизам - ама не на планетава, туку надвор од неа.
Пошто првиот чекор реално не е можен (или барем не е без природна катастрофа), и ова кратко објаснување е доволно.


Освен ако не ме прашуваш за реалните проблеми, туку повторно инсистираш на дискусија за военото решение на тој специфичен момент од историјата во ВСВ меѓу САД и Јапонија.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.808
Поени од реакции
8.400
Сериозен си?

ОК, ајде да се обидам да најдам решение за светските проблеми - гледано од страна на САД. Прво, економски ресет на акумулираното богатство од елементи кои ја коруптираат и контролираат државата. Второ, развој на државните капацитети наместо аутсорсинг на сѐ. Трето, наместо вооружување вложување на ресурсите во експанзионизам - ама не на планетава, туку надвор од неа.
Пошто првиот чекор реално не е можен (или барем не е без природна катастрофа), и ова кратко објаснување е доволно.


Освен ако не ме прашуваш за реалните проблеми, туку повторно инсистираш на дискусија за военото решение на тој специфичен момент од историјата во ВСВ меѓу САД и Јапонија.
Сериозен сум.
За реалните проблеми горе-доле се сложив со тебе, повеќе од еднаш.

Повторно те прашувам, како ти би ја завршил ВСВ со Јапонија? Зошто го избегнуваш одговорот?
Што би направил ти во 1945?
 

SNM

Член од
19 август 2020
Мислења
564
Поени од реакции
1.336
1622217126809.png
По 46 години наредбата на Хитлер беше исполнета.
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.349
Поени од реакции
29.822
Јас не би ја ни започнал војната.
Сериозен сум.
За реалните проблеми горе-доле се сложив со тебе, повеќе од еднаш.

Повторно те прашувам, како ти би ја завршил ВСВ со Јапонија? Зошто го избегнуваш одговорот?
Што би направил ти во 1945?
Мислев дека веќе одговорив: Јас не би ја ни започнал војната. Но ајде и таа игра да ја изиграме, не дека ќе биде за нешто полезна но штом инсистираш... Ете ако веќе мора да ги исполнам условите „брзина, малку/ич жртви, демонстрација на ново оружје на остатокотот од светот“: Фрлање атомска бомба на Фуџи. Сите услови исполнети, и деморализиран противник.

Но војната била последица од експанзионистичката политика на САД, и како таква не морала ни да започне. Целата ВСВ не морала да се случи да не биле активните малверзации на одредени фактори (да не идеме во уште подлабок офтопик).

Реалноста е дека САД сакале да убијат многу цивили. Сакале да направат терор и ужас... Ама не за да ги покорат Јапонија (тие веќе биле поразени само им требало време да се соочат со реалноста), бомбардирањето немало за цел поразување на веќе поразениот противник туку демонстрација на сила за сите останати на планетата. И баш тоа ја прави целата работа толку чудовишна и злобна, посебно во комбинација со новиве лудачки неокон „доктрини на прв удар“.


Затоа кажав дека не ја разбирате пораката на руското МНР.
Ама ако после оволку муабет не е јасно, тогаш тоа е заради тоа што свесно се одбива да се разбере.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Тролов и тука дошол?!
Изгледа мора тоа лубрикантите да се заработат некако...
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.808
Поени од реакции
8.400
Јас не би ја ни започнал војната.


Мислев дека веќе одговорив: Јас не би ја ни започнал војната. Но ајде и таа игра да ја изиграме, не дека ќе биде за нешто полезна но штом инсистираш... Ете ако веќе мора да ги исполнам условите „брзина, малку/ич жртви, демонстрација на ново оружје на остатокотот од светот“: Фрлање атомска бомба на Фуџи. Сите услови исполнети, и деморализиран противник.

Но војната била последица од експанзионистичката политика на САД, и како таква не морала ни да започне. Целата ВСВ не морала да се случи да не биле активните малверзации на одредени фактори (да не идеме во уште подлабок офтопик).

Реалноста е дека САД сакале да убијат многу цивили. Сакале да направат терор и ужас... Ама не за да ги покорат Јапонија (тие веќе биле поразени само им требало време да се соочат со реалноста), бомбардирањето немало за цел поразување на веќе поразениот противник туку демонстрација на сила за сите останати на планетата. И баш тоа ја прави целата работа толку чудовишна и злобна, посебно во комбинација со новиве лудачки неокон „доктрини на прв удар“.


Затоа кажав дека не ја разбирате пораката на руското МНР.
Ама ако после оволку муабет не е јасно, тогаш тоа е заради тоа што свесно се одбива да се разбере.
Бкагодарам на одговорот, тоа сакав да го прочитам.

Идејата ти е добрoнамерна и хумана, иако мислам дека Јапонија сноси огромен дел од вината за почетокот на војната (во Азија) и е одговорна за невидени страдања на милиони невини но тоа е друга тема.

Сеуште мислам дека јас во 1945 со атомска бомба би направил исто како Американците (во мојот случај Софија наместо Хирошима) но агри ту дисагри.

Ајде да се вратиме на темата:

U.S. President Joe Biden on Tuesday said he decided to waive sanctions against the company behind the Nord Stream 2 gas pipeline because the project was nearly complete, and doing so could have harmed ties with Europe.

Biden, who is preparing for his first visit to Europe and his first meeting with Russian President Vladimir Putin next month, told reporters he had opposed the new pipeline since its inception, but held off on sanctions because it was "almost completely finished" by the time he took office in January.

Asked why he was letting Germany and Russia complete the project, Biden said, "Because it’s almost completely finished, number one … and it’s not like I can allow Germany to do something or not ... To go ahead and impose sanctions now would, I think, be counter-productive in terms of our European relations."
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.808
Поени од реакции
8.400

President Biden and his allies raked in campaign cash from a top Russia lobbyist in 2020, just months before his administration’s decision to scrap sanctions on a controversial firm building a Russian oil pipeline to Germany.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.314
Поени од реакции
79.045
осуден во отсуство
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.643
Поени од реакции
5.318
Еве ви ги братјата, како не претставуваат. Еден од најобожаваните јутјубери од Русија, Варламов, си игра мајтап со главниот град Скопје, ајде со тоа, после си игра мајтап со нашето потекло од Александар Македонски, ајде и со тоа, не нарекува славомакедони. Епа, многу не сакале братјава по се изгледа, оти вака културолошки блиску сме биле....

 

Kajgana Shop

На врв Bottom