Русија - смена во надворешната политика?

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.602
Поени од реакции
26.110
Генерално земено просечен американец ако знае кој е сенатор на неговара држава па уште и гувернер јас ја.
Но ајде нема везе и така нека биди.
Затоа пропагнадните кампањи им се насочени кон (не)просечните, кои гласаат. Ако ти просечен Американец сметаш граѓанин од NewYork, кој има добра работа, одлична плата и секој ден е излезен у град, тогаш се лажеш, пошто он не ни знае дека може да гласа. Просечен Американец е оној кој живее во предградијата, пошто таму гласањето е празник и излезност е 100%.


Од друга страна некои работи погрешно си сватил или јас погрешно ги имам сватено.
Не народот туку владата или тој што е на власт си ја креира политиката према нивните интереси за да добие оправдување пред народот а не обратно.
Абе јас те сваќам тебе дека владата одлучува, меѓутоа некои одлуки се донесуваат и под притисок на народ. Виетнамската војна е жив пример за тоа.
А сите поголеми одлуки, без исклучок, мора да имаат добра причина која ќе му се предочи на народот. Пропагандата ја игра таа улога, за да се погрижи симпатиите да одат на право место.

Секако не шкоди да се развиваат добри трговски културни и незнам какви односи. Но тоа би требало да биди крајно претпазливо за да не им се падне во очи на некој друг, оти можеме да останеме со кратки ракави од двете страни. Едната пак да си остани незаинтерсирана за нас додека другата да си помисли дека ни мрда опашката, па да гледаме чудни сценариа тука од типот човекови права, малцинства бла бла бла.
Имаме добра поука од соседиве, и од лево и од десно, мењаат страни почесто од чорапи. Па не гледам дека они патат многу многу.
Види, ако Русија реши, само ако реши, тогаш нема негативни сценарија, Русија ќе влезе. Ама најголемиот проблем е што не можеме ние Русија да ја чекаме натртени, и тука потпуно се слагам. Ама кој ни брани економска соработка. Па секој интерес е всушност економски интерес. Така и се развиваат контактите, се презентираат културите итн. и се јакнат симпатиите. Сакам да кажам одличен почетен чекор би било тоа.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Тука е всушност и главната причина на враќање на Русија на сцената. Маркетнишкиот момент што им фалеше, го донесоа од запад иселениците. Технологијата тек ќе го зема своето место во Русија, имајќи го во предвид надмоќното техничко образование во спредба со западните земји.

Исто така во областа на модерните комуникации, Русија моментално е број еден интернет пазар во Европа, со годишен пораст од 14% наспроти Германија на второ место со скромни 2%.
То само тоа да им фалеше,ке беше добро. Фалеха им технологии многу,фалеше им и приток на девизи. Целиот източен блок беше назад во технологиите и се пробаше да си ги набавува со разузнаване, но тоа беше бавен процес.

Читам овде некои зборуват како америка финансирала невладини организации да зборуват за немането демократиja. Па заборавате,дека истата Русиja финансира во западните држави еколожки невладини организации,кои да протестират,штраjкуват и прават проблеми за да не се разработуват извори на енергенси и да се црпат руските?
Дали имате поим,зашто Русиja намалува цената на гасот за многу свои потрошувачи? Дали сте чули за шистов гас,коj до неколко години може да направи САД извозник на гас? Русиja нема интерес и се плаши от започнуване и на добиване на таков гас во Европа,па и во САД и плактa солидно на еколози.
Едните прават проблеми со невладините и другите прават проблеми со невладините.
 
1

1292

Гостин
Оправдан е ставот на Русите дека сојузници имаат само во армијата и во флотата, а и во авијацијата.



Во Втората Светска Војна, Советскиот Сојуз бил оставен сам на себе да се брани против нацистите предводени од страна на Адолф Хитлер и против нивните сојузници, кои биле претежно од централна Европа и од источна Европа. Нацистите конечно биле запрени во Битката за Москва кон крајот на 1941 година и почетокот на 1942 година, а најтешките порази кои советските војски им ги нанеле на нацистите во Битката за Сталинград, која до денешен ден важи за најкрвавата битка во историјата на човештвото, и во Битката за Курск, која до денешен ден важи за најголемата тенковска битка во историјата на војувањето, биле скапо платени со човечки жртви на советска страна.

Пази само Лет да не прочита за ова. Кој ке му ги гледа пак списоците со американска помош.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.784
Поени од реакции
21.189
Пази само Лет да не прочита за ова. Кој ке му ги гледа пак списоците со американска помош.
Што е жива вистина и непобитен факт, без разлика дали сакате да верувате или не.
Ај за другото ми е мака и е касно да дебатирам, туку само ме интересира
на кои соседи мислиш поконкретно?
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.506
Поени од реакции
11.570
Пази само Лет да не прочита за ова. Кој ке му ги гледа пак списоците со американска помош.
Што е жива вистина и непобитен факт, без разлика дали сакате да верувате или не.
Воопшто не ја негирав американската помош за Советскиот Сојуз за време на Втората Светска Војна.

Само не ја спомнав.

Но сепак, останува фактот дека со 26 милиони воени и цивилни жртви, од кои најголем број биле Руси по националност, тогашниот Советски Сојуз, односно денешна Русија, ја има дадено најголемата човечка жртва во Втората Светска Војна, а токму тоа ми беше поентата - дека Русите во најголемите војни во 19-от век и во 20-от век извојувале победи дури откако го извлекле подебелиот крај од стапот.

Исто така останува фактот дека во Битката за Москва, каде што конечно бил запрен воениот напредок на Германците кон исток во 1941 година, немало ниту едно парче оружје или муниција или било какви други залихи кои би биле корисни при војување, а да потекнувале од САД, бидејќи САД влегле во Втората Светска Војна дури после јапонскиот напад на американската поморска база Перл Харбор на Хаваите на 7 декември 1941, а почнале да испорачуваат помош кон Советскиот Сојуз дури во 1942 година, односно дури после Битката за Москва, дотогаш веќе над 3 милиони советски војници биле во заробеништво, оставени на милост и немилост на нацистите, а Црвената Армија сама, со сопствени сили и без никаква помош однадвор успеала да ги принуди германските војски да се повлечат 200 километри западно од Москва.

Не смее да се негира и фактот дека некои од советските тенкови, меѓу кои спаѓа и најславниот и најмоќниот тенк во Втората Светска Војна, Т-34, користеле американски амортизери, но тие амортизери не ги примиле во форма на воена помош, туку ги набавувале со посебна лиценца за која советските фабрики морале да платат, а таа лиценца била обезбедена и тие амортизери станале дел од советските тенкови уште пред почетокот на Втората Светска Војна, па затоа и не можат да се сметаат за воена помош.

А американската воена помош кон Советскиот Сојуз, која почнала да пристигнува дури во 1942 година, е веќе друга приказна, тогаш целиот свет веќе знаел дека Германците не се непобедливи бидејќи нацистичката свастика се веела над Варшава, над Копенхаген, над Осло, над Амстердам, над Брисел, над Париз, над Белград, над Атина, над Минск, над Киев, но не и над Москва.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.602
Поени од реакции
26.110
Ај за другото ми е мака и е касно да дебатирам, туку само ме интересира
на кои соседи мислиш поконкретно?
Албанија и Бугарија.
--- надополнето: 27 декември 2012 во 07:57 ---
То само тоа да им фалеше,ке беше добро. Фалеха им технологии многу,фалеше им и приток на девизи. Целиот източен блок беше назад во технологиите и се пробаше да си ги набавува со разузнаване, но тоа беше бавен процес.
Им фалеше комерцијализација на технологијата, а не им фалеше технологија. Неможеш ти без технологија да успееш да направиш и да биде супериорен во воздухопловството, вселенската програма, против воздушните ракетни системи и така натака. Ако тоа не е технологија, што е?

Што се однесува до прилив на девизи, источниот блок бил социјалистичко општество, затворено и независно. Они свесно го запирале приливот на странски пари, од причина што странските пари би значеле и странско влијание. Економијата не им била слаба поради тоа, туку самиот систем кој го имале ја правел економијата слаба. Меѓутоа, тоа само значи дека обичниот граѓанин не бил многу финансиски моќен, додека финансиската моќ на СССР била огромна.

Но и да било така како што викаш, и ти сепак зборуваш за тоа во минато време.

Читам овде некои зборуват како америка финансирала невладини организации да зборуват за немането демократиja. Па заборавате,дека истата Русиja финансира во западните држави еколожки невладини организации,кои да протестират,штраjкуват и прават проблеми за да не се разработуват извори на енергенси и да се црпат руските?
Ајде и да е така, тоа не значи ништо помалце туку дека Русија се враќа во игра на голема врата. Впрочем не е ни чудна таква реакција на Русија во енергетската војна.

Но...
Дали имате поим,зашто Русиja намалува цената на гасот за многу свои потрошувачи? Дали сте чули за шистов гас,коj до неколко години може да направи САД извозник на гас? Русиja нема интерес и се плаши от започнуване и на добиване на таков гас во Европа,па и во САД и плактa солидно на еколози.
Едните прават проблеми со невладините и другите прават проблеми со невладините.
Искрено незнам каков е тој шистов гас, кој САД може да го експлоатира. Меѓутоа, каков и да е, доколку се експлоатира во САД, дефинитивно ќе кошта повеќе додека стигне до Европа, пошто ќе треба да го пројде Атланскиот океан, или пак да оди преку Аљаска, со помош на Руска дистрибуција па да дојде во Европа. Да не зборам за тоа дека САД поседува само 2% од светските резерви на гас. Така да не гледам причина за страв на Русите од САД, дека САД не е никаква конкуренција за гас. САД не може ниту на Иран да му биде конкурент за гас. Едноставно самиот гас е енргенс кој е конкурентен на нафтата, и само од таа гледна точка САД се погодени.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Воопшто не ја негирав американската помош за Советскиот Сојуз за време на Втората Светска Војна.

Само не ја спомнав.

Но сепак, останува фактот дека со 26 милиони воени и цивилни жртви, од кои најголем број биле Руси по националност, тогашниот Советски Сојуз, односно денешна Русија, ја има дадено најголемата човечка жртва во Втората Светска Војна, а токму тоа ми беше поентата - дека Русите во најголемите војни во 19-от век и во 20-от век извојувале победи дури откако го извлекле подебелиот крај од стапот.

Исто така останува фактот дека во Битката за Москва, каде што конечно бил запрен воениот напредок на Германците кон исток во 1941 година, немало ниту едно парче оружје или муниција или било какви други залихи кои би биле корисни при војување, а да потекнувале од САД, бидејќи САД влегле во Втората Светска Војна дури после јапонскиот напад на американската поморска база Перл Харбор на Хаваите на 7 декември 1941, а почнале да испорачуваат помош кон Советскиот Сојуз дури во 1942 година, односно дури после Битката за Москва, дотогаш веќе над 3 милиони советски војници биле во заробеништво, оставени на милост и немилост на нацистите, а Црвената Армија сама, со сопствени сили и без никаква помош однадвор успеала да ги принуди германските војски да се повлечат 200 километри западно од Москва.

Не смее да се негира и фактот дека некои од советските тенкови, меѓу кои спаѓа и најславниот и најмоќниот тенк во Втората Светска Војна, Т-34, користеле американски амортизери, но тие амортизери не ги примиле во форма на воена помош, туку ги набавувале со посебна лиценца за која советските фабрики морале да платат, а таа лиценца била обезбедена и тие амортизери станале дел од советските тенкови уште пред почетокот на Втората Светска Војна, па затоа и не можат да се сметаат за воена помош.

А американската воена помош кон Советскиот Сојуз, која почнала да пристигнува дури во 1942 година, е веќе друга приказна, тогаш целиот свет веќе знаел дека Германците не се непобедливи бидејќи нацистичката свастика се веела над Варшава, над Копенхаген, над Осло, над Амстердам, над Брисел, над Париз, над Белград, над Атина, над Минск, над Киев, но не и над Москва.
Декстер,

ова е историска анализа која припаѓа на форумот Историја. Не се лути ама замолив да не иницирате дискусија надвор од темава на Свет и Политика.

Ова важи и за сите останати да не се давите во квази историски анализи и споредби дали америчкиот или рускиот курац е поголем.

Во меѓувреме, Министерот за Надворешни на Бахреин - Ал Калифа покрена иницијатива за создавање на заедница на земји кои ќе се нарекуваат “Пријатели на Иранскиот Народ“ со цел рушење на исламската република.
Исто онака како што тоа го направија под слично име во Либија и веќе 20 месеци го прават во Сирија.

Ал Калифа изјавил дека е „право време за свикување конференција на која би состанале земјите кои ги поддржуваат напорите на иранскиот народ за слобода и кои би требало да го “спасат“ тој угнетен народ.“

Одма после тоа се огласи и Мариам Рајави која е претседател на т.н. движење “Национален фронт на иранскиот отпор“ и која истакнала дека “верскиот фашизам на властите во Техеран борбата ја гледа против својот сопствен народ, а и против останатите земји во регионот: Ирак, Сирија, Либан, Бахреин и Јемен“.
Исто така изјави дека иранскиот режим го поддржува “сирискиот диктатор и му ја пружа сета помош за извршување на неговата злосторничка политика“, потоа во име на САД и ЕУ го нападнала Иран за наводната “нуклеарна програма“ и истакнала дека со сите сили и напори мора да се спречи Иран да дојде до нуклеарно оружје со кој би го загрозил мирот во регионот и целиот свет.
Во таа смисла, создавањето на лажни фронтови од останатите муслимански земји низ кои процути “пролетта“ се обидуваат да оправдаат напад на Иран и да ги искористат во неговото уништување, како би останал без сојузници во муслиманскиот свет.

https://twitter.com/khalidalkhalifa
http://www.mojahedin.org/pagesen/detailsNews.aspx?newsid=22339
http://www.asharq-e.com/news.asp?section=1&id=32246
http://www.ncr-iran.org/en/ncri-statements/president-elect/12568-mrs-rajavi-welcomes-bahrain-fm-call-for-friends-of-iran-conference
--- надополнето: 27 декември 2012 во 10:03 ---
Сега и Турција се вклучи во офанзива против Техеран обвинувајќи го за помагање на курдската ПКК која наводно ја искористувала територијата на Иран за подготовка на напади врз Турција, за лечење и собирање оружје и фондови.

Иранскиот Министер за Надворешни изразил чудење на турските обвинувања кои можат да допринесат до сериозно влошување на односите меѓу двете земји:

“Relations between Iran and Turkey have always been based on respect and mutual trust and the repetition of such baseless claims is surprising,” Iran's Deputy Foreign Minister for Asia and Oceania Affairs Abbas Araqchi said on Wednesday.

http://www.presstv.ir/detail/2012/12/26/280276/iran-surprised-at-turkey-pkk-claims/
--- надополнето: 27 декември 2012 во 10:09 ---
Во меѓувреме, Иран не губи време и закажа огромни воени вежби на 28 декември на кои ќе го тестира новиот ракетен систем за кој тврди дека има усовршена прецизност и зголемен домет, предвиден за употреба во иранската морнарица.

Мислам дека се подразбира во која насока одат овие нови системи :)

Iran’s Navy has developed a missile launching system which aims to increase the precision and range of anti-ship missiles.

Sayyari said on Tuesday that Iran’s naval forces are to conduct weeklong massive exercises across one million square kilometers of southern waters as of December 28.
He said that the exercises would involve submarines, destroyers, missiles, surface and subsurface combat, torpedoes, homegrown drones and electronic warfare.

http://www.presstv.ir/detail/2012/12/26/280248/iran-navy-develops-new-missile-system/
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Декстер,

Во меѓувреме, Министерот за Надворешни на Бахреин - Ал Калифа покрена иницијатива за создавање на заедница на земји кои ќе се нарекуваат “Пријатели на Иранскиот Народ“ со цел рушење на исламската република.
Исто онака како што тоа го направија под слично име во Либија и веќе 20 месеци го прават во Сирија.

Ал Калифа изјавил дека е „право време за свикување конференција на која би состанале земјите кои ги поддржуваат напорите на иранскиот народ за слобода и кои би требало да го “спасат“ тој угнетен народ.“

Одма после тоа се огласи и Мариам Рајави која е претседател на т.н. движење “Национален фронт на иранскиот отпор“ и која истакнала дека “верскиот фашизам на властите во Техеран борбата ја гледа против својот сопствен народ, а и против останатите земји во регионот: Ирак, Сирија, Либан, Бахреин и Јемен“.
Исто така изјави дека иранскиот режим го поддржува “сирискиот диктатор и му ја пружа сета помош за извршување на неговата злосторничка политика“, потоа во име на САД и ЕУ го нападнала Иран за наводната “нуклеарна програма“ и истакнала дека со сите сили и напори мора да се спречи Иран да дојде до нуклеарно оружје со кој би го загрозил мирот во регионот и целиот свет.
Во таа смисла, создавањето на лажни фронтови од останатите муслимански земји низ кои процути “пролетта“ се обидуваат да оправдаат напад на Иран и да ги искористат во неговото уништување, како би останал без сојузници во муслиманскиот свет.

https://twitter.com/khalidalkhalifa
http://www.mojahedin.org/pagesen/detailsNews.aspx?newsid=22339
http://www.asharq-e.com/news.asp?section=1&id=32246
http://www.ncr-iran.org/en/ncri-statements/president-elect/12568-mrs-rajavi-welcomes-bahrain-fm-call-for-friends-of-iran-conference

Најавата се остварува:

Gulf Cooperation Council
http://www.gcc-sg.org/eng/


Бахреин, Кувајт, Оман, Катар, Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати испратија предупредување до Иран да "престане да се меша во работите на Персискиот залив" и повикаa да "запре масакрот во Сирија."

Истиве ја повикале меѓународната заедница да интервенира за да се спречат масакрите и кршење на меѓународното право во Сирија.

http://qn.quotidiano.net/esteri/2012/12/25/821635-monarchie-golfo-comando-militare-congiunto.shtml

http://www.notiziegeopolitiche.net/?p=21585
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Албанија и Бугарија.
--- надополнето: 27 декември 2012 во 07:57 ---

Им фалеше комерцијализација на технологијата, а не им фалеше технологија. Неможеш ти без технологија да успееш да направиш и да биде супериорен во воздухопловството, вселенската програма, против воздушните ракетни системи и така натака. Ако тоа не е технологија, што е?

Што се однесува до прилив на девизи, источниот блок бил социјалистичко општество, затворено и независно. Они свесно го запирале приливот на странски пари, од причина што странските пари би значеле и странско влијание. Економијата не им била слаба поради тоа, туку самиот систем кој го имале ја правел економијата слаба. Меѓутоа, тоа само значи дека обичниот граѓанин не бил многу финансиски моќен, додека финансиската моќ на СССР била огромна.

Но и да било така како што викаш, и ти сепак зборуваш за тоа во минато време.
Многу технологии им фалеха. Балистични ракети и така натаму развива и Северна Кореja, но квалитетни технологии нема.
Само види автомобилите например кои произведуваше СССР и западните. Види техниката коja се произведуваше во СССР и тоа што се произведуваше во западниот свет.
Приливот на девизи никога не е бил запиран во източниот блок,просто контролата врз девизите имаха државите и наjвеке СССР.
Да, обичниот граганин беше мокен,кога во продавница имаше един салам, едно млеко и едно сирене,а се шверцуваше за СССР шминка,козметика и сапуни,а за телевизор се запишуваш и чекаш да ти доjде твоjто броjче да го купиш. Вака мокниот граганин копуваше и автомобил.Чекаш 3-4-5 години да ти излезе броjче. Вака се копуваше и стан.Вие не сте живеели во типичен източен блок, па затоа ти кажувам како беше.

Ајде и да е така, тоа не значи ништо помалце туку дека Русија се враќа во игра на голема врата. Впрочем не е ни чудна таква реакција на Русија во енергетската војна.

Но...

Искрено незнам каков е тој шистов гас, кој САД може да го експлоатира. Меѓутоа, каков и да е, доколку се експлоатира во САД, дефинитивно ќе кошта повеќе додека стигне до Европа, пошто ќе треба да го пројде Атланскиот океан, или пак да оди преку Аљаска, со помош на Руска дистрибуција па да дојде во Европа. Да не зборам за тоа дека САД поседува само 2% од светските резерви на гас. Така да не гледам причина за страв на Русите од САД, дека САД не е никаква конкуренција за гас. САД не може ниту на Иран да му биде конкурент за гас. Едноставно самиот гас е енргенс кој е конкурентен на нафтата, и само од таа гледна точка САД се погодени.
Има енергиjна воjна во моментот и Русиja е притисната да намалува цената.Прашането не е дали САД ке продава гас на Европа, САД ке продаде технологиjaта за добиване на шистов гас за Европа.
Еве малце повеке информациja како САД е голем проблем со технологиите си за шистов гас пред Русиja и поточно Газпром.
http://www.bloomberg.com/news/2012-06-21/gazprom-biggest-loser-as-shale-gas-upends-world-markets.html
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Има енергиjна воjна во моментот и Русиja е притисната да намалува цената.Прашането не е дали САД ке продава гас на Европа, САД ке продаде технологиjaта за добиване на шистов гас за Европа.
Еве малце повеке информациja како САД е голем проблем со технологиите си за шистов гас пред Русиja и поточно Газпром.
http://www.bloomberg.com/news/2012-06-21/gazprom-biggest-loser-as-shale-gas-upends-world-markets.html
Морам да признам дека одлична работа направи што ја сподели информацијата за шистовиот* гас, дефинитивно ги менува улогите и монополот со гас кој беше една од најсилните руски страни.

Сепак, засега не постојат податоци за количината на резерви на овој гас на територија на Русија, не се правени досега истражувања или не се достапни на јавноста.

Russia could join the global shale revolution as the country’s Ministry of Energy is reportedly going to provide the government with a plan for shale gas development in the country.
Though Russia doesn’t feel the need for shale resources, it should master the technology that made the US shale gas revolution possible, the Ministry of Energy stressed. Shale gas could be used as an energy source for the remote Russian regions that aren’t connected to main gas pipelines, it said.

http://rt.com/business/news/russia-shale-gas-plan-321/

http://online.wsj.com/article/SB10001424052970203406404578074551724226488.html

Податоците за Украина на пример велат следно:
Ukraine has Europe's 3rd largest shale gas reserves at 42 trillion cubic feet (1.2 trillion cubic meters)
http://www.reuters.com/article/2012/05/16/ukraine-gas-shale-idUSL5E8GGAJY20120516

Затоа, допрва ќе чуеме што ќе ископаат Русите :)



*На македонски Шисти се всушност Шкрилци, т.е. овој гас би се нарекувал шкрилцов гас/гас од шкрилци.

Гас од шкрилци – гласи волшебната формула
Затоа во фокусот на експертите се враќаат земниот гас и биометанот. Волшебниот збор гласи „гас од шкрилци“, кој се наоѓа во т.н. неконвенционални места на складирање, како во слоевите со шкрилци, песочниците и слоевите со глина. Добивањето на земен гас од овие слоеви е покомпликувано од конвенционалниот земен гас, но со помош на нови технологии и растечките цени на енергијата станува се‘ поисплатливо.
Во САД гасот од шкрилци веќе го револуционираше пазарот на енергија. Таму околу половината од потрошениот земен гас потекнува од неконвенционални извори. Резервите на ваков гас, според претпоставките, се десетпати поголеми од резервите а конвенционален земен гас.
Волфгагн Рајцле објаснува:
Само Америка, во моментов, е независна од увоз на гас за наредните 200 години. Тоа до пред три години беше сосема поинаку. Се случи револуција, но тоа никој не го забележа. Затоа мислам дека гасот за нас, во овој период на планирање, е така да се каже бескрајно на располагање и ќе чини поволно. него го има, за среќа, во цел свет, на многу места и затоа политички не е толку ризичен како нафтата. Затоа мислам дека би требало, секаде каде што е можно, нафатата да ја замениме со гас.“
Се претпоставува дека и во Германија има големи резерви на ваков гас. Но, со оглед на тоа што при експлоатацијата на ваквите резерви се употребуваат и отровни хемиски супстанци, кај екологистите користењето на ваков гас е спорно.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Пак ја :)

Радикален пресврт во односите меѓу Турција и Израел, на повидок дефинитивно окупирање на Сирија и крајна цел воена кампања против Иран?
Turkey retracts veto on NATO cooperation with Israel

The decision to renew ties with Israel came after NATO agreed to deploy Patriot anti-aircraft missiles along the Turkish border with Syria earlier this month.

http://www.timesofisrael.com/turkey-retracts-veto-on-nato-cooperation-with-israel/

Turkey Okays approval of Israel’s status in NATO: Report

NATO has approved of Turkey’s request for the deployment of Patriot surface-to-air missiles in its territory.

The agreement emerged from a meeting of NATO foreign ministers in Brussels on December 4 despite strong opposition from Russia, Syria and Iran.

http://www.presstv.ir/detail/2012/12/23/279654/turkey-upgrades-israel-status-in-nato/
 

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.812
Поени од реакции
1.082
Пак ја :)

Радикален пресврт во односите меѓу Турција и Израел, на повидок дефинитивно окупирање на Сирија и крајна цел воена кампања против Иран?
Turkey retracts veto on NATO cooperation with Israel

The decision to renew ties with Israel came after NATO agreed to deploy Patriot anti-aircraft missiles along the Turkish border with Syria earlier this month.

http://www.timesofisrael.com/turkey-retracts-veto-on-nato-cooperation-with-israel/

Turkey Okays approval of Israel’s status in NATO: Report

NATO has approved of Turkey’s request for the deployment of Patriot surface-to-air missiles in its territory.

The agreement emerged from a meeting of NATO foreign ministers in Brussels on December 4 despite strong opposition from Russia, Syria and Iran.

http://www.presstv.ir/detail/2012/12/23/279654/turkey-upgrades-israel-status-in-nato/
Значи вака е работата

САД,Велика Британија,Израел,Турција

против

Русија,Кина,Иран,Сирија

Баш да видиме кој ќе победи:icon_lol:
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.602
Поени од реакции
26.110
Пак ја :)

Радикален пресврт во односите меѓу Турција и Израел, на повидок дефинитивно окупирање на Сирија и крајна цел воена кампања против Иран?
Turkey retracts veto on NATO cooperation with Israel

The decision to renew ties with Israel came after NATO agreed to deploy Patriot anti-aircraft missiles along the Turkish border with Syria earlier this month.

http://www.timesofisrael.com/turkey-retracts-veto-on-nato-cooperation-with-israel/

Turkey Okays approval of Israel’s status in NATO: Report

NATO has approved of Turkey’s request for the deployment of Patriot surface-to-air missiles in its territory.

The agreement emerged from a meeting of NATO foreign ministers in Brussels on December 4 despite strong opposition from Russia, Syria and Iran.

http://www.presstv.ir/detail/2012/12/23/279654/turkey-upgrades-israel-status-in-nato/
Ок,
Што би значело ова?

Според мене Турција се плаши од ракетирање од страна на Сирија бидејќи знаат дека имаат надмоќни ракетни системи наспроти досегашните Турски. Бара од НАТО патриот ракети. Како услов за поставување противракетен патриот систем е да го тргне ветото за соработка со НАТО на Израел. Не е сеуште радикален пресврт. Се поставува одбрана во Турција.

Соработката на НАТО со Израел што би значела? Да влезат НАТО силите во Сирија од Израел? Незнам баш дали е можно тоа. НАТО го има Ирак, можат од таму да влезат, ми се чини многу полесно.

Ова е некоја подруга игра, повеќе ми личи дека е Иран во прашање. Турција се закачна со Иран, го обвинува дека на Иранска територија се обучуваат Курди. Иран се подготвува со масовни вежби. Додека пак Израел е доста ладен во однос на состојбата во Сирија.

Набргу ќе дознаеме што ќе биде во секој случај.
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Русите ги бие глас дека се убав народ. Убави ко слика, што викаше баба ми. Руските убавици не престануваат да им го матат умот на мажите на планетава. Но убави се и руските мажи: со светол тен, најчесто сини очи, правилни црти на лицето, понекоја азиска нијанса на генерално словенскиот изглед. А се прочуле и по големи дела: во литературата, сликарството, архитектурата, медицината, технологијата, филмот, политиката, воените вештини… Белки тоа значи дека имаат и убав генетски потенцијал.

Америка е убава земја. Убава е, пред сѐ, нејзината природа: големи реки, восхитувачки високи планини, карпести кањони, огромни прерии… Но убави се и оние американски пејзажи што човекот ги изградил: небесно високите згради, долгите мостови, шармантните ниски предградија, многуте вили и палати, кина и театри, универзитети, болници, воени бази, вселенски станици…

Убаво е и да се живее во Америка. Не баш секому и секаде, но споредено со светскиот просек, многу поубаво е овде отколку во некои други земји и на некои други континенти. И доколку човек не си ја бара бељата, некако побезбедно е. А и разни опции се нудат за оној што е работлив, способен и храбар. Океј, не течат мед и млеко - ама каде па тоа течат на планетава?

Еднаш еден Рус ми призна дека потаен сон на неговите сонародници е да дојдат во Америка. Демек, сите Руси сонуваат за тоа - некои само да ја посетат, а некои и да живеат во неа. Сум имал можност да се дружам со овие вториве: некои од нив имаат раскошни куќи, а некои, пак, живеат во комуни многу слични на руските згради во Тафталиџе. Тие што се богати и успешни, парадираат низ американското општество како и секој друг богат Американец. Тие што не се, денот го минуваат како и секој друг американски пролетер - со тоа што навечер се враќаат во своите заедници, гледаат главно руски телевизии, готват руски манџи и пијат руски пијачки испоседнати по малите тераси. Но како и да е, американскиот сон не згаснал ниту за едните ниту за другите - наспроти повеќедецениското ривалство помеѓу нивната татковина и Америка.

Тајната врска постои и во обратен правец, па многу Американци фантазираат да имаат девојки Русинки. Но не само девојки туку и деца. Како поинаку да се протолкува податокот дека во изминатите дваесет години околу 60.000 руски сирачиња биле посвоени во Америка? Можеби овие руски дечиња ги краси бистрина што американскиот родител ја посакува во својот дом… А можеби овие деца ги посвојуваат руските емигранти, кои, од биолошки причини, не можат да имаат крвно потомство. Како и да е, илјадници руски сираци досега имале среќа од скудните руски сиропиталишта животот да го продолжат во едно, повеќе или помалку, средено општество.

Арно ама - толку им беше!

Неделава Советот на Руската Федерација усвои закон со кој на американските граѓани им се забранува да посвојуваат руски деца. За овој закон, во чија корист претходно се изјаснија пратениците од Долниот дом на рускиот парламент (Државната дума), гласале сите 143 пратеници од Горниот дом. Сега останува уште претседателот Путин да го потпише овој документ, па на сите оние што имаат американско државјанство да им се ускрати правото да имаат Русинче по дома. Односно, да им се ускрати шансата на руските сираци да го добијат она што го посакува секој руски тајкун, манекенка, писател или домаќинка - да отидат во Америка.

Е, зошто? Е, така! Не затоа што Америка е некое лошо место за живеење, не затоа што таму со децата постапуваат како во приказната за Јованче и Марика, не затоа што тоа е некое мрачно општество во кое учениците ги тераат да носат црвени шамии и да се поклонуваат пред мустаќлести (или, пак, тазе бричени) диктатори… Туку затоа што руските политичари во моментов им се лути на Американците заради воведувањето на таканаречениот законски акт „Магнитски“, со кој на руските политичари одговорни за смртта на адвокатот Сергеј Магнитски (починат во еден московски затвор заради даночна проневера) им се забранува влез во САД. Затоа руските пратеници одлучија: ако не можат нашите да одат таму кај вас, не можат ни вашите да земаат деца од кај нас.

Или што би рекле Србите - се налутил попот на селото, па си ја исекол онаа работа!

Само што во случајов не е Путин тој што си ампутира нешто себеси, туку тоа право им е ампутирано на оние на кои им е навистина потребно: на 740.000 руски сирачиња. Голем дел од тие деца, освен што немаат родители, немаат ни многу здравје - повеќето се инвалиди или, пак, страдаат од болести, чие лекување многу скапо чини во Русија. Сите до едно се повеќепати нудени на посвојување на руски родители - и сите до едно се одбиени (во сиромашното руско општество бројот на посвојувања е многу понизок од развиените западни земји, пред сѐ поради економските услови). Нивната единствена шанса за опстанок е да бидат посвоени од американски родители (за што веќе постои интерес, пред сѐ од богати филантропи и нивните добротворни фондации), со што ќе ги уживаат бенефициите на здравствената заштита изборена во текот на првиот мандат на претседателот Обама.
Арно ама, баќушка президент сказал њет!

Кога ќе прочитам ваква вест, во која големите моќници си ги мерат врз грбот на своите несреќни поданици, си велам: оној попот од српската поговорка можеби е будала - ама е барем високоморална будала, за разлика од будалите без морал што раководат со нашиот свет.

Авторот е режисер и сценарист

Автор: Дарко Митревски

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=122812172323&id=13&prilog=0&setIzdanie=22768







A mozhebi ruskite vlasti imaat poinakva pretstava za polozhbata na decata vo Amerika, mozhebi imaat poinakvi statistiki od ovie shto ni gi kazhuva avtorot na gorenavedeniot tekst neshto vo stilot na "tra la la land" za decata vo Amerika.


Eve nekoi izvadoci od sajtot http://www.childhelp.org/pages/statistics za polozhbata na decata vo Amerika.


Child Abuse in America

Children are suffering from a hidden epidemic of child abuse and neglect. Every year 3.3 million reports of child abuse are made in the United States involving nearly 6 million children (a report can include multiple children). The United States has the worst record in the industrialized nation – losing five children every day due to abuse-related deaths. 1


  • A report of child abuse is made every ten seconds
  • *More than five children die every day as a result of child abuse.2
  • Approximately 80% of children that die from abuse are under the age of 4. 1
  • It is estimated that between 50-60% of child fatalities due to maltreatment are not recorded as such on death certificates. 3
  • More than 90% of juvenile sexual abuse victims know their perpetrator in some way. 4
  • Child abuse occurs at every socioeconomic level, across ethnic and cultural lines, within all religions and at all levels of education.
  • About 30% of abused and neglected children will later abuse their own children, continuing the horrible cycle of abuse. 5
  • About 80% of 21 year olds that were abused as children met criteria for at least one psychological disorder. 5
  • The estimated annual cost of child abuse and neglect in the United States for 2008 is $124 billion. 6
 

Kajgana Shop

На врв Bottom