Русија - смена во надворешната политика?

Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
... whilst Western toddlers are being taught real life skills, such as learning how to use an iPhone and questioning their gender, Russian children are being forced to learn the alphabet."...

“As everyone knows, whilst Britain has a world class education system that is the envy of every nation, Russia is a poor country where nothing works and everyone is force-fed a constant diet of Kremlin propaganda.



Given that this is the case, we simply refuse to believe that it is possible for Russian children to have better reading results than British children, and it is obvious to us that the explanation for these results must be a more sinister one.”

Rusofobija do nemajkade.

http://russia-insider.com/en/russia-tops-world-literacy-ranking-us-eu-leaders-and-media-call-foul/ri21963
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Ако толку се непријатели САД и Русија како тоа така фино си соработуваат и тоа на многу други полиња... како тоа тие што ги мразат САД а ги величаат Русија не гледаат дека СЕ Е БИЗНИС. Како тоа Русија била против глобализација а тука друго прави :P
Непријатели !
Русија и САД никогаш не била во директна војна, дури на иста страна биле и во прва и во втора светска војна, а на таа страна биле и Британија и Франција како и многу други НАТО и ЕУ држави !
Русија после распадот на СССР од 1990 год. па наваму е капиталистичка земја во која владеат олигарсите, а ги има прилично доста и се со доста длабоки џебови многу подлабоки и од џебовите на западните олигарси !
Западот е исто така капиталистички во кој владеат корпорациите т.е. корпорациите владеат со целава планета !
Русија и САД се непријатели само вака за пред народ медиумски инаку се исто такво во различно паковање и совршено се вклопуваат во глобализацијата, а секако не се сами тука им е и НР Кина и сите останати поголеми светски економии !

Е сега природно и демократски е луѓето да си имаат различни ставови и различни афинитети ... некои Балканци повеќе ја величаат Америка и западна Европа, некои Балканци пак природно и нормално е да си ја величаат православна Русија, граѓаните кои се повеќе десничарски и демохристијански политички ориентирани претежно ја величаат повеќе Русија што е и нормално, исто како што граѓаните кои се повеќе либерално или лево ориентирани во политички контекст и се од религиска гледна точка или атеисти или католици или протестанти како и муслимани се повеќе прозападно ориентирани (САД, ЕУ, НАТО) што е исто така нормално !
 
Последно уредено:
Член од
21 јуни 2010
Мислења
165
Поени од реакции
39
Си во право, ама многу скоро Западот ке треба да избира помегу Русиjа и Кина.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.271
Поени од реакции
78.918
Перењето газ на Сталин е една од полошите политики на Путин, која на некој начин е и антируска.
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Putin: 'Russia's New Hypersonic Missile Can Rip US Air Defenses Apart'

https://russia-insider.com/en/putin-russias-new-hypersonic-missile-can-rip-us-air-defenses-apart/ri22668

Putin said the creation of hypersonic systems has made NATO’s U.S.-led missile defense shields in Europe utterly "useless," and means the era of the Western world attempting to prevent Russia’s expansion is over.
Ima nekoj malku poupaten da komentira ili Putin samo se duva.
Ama ova e interesno,
Shto misli so era of the Western world attempting to prevent Russia’s expansion is over.

Kako da ima namera da ja shiri i zgolemuva Rusija, Russia’s expansion...:gjavol:
 
Последно уредено:

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Putin: 'Russia's New Hypersonic Missile Can Rip US Air Defenses Apart'

https://russia-insider.com/en/putin-russias-new-hypersonic-missile-can-rip-us-air-defenses-apart/ri22668

Putin said the creation of hypersonic systems has made NATO’s U.S.-led missile defense shields in Europe utterly "useless," and means the era of the Western world attempting to prevent Russia’s expansion is over.
Ima nekoj malku poupaten da komentira ili Putin samo se duva.
Ama ova e interesno,
Shto misli so era of the Western world attempting to prevent Russia’s expansion is over.

Kako da ima namera da ja shiri i zgolemuva Rusija, Russia’s expansion...:gjavol:
Е до кај ќе се шират ван планетарно.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.092
Поени од реакции
15.952
Не знам дали е претерување или не, но одредени извори тврдат дека ова претставува квантен скок на полето на пред се, ракетната технологија и со ова Русија станува број еден воена сила во светот. Сепак мислам дека е претерување, но сигурно се работи за супер-деструктивна технологија која ги редефинира односите, штом Путин со таков ентузијазам ја презентираше.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.651
Поени од реакции
34.938
Putin: 'Russia's New Hypersonic Missile Can Rip US Air Defenses Apart'

https://russia-insider.com/en/putin-russias-new-hypersonic-missile-can-rip-us-air-defenses-apart/ri22668

Putin said the creation of hypersonic systems has made NATO’s U.S.-led missile defense shields in Europe utterly "useless," and means the era of the Western world attempting to prevent Russia’s expansion is over.
Ima nekoj malku poupaten da komentira ili Putin samo se duva.
Ama ova e interesno,
Shto misli so era of the Western world attempting to prevent Russia’s expansion is over.

Kako da ima namera da ja shiri i zgolemuva Rusija, Russia’s expansion...:gjavol:
Директен судир нема да видиш никогаш помеѓу САД и Русија, ако се случи такво нешто нема никој ни да може да гледаме, затоа што ќе ја изгорат цела планета.
Веројатно ќе си го мерат и ќе си го тестираат ова оружје на трети територии како сојузници на земји од типот на Сирија, Грузија, Балканов ако пак зоврие и тн.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.576
Поени од реакции
26.098
Putin: 'Russia's New Hypersonic Missile Can Rip US Air Defenses Apart'

https://russia-insider.com/en/putin-russias-new-hypersonic-missile-can-rip-us-air-defenses-apart/ri22668

Putin said the creation of hypersonic systems has made NATO’s U.S.-led missile defense shields in Europe utterly "useless," and means the era of the Western world attempting to prevent Russia’s expansion is over.
Ima nekoj malku poupaten da komentira ili Putin samo se duva.
Ama ova e interesno,
Shto misli so era of the Western world attempting to prevent Russia’s expansion is over.

Kako da ima namera da ja shiri i zgolemuva Rusija, Russia’s expansion...:gjavol:
Мисли дека Руските ракети се далеку побрзи од Америчките одбранбени ракети... И со старите ракети, беше извесно дека 10 до 20% од балистичките ракети би ја пробиле противракетната одбраната на САД, што е доволно за да се смени личниот опис на земјата... Во последните 10тина години тој процент бајаги се зголемува иако САД го стега обрачот околу Русија...

Со политички вокабулар стратешкото вооружување и овозможи на Русија да го пробие обрачот околу себе... Оваа ситуација дефакто е 10 години, само сега станува јасно дека навистина е тоа така... А ширењето на интересите значи дека се влегува во нова студена војна, која реално и им треба и на двете хегемонии...

Сега прокси војните нема да ги имаат победниците само доколку САД е на нивната страна... Грузија, Сирија, Украина... И претежно ќе бидат во држави кои не се во никакви сојузи.... попут Македонија на пример... Или тоа или светска војна,...незнам :)
 
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.277
Поени од реакции
1.755
Ќе се вратам малку назад во 90-години Русија разработува нов концепт за ракетен мотор РД170 потоа РД180, тој принцип на работа е тестиран и во САД од нивни конструктори и оценет како без перспективен, несигурен, опасен и го затвараат проектот. Последните дваесетина години повеќето американски ракети за лансирање сателити користат од тие мотори. Иако пробувале од 20 години да го исечат на парчиња, премерат секое делче, материјал и да го клонираат не успеале до сега, да не збориме за подобрување, да го најдеш математичкиот апарат за пресметки и проектирање.
Тоа да неможеш да произведеш копие на ВЦ шоља, шрафче, виљушка или мотор при имање на мостри, јасно зборува дека не те бидува, дека си слаб, неразвиен, заостанат.
Ние Македонија, Албанија... сме мали земји и немаме ни производствен капацитет ни научен ресурс да направиме таков мотор, но изгледа и САД не се толку моќни, колку што се дуват.
Последните 30 години САД скоро и да немаат произведено ништо ново, пробуваат разни ласерни оружја монтирани на бродови, не може да ги направат да работат, новиот авион F35 од дваесет години го конструираат, од 8 години го тестираат и се го враќаат во фабрика за доработка, нешто не лета како што треба и засега неможат да ги решат тие проблеми.
Се тоа зборува за огромна корупција и немање на образование и кадар, секое нешто за армијата е десет пати поскапо отколку што треба, скоро и да немаат више образование за ИТ, електроника и машинство. Како нација се целосно деградирани, секс, алхохол, дрога, хомосексуализам, образованието е доста скапо и затоа немаат масовност, децата на богатите учат и мал дел од работнички семејства можат да земат стипендија или соберат пари или работат на две-три места за да студираат. Не само тоа повеќето од вишото образование е за економија, берзи, менаџмент, се шпекулативни професии, за сметка на технички науки, многу сличност со американските колеџи на Сорос и слични низ Европа и светот, ти го перат мозокот, те научиле на утопија за слободна трговија , пазарна економија, отворено општество, либерализам, од тие установи излегуваш како дегенерат.
Погледнете кој работи денеска во ИТ и други технички области во САД, индијци, филипинци, чеси, руси. Од таму иде целиот регрес во САД, деградирана нација и слабо образование.
Малку за Русија, после распадот на СССР 90-2000година имаше огромна деградација, имиграција на мозоци, но Путин некако успеа да ја консолидира старата СССР научна база, војно производство и образование.
Дали сето тоа што го кажа Путин е вистина, незнам, може нешто и да преувеличил, но му се доверувам, иако Русија е со двапати помалку население и 7-8 пати помалечок воен буџет е по модерно вооружена и посилна од целото НАТО.[DOUBLEPOST=1520011132][/DOUBLEPOST]Сега конкретно ќе дадам мое мислење зашто Путин го кажа сето ова и кон кого е наменето, мислам дека е едно од најголемите предупредувања на Путин досега, обично зборува воздржано, смирено, но тоа што го кажа пред два дена е предупредување и закана, мислам дека не е сврзано со изборите во Русија.

Со нормална геополитичка аналитика не може сосема да се објасни, а само со методите на КОБ и ДОТУ.
Накратко има виша сила/елита, глобален предиктор, НСП.../ кој што, како што гледаме постојано се шири и сака да ја преземе целата планета. Земете ВСВ, кој го финансираше Хитлер, зашто го оставија да се вооружи, зашто целата европска кралска и друга елита доброволно капитулира пред него, никој неможе да ме убеди дека една шепа од четириесетина милиона германци може да ја освои цела Европа, освен ако нема заговор и доброволно присоединување кон рајхот, Италија, Шпанија, Бугарија, српскиот крал официјално се приклучија кон рајхот, останатите божем се борат "мижи Асан да ти бајам", француската полиција ги пречекува со леб и сол во Париз, слично е и низ цела Европа.
После ВСВ и неуспешниот обид Европа да ја освои Русија, Рајхот пак се консолидира под ново ребрендирано име ЕУ и НАТО.
Како цел пак останува иста да се окупира целиот свет, постојано се шират особено после деведесеттите години експанзија на исток, реално пак ја анексираа цела источна Европа, тие обеќавања кон Горбачов "Распуштете го варшавскиот договор, а НАТО нема да се шири на Исток" веќе не важат, немало писмен договор, дури и да имало гледаме како никакви договори со САД и ЕУ не важат, кога сакат ги детронираат, пример за ракети со мал опсег, мирниот договор со Јанукович за предвремени избори, утредента упатија поздрави хунтата и Турчинов, или договорот за уништување на плутониумот од нуклеарното разоружување, Русија го преработи и искористи како гориво за атомни централи, САД само го извади од бомбите, го фиксира со некоја супстанција, но несака да го уништи, детски лаги-немаме пари за модифицирање на таков реактор, Путин им вика ќе ви помогнеме, но не сакаат, за недела дена може да го синтетизираат и ќе имаат двојно повеќе нуклеарна моќ. Земете ја и Сирија сега, САД пред две година ветуваа дека се борат само против ИСИС и после победата ќе ја напуштат Сирија, во моментов ИСИС е скоро победен но САД имаат дваесетина бази во курдскиот дел и гледаме како пробуваат да формираат курдска држава.

Главното е дека таа глобална сила не игра чесно и неможеш по никаков начин да се договориш со нив, уште повеќе имаат јасно сценарио што прават. Дојдоа до границата со Русија, монтираат Про, освен за заштита, на ПРО може да се монтираат и нуклеарни ракети со краток опсег, очигледно е дека во блиска иднина планираат да ја преземат Русија, дали ќе нанесат неочекуван масовен нуклеарен удар и ПРО-то да го прифати Рускот одговор. За таа глобална сила човечкиот живот никогаш не значел ништо, и во минатото жртвувале стотици милиони во ПСВ и ВСВ, готови се и сега, така или инаку населението треба а се намали, гледаме дека се готват за Трета Светска Војна.

Путин е многу јасно запознат со кого си има работа, многу ретко цитира нешто од КОБ и ДОТУ, но овој пат направи исклучок и во обраќањето спомна за "Законот на Времето".
Од доаѓањето на власт во 2000 година Путин се готви, исклучително деликатна операција, од разрушена држава да ја консолидира и превооружи, првите десет години малку со наведната глава, натртен кон запад, тихо "Ќути и љупи" без конфронтации со нив, ако тогаш западот осетеше што всушност прави, ќе следуваше ембарго и експресна шарена револуција, во таква разградена држава немаше да може да ги спречи.
Русија веќе е подготвена и внатрешно и надворешно, создадоа војно политички и економски сојузи ШОС, БРИКС, ОДКБ, алтернатива на МВФ...

Зашто точно сега Путин, за прв пат кажа директни закани кон западот, незнам, може веќе да е подготвен за смена на надворешната политика, или има нешто што ние него знаеме, да речеме самоубиството во Запорошката АЕЦ и наоѓање на исчезнатиот ураниум во Германија. Мислам дека не беа случајни зборовите ако не нападнете со микро, нормална, мега нуклеарна бомба ќе одговориме одма.
 
Последно уредено:
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.362
Поени од реакции
19.922
Новиот хиперсоничен проектил не е ништо ново освен тоа што има 2.000 km опсег што значи дека Американски носачи нема да се приближуваат под 3.000 km до руско/сојузничко копно (во случај на конфликт офц) што е респектабилно.

Во однос на тој вториот невидлив, непобедлив проектил - тој постои само на хартија, Путин самиот го кажа тоа. Исто така кажа дека се направени тестови кои биле успешни и тек сега ќе го дизајнираат тој проектил со новата тестирана технологија (гланц нова - Декември 2017).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom