Русија - смена во надворешната политика?

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Овие со ц-400 и Тојота ќе ја заминат по продажба :)
 
B

Bafra

Гостин

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Абе овие Русиве многу јаки...
Со Америте нели се мразеа, непријатели, божем едниве биле добри другите лоши итн итн
Ќе да заедно си го ебаваат светот :P

http://tocka.com.mk/vesti/251254/rajskite-dokumenti-otkrile-izmama-amerikancite-kupuvaat-gas-od-rusite-pa-go-prodavaat-vo-evropa-poskapo
Заклучок: Русите и покрај санкциите си шибаат гас, пари у џеп, Американците - прекупци, пари у џеп, а ЕУ...
ЕУ ем го прима со се јајца, ем плаќа. Ама на такви буљаши како да не им земеш пари? Како?
 
B

Bafra

Гостин
Заклучок: Русите и покрај санкциите си шибаат гас, пари у џеп, Американците - прекупци, пари у џеп, а ЕУ...
ЕУ ем го прима со се јајца, ем плаќа. Ама на такви буљаши како да не им земеш пари? Како?
ЕУ го прима, ама Срб и МКД не расчеречија и пак Русите па РУсите :D
Ако толку се непријатели САД и Русија како тоа така фино си соработуваат и тоа на многу други полиња... како тоа тие што ги мразат САД а ги величаат Русија не гледаат дека СЕ Е БИЗНИС. Како тоа Русија била против глобализација а тука друго прави :P
 

Казаки

Атаманот - Army of Christ
Член од
2 септември 2011
Мислења
1.526
Поени од реакции
1.967
На крај ќе испадни дека Тилерсон (Ексон Мобиле) и уште неколку Трамписти со про-руски бекграунд, дека стојат зад бизнисот... и оп... почнува процесот Импичмент за Трамп!

Сега му е мајката на Демократите, Хилари да ја вратат на власт со загубени избори!
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.598
Поени од реакции
38.747
На крај ќе испадни дека Тилерсон (Ексон Мобиле) и уште неколку Трамписти со про-руски бекграунд, дека стојат зад бизнисот... и оп... почнува процесот Импичмент за Трамп!

Сега му е мајката на Демократите, Хилари да ја вратат на власт со загубени избори!
Нема што да ја вратат, Трамп ќе биде заменет од подпретседателот до крај на мандатот.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Ова и кај нас треба:

Русија официјално објавија кои од девет медиумски организации чии спонзор е американската влада, ќе бидат прогласени за "странски агенции" по новиот закон кој како одговор на, како што велат официјални руски претставници, неприфатливиот американскиот притисок врз руските медиуми. Државната дума усвоила амандман на закон по кој странските медиуми кои добиваат пари од странство можат да бидат прогласени за "странски агенти".

"Руското министерство за правда испратило писмо на можноста за прогласување за странски агенти

Глас на Америка,
Кавказ Риалити,
Крим Реалити,
Сибир Реалити и регионален проект
Идел Реалити,
ТВ канал Курет Тајм,
Радио Слободна Европа/Радио Либерти,
Татарско-башкирски сервис Радио Либерти и
проект Фактограф"

се наведува во соопштението на министерството објавено на нивната веб страна.Една од овие седум организации објавува вести на Крим, една во Сибир, и една во голема муслиманска област Северен Кафказ. Една покрива селски дел од Русија, една интернет телевизиски канал, една покрива поголем дел од муслимански Татарстан, а една новински портал кој ги проверува изјавите на руските политичари.
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256


Female NATO Officers




Za zhal ne mozhev da najdam soodvetna fotografija od nashata ministerka Shekerinska.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.044
Поени од реакции
4.700


Мир во Сирија, мир во светот!
За жал, крајот на конфликтот во Сирија ќе биде почеток на нов конфликт или конфликти околу или во Сирија.
Најверојатно судири ќе бидат меѓу Курдите и Турците, Курдите и Асад, Хезболах со Израел... Има добра основа за локални судири на релација шиити-сунити и мала веројатност за судир Иран - С.Арабија.
Имајќи предвид дека скоро сите учесници во Сириската војна се добро вооружени, понатамошен судир е скоро неминовен.
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
SPECIJALNA MISIJA: Kondoliza udara na Srbiju i Rusiju na tri fronta

http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/politika/aktuelno.289.html:697918-SPECIJALNA-MISIJA-Kondoliza-udara-na-Srbiju-i-Rusiju-na-tri-fronta


Imam vpechatok deka Rusija totalno go zagubi Balkanot, dali od nemokj, naivnost, drugi interesi, geopolitichko pazarenje, samo gospod znae. A kapak na toa, Amerive angazhirale African American da ja vodi misijata za Balkanot...Gospod da chuva i da brani kolku nisko padnaa balkanskite nacii.
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.966
SPECIJALNA MISIJA: Kondoliza udara na Srbiju i Rusiju na tri fronta

http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/politika/aktuelno.289.html:697918-SPECIJALNA-MISIJA-Kondoliza-udara-na-Srbiju-i-Rusiju-na-tri-fronta


Imam vpechatok deka Rusija totalno go zagubi Balkanot, dali od nemokj, naivnost, drugi interesi, geopolitichko pazarenje, samo gospod znae. A kapak na toa, Amerive angazhirale African American da ja vodi misijata za Balkanot...Gospod da chuva i da brani kolku nisko padnaa balkanskite nacii.
Одлично
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.966
Руската православна црква ja призна независноста на Украинската црква, утре во Москва поглаварите на БПЦ и СПЦ
https://www.mkd.mk/makedonija/politika/ruskata-pravoslavna-crkva-ja-prizna-nezavisnosta-na-ukrainskata-crkva-utre-vo
„Учесниците на Соборот едногласно го поддржаа барањето на митрополитот на Киев и на цела Украина Онуфриј во Уставот на Mосковскaта патријаршија да се даде посебна глава за Украинската православна црква", јавија руските медиуми.

Ова значи дека во Уставот на Московската патријаршија сега пишува дека центарот за управување на Украинската православна црква се наоѓа во Киев. Сецрковниот суд ја опфаќа целата територија на Московската патријаршија, со исклучок на Украина, пишуваат руските медиуми.

Претходно беше објавено дека рускиот претседател Владимир Путин ќе се обрати на Соборот на 1 декември.

Истовремено руските и српските медиуми јавуваат дека утре во Москва рускиот патријарх Кирил ќе се сретне со бугарскиот патријарх Неофит и со српскиот патријарх Иринеј, во рамки на Серускиот православен собор.

Со бугарскиот патријарх ќе патуваат и дел од владиците што се во составот на комисијата што Бугарската православна црква ја оформи за да разговара со другите помесни православни цркви за статусот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom