Русија - смена во надворешната политика?

Дискусија во форумот 'Вести и случувања' започната од Bratot, 25 декември 2012.

 1. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  7.784
  Допаѓања:
  3.282
 2. Pina

  Pina

  Член од:
  1 ноември 2005
  Мислења:
  1.398
  Допаѓања:
  543
 3. Bateman

  Bateman

  Член од:
  23 ноември 2011
  Мислења:
  9.363
  Допаѓања:
  18.102
  http://republika.mk/703361

  Бидејќи бев скроз офтопик на другата тема каде што го постирав линкот, тука ќе си го префрлам постот.
  Доказ за руската дволична политика и фактот дека меѓу Русија и западните сили нема никаква разлика во однос на методи на делување или пак на цели и интереси.

  Што прави омразениот Запад а не го прават Русите.
  - медумска пропаганда пандан на CNN со RT и сл.
  - отварање и ширеање на разни невладини организации, здруженија со маска на некаов конзервативизам и традиционални вредности под директна команда на Кремљ и Руската црква
  - финансирање на политички партии и здруженија кои одговараат на нивните интереси
  - воена подршка или директна воена интервенција за рушење/зачувување на влади
  - субверзивни шпионски и хакерски активности

  И што има тука различно од политиката на САД, Британија или Франција?
   
 4. jamajka

  jamajka mode: Calm

  Член од:
  28 април 2007
  Мислења:
  6.063
  Допаѓања:
  3.518
  Разликата е односот кон Македонија. Додека во агендата на САД, Британија и Франција за да се вклопиме во нивната структура бараат промена на суштински работи, како на пример, име на држава, име на народ. Тоа е барање без преседан во светска историја.
   
 5. Bateman

  Bateman

  Член од:
  23 ноември 2011
  Мислења:
  9.363
  Допаѓања:
  18.102
  Тоа е интересот, ако ги избркаме соросоидите на врата ќе ни влезат путиноидите, и вака и така странски влади и организации ќе ни се мешаат во уредувањето? Освен тоа, САД и некои европски држави ја признаваат Македонија под устанвото име. Но не добив одговор дали руската надворешна политика не е сосем иста како американската, нормално со таа разлика што оваа првата е сеуште во првична фаза во ширење на своите пипци по сите краеви на светот.
   
 6. SuBZerO

  SuBZerO Бигус Дикус

  Член од:
  26 јануари 2007
  Мислења:
  3.505
  Допаѓања:
  2.722
 7. martinCo V

  martinCo V

  Член од:
  29 декември 2012
  Мислења:
  202
  Допаѓања:
  480
  Умрел амбасадорот пред малце сеа се чека кој ќе превземе одговорност па можно е и да ескалира ситуацијата у секој случај некој ќе биде ебан ваа вечер..
   
 8. Pina

  Pina

  Член од:
  1 ноември 2005
  Мислења:
  1.398
  Допаѓања:
  543
  Ti CNN so RT gi sporeduvash?

  Seto ostanato ti e prepishano od CNN...ti kako da rabotish za niv.
   
 9. Bateman

  Bateman

  Член од:
  23 ноември 2011
  Мислења:
  9.363
  Допаѓања:
  18.102
  Ништо не е препишано, се е тоа мој личен заклучок, бујрум побиј ме со факти дали не е така.
   
 10. jamajka

  jamajka mode: Calm

  Член од:
  28 април 2007
  Мислења:
  6.063
  Допаѓања:
  3.518
  Знаеш како споредуваш, да беше Русија јака, ќе беше бетер од САД. Да имав под мишка муда...
   
 11. Bateman

  Bateman

  Член од:
  23 ноември 2011
  Мислења:
  9.363
  Допаѓања:
  18.102
  Не е така?
   
 12. jamajka

  jamajka mode: Calm

  Член од:
  28 април 2007
  Мислења:
  6.063
  Допаѓања:
  3.518
  Абе ако гледаме така, Македонија кога била силна, мамето им го ебала на евреите толку многу што 3 книги што се дел од Стариот Завет напишале (Макавеите).

  Не е така, нормално дека не е така. Ама и да е така. Учеството на политиката на одредени мали држави попут нашата не треба да се гледа по етика, туку по интереси. Ако нас не не примаат во НАТО поради некоја икс причина и се бара од нас отстапка која не треба да ја дадеме, тогаш зошто да не се обратиме кон Русија. Тоа е легитимно во политиката, па таква политика играа Албанците во 20 век (Австро-Унгарија, Италија, Германија, СССР, Кина и на крај САД), таква политка играа Бугарите, а таква политика богами играа и Грците. 2008 беше годината кога требаше сите да се свеснеме дека нас не ни е местото во НАТО и ЕУ, ниту пак дека некогаш ќе не примат. Никоја голема држава членка на ЕУ и НАТО нема да си ги залади односите, со Албанија, Бугарија и Грција за да не примат во НАТО и ЕУ. Сега Албанците и Бугарите ќутат, ама и они ќе почнат да не блокираат. Знаеш зошто? Затоа што Македонија во НАТО може да влезе само поделена помеѓу Албанија и Бугарија.
   
 13. VOLK2234

  VOLK2234 еврофоб и хомоскептик

  Член од:
  16 септември 2008
  Мислења:
  4.554
  Допаѓања:
  3.381
  И на рати да влеземе, што е битно, бинто ќе влеземе во НАТО, абе НАТО еј!
   
 14. Bateman

  Bateman

  Член од:
  23 ноември 2011
  Мислења:
  9.363
  Допаѓања:
  18.102
  Ја вртите темата, друго ми беше поентата, геополитичката ситуација можеби ќе се смени еден ден, ни јас не сум за такво условено влегување во НАТО и ЕУ, но ние заради тоа да се глупираме и да правиме стратешки грешки станувајќи некаков руски пандан на Косово на балканот, скапо ќе не чини.
   
 15. VOLK2234

  VOLK2234 еврофоб и хомоскептик

  Член од:
  16 септември 2008
  Мислења:
  4.554
  Допаѓања:
  3.381
  образложи малку подетално
   

Сподели преку: