Русија - смена во надворешната политика?

Дискусија во форумот 'Вести и случувања' започната од Bratot, 25 декември 2012.

 1. jamajka

  jamajka mode: Calm

  Член од:
  28 април 2007
  Мислења:
  6.061
  Допаѓања:
  3.517
  Незнам дали приметуваш ама геополитичката ситуација видно почна да се менува во 2008 година, со финансиската криза на Западот и 5дневната војна во Грузија. за среќа никој од нашите властодржци до сега немаше муда да го направи сепукуто кое ќе не внесеше во НАТО и ЕУ да бидеме топовско месо, па така и не испадна да се глупираме и да правиме како што викаш стратешки грешки. Имај во предвид дека во САД дојде Трамп и не дека којзнае што ќе се смени, но се најавува една подруга политика на САД во однос на Русија. Од друга страна имаме Русија, која испадна фактор во Украина, но и во Сирија....ние сме поблиску до Русија одколку што е Сирија, имај во предвид.

  Така да размислување во таа насока, и отворено пропагирање во таа насока не е воопшто грешно, ниту пак ризично. Пази, притоа не ги правдам некролозите за странските Амбасадори, но мора да се признае дека ептен ни се мешаат и ни покажуваат со часовници за да се придвижиме напред. А ние секогаш ги слушаме и ништо не добиваме за возрврат.
   
 2. wicked_1

  wicked_1

  Член од:
  20 јули 2014
  Мислења:
  5.058
  Допаѓања:
  6.463
  Која е понудата на Русија како евентуален источен блок?

  Како е уреден пазарот и колкава е понудата т.е на кој начин ќе ни помогнат да го ребрендираме поквалитетно пазарот?
  Како земја која зависи од увоз, имаат ли поефтини понуди за струја, прехрамбени продукти, метали итн?
  Каков им е кредитниот систем, имаат подобри понуди оти ние зависиме од кредити заради утепано стопанство и огромна администрација?
  Имаат ли проекти за инфраструктура со кои ги финансираат земјите членки, проекти за цивилен сектор, и развој на слични сектори?
   
  На Ashburton Grove и Human им се допаѓа ова.
 3. Bateman

  Bateman

  Член од:
  23 ноември 2011
  Мислења:
  9.256
  Допаѓања:
  17.773
  Вашата алтернатива на напуштање на НАТО и ЕУ интеграциите е тоа зар не? Некаков сојуз со Русија, со тоа што русите ќе не користат како противтежа на америчкиот Бондстил, односно фактот дека Косово е дефакто америчка колонија. Русите во моментов немаат никакво присуство на терен на балканот и активно бараат држава каде можат да се „посадат“, во игра се Р.Српска, Србија, ние, Бугарија или Грција, со тоа што последниве две се веќе членки на НАТО и таму многу потешко ќе оди тоа, ќе треба политички потрес од големи размери да се случи. Србите ми се чини нема да си играат и повторно да се изгорат како во 90-тите, што значи остануваат двата најнестабилни точки, Р.Српска и Македонија.
  --- Споено дупло мислење, 19 декември 2016 ---
  Несомнено се менува, но не е сменета до тој степен да ризична и нестабилна држава како нас се залетува во такви авантури, една Србија со вековни руски врски и отворена војна со НАТО не се осмелува на таков чекор, напротив Вучиќ делував про САД/ЕУ како никој друг, па ние баш ќе најдеме да се правиме најпаменти.
   
  На Dimitar171 и Solaire of Astora им се допаѓа ова.
 4. VOLK2234

  VOLK2234 еврофоб и хомоскептик

  Член од:
  16 септември 2008
  Мислења:
  4.360
  Допаѓања:
  3.182
  Супер одговори.
  Иднината како Република Оваа Земја во НАТО, како ја гледаш?
  Колку ќе биде рокот на траење на Република Оваа Земја?
   
 5. jamajka

  jamajka mode: Calm

  Член од:
  28 април 2007
  Мислења:
  6.061
  Допаѓања:
  3.517
  Ок валиден ти е ставот, ние имаме многу повеќе заедничко со западот, отколку што имаме со Русија. Тоа е факт од кој неможеме да побегнеме. Но јас не сум за тоа ние да и објавиме војна на САД и да речеме кој ве ебе, ние не сме за НАТО и ЕУ ќе одиме со Русија. Тоа не успева така, доколку нема некои посериозни превирања во нашиот регион.

  Ама тоа не значи дека треба да се затвориме за соработка со Русија. Еве САД и Кина исто имаат стратешки несогласувања, па сепак еден куп фабрики на амерички стопанственици има во Кина. Русија се уште се буди од сонот, а има огромен капацитет како држава, зошто да не градиме поконкретни пријателски односи со нив ?
  --- Споено дупло мислење, 19 декември 2016 ---
  Не е сменета до толку, ама се движи натаму. Никој не рече сега одма новиот премиер да стави слика од Путин у канцеларија. Ама кокетирање може да има. Впрочем и Русија се повеќе покажува интерес за Македонија....
   
  Последно уредено: 19 декември 2016
 6. Bateman

  Bateman

  Член од:
  23 ноември 2011
  Мислења:
  9.256
  Допаѓања:
  17.773
  Ако го прочита мојот претходен пост јас не сум за влез во НАТО и ЕУ со услов промена на име. Но исто така не сум за целосно напуштање на тие аспирации само затоа што во моментов геополитиката не ни е наколонета и правање авантури од тајвански тип. Ние може и треба да си градиме економски и други блиски односи со Русија, но преголеми политички свртувања кон нив не ни се потребни и ќе бидат контрапродуктивни.
  --- Споено дупло мислење, 19 декември 2016 ---
  Интересот јасно зошто го покажува, претходно кажав, ја користи политичката криза како никулец за да може да воспостави теренско присуство на Балканот, нешто што го немаат уште од 1989.
   
  На Ashburton Grove и Solaire of Astora им се допаѓа ова.
 7. Dimitar171

  Dimitar171

  Член од:
  17 август 2011
  Мислења:
  3.465
  Допаѓања:
  3.439
  Зашто мислиш дека Русија попрво би не избрала нас пред Грците да речеме? Ти одиш од логиката дека ако они се во едниот сојуз ние да идеме во другиот и да чекаме Русите да ојачаат,ама кај си видел вечни пријатели во геополитика Грција секогаш ќе биде попримамлива за големите сојузи,мислиш ако бевме во Еу ние ќе ги блокиравме ко они нас?
   
 8. Bateman

  Bateman

  Член од:
  23 ноември 2011
  Мислења:
  9.256
  Допаѓања:
  17.773
  Секако би ја одбрале Грција пред нас, но таму многу потешко би навлегле отколку кај нас. Мене повеќе би ме загрижувале албанците отколку грците во таква ситуација.
   
 9. jamajka

  jamajka mode: Calm

  Член од:
  28 април 2007
  Мислења:
  6.061
  Допаѓања:
  3.517
  Како би ги избрала Русија Грците? Па Грците се веќе во НАТО. Имај во предвид дека пред 3-4 години добија 400 Абрамс тенкови на поклон од САД, мислиш на лепе очи е тоа? Зарем си мислиш дека на Грција ќе и биде дозволено да излезе од НАТО и да влезе во сојуз со Грција??? Никогаш, тоа впрочем го пробаа крајон на 60тите кога попија воен удар на Пападополус. Сега одприлика биполарноста во светот е на еднакво ниво како тогаш(кубанската криза). Па така да види дали Русија ја има Грција на располагање.
  --- Споено дупло мислење, 19 декември 2016 ---
  Албанците веќе биле во пакт со СССР после вв2, па така да не им е непозната таа улога... Јас се кладам дека после Трамп они веќе размислуваат на таа тема.
   
  На Bateman му/ѝ се допаѓа ова.
 10. wicked_1

  wicked_1

  Член од:
  20 јули 2014
  Мислења:
  5.058
  Допаѓања:
  6.463
  Реално Русија нема доволно транспарентност за да нуди било што на трети држави оти дискутабилно е колкав е стандардот на населението таму за да стои земјава на мапа како блок кон кој треба да иде една држава.

  Од пријателски односи како држава ние ништо не добиваме, нам ни се потребни проекти од ЕК кои се 10 пати во поголеми цифри од тие денес што ги имаме од фондовите со кои ќе финансираме инфраструктура и можеби некакво индустријализирање, поголема безбедност, слободно движење на луѓето до поголем пазар, ослободување од царини и слични давачки, кредити по пониски стапки, редефинирање на многу неповолни трговски договори за увоз, и меѓу другото делегирање на одговорност и поголем надзор внатре - пошто ние сме преситни луѓе за да менаџираме држава (ситуацијава денес) и меѓуетнички односи.
   
  На Ashburton Grove и Bateman им се допаѓа ова.
 11. Bateman

  Bateman

  Член од:
  23 ноември 2011
  Мислења:
  9.256
  Допаѓања:
  17.773
  @jamajka

  Твоите ставови се издржани и твое право е да си имаш став и држење страна за тоа каде Македонија треба да се постави во геополитичката реалност.

  Целата работа почна од тоа дека сакам да се согласиш дека русите ги користат истите техники и алатки за ширење на своето влијание во светот како и САД. Не со истиот интензитет, но ги користат. Мене ме нервира тоа што сега е модерно русите да се прикажуваат како некакви безгрешни спасители на светот.
   
  На jamajka му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Dimitar171

  Dimitar171

  Член од:
  17 август 2011
  Мислења:
  3.465
  Допаѓања:
  3.439
  Зборам доколку ситуацијата се сврти да Русија биде на местото на Сад,со истото влијание .Ако може една Србија бомбардирана од нив да сака да им биде сојузник,може и Грците да сменат страна. А тогаш они ќе си го изберат оној што им е покорисен.
   
 13. jamajka

  jamajka mode: Calm

  Член од:
  28 април 2007
  Мислења:
  6.061
  Допаѓања:
  3.517
  Ти така мислиш, дека не размислуваш како претприемач, дали знаеш дека колкава соработка има Израел со Русија, не на државно ниво туку во Бизнис релации. Јас на пример работев на два такви стартапи.

  Види, што се дешава со Балканските земји во ЕУ? Стануваат паразитски земји, не мрдаат напред и зависат од помошта на ЕУ и нивните кредити. Ок е, ние можеме да си учествуваме во тие ЕУ фондови, ама зошто да не форсираме бизнис со Русија, како на пример Грујо што одеше во САД, да оди новиот премиер и во Русија. Рускиот пазар е огромен и захтевен....
  --- Споено дупло мислење, 19 декември 2016 ---
  Не навлегувам во начините, туку само ја кажав моменталнта кои се САД, а која е Русија.
  --- Споено дупло мислење, 19 декември 2016 ---
  Абе може све да се деси, не викам не. Но зошто да немаме отворено опции некакви. На пример еве ако дојде утре Ал Багдади тука, добро би било да го имаме Стрелков на наша страна....
   
 14. VOLK2234

  VOLK2234 еврофоб и хомоскептик

  Член од:
  16 септември 2008
  Мислења:
  4.360
  Допаѓања:
  3.182
  Без разлика, и да ни речат утре повелете во НАТО како Македонија - би одбил, не за друго туку заради тоа што всушност е НАТО - чеканот на Глобалистите.
  Не знам за другите, но 500 години јаничари мислам дека доста е.
  Друга работа, некако не ми се допаѓа помислата некој однадвор да ми ја контролира Армијата.
  Трета работа, преку таквото ми е од low-IQ новинари и политичари да слушам, како тоа за НАТО - нема алтернатива, во НАТО во јато итн.
  Македонија во НАТО, со оваа ситуација значи БАВНА СМРТ.
  Немаме политичари што би знаеле да се изборат за нашите интереси, туку гниди, и ништо чудно цела Македонија да стане една голема база на НАТО.

  Муабетот ми е, секогаш има алтернатива.
  Ако викаш "примете ме ве молам, не можеме да живееме без вас" само си ја спушташ цената, и во старт правиш стратешки отстапки.
  А токму тоа го прават и политичарите и медиумските инсталации.

  Некое друго НАТО и некоја друга Европа, каде ќе се цени идентитетот и културата, а пак ќе можеш да останеш свој на своето - maybe.
  Но во Меркелова Европа, во таа нео-либерална марксистичка бљувотина од ЕУ - никогаш.
  Некој ќе рече - зошто да не?
  А кој сака browser-ot да му отвара табови без да кликнеш на линк?
   
  Последно уредено: 19 декември 2016
  На Бачето му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Bateman

  Bateman

  Член од:
  23 ноември 2011
  Мислења:
  9.256
  Допаѓања:
  17.773
  Ако алтернативата е Шангајски сојуз со Путин и кинеските комунисти, исто-никогаш.

  Се поправив, мислев на кинеските комунсити. ;)
   
  Последно уредено: 19 декември 2016

Сподели преку: