Русија - смена во надворешната политика?

Дискусија во форумот 'Вести и случувања' започната од Bratot, 25 декември 2012.

 1. VOLK2234

  VOLK2234 еврофоб и хомоскептик

  Член од:
  16 септември 2008
  Мислења:
  4.554
  Допаѓања:
  3.381
  Тогаш, зошто да не бидеме независна држава и да комуницираме со сите?
  За мене, тоа е најдобра варијанта.

  Меѓутоа, за да го направиме тоа, ќе треба да направиме reset.
  Или пак реинсталација на системот.
   
 2. jamajka

  jamajka mode: Calm

  Член од:
  28 април 2007
  Мислења:
  6.063
  Допаѓања:
  3.518
  Не те разбрав баш, прееска. Да тоа е точно Грција е доста поинтересна за партнерство од Македонија, но зграпчи го моментот. Македонија може да понуди една добра стратешка положба во срцето на НАТО земји, со што Русија дефинитивно би стекнала воено-стратешка предност во регионот. Замисли каков ефект за НАТО би имал еден С500 систем во Македонија. Неутрализација на воздухопловството на неколку НАТО членки, Грција, Бугарија, Албанија, па дури и Хрватска.
  --- Споено дупло мислење, 19 декември 2016 ---
  Независна мала земја..... уххх неостварливо. Јас сум за да некако изведеме неутралност попут Швајцарија, е тоа е веќе нешто....
   
 3. silmarillion

  silmarillion Merchant @ Prancing Pony

  Член од:
  28 јуни 2015
  Мислења:
  4.860
  Допаѓања:
  8.457
  Пошто не сме банкари, лопови сме.
   
  На Beric Dondarrion му/ѝ се допаѓа ова.
 4. VOLK2234

  VOLK2234 еврофоб и хомоскептик

  Член од:
  16 септември 2008
  Мислења:
  4.554
  Допаѓања:
  3.381
  Кога ќе направиш reinstall, ќе снема и вируси, и лопови и банери.
   
 5. Бачето

  Бачето

  Член од:
  1 февруари 2005
  Мислења:
  491
  Допаѓања:
  343
  Не случајно многу земји се заинтересирани за ЕАС, БРИКС, Шангајски сојуз и други неформални клубови и групи по интереси, од типот Владаја и слични.
  Општото на сите овие е запазување на суверенитетот и независноста на државите, таму нема мултикулти глупости а взаемно згодни интереси, ако имаат интерес и се разберат за некој договор или инвестиција во ред, ако не ништо. Кај евросодомите е тоталитаризам, решиле дека треба да има едниолови бракови и ги силуваат сите членки да го верифицираат тоа, или политиката за населување на ЕУ со имигранти.
   
  На tigershark му/ѝ се допаѓа ова.
 6. wicked_1

  wicked_1

  Член од:
  20 јули 2014
  Мислења:
  5.068
  Допаѓања:
  6.479
  Израел и Русија....

  Мислам дека треба да погледнеш кој ни се трговски партнери и во колкав процент тргуваме со западните држави и Америка.
  Ова не е почнато од вчера, тие трговски односи се градени повеќе од 30 години и да субституираш пазар не е исто како да смениш сендвичара од која зимаш бургер, постојат огромни последици од тоа ако играш на две карти. Настрана тоа што таму нема никаква понуда, никаков пазар, ниту пак сме географски блиску до тој блок.

  Вие сте барем повозрасни и треба да знаете какви последици имаше земјава од трговските ебарга во 90тите кои не доведоа до економски колапс - а истите беа подржани и од Русија. Како мали деца размислувате.
   
 7. Бачето

  Бачето

  Член од:
  1 февруари 2005
  Мислења:
  491
  Допаѓања:
  343
  Либерализмот не е воопшто либерализам, повеќе е планска економика но со многу мрачни геополитички цели. Кукловодите решиле да ги уништат европските народи и го прават, никој ништо не произведува, депопулација, деградација на народите, долг од 14 илјади милијарди евро.
  Ако сакат може да ја подобрат економијата, пример Турска или сега Полска, планска економија, реално производство и цела мрежа која ги фаворизира нивните продукти во ЕУ, но целите не се добри и за нив, долгорочно ги готват за војна со Русија.
  Истокот работи слично, но целите не им се мрачни како на јудеомасоните, пример дават директива да се внесуваат турски производи или да одат туристи таму и готово.
  Ние како мала земја, доволен ни е еден мал договор за износ на земјоделски продукти во Русија и се ќе е во ред, евросодомите не ни требаат, малкуте продукти што ги увезуваме од ЕУ, вазелин, вибратори може да се заменат со источни аналози.
   
  На Vanlok му/ѝ се допаѓа ова.
 8. ..........

  .......... ٩(●̮̮̃•̃)۶

  Член од:
  17 септември 2009
  Мислења:
  5.479
  Допаѓања:
  3.054
 9. Казаки

  Казаки Army of Christ

  Член од:
  2 септември 2011
  Мислења:
  1.046
  Допаѓања:
  1.007
  Медиум: Дружбата на Атина со „агресорот“ го поткопува единството на НАТО
  09 јули 2016 Руска реч на македонски
  Порастот на руско-грчката соработка во сферата на безбедноста предизвикува тревога кај многу лидери на Северноатлантската алијанса, пишува „Дејли телеграф“. Според нивно мислење, со своите односи со Москва Атина ги поткопува обидите на НАТО да истапи како обединет фронт против „руската агресија“.

  На варшавскиот самит на НАТО главна тема е зачувувањето на безбедноста во Источна Европа и на постсоветските простори, пишува „Дејли Телеграф“. Ова е прва средба на 28 членки на Алијансата по излегувањето на Велика Британија од ЕУ, затоа што нејзините лидери се обидуваат да докажат дека Брегзит не го означува расколот „кој Кремљ може да го искористи за свои интереси.

  Как што тврди изданието, Владимир Путин не крие дека е задоволен од исходот на британскиот референдум. Тој наводно се надева да ја искористи европската расцепканост и да го зголеми руското влијание во соседните земји.

  Меѓутоа, се истакнува во статијата, во НАТО расте вознемиреноста поради подемот на односите меѓу Атина и Москва. Според мислењето на лидерите на Алијансата, овие односи можат да ги поткопаат обидите на НАТО да истапува обединето против Русија.

  „Работата е во тоа што таквите стратешки важни земји на НАТО, како што е Грција, се обидуваат да воспостават сопствени односи со Москва, што може сериозно да ја поткопа способноста на Алијансата да ги одвраќа како обединет фронт понатамошните акти на руска агресија“, се пожали еден високопоставен функционер на НАТО.

  Загриженоста на Алијансата е поврзана со неодамнешната изјава на министерот за одбрана на Грција Панос Каменос кој соопшти за соработката со концернот „Калашников“. Грчката влада настојува дека овој договор е витално неопходен за да се спречи колапс на воената индустрија на земјата. Меѓутоа, тврди британскиот весник, за реализација на тој договор Москва бара Аина да ги убеди своите европски партнери во НАТО да ги укинат економските санкции против Русија.

  Според зборовите на изданието, многу лидери на НАТО одамна се однесуваат со сомнеж спрема Каменос, кој истовремено е и лидер на десничарската партија „Независни Грци“. Во минатото тој веќе се закануваше дека ќе пушти во Европа „бран од милиони економски мигранти“ и џихадисти ако ЕУ не престане да бара да се почитува режимот на строга економија во неговата земја. Министерот исто така го навреди раководството на Германија, нарекувајќи го претставници на неонацистите. Покрај тоа, Каменос беше единствениот западен политичар на Московската меѓународна конференција за безбедност кој изјави дека европските санкции „станаа катастрофа како за Русија, така и за Европската унија“.

  https://mk.rbth.com/news/2016/07/09...esorot-go-potkopuva-edinstvoto-na-nato_610117
   
  На Bateman му/ѝ се допаѓа ова.
 10. concrete

  concrete alte Esel

  Член од:
  22 март 2005
  Мислења:
  12.262
  Допаѓања:
  1.684
  Никогаш не ми било јасно како некои дунстери можат постојано да бауљаат со превез преку очите кој им го ставиле западниве десперадоси, лопови и јанкесеџии и постојано да ги повторува нивните глупости искажани во однос на Русија. Нивниот страв од вистината ми е јасен , ама на овие слепциве при здрав вид ..никако.
  А стравот, тихата језа и ужасот кој ги опфаќа како стануваат свесни дека наркозата со која ја успиваа големата мечка скоро два века веќе не делува и паниката расте бидејќи стануваат свесни за изборот: да ја прифатат како нормален, еднаков во правата партнер или дефинитивно да ја конфронтираат при што ги јаде јанза дека сепак може милу им мајку да им је..ее, и тоа дефинитивно...
   
 11. Vanlok

  Vanlok deus ex machina

  Член од:
  30 мај 2009
  Мислења:
  9.244
  Допаѓања:
  8.255
  http://www.businessinsider.com/kadyrov-russia-doomsday-device-nuclear-2017-7
  http://www.zerohedge.com/news/2017-07-21/chechnyas-leader-claims-russian-doomsday-device-activated

  Chechnya's Leader Claims "Russian Doomsday Device" Is Activated

  Authored by Mac Slavo via SHTFplan.com,

  Ramzan Kadyrov, the leader of Chechnya, gave a rare interview to a media outlet in the United States that aired Tuesday, and what he said is taking many aback...

  [​IMG]

  While speaking to HBO’s Real Sports, Kadyrov denied that gay people are humans, that they exist in his region, and that his government regularly detains or tortures them, despite ample reports to the contrary. But that isn’t the news that’s riling up the masses, even though it is concerning that Kadyrov is more than likely committing human rights violations. He also made a troubling comment about his country’s nuclear arsenal and a Russian doomsday device.

  Kadyrov said,

  “America is not really a strong enough state for us to regard it as an enemy of Russia. We have a strong government and are a nuclear state.  Even if our government was completely destroyed, our nuclear missiles would be automatically deployed. We will put the whole world on its knees and screw it from behind.”

  That comment certainly puts the left’s insistence on a war with Russia in perspective. And Kadyrov is probably being more accurate than not in that statement.

  According to The New York Times, Russia built a system in the 1980s that could do what Kadyrov described, known as the Perimeter System. Bruce Blair, the former US nuclear officer who broke the story of the Perimeter System for The New York Times in 1993, told Business Insider that the system works when it detects nuclear explosions. Only a small crew, deep in a bunker, has a hand in the otherwise automated system, according to Blair.

  [​IMG]

  Essentially, if another country conducted a nuclear attack that would destroy the government of Russia or anything a 1980s-era system would perceive as a nuclear attack, an automated system would empty Russia’s missile silos in an immediate counterattack. Blaire’s concern is the automation of such a system.

  “One concern is that it’s highly automated, and cyber attacks, for example, or other phenomena, natural or man-made, could set it off,” Blair said. “It poses a risk of accidental nuclear attack by Russia.”

  But there has yet to be an accidental nuclear attack and it’s been over 30 years since the system was first activated. But could the 1980’s technology pose a problem and cause an all out nuclear war? It’s hard to say, and experts are not sure either. “This was designed to retaliate massively against the US. What the specific targets are in this plan no one really knows, but it can be safely assumed it’s large-scale,” Blair said, adding that it would destroy most Americans and most large US cities.

  This is troublesome to many Americans, considering the US president is supposed to sign off on any nuclear attack to prevent accidental strikes, and the left is continuing to push the former Soviet Union increasing tensions with Russia. If Washington were incapacitated by a nuclear strike, it’s unclear whether it could respond at all. The US’s nuclear weapons are code-locked and absent the president and a backup in the Pentagon, the US may not be able to respond. Moscow code-locks its weapons as well, but this system would allow it to retaliate even after a nuclear decapitation.
   
  На Шкорпион му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Vanlok

  Vanlok deus ex machina

  Член од:
  30 мај 2009
  Мислења:
  9.244
  Допаѓања:
  8.255
  Putin on US administration: 'It’s difficult to talk with people who confuse Austria and Australia'

  'Americans are a great people if they can endure so many people with such a low level of political culture,' Russian president says

  http://www.independent.co.uk/news/w...bush-white-house-administration-a7930241.html

  [​IMG]


  Патем, еве и еден навистина добар напис за влошувањето на односите меѓу САД и Русија (затварањето на конзулатот во Сан Франциско за викендот, и други настани како конфискација на дипломатски имот).

  http://thesaker.is/putin-it-is-difficult-to-talk-to-people-who-confuse-austria-and-australia/

   
  На stipsburg и Hulse им се допаѓа ова.
 13. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  20.651
  Допаѓања:
  24.626
  Грујо е издишана гума. Русите не го фермаат, како што вие си фантазирате.
  Така да, олабавите со лажното русофилство. Нема со прст да мрднат за вашиот сопственик.
   
  На Incule му/ѝ се допаѓа ова.
 14. teneke

  teneke

  Член од:
  13 јули 2006
  Мислења:
  4.287
  Допаѓања:
  1.281
  Оти бе никој не пишува зa прецизноста на рускиве хеликоптери на вежбиве Запад 2017 :)
   
  На VardarVoSrceto и Dexter26 им се допаѓа ова.
 15. Dexter26

  Dexter26

  Член од:
  24 април 2008
  Мислења:
  6.358
  Допаѓања:
  5.341
  Најверојатно бидејќи не е новост. :)
   

Сподели преку: