Рубикова коцка

WildGirl

Lost in the forest ...
Член од
28 јуни 2008
Мислења
636
Поени од реакции
93
Имав ваква коцка оригинал како подарок од дедо ми дур живееше во Германија и секогаш се занимавав порано местејќи ја :smir:... првиот пат баш ме фати инат пукнав дур не ја наместив ама успеав после пак и пак :toe: ... и стално ко ќе немав шо да прам или ќе си легнев и пред да заспијам ја земав неа и ја местев. А интересен ми е фактот шо братот и ден денес немојт да ја наместит. :pos2:
 
T

Tetro

Гостин
Откриена тајната на Рубиковата коцка

Будимпешта, 13 август - Американски научници со помош на супер-компјутерот на Гугл успеале да ја решат тајната на Рубиковата коцка, објави денеска весникот Маѓар хирлап.

Ребусот на Рубиковата коцка за да се реши потребни се најмногу 20 потези. Некогаш се сметаше дека за „решавање“ се потребни 18 потези, но пронајдени се ситуации кога тоа не е можно, вели математичар од универзитетот Кентли, Морли Дејвидсон.

Проверката е извршена на скоро 100.000 почетни позиции и заклучокот е дека „волшебната бројка“ е сепак, 20. Толку е потребно од 43 трилиони можни комбинации да се најде вистински пат за решавање, со забелешка дека за некои позиции се потребни само 15.

Ерне Рубик, унгарски професор по архитектура, ја пронајде „коцката“ во 1974 година, а во продажба се најде пет години подоцна.

Светскиот рекорд во решавање на Рубиковата коцка која се состои од 26 мали коцки и јадро во средината околу кое се вртат, го држи Холанѓанецот Ерик Акерсдијк и изнесува 7,08 секунди.

Извор
 

PacMan

Компаљер
Член од
24 септември 2010
Мислења
12
Поени од реакции
2
леееј кај ви текна за темава ... иначе имам едно видео од пред некое време кај шо пробвам да наместам една коцка(антиквитет) што едвај се врти...:vozbud:

 
Член од
25 јули 2010
Мислења
7.382
Поени од реакции
2.398
vakva kocka imav porano , zaginata mi e sega i sekoj den se obiduvav da ja namestam i ne mozhev da ja namestam.. :$ .. sho znam mnogu teshko nekako mi e ne mi se veruva na 20 potezi da se zavrshi..
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.710
Поени од реакции
6.647
Одамна сакав да купам ваква коцка. Кај се продаваат? Во кинескине?
 

C R E S

Chelsea Fan!
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.515
Поени од реакции
1.266
Одамна сакав да купам ваква коцка. Кај се продаваат? Во кинескине?
Сегде имаш вакви коцки..има у Рамстор во супермаркетот кај играчките таму можеш да набавиш..

Иначе коцкава на нерви ми иде :nerv:
 
Член од
21 јуни 2010
Мислења
192
Поени од реакции
13
Еве го моменталниот Светски рекорд - 7.08 секунди

Интересното е од 0:09 до 0:23!!! После натаму ништо нема !!!

 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Хм. Сум имал како дете, некакво искуство со коцката на Рубик (научник од Унгарија, ако не се лажам), ама без некој краен успех. Коцката беше една од поквалитетните (се сеќавам дека со многу ентузијазам и енергија ја склопував :devil3:) затоа што остана цела. Инаку за авантуристите и љубопитните, ја препорачувам оваа коцка:
 

Chapstick

Сам свој психолог
Член од
7 август 2009
Мислења
2.986
Поени од реакции
311
Јас сега купив рубикова коцка.И ја местам едната страна,и после сакам и друга да наместам па и првата ја растурам..
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.822
Поени од реакции
10.974
Oд дуќан за играчки, кинеска е не е оригинал.
Оригинал има негде во градов или слабо? Зашто таа што ја имав се распадна во првите 15 минути користење.
 

Chapstick

Сам свој психолог
Член од
7 август 2009
Мислења
2.986
Поени од реакции
311
Оригинал има негде во градов или слабо? Зашто таа што ја имав се распадна во првите 15 минути користење.
Нема оригинал, единствено од странство да ти донесат..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom