Рубикова коцка

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.169
Поени од реакции
34.281
Еве една интересна играчка. Незнам колку во Македонија се практикува ама мислам дека ретки се луѓето кои знаат да ја склопат (од нив еден сум и јас). Тука во Македонија нема каде да се купи квалитетна има само пластични и неквалитетни како оваа:


(со пластични „лепенки“ кои од малку побрзо вртење англ. „speedcubing“ се распарчуваат).
Затоа решив да отворам нова тема за сите кои се заинтересирани за оваа коцка.

Квалитетна рубикова коцка:

 

dajdo

The OuTLaW
Член од
17 октомври 2005
Мислења
5.139
Поени од реакции
19
abe mamata uvek ke pochanm da ja sklapamm po 3 minuti ke se iznerviram i od zid ke ja udram
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.169
Поени од реакции
34.281
http://www.cubewhiz.com/ - АЛГОРИТМИ колку ти душа сака.
.../oll.html - подесување на последен венец
.../pll.html - пермутација на последен венец
.../f2l.html - прв и втор венец
 

Toreador

Spectacular Apocalypse
Член од
24 јуни 2005
Мислења
3.374
Поени од реакции
48
Ја решавам ама никако по алгоритми...онака само ги вртам страните и ко потсвесно да се случува тоа.. :pos:
 

606

Член од
24 септември 2005
Мислења
511
Поени од реакции
51
Јас ја решавам до последните четири агли. Значи првен ја правиш едната страна. Воедно со тоа ќе се нареди и првиот ред од четирите страни. После се мести вториот ред. Пошто средната ти е репер се мести таа десно од нејзе па таа лево. И така се завршува вториот ред. Па после средната коцка од третиот ред на сите четири страни и останува од долната старна крст со правилна боја али не секогаш се местат ќошевите. Ваљда и тука има некоја финта.
 

PuMbA

BUCENCE
Член од
22 февруари 2006
Мислења
1.064
Поени од реакции
2
Acid напиша:
http://peter.stillhq.com/jasmine/rubikscubesolution.html

Прочитај го ова (за почетници е) и се ќе ти биде јасно.

П.С. Помош! Ми треба Рубикова Коцка да купам!!!
Па добро ако ти треба пубикова коцка можеш да си нарачаш преку интерннет на незнам која страна :lud: :lud: друкшеј незнам како би ти помогнал
 

еци^^^

Walking the line of nature's palm
Член од
9 декември 2005
Мислења
2.945
Поени од реакции
58
leee nikogas ne mi uspevalo da ja sostavam vo pravilen redosled!Sekogas ssum se otkazuvala,a veke ne se ni obuduvam!edno od retkite nesta koi ne sum gi zavrsila do kraj!
 

BusHav

Е ајде де.....можеш и така
Член од
5 декември 2005
Мислења
4.343
Поени од реакции
81
Има еден луд тип-на клипче гледав-мести рубикова коцка за 11 секунди
 
Член од
30 декември 2005
Мислења
1.190
Поени од реакции
5
BusHav напиша:
Има еден луд тип-на клипче гледав-мести рубикова коцка за 11 секунди
Edno dete za 32 sekundi mi se cini ....:lud: ima klip nekade ama ne mi teknuva sega
 
Член од
3 јануари 2006
Мислења
1.200
Поени од реакции
10
BusHav напиша:
Има еден луд тип-на клипче гледав-мести рубикова коцка за 11 секунди
Типчето е Американец али Јапанска фаца. Светски рекордер е со 11.3 секунди мислам. Го имаше на едно шоу тука Beauty and the Geek. И на една епизода му ги врзаа очите, му ги врзаа рацете наназад, и една девојка ја размести коцката. И после му намести 3 прсти и му кажа кој прст на која боја му е. И според тие 3 бои, го намести пак за 12-3тина секунди. Ме зачуди стварно
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
А како е наместена рубиковата коцка на почеток??? Или нема врска?
 

Мари

...
Член од
31 декември 2005
Мислења
1.109
Поени од реакции
0
Дефинитвно тоа не можам да го направам..Сум пробувала да ја наместам ама не..Ако нејке 2 пати после ме факаат нерви..
 
Член од
3 јануари 2006
Мислења
1.200
Поени од реакции
10
Jane напиша:
А како е наместена рубиковата коцка на почеток??? Или нема врска?
Нема врска девојката како и текна така ја размрда...абе сигурно не е многу тешко, има некои финти и да ги научиш зема време, али после јасно све ќе ти стане. После лесно ќе го решаваш, али кој има стрплење толку време да седне и да ја учи :) Ја освен капацитет што немам толку, ма неам живци да седам и да мрдам некоја коцка у место, тука па тука. После 2-3 пати ќе земам ќе ја треснам од земја и ќе си заминам.
 
N

NeMiRnA

Гостин
uuuuuuuuf edna ja mestev 3 dena i ja namesti ama mi se cini od zid ke ja udrev,a sea lesno e ima caki interesni!Inaku kavalitetna iam videno na aerodrom po prodavnickite i po prodavnicine za igracki
 

Kajgana Shop

На врв Bottom