Романтични филмови

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
И јас сум женско ама за мене The Notebook беше too much. Иначе се согласувам со Ајсбој, The ugly truth ми се допадна многу :)
 
Член од
31 мај 2008
Мислења
402
Поени од реакции
51
Ахх ги има " милион " и верувам дека кај и да е ќе испуштам некој, ама ајде :

1. 10 things I hate about you - романтична комедија, ама сепак најпреомилен ( R.I.P Heath <3 )
2. Sweet november - исто го обожавам , никогаш не ме остава рамнодушна ( како и саундракот )
3. A walk to remember - поише од personal reasons
4. Wicker park - совршенство , одлична приказна, заплет, музика, интригантен до самиот крај, со ниту една беспотребно патетична сцена .. ( Josh Hartnett мх мх :love: )
5. The notebook - не верувам дека фанатициве на овој жанр го имаат испуштено :)
6. P.S I love you - исто како и претходниот, мада топло ја препорачувам и книгата
7. City of angels - не ме импресионира кој знае колку, ама музиката .. :cenzura: ( тука, тука и тука )
8. A millionaire's first love - ако веќе сакате да гледате вистинска романтика
9. Kate & Leopold - исто романтична комедија, вреди да се погледне
10. The lake house - со малку необична ( нереална ) приказна, ама ми лајк ит :X3:

Ај ќе заокружам на десет, да не се заборавам набројувајќи :giggle:
 

Noorotic

пецач на риби
Член од
22 февруари 2011
Мислења
892
Поени од реакции
383
ах... глупо-еврејско-шпански филмови....
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

Vlatko_Gjorce

Ѓубре
Член од
17 април 2009
Мислења
2.550
Поени од реакции
2.511

Не гледам многу романтични филмови ама - "трилогијата" Days of Being Wild, In the Mood for Love, 2046 и Chungking Express од Вонг Кар Ваи ги обожавам зашто неговиве филмови имаат некој висок стил; го вади максимумот од актерите; приказните се уникатни; користи интересни кадри; јаки бои и музиката е прекрасна...По мене, го редефинира жанров, филмовите му се уникатни, и тотално се исклучувам од се кога ги гледам.
Breathless. Иако е повеќе крими-драма него романса... поради иновативната режија на Годар, маестралната глума на Белмондо и хемијата помеѓу него и Jean Seberg (, прават и 10-минутна сцена у хотелска соба при што ништо посебно не се случува, да биде интересна).
Godard , WKW = Style over substance.

Open Your Eyes
The Graduate - Ен Бенкрофт (Mrs. Robinson), Арт & Гарфанкел, и Алфа Ромео - то. :cool:
The Apartment
-----------------------------
...други, кои не ми се омилени, а ми оставиле впечаток
Serendipity - овој со Џон Кјузак и Кејт Бекинсејл одамна го имам гледано, мислам дека беше добар, скоро на ништо не ми текнува :), треба пак да го гледам.
Lust, Caution
M. Butterfly од Кроненберг, иако нетипичен филм за него, и на моменти паѓа, има дупки, баш ми беше интересен.

Као помал што сум гледал, ми останаа во сеќавање оние со Патрик Свејзи - Ghost, Dirty Dancing...
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Не сум љубител на вакви филмови, ама од оние кои сум ги гледала многу ми се бендисале 10 things I hate about you и 50 first dates.
Ми се допаѓа и Anger management ама тоа е појше комедија отколку романтичен.
Заборавив да ги спомнам Wicker Park и Only you (1994).
--- надополнето: Jun 12, 2011 8:23 PM ---
Не ми се допаѓа ставот, филмот не го прави жарнот него квалитетот. Можам да гледам и мјузикл и да уживам исто како во некој добар трилер, постои нешто што се вика обработка на ликови/крарактери во филмот - приврзување со гледачот, ако овој момент успее, филмот ќе остави голем впечаток кај гледачот без разлика во која категорија спаѓа истиот.
Епа имаме различни мислења околу ова.
 

proud_89

Legenden sterben nie!
Член од
17 јануари 2011
Мислења
147
Поени од реакции
87
Гледам да ги избегавам ваквите филмови али понекогаш ете се мора! :)

Во оваа категорија би го сместил и овој филм иако и не е баш за тука:
Едит : има еден од членовите на форумот направено рецензија на филмот во темата Последен гледан филм)
500 Days of Summer



Стварно интересен е филмов а и многу луѓе би се препознале во сценариото(од двата пола)!
:D
 

Paranoik

내 ♡, ∞.
Член од
10 август 2008
Мислења
1.873
Поени од реакции
451
Мразам драми, поготово романтични драми.
Не знам, еден филм таков не можам да изгледам. Обично заспивам на десетата минута, или полудувам од досада, сеедно. Шознам, ептен ми се дебилни.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.665
Мразам драми, поготово романтични драми.
Не знам, еден филм таков не можам да изгледам. Обично заспивам на десетата минута, или полудувам од досада, сеедно. Шознам, ептен ми се дебилни.
Генерализираш, затоа. Гледаш глупи и клише. Boy meets girl. Boy gets stupid. Boy and girl live stupidly ever after. Eве на ум ми е деновиве деновиве, пo drama romance според класификацијата на IMDb, The Reader. Сценарио, глума.. све. Е сега некој под "романтични" сфаќа тие со wannabe комедија. Ставаш Ештон Качер, ставаш плава пи4ка, се упознаваат у Вегас и ta fuckin daam инстант "романтика". Aли меѓу комедијата ќе го тагнат и како драма, за поширока публика, дека изобилува со драма дур се упознаат поубавко. Кај покемон генерацијава, досадниот дел е драмата. Оној дел, каде главниот лик не се сопка и си истура топло кафе врз јајцата пред птицата што ја сфиѓа. Тоа е проблемот, романтични филмови е широк ебен поим.
 

Paranoik

내 ♡, ∞.
Член од
10 август 2008
Мислења
1.873
Поени од реакции
451
Генерализираш, затоа. Гледаш глупи и клише. Boy meets girl. Boy gets stupid. Boy and girl live stupidly ever after. Eве на ум ми е деновиве деновиве, па drama romance според класификацијата на IMDb, The Reader. Сценарио, глума.. све. Е сега некој под "романтични" сфаќа тие со wannabe комедија. Ставаш Ештон Качер, ставаш плава пи4ка, се упознаваат у Вегас и ta fuckin daam инстант "романтика". Aли меѓу комедијата ќе го тагнат и драма, за поширока публика, дека изобилува со драма дур се упознаат поубавко. Кај покемон генерацијава, досадниот дел е драмата. Оној дел, каде главниот лик не се сопка и си истура топло кафе врз јајцата пред птицата што ја сфиѓа. Тоа е проблемот, романтични филмови е широк ебен поим.
Токму тоа и сакав да го кажам.
Не.сакам.романтични.филмови. Филмовите кои зборат за нечии чувства и врските помеѓу две или повеќе поединки и нивните места во општеството воопшто не ме интересираат. Затоа, не сакам било какви романтични филмови, а од романтичните „комедии“ ми се повраќа.
Мислам дека се разјаснивме малку од малку.
И да, не гледам никакви романтични филмови, немам ни намера да гледам。:)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.665
Токму тоа и сакав да го кажам.
Не.сакам.романтични.филмови. Филмовите кои зборат за нечии чувства и врските помеѓу две или повеќе поединки и нивните места во општеството воопшто не ме интересираат. Затоа, не сакам било какви романтични филмови, а од романтичните „комедии“ ми се повраќа.
Мислам дека се разјаснивме малку од малку.
И да, не гледам никакви романтични филмови, немам ни намера да гледам。:)
n00b

Како бе изгледа 5 сезони, епизода по саат време, најтешката драма Six Feet Under, а неможеш саатипол да се стрпиш на обично филм4е драма уз љубов? По логиката ти, не треба филмови уопшто да гледаш. Дај му шанса на предлогот некад, шо. xD
 

Paranoik

내 ♡, ∞.
Член од
10 август 2008
Мислења
1.873
Поени од реакции
451
n00b

Како бе изгледа 5 сезони, епизода по саат време, најтешката драма Six Feet Under, а неможеш саатипол да се стрпиш на обично филм4е драма уз љубов? По логиката ти, не треба филмови уопшто да гледаш. Дај му шанса на предлогот некад, шо. xD
NEVAAAR! *slams wot off the wall*
Во SFU не беше централна тема љубовта, не можеш да споредиш.
Фросе: њхат?
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
е овој сакав да го спомнам
меееееееееееега overrated
умрев од досада... ама за женски топ, се разбира.
+100000000

Морам да повторам 2 филма што веќе ги спомнаа.

1. 500 days of Summer

2. Wicker Park

И еден што не го спомнал никој, можеби и малце го гледале:

- If Only
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.278
Поени од реакции
27.741
Amelie - Носи прекрасна порака за љубовта и за надежта.
Never let me go - Можеби ми се допадна тоа што не беше само љубовта мотив...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom