Романтични филмови

Дрндалче

...никад не запира...
Член од
11 јануари 2009
Мислења
837
Поени од реакции
338
Сигурно имате погледнато барем еден ваков филм... Просто ги обожавам! Сакам да ги гледам секогаш, од причина што просто знам да се исклучам на некој саат два....
Кој е вашиот омилен романтичен филм??? и зошто???
Еве да почнам-
THE UGLY TRUTH

10/10
 

Red Cat

The thinker
Член од
28 мај 2011
Мислења
18
Поени од реакции
9
P.S. I love you!
Ме мрзи сега да пишувам зошто, гледај го, нема да зажалиш.
 

Vespertine

The Ugly Duckling
Член од
22 септември 2009
Мислења
2.932
Поени од реакции
3.386
Тие филмови со друго име ги викам Глупави Научно Фантастични филмови, бидејќи се невозможни а се направени според нечија си фантазија. Избегавам да гледам такви филмови зашто се осеќам глуп кога ги гледам, а понекогаш и срам од самиот себе.
 

Anne.

~ Happiness In Slavery.
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.284
Eternal Sunshine of the spotless mind,
Sweet November,
A walk in the clouds, и
last but not least AMELIE <3

Малце ми нејасно тоа женски... машките не знаат да бидат романтични?! :confused:
 
Член од
6 јануари 2011
Мислења
1.059
Поени од реакции
2.683
Глупави ми се такви филмови, ама понекогаш ми се потребни за да си ја нахранам фантазијата. Во такви случаи обично си го пуштам The other end of the line. Секако Jesse Metcalfe е едната причина, а друга еве да речеме што девојката е од Индија. А оние од типот A walk to remember, Notebook, P.S I love you оддамна ми се прешкртани од листата (колку повеќе зборуваат за нив, толку повеќе ми се одбивни).
 

Red Cat

The thinker
Член од
28 мај 2011
Мислења
18
Поени од реакции
9
Глупави ми се такви филмови, ама понекогаш ми се потребни за да си ја нахранам фантазијата. Во такви случаи обично си го пуштам The other end of the line. Секако Jesse Metcalfe е едната причина, а друга еве да речеме што девојката е од Индија. А оние од типот A walk to remember, Notebook, P.S I love you оддамна ми се прешкртани од листата (колку повеќе зборуваат за нив, толку повеќе ми се одбивни).
а си ги гледала па за ти бидат одбивни? иначе истото мислење го имав како и ти, ама мораш да ги гледаш за да дадеш коментар.;)
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Не сум љубител на вакви филмови, ама од оние кои сум ги гледала многу ми се бендисале 10 things I hate about you и 50 first dates.
Ми се допаѓа и Anger management ама тоа е појше комедија отколку романтичен.
 
Член од
6 јануари 2011
Мислења
1.059
Поени од реакции
2.683
а си ги гледала па за ти бидат одбивни? иначе истото мислење го имав како и ти, ама мораш да ги гледаш за да дадеш коментар.;)
Секако дека сум ги гледала, и не е дека се за фрлање во вода, ама па не се и до толку да се паѓа во несвест
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
Листата е без редослед, сите филмови во неа се беспрекорни.

1. Before sunrise

2. Before Sunset

3. Killing Zoe (не е класична романса, меѓутоа хемијата помеѓу главниот лик и хероината е невидена)

4. High Fidelity

5. Sixteen Candles

6. Say Anything

7. Sleepless in Seattle

8. Ghost

9. City Lights

10. An Officer And A Gentleman (1982)

11. Untamed Heart

12. Almost Famous

13. True Romance
 
Н

'Никола'

Гостин
Мислев дека нема да ме привлечат вакви филмови, ама Before Sunrise и тоа како ме задржа пред екран. Еве сеа дури гледам дека имал продолжение, ќе го симнам деновиве.
За други, понатаму, ко ќе ми се скара женската.:)
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
Има разлика од бљувотина, copy paste, или поточно - нови филмови направени за празноглавите суштества кои се среќаваат во се поголема бројка во сегашното општество, и стварно добро осмислени-реализирани филмови во кои режисерите, извлекуваат максимум од актерите, згора на тоа сценаријата се одлични, значи квалитетен филм си е квалитетен, без разлика дали е романса, драма, научна фантастика, хорор итн, или на кратко тотално независно од жарнот.

Не сум љубител на вакви филмови, ама од оние кои сум ги гледала многу ми се бендисале 10 things I hate about you и 50 first dates.
Ми се допаѓа и Anger management ама тоа е појше комедија отколку романтичен.


Не ми се допаѓа ставот, филмот не го прави жарнот него квалитетот. Можам да гледам и мјузикл и да уживам исто како во некој добар трилер, постои нешто што се вика обработка на ликови/крарактери во филмот - приврзување со гледачот, ако овој момент успее, филмот ќе остави голем впечаток кај гледачот без разлика во која категорија спаѓа истиот.
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.278
Поени од реакции
17.958
Кога се спомнуваат овие филмови прво нешто што ми иде во глава се легендатните Ghost, An Officer And A Gentleman i Sleepless in Seattle.
Во поново време немам гледано многу овакви филмови, а од тоа што го гледав најдобар ми беше The Ugly Truth.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
JEUX D'ENFANTS ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom