Рок музика и рокерски бендови

Член од
16 јули 2010
Мислења
3.012
Поени од реакции
1.951
поздрав рокери
еве ви рок бендови кои стварно треба да се постуваат

nirvana led zeppein deep purple rolling stones beatles ac/dc guns n roses metallica lynard skynard doors foo fighters u2 kiss

pink floyd the who RHCP def lepard dire starites bee gees

од македонскиве највеке ги постувам игор џамбазов и супер хикс
од српски рибја чорба и џорџе балашевиќ

од активниве рок бендови највеке ги постубам green day foo figheters metallika
останато се е срање не се прави денеска добра музика како што се правело некогаш сега се е комерциално
се се прави за пари а не со љубов како некогаш
ако грешам слободно исправетеме

POZDRAV ROKERI I NE SE DAVAJTE

F A C K TURBO FOLK DA ZIVEE ROCK N ROLL
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.496
Металика ги поштуеш од активните рок бендови? =]
 

ЈуријАркадиевич

Модератор
Член од
10 мај 2010
Мислења
1.801
Поени од реакции
7.057
Тие ги посочив како највоочливи.



Ауу а фолк не е музика, а? Ова е нешто што спаѓа под фолк и под indie rock

п.с. Кога ќе прекинете да ги ставате Metallica под рок? Јесда не се ни некој метал али за кого како.

Кај нас има лоша слика за фолк како музика.Фолк,веројатно не треба да објаснам дека значи народно,така?Фолк има изворна вредност и е од голема важност,тука зборуваме за вистински фолк,не за турбо.И пред се,фолкот остава простор за користење и во помодерни варијации,во помодерни бендови,мешајќи го со панк,инди,има неофолк.И има бендови што ми значат,особено од фолк панк и од неофолк..
 
Член од
16 јули 2010
Мислења
3.012
Поени од реакции
1.951
да секако па тоа еден од најголемите бендови на сите времиња
али у последно време почнаа да прават комерциална музика али како и да е оставиа јаки хитови
 
Член од
12 март 2007
Мислења
650
Поени од реакции
73
Кај нас има лоша слика за фолк како музика.Фолк,веројатно не треба да објаснам дека значи народно,така?Фолк има изворна вредност и е од голема важност,тука зборуваме за вистински фолк,не за турбо.И пред се,фолкот остава простор за користење и во помодерни варијации,во помодерни бендови,мешајќи го со панк,инди,има неофолк.И има бендови што ми значат,особено од фолк панк и од неофолк..
Neofolk, тоа е прекрасна работа, обожавам неофолк, иам еден тон групи, закон ствар. Omnia ми се меѓу поомилените, Narsilion се неверојатни, исто: Faun, Current 93,Falkenstein, Seelenthron, Sonne Hagal, Forseti, Rome, Tenhi, Dark Sanctuary, Sopor Aeternus..
 

ЈуријАркадиевич

Модератор
Член од
10 мај 2010
Мислења
1.801
Поени од реакции
7.057
Да,Current 93 се многу добри,веројатно еден од покреативните состави од тие бендови,Death in june,sol invictus,the moon lay hidden beneath a cloud,der blutharsch,boyd rice,бендот на двид од интегрити,roses never fade..има,има.
 
T

the Carpenter

Гостин
Шо велеа Elvis i Pusenje?

Da bog da crk'o Rock and Roll kad ga svako svira.
Така да ... јасно е, што бендови и какви бендови се склопуваат во последно време. Па како сакаат нека се наречат. Немаат ни Р од рокот што го создаваа Боговите пред нив.

Yardbirds, Vanilla Fudge, T. Rex, The Eagles, ... бендови кој никој не ги слуша во македонија ... за разлика од некои скапанарии ..
Ама тоа е, на тоа „дереџе“ дојде музиката ...
 

ЈуријАркадиевич

Модератор
Член од
10 мај 2010
Мислења
1.801
Поени од реакции
7.057
Шо велеа Elvis i Pusenje?

Da bog da crk'o Rock and Roll kad ga svako svira.
Така да ... јасно е, што бендови и какви бендови се склопуваат во последно време. Па како сакаат нека се наречат. Немаат ни Р од рокот што го создаваа Боговите пред нив.

Yardbirds, Vanilla Fudge, T. Rex, The Eagles, ... бендови кој никој не ги слуша во македонија ... за разлика од некои скапанарии ..
Ама тоа е, на тоа „дереџе“ дојде музиката ...

Oва за што се однесува?
 
Член од
12 март 2007
Мислења
650
Поени од реакции
73
Да,Current 93 се многу добри,веројатно еден од покреативните состави од тие бендови,Death in june,sol invictus,the moon lay hidden beneath a cloud,der blutharsch,boyd rice,бендот на двид од интегрити,roses never fade..има,има.
The moon lay hidden beneath a cloud се топ
Sol invictus ги поштувам ептен
Der blutharsch e чудно интересна музика, martial industral / neofolk, добро звучи скрос
 
Член од
16 јули 2010
Мислења
3.012
Поени од реакции
1.951
def lepard се исто така добар бенд ви ги препорачувам
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
893
Многу веќе споменавте...нема да се навраќам...


Pearl Jam

 
T

the Carpenter

Гостин
Psyside напиша:
Aууу сериозен си ? :)

Знам дека за вкусови се работи, ама со Флојд никој неможе.
Не дека не може никој. Квалитетен се бенд, кој немам некоја потреба да го слушам појќе од еднаш на ... 6 месеци.
Дечките се музички талентирани. Премногу се нафурани со „шминкање“ и имаат огромна желба да го импресионираат обичниот човек со албум каверите. Пред се, музиката е на плочата, а не околу неа ... Нејсе.
Вокалот им е подпросечен, ама е добар гитарист. Текстовите им се бистрени со сила ... позадината инструментална е таква каква што е, лепена во студио и преправана со сати, месеци, години. Го нема шмекот на 60-70тите.
ете го моето мислење за Флојд.
П.С. Глумат депресивност!
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Не дека не може никој. Квалитетен се бенд, кој немам некоја потреба да го слушам појќе од еднаш на ... 6 месеци.
Дечките се музички талентирани. Премногу се нафурани со „шминкање“ и имаат огромна желба да го импресионираат обичниот човек со албум каверите. Пред се, музиката е на плочата, а не околу неа ... Нејсе.
Вокалот им е подпросечен, ама е добар гитарист. Текстовите им се бистрени со сила ... позадината инструментална е таква каква што е, лепена во студио и преправана со сати, месеци, години. Го нема шмекот на 60-70тите.
ете го моето мислење за Флојд.
П.С. Глумат депресивност!
Омотите се пред се израз на музичарите, т.е. обид за приказ на некоја емоција нешто што на некој начин ќе ти биде репер кога ќе се одлучиш истиот албум да стане твоја сопственост. Јас како љубител на арт-стајл/омоти и умерена ексцентричност тоа го сметам за доблест не за мана. Дали се обиделе да импресионираат некого или тоа бил само обид да ја отсликаат својата внатрешнсот е веќе друга тематика, за која мислам дека е тешка и бара долги дебати.

Друго, тоа дека биле шминкери мене не ми игра никаква улога, Квин на пример иако (Фреди Мекјури) беше геј музиката им беше феноменална, се облекуваше како женско у што уште не, сите они се ексцентрици како и повеќето уметници, за тоа никогаш нема да замерам нити ќе ми биде меродавно. За мене меродавен е моментот кога ќе пуштам музика и кога истата ќе ми ги наполни со солзи очите или ќе ми даде енергија да "стегнам заби" кога текстотот што го слушам ќе се поистовети со некоја случка од мојот живот, кога мелодијата или гитарата ќе ме збесне со некој луд риф (читај Хендрикс) кога ќе се ежам на секој дел од песната, кога ќе чујам некоја песна од бендот што го слушам во моментот (макар и да е нова) ќе можам лесно да ја познаам бидејќи не личи на ништо друго. Тука се вредностите на Флојд.

Нивниот стил е сосема поинаков од другите групи од тој период, немаат шмек како другите да можеби? но тоа е затоа што се уникат, токму затоа и ги ценам и сакам. Зашто се на некој начин пионери на психоделичниот звук т.е. едни од првите.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.910
Поени од реакции
23.888
Да,Current 93 се многу добри,веројатно еден од покреативните состави од тие бендови,Death in june,sol invictus,the moon lay hidden beneath a cloud,der blutharsch,boyd rice,бендот на двид од интегрити,roses never fade..има,има.
А јас мислев дека Death in june само јас ги слушам.

--- надополнето ---

Не дека не може никој. Квалитетен се бенд, кој немам некоја потреба да го слушам појќе од еднаш на ... 6 месеци.
Дечките се музички талентирани. Премногу се нафурани со „шминкање“ и имаат огромна желба да го импресионираат обичниот човек со албум каверите. Пред се, музиката е на плочата, а не околу неа ... Нејсе.
Вокалот им е подпросечен, ама е добар гитарист. Текстовите им се бистрени со сила ... позадината инструментална е таква каква што е, лепена во студио и преправана со сати, месеци, години. Го нема шмекот на 60-70тите.
ете го моето мислење за Флојд.
П.С. Глумат депресивност!
Ете јас сум обичен човек и не ме импресионирал ниту еден бенд толку. И сакам да ми објасниш што ти значи бистрење текст со сила и како се прави тоа, и дали за тебе добра позадина значи онаа што ќе ти текне во рок од првите 5 минути
 
Член од
7 август 2010
Мислења
50
Поени од реакции
6
Uste eden roker ;) :)
bas se so slusam e rock sviram malce i gitara ucam poveke
a najmnogu slusam U2 :)
mn malku gi slusat U2 ima li nekoj drug so gi slusa? :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom