Ристовски: Ние сме доминантно словенски народ

Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.107
Поени од реакции
150
Mnogu nova istorija ,sega ispadna deka nie sme gi Makedonizirale Slovenite.
Site stanavte istoricari breee.
Treseme gluposti uste i zivi sme.

на колку години прогледа и почна да читаш ????????
тресеме глупости за да можеш нешто ново да научиш......
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Континуитет да, но ти тврдиш дека антички македонци = словени. Прочитај пак па ќе видиш дека Панов зборува за два различни ентитети.
Потеклото на Словените засега е теорија, значи недокажано. Ова е официјално прифатено.

Има неколку теории за нивното потекло, меѓу кои е нивното потекло од овие балкански простори, како потомци на Пелазгите.
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Секогаш постои простор за нови историчари, со нови докази или поинакво интерпретирање на постоечките.
Историјата не треба да биде замрзната и догматска, како сакаат некои восочни фигури во МАНУ да ја прикажат.
Ко апостоли да се, па нивниот збор да е конечен.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Континуитет да, но ти тврдиш дека антички македонци = словени. Прочитај пак па ќе видиш дека Панов зборува за два различни ентитети.


Во споредба со доказите на наде проева и нејзината тероија за Античкомакедонски јазик

http://www.kralemarko.org.mk/default-mk.asp?ItemID=2B8FB27DE6CE1944906C2A27A4C70651

И во псоредба со доказите на други историчари сега да не ги набројувма п оред сите панов е гола вода со докази. Убаво кажа паско дека во 1862 година гермаснките историчари ја шират лагата за словените и со тоа лагата за грчката историја. Секој ден грците наоѓаат ископини таму и се разочарани од тоа што го гледаат и затоа се води оваа битка демек оклу името а уствари е околу вистината за словените.
 

Amnaesiac

Paranoid Android
Член од
9 декември 2008
Мислења
1.818
Поени од реакции
43
Потеклото на Словените засега е теорија, значи недокажано. Ова е официјално прифатено.

Има неколку теории за нивното потекло, меѓу кои е нивното потекло од овие балкански простори, како потомци на Пелазгите.
Токму така, значи не е официјално прифатено
антички македонци = словени.

Да кажам како јас го сфаќам. Ако мајка ми од фамилија А се омажила со татко ми од фамилија Б, јас го продолжувам континуитетот и на фамилија А и на Б, ама фамилија А не е еднаква на Б.
 
Член од
29 декември 2008
Мислења
1.505
Поени од реакции
43
Секогаш постои простор за нови историчари, со нови докази или поинакво интерпретирање на постоечките.
Историјата не треба да биде замрзната и догматска, како сакаат некои восочни фигури во МАНУ да ја прикажат.
Ко апостоли да се, па нивниот збор да е конечен.
Од многу бавење со историја по се,ќе незнаеме што сме.Поточно затоа и незнаеме.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Токму така, значи не е официјално прифатено
антички македонци = словени.

Да кажам како јас го сфаќам. Ако мајка ми од фамилија А се омажила со татко ми од фамилија Б, јас го продолжувам континуитетот и на фамилија А и на Б.

А зошто не е прифатено? Тоа значи дека они се во право? Цел свет е лажен тоа да знаеш.


Самиот хеленски автор Херодот, од своите со племеници наречен "татко на историјата", кој живеел во V век пр.н.е., запишал дека Хелените т.е. Грците на Балканот дошле од Египет, како Арапи, дека сите народи кои не го зборувале хеленскиот јазик, освен Египтјаните, биле барбари, и дека во областа Мореја и на Пелопонез ги затекнале Пелазгите т.е. древните Македонци, како староседелци.

На пример, секое трето презиме на жителите во Грција денес го носи коренот Кара, што на арапски значи црн, како Караманлис, Караџафери, Караникос, Караралис, Карагацис итн.

Понатаму Херодот вели: "Пелазгите неколку века пред доаѓањето на Хелените на Балканот ги изградиле Атина, Некрополот и градската тврдина, а потоа кога се зацврснале, ги изгониле домородните Пелазги од градот".


Ете гледаш доказите одат и многу длабок оза што грците се свесни дека се вештачка творба и затоа толку ги фаѓа бес и паника и хистерија кога они секој ден со тие ископувања тамо го гледаат сево ова.
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Од многу бавење со историја по се,ќе незнаеме што сме.Поточно затоа и незнаеме.
Тек треба да се спознаеме, не џабе пееја,
Не знаеш кој си, што си,
други тебе знаат,
срам голем е за тебе,
сам да се не знаеш.

Значи, македонската историја во минатото па и сега била и е подложна на туѓи пропаганди. Што на некоја околна држава и одговарало, тоа и го наметнувала. Денес имаме своја држава, се надевам и луѓе кои си ја сакаат таа држава и ќе допринесат конечно да си имаме наша историја.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Токму така, значи не е официјално прифатено
антички македонци = словени.

Да кажам како јас го сфаќам. Ако мајка ми од фамилија А се омажила со татко ми од фамилија Б, јас го продолжувам континуитетот и на фамилија А и на Б, ама фамилија А не е еднаква на Б.

Нема официјално прифатена теорија, а тоа значи дека остануваат сите теории во игра.

Значи не е нити одбиено, отфрлено, туку постои сеуште расправа за разните теории.

Незнам зошто мора да ги поставувате негативно нештата кои толку едноставно ви се презентираат, имате ли потреба за себенегирање?

The Making of the Slavs

History and Archaeology of the Lower Danube Region, c. 500–700





This book offers a new approach to the problem of Slavic ethnicity in southeastern Europe between c. 500 and c. 700. The author shows how Byzantine authors "invented" the Slavs, in order to make sense of political and military developments taking place in the Balkans.
Making extensive use of archaeology to show that such developments resulted in the rise of powerful leaders, responsible for creating group identities and mobilizing warriors for successful raids across the frontier. The author rejects the idea of Slavic migration, and shows that "the Slavs" were the product of the frontier.


2002 Choice Outstanding Academic Title Award Winner

Florin Curta

University of Florida

Series: Cambridge Studies in Medieval Life and Thought: Fourth Series (No. 52)

Извор: http://cambridge.org/us/catalogue/catalogue.asp?isbn=9780521802024
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Потеклото на Словените засега е теорија, значи недокажано. Ова е официјално прифатено.

Има неколку теории за нивното потекло, меѓу кои е нивното потекло од овие балкански простори, како потомци на Пелазгите.
немаат потекло ...
барем според мене ..
како шо реков поназад Словени исто како Југославија ... народите се други .. словени е само назив на тие групи народи со слична иста култура ...

каде се остатоците од нив ... засебна култура не се ...
со која култура, јазик ќе идентификуваш југословен кога знаеме добро дека е збир на народи, ентитети (а културите се засебни за Македонија, за Србија, Хрватска итн.), самиот континуитет на Македонија како Македонија и културата покажува дека немало словени (како засебеен народ, како идентитет, како нација) туку Словени не нарекувале некои кои биле туѓи за нас ...

Паско и вчера спомна дека денешниот днк е збир (дрво) од се што било на овие предели, но коренот кој е .. коренот е Македонски .. ако сме биле тотално асимилирани континуитетот низ вековите до ден денеска ќе се изгубел одамна ...
 

Amnaesiac

Paranoid Android
Член од
9 декември 2008
Мислења
1.818
Поени од реакции
43
Нема официјално прифатена теорија, а тоа значи дека остануваат сите теории во игра.

Значи не е нити одбиено, отфрлено, туку постои сеуште расправа за разните теории.

Незнам зошто мора да ги поставувате негативно нештата кои толку едноставно ви се презентираат, имате ли потреба за себенегирање?
...
Не знам со што се самонегирам, со тоа што тврдам дека го продолжувам континуитетот и на едните и на другите, за кои сеуште не се знае дали се исти или се фузионирале и со времето резултирале во нов ентитет кој води потекло од двата.
 
Член од
19 февруари 2009
Мислења
250
Поени од реакции
19
ne e istorija, ama na nekoi morat da im se crtat.

znaci, ne me interesirat mene sho velit denes nekoja kara-pederis kako-jani.

SAMITE Anticki Grci i drugi sovremenici na Antickite Makedoni zapisale nekoi raboti

Diodorus Siculus
- The commandant of the garrison of that city, Archelaus, who was a Macedonian by RACE, welcomed Attalus and surrendered the city to him 18.37.3-4.
Diodorus Siculus
- For many days the king lay helpless under his treatment, and the Greeks who had been settled in Bactria and Sogdiana, who had long borne unhappily their sojourn among peoples of ANOTHER RACE and now received word that the king has died of his wounds, revolted against the Macedonians. They formed a band of 3000 men and underwent great hardship on their homeward route. Later they were massacred by the Macedonians after Alexanders death. 17.99.5-6.
za slepcite, ne velit Athenians and Macedonians, tuku Greeks i Macedonians!

Arrian
The Campaigns of Alexander
- [Book II - Battle of Issus]
"Darius' Greeks fought to thrust the Macedonians back into the water and save the day for their left wing, already in retreat, while the Macedonians, in their turn, with Alexander's triumph plain before their eyes, were determined to equal his success and not forfeit the proud title of invincible, hitherto universally bestowed upon them. The fight was further embittered by the old RACIAL rivalry of Greek and Macedonian." [p.119]
Quintus Curtius Rufus
Grckiot Komandant Patros se obrakja kon DARIUS
"we few are all that remain of 50,000 Greeks. We were all with you in your more fortunate days, and in your present situation we remain as we were when you were prospering, ready to make for and to accept as our country and our home any lands you choose. We and you have been drawn together both by your prosperity and your adversity. By this inviolable loyalty of ours I beg and beseech you: pitch your tent in our area of the camp and let us be your bodyguards.
We have left Greece behind; for us there is no Bactria; our hopes rest entirely in you - I wish that were true of the others also! Further talk serves no purpose. As a foreigner born of ANOTHER RACE I should not be asking for the responsibility of guarding your person if I thought anyone else could do it." [p.112-13]
- I Makedonite i Persijcite se definitivno i nepobitno BELA Rasa
- 50 000 Grci se borele na strana na Persijcite
- Grkot tolku gi mrazel Makedonite sho i pokraj toa sho povekjeto od niv zaginale (we few are all that remain of 50,000 Greeks) , toj i ponatamu sakal da se bori protiv Makedonite i da go stitat samiot Persiski "Great-King"


ova se svedostva od sovremenici ili lugje koi ziveele kratko posle slucuvajnata.

Ristovski, so seta pocit kon negovata rabota, ne gi sretnal ovie dokumenti???
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Не знам со што се самонегирам, со тоа што тврдам дека го продолжувам континуитетот и на едните и на другите, за кои сеуште не се знае дали се исти или се фузионирале и со времето резултирале во нов ентитет кој води потекло од двата.

Добро, чим така велиш. Јас добив впечаток дека ја отфрлаш тезата за потеклото на Словените од Балканот, како што рековме, фактот што не е официјално прифатена, не значи дека е отфрлена.


Односно, недостигот на докази за постоење, не значи и доказ за непостоење.
 
Член од
29 декември 2008
Мислења
1.505
Поени од реакции
43
Тек треба да се спознаеме, не џабе пееја,
Не знаеш кој си, што си,
други тебе знаат,
срам голем е за тебе,
сам да се не знаеш.

Значи, македонската историја во минатото па и сега била и е подложна на туѓи пропаганди. Што на некоја околна држава и одговарало, тоа и го наметнувала.
Денес имаме своја држава, се надевам и луѓе кои си ја сакаат таа држава и ќе допринесат конечно да си имаме наша историја.
Од ова што го пишуваме изгледа да ќее така.Ние стварно незнаеме што сме.И точно е дека ќе има луѓе кој ќе ја докажуваат нашата историја и потекло но секогаш ќе има и такви кој ќе ја оспоруваат.Но најлоши се оние твојте.Мислам домашните оспорувачи.А ние ги имаме со лопата да ги рини човек.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Не знам со што се самонегирам, со тоа што тврдам дека го продолжувам континуитетот и на едните и на другите, за кои сеуште не се знае дали се исти или се фузионирале и со времето резултирале во нов ентитет кој води потекло од двата.


Токму тоа според мене се случило, прво имало преселба ама во обратен правец, од макеоднија кон русија и украина, а после во 6-7 век мала група од нив дошла назад кон своите претходни првибитни огништа. Тоа според мене е фузијата со тие што останале и се мешале со разни племиња и како што убаво објасни паско ние затоа сме оргинални бидејќи имаме во себе од повеќе племиња етногенеза, но најбитно е дека и водиме потекло од античките македонци.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom