Рибља Чорба

C

Cool Hand Luke

Гостин
Легендарна група! Бора легенда! И Миша Алексиќ, Вицко Милатовиќ, покојниот Рајко Којиќ, поранешните Бајага и Чутура. Едно време слушав само неколку песни од нив, сега не којзнае колку повеќе, но филозофијата повеќе им ја прифатив :)
Цел ден да ги слушам цел ден ќе бидам расположен :) И Слоба ги слушаше додека беше во Хаг.

Погледај дом свој, анџеле
Како је лепо бити глуп
У два ќе чистачи однети џубре
Амстердам
Лутка са насловне стране
Џиги бау
Ја сам још она иста будала
Напољу
Кад ходаш
Кад сам био млад
Неќу да испаднем животиња
Одлазак у град
Воли волим жене
Још један шугав дан
На западу ништа ново
Драга не буди педер
Пекар лекар апотекар
Немој да идеш мојом улицом
Када падне ноќ
Ал КАпоне, и Хитлере и Стаљине завио је у хаљине :) Легенда
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
Многу ги почитувам, имаат закон текстови, едноставно најдобри се од сите екс ју групи. :pipi:
 

Justice for All

Tempus fugit
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.372
Поени од реакции
85
Аххх... Кад Ходаш....
Нејќев да пишувам ваков пост, во стилот, ех сите песни што ги сакав ама не ми испеа... ама за оваа мора да речам: не смееше да ја пропушти. И плус и беше као омилена на другарка ми... Но добро..
... убаво беше на Чорба. Ме нервираше што морав саат време да го чекам господинот да му текне... но, саат време не е ништо, имаше и полошо од мене.
Нели М.?:baeh:

ок, note to self: не се пикај во гужвата, и од страна може да биде добро. Само ќе зовриеш и ќе ти се пие вода по сто пати. И не, пиво не помага. Вода си е вода.
Под број два: увек касни. Поготово, за вакви работи. За родендени и концерти едноставно се очекува луѓето да дојдат 30-60 мин. покасно од договореното.
 
Член од
29 јануари 2007
Мислења
217
Поени од реакции
1
ehhh.. kad hodas.. :)
mislev deka na vtoriot bis ke ja slusnam, no nisto..
Sepak bese Ekstra. Tret pat go slusam Boro, a prv pat celiot bend vo zivo.. odlicno bese.

- Jedino Moje
- Gde Si U Ovom Glupom Hotelu
- Minut Sa Njom
- Necu Da Ispadnem Zivotinja

enjoy :)
 
Член од
18 јули 2009
Мислења
33
Поени од реакции
2
па добро сите се наогаме во песните али не само шо се убави и чесни се . Само тие биле единствената хард рок група на балканот во тоа време. Многу се добри свака част
 
C

Cool Hand Luke

Гостин
Кад ходаш е песна на Бајага и после напуштањето на Чорба ја има испеано со Инструктори но во живо само, студиска верзија нема, може не му било згодно а може не ни имал авторско право на тоа, на своја песна :) бидејќи и припаѓа на Рибља Чорба. Сепак ќе да е првото. Небитно.
Во Амстердам многу ми се свиѓа кога Еди Грант ќе распали на крај, фантастичен вокал Еди.
Неќу да испаднем животиња е страва балада, див херој не е за врска. :)
Ја сам још она иста будала и другите од Кост у грлу, тоа бил албум над албумите пред 30 години.
Штета што Бора нема некоја за Македонија, битно има за Хрватите - лепе мачке загребачке. :)
 
Д

Дамјан_Amstaff

Гостин
Најдобри се ! Меки ?! Е кај се маки рибља чорба жити се ?!
Listening in the moment : Pogledaj dom svoj andjele !
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.255
Поени од реакции
2.241
По концертот на 11.03.2010 во Клуб Колосеум, се слушаат гласини дека Рибља Чорба ќе нашрави уште еден концерт во Скопје, на саем, на 30.03.2010(вторник). Некој да има со повеќе инфо за ова?

На официјалната страна гледам во најава на концерти не стои ништо, но по оној на 11.03 во скопје наредниот им е дури на 09.04.2010 во Љубљана. Мислам дека има услови за уште еден спектакл.

Едит: Дајте линк од темата за Концертот што помина!?

Едит на едитот: Ја најдов!
 

bama

† Револуционер †
Член од
1 февруари 2007
Мислења
2.040
Поени од реакции
362

vlatko_95

Чоек
Член од
26 септември 2008
Мислења
260
Поени од реакции
66
Една од најдобрите рокенрол групи.
 
Б

Бат Елохим

Гостин
Беа добри на времето кога бев 8мо одделение.
Лично Бора, педофил и новокомпониран четник не го поштувам.
Сите песни или барем повеќето од нив се од времето на Бајага во Чорба или од антчката историја на Чорба, како и да е.
Лабудова песма е последниот албум со понекоја добра песна. и тоа е снимен мислам 91 ако не се лажам....
И никад нема да се вратат саглам, со песни. Се е шлепање на стара слава, ништо повеќе.

мајне фејворит сонг :)
 

Марко!

Алфа
Член од
6 февруари 2010
Мислења
272
Поени од реакции
14
Mногу се природни и народски луѓе,такви им се и песните и затоа ги поштувам.
 

Freddy Krueger

The Dream Master
Член од
18 март 2009
Мислења
2.236
Поени од реакции
2.028
да не ја знае некој македонската верзија на кад сам био млад???
порано ја имав читано некаде ама ја заборавив!!
 

Шмики

Byakugan
Член од
12 март 2008
Мислења
743
Поени од реакции
16
4 јуни, настап на Рибља Чорба @ Night Club Milenium, почеток 12:30.. ке биде јако!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom