Референдум во врска со членството на Обединетото Кралство во ЕУ (Bretxit)

Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
Едноставно е преглупо да има нов референдум. Се коси со секоја правна, морална, обичајна и било каква логика. Апсолутно не се согласувам дека сега демек се свестиле бритнаците за тоа што губеле ако излезат од ЕУ и ќе гласаат за назад. Тоа е една голема претстава, која е видена во РМ милион пати, а моменталната веќе трае 3-4 години. Ако не бидне ова војна, ако не бидне она сиромаштија, ако не албанците и така во круг.

Моментално меинстрим медиумите, контролирани од старите елити се во колапс и паника, од причина што не можат да го прелажат мнозинството од западњаците. Мулти-култи општеството и либерализмот, кое го пропагираа истите тие е на бездната, затоа и покрај тоа што сите западни служби и политичари ја туркаа ПРОТИВ опцијата излегоа поразени од ,,шака луѓе,,(фигуративно кажано) од другата страна.

А дека економијата и безбедноста ќе се влошеле, тоа е дрн дрн јариња муабет. Всушност скоро све во светот е еволуција, така што несомнено британците ќе бидат уште десетици години на врвот и на двата плана.
Британците на врвот, не заебавај, единствена можност за такво нешто е да заиграат со старите игри, раскарај па владеј, што ги правеа тоа досега на Блискиот Исток, само сега ќе треба да го прават во Европа.

Така да тоа тешко ќе оди, а Британија сама, па и со комонвелтот да е со неа, како што не е, ќе биде безначаен играч во новиот свет на тешкаши.

ЕУ нема да се распадни, туку ќе се реформира, а како ќе изгледа, ќе зависи кој ќе ја реформира, нациналисти или либерали.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.794
Поени од реакции
21.204
Едноставно е преглупо да има нов референдум. Се коси со секоја правна, морална, обичајна и било каква логика. Апсолутно не се согласувам дека сега демек се свестиле бритнаците за тоа што губеле ако излезат од ЕУ и ќе гласаат за назад. Тоа е една голема претстава, која е видена во РМ милион пати, а моменталната веќе трае 3-4 години. Ако не бидне ова војна, ако не бидне она сиромаштија, ако не албанците и така во круг.

Моментално меинстрим медиумите, контролирани од старите елити се во колапс и паника, од причина што не можат да го прелажат мнозинството од западњаците. Мулти-култи општеството и либерализмот, кое го пропагираа истите тие е на бездната, затоа и покрај тоа што сите западни служби и политичари ја туркаа ПРОТИВ опцијата излегоа поразени од ,,шака луѓе,,(фигуративно кажано) од другата страна.

А дека економијата и безбедноста ќе се влошеле, тоа е дрн дрн јариња муабет. Всушност скоро све во светот е еволуција, така што несомнено британците ќе бидат уште десетици години на врвот и на двата плана.
Dobro ne pomisli za moment deka deckoto mozebi e na arbajten tamu so evropski pasos pa nekako direktno se pocustvuva zagrozen. Da se rabotese za referendum vo Irska veruvam deka oko nemase da mu trepni dali ke izlezi ili ne i sto mislele gragjanite okolu toa. Uste pomalce dali ke se zaebele.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.086
Поени од реакции
19.951

https://imgur.com/upt1K4e

38% сметаат дека брегзит е.правилна одлука. 49% сметаат дека е погрешна. При ваков сооднос мора да има втор референдум. Не знам што е недемократски тука.
Ако не се спроведе одлуката и волјата на граѓаните од првиот референдум, тоа би било класично силување на демократијата. Крајно недемократски чин, карактеристичен за банана држави како Сомалија и Северна Македонија.

Сега, после референдумот, апсолутно небитно е колку проценти сметаат дека е правилна или погрешна одлуката. Плачковците и квази-демократите на кои не им одговара резултатот, процентот од анкетата, но и од сите наредни анкети до 19 Март 2019, може слободно во шупак да си ги напикаат.

Голем срам ќе биде за држава како Британија, да поништи и игнорира одлука донесена со помош на најмоќната демократска алатка - референдумот.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
@Ne_sum_ja , уште ли си на истите ставови во врска со ова прашање како на времето кога ја отвори темата и муабетите од првите страни?
 
Член од
22 јануари 2012
Мислења
660
Поени од реакции
421
Мое мислење е нешто што многу луѓе може да исели од УК освен новиот режим за ЕУ граѓани е падот на фунтата. Мислам дека со тоа ќе се исчисти од сите европски работници што сме овде.
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.749
Поени од реакции
12.765
Ако не се спроведе одлуката и волјата на граѓаните од првиот референдум, тоа би било класично силување на демократијата. Крајно недемократски чин, карактеристичен за банана држави како Сомалија и Северна Македонија.

Сега, после референдумот, апсолутно небитно е колку проценти сметаат дека е правилна или погрешна одлуката. Плачковците и квази-демократите на кои не им одговара резултатот, процентот од анкетата, но и од сите наредни анкети до 19 Март 2019, може слободно во шупак да си ги напикаат.

Голем срам ќе биде за држава како Британија, да поништи и игнорира одлука донесена со помош на најмоќната демократска алатка - референдумот.
Недемократски ќе биде да се почитува волјата на мнозинството, а демократски ќе биде слепо да се држиме за одлука донесена во 2016. Мене ми нема логика ова што го пишувате. Ако сте толкави приврзаници на непосредно изразената волја на граѓаните, не гледам зошто би ви сметал уште еден референдум. Моменталната волја секогаш треба да надтежнува над претходноизразената волја.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.344
Поени од реакции
22.641
Недемократски ќе биде да се почитува волјата на мнозинството, а демократски ќе биде слепо да се држиме за одлука донесена во 2016. Мене ми нема логика ова што го пишувате. Ако сте толкави приврзаници на непосредно изразената волја на граѓаните, не гледам зошто би ви сметал уште еден референдум. Моменталната волја секогаш треба да надтежнува над претходноизразената волја.

momentalnata volja e izrazena vo referendumot a toa e izlez. anketi ne se referendum. london ne e cela britanija. neznam sto ne ti e jasno, imase referendum narodot se izjasni.
 
B

Bafra

Гостин
ЕУ нема да се распадни, туку ќе се реформира, а како ќе изгледа, ќе зависи кој ќе ја реформира, нациналисти или либерали.
(y)
Ај ќе си играме со зборовите. Немало да се распадне, туку реформира, а што подразбираш под тоа...
СССР и СФРЈ исто ли не се распаднаа, туку се реформираа ?

Ако некој систем е добро поставен, тогаш тој треба да јакне, да се шири, да има се поголема моќ и влијание. Нешто налик на САД, па и Кина
Кај го гледаш тоа кај ЕУ....
УК ако излезе тоа нели е распад ...

Викаш на блиски Исток правеле раздели и владеј, а во ЕУ слога цвета меѓу државите.:D
Колониите и поделбите на територии кои ги направиле Британците претходно низ светот колку што гледам сеуште функционираат под исти граници и ист принцип. :cool:

Кој се тие светски тешкаши, зашто УК не влегува во нив ...

Мое мислење е нешто што многу луѓе може да исели од УК освен новиот режим за ЕУ граѓани е падот на фунтата. Мислам дека со тоа ќе се исчисти од сите европски работници што сме овде.
Добар заклучок (y)
Само забораваш еден факт, како и повеќето тука, а тоа е како тече време, како се зголемува нервоза кај европјаните, се поблиску е моментот на (еве ќе користиме речникот од другите) реформи во ЕУ. Тие реформи :D зар ќе го зајакнат еврото, тие реформи ќе зголемат моќта на реформираната ЕУ, ќе појачаат економијата ли, кој друг освен ЕЦБ ги купува долговите на ЕУ државите ... Ова сега што почнува низ Франција, Белгија и Холандија е само почеток на хаосот низ ЕУ. Огромни буџетски дефицити, без намера и шанса да се намалат (социјализам), колапс на пензиските фондови, држави без работоспособно население, без заедничка војска, раштиман оркестар во носење одлуки итн итн баш ме интересира на кој начин реформирани :icon_mrgr: ќе бидат некаков си фактор :toe:
Макаронката му се чаталеше на Трамп дека му дозволувал да си игра политика, па после ради 50.000 жолти елеци свитка опашката, стана јуфка :icon_lol:

Едно е да излезе Калифорнија од САД, каде САД пак ќе си бидат алфа и омега, а друго е напуштање на брод кој тоне.
Седете си во УК и :свиркам: , побезбедно и поубаво за работење од таму, само во Норвешка може да е.
А ако сакаш да си заштитиш заштедата, дел смени си ги во доларос.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Neki novi klinci be Bafra. Neki novi klinci. I tamu e polno so almi, zarnievci, lurzoj i ostanata banjata intelektuala. Oddamna Britanija ne e toa sto bese. Vreminjata koga ja drmase zemjinata topka zavrsija so krajot na vtorata svetska vojna. Toa bese pocetok na krajot. Za Francija isto taka. Arno sto imaat mesto vo postojanite clenki na sovetot za bezbednist so pravo na veto pri OON inaku ke bea na nivo na drugite bivsi kolonijalni sili. Nikoj i nisto. Kako Belgija ili Holandija na primer. Nit nekoj gi prasuva nesto, uste pomalce gi interesira sto mislat. Taka da jas ne bi se kladel. Se nadevam deka ke gi stegnat zabite i maski ke izdrzat sto i da gi ocekuva, no edno e jas sto se nadevam, drugo e realnosta.
Лапај К бе опинок глуп!
Главата ти е пуна говна.
Мислиш мене ми е драго што егзистира ретардиран скот као тебе баш на планетава, баш у оваа несреќа од земја у која јас живеам.
Ако ме спомнуваш, цитирај ме или тагирај, пиз*о глупава!
 
Член од
15 ноември 2014
Мислења
324
Поени од реакции
314
(y)
Тие реформи :D зар ќе го зајакнат еврото, тие реформи ќе зголемат моќта на реформираната ЕУ, ќе појачаат економијата ли, кој друг освен ЕЦБ ги купува долговите на ЕУ државите ... Ова сега што почнува низ Франција, Белгија и Холандија е само почеток на хаосот низ ЕУ. Огромни буџетски дефицити, без намера и шанса да се намалат (социјализам), колапс на пензиските фондови, држави без работоспособно население, без заедничка војска, раштиман оркестар во носење одлуки итн итн баш ме интересира на кој начин реформирани :icon_mrgr: ќе бидат некаков си фактор :toe:
Haosot e kaj Theresa May. Pa neli gledash shto i se slucuva, kolku ministri ja napushtija. Najgolemite pobornici na BREXIT sega nigde gi nema. Sekoja nedela po edna do dve ostavki.

Toa za ekonomijata kakvi posledici kje ima, epizodata tek sledi. Samo vo bankarski sektor, Frankfurt ili Amsterdam stojat kako opcii. Isto prikazna kje bidat i mnogu firmi.

Drug pat soberi argumenti pred da tvrdish neshto, vaka.... ne si bash na cisto.
 
B

Bafra

Гостин
Haosot e kaj Theresa May. Pa neli gledash shto i se slucuva, kolku ministri ja napushtija. Najgolemite pobornici na BREXIT sega nigde gi nema. Sekoja nedela po edna do dve ostavki.

Toa za ekonomijata kakvi posledici kje ima, epizodata tek sledi. Samo vo bankarski sektor, Frankfurt ili Amsterdam stojat kako opcii. Isto prikazna kje bidat i mnogu firmi.

Drug pat soberi argumenti pred da tvrdish neshto, vaka.... ne si bash na cisto.
Тео, ова не е Македонија па што ќе каже Зајко или Грујо тоа да биде божји закон. Тереза точно е дека прави хаос, ама низ колку хаоси поминале Англичаните тие си знаат.
А поборниците што сакаш да прават, тоа што требаше го постигнаа, го добија референдумот (дали местено, сечено, додавано не е битно)

Какви последици ќе има за економијата ... Франкфурт или Амстердам ќе идат, слободно, нека прават екскурзии, ама кога ќе осетат реалноста од регулациите, давачките од страна на ЕУ ќе молат да се вратат назад. Гледај само какви глупи регулации прават на интернетот, а камоли на другите финансиски работи.

Еве ти факти за економијата на УК од 3 (трет) квартал :
УК + 0.6%,
Германија е негатива - 0,2%
Франција +0,4%
Италија ти е 0

Фирмите во УК сите солидно работат, дури и самите се зачудени, работниците се задоволни, нема некои поголеми тензии, за разлика од ЕУ членките. Дури и Германија имаш народ по улиците.

Ти гледај ја само состојбата на УК, а ЕУ мисли си дека така ќе остане (y).
Напишав неколку пати, доколку ЕУ беше на прав пат УК немаше да излегува, не се глупи. А доколку во тој случај бараше излез, тогаш и јас ќе кажував дека толку од УК.

Кога анализираш само едната страна, нормално погрешни ќе ти бидат прогнози.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.794
Поени од реакции
21.204
Лапај К бе опинок глуп!
Главата ти е пуна говна.
Мислиш мене ми е драго што егзистира ретардиран скот као тебе баш на планетава, баш у оваа несреќа од земја у која јас живеам.
Ако ме спомнуваш, цитирај ме или тагирај, пиз*о глупава!
Ti vaka mi lici kako oddamna ban da nemas jadeno. Nekako mnogu se opusti :sneaky:.
 
B

Bafra

Гостин
Ne ti be, Almeto snegulkata. Ne gledas deka vo PMS e vlezena.
ааааа, не гледам бе, на игнор листа ми е тој. Баш да видам што интелектуално напишал.

Туку некои ги бараа и се исмеваа на Фараж и компанија, а на Јункер изгледа се влажнат :confused:
Прогнозира и други земји ќе излегуваат :D
https://www.youtube.com/watch?time_continue=156&v=tQjWV9Bhc0g[DOUBLEPOST=1544086425][/DOUBLEPOST]хихих ништо ново од Алма :)
 
Последно уредено од модератор:

Kajgana Shop

На врв Bottom