Референдум во врска со членството на Обединетото Кралство во ЕУ (Bretxit)

Член од
23 октомври 2011
Мислења
887
Поени од реакции
2.207
Има некоја логика во тезата на Претседателот. Најбогатите секогаш први го напуштаат бродот кој тоне.


http://www.plusinfo.mk/vest/76042/baranja-za-referendumi-vo-italija-holandija-francija-i-vo-shvedska

Мењајте евра у швајцарци
Така беше и со Југославија, најбогатата република - Словенија прва го напушти бродот што тоне. Искрено се надевам дека ЕУ нема да ја доживее судбината на Југославија, доста беа братоубиствени војни на овој континент. Ама референдумот е моќно и ненасилно оружје за раскринкување на ЕУ.
 
Последно уредено:
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Нека ја повлече, ако Брекситот може да донесе нешто добро, тоа е да го натера исламскиот калифат конечно да разбере дека не е европска држава и да си ја бара иднината во блискиот исток и кавказот.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Инаку денеска сите се вртиме околу сите можни комбинации кои може да настанат, а чинот на оставката на премиерот Камерон си ја заобиколивме. Чинот на покажување политичка одговорност - нешто што за нашиве гниди од политичари е мислена именка. Овој не успеал во кампањата си дава оставка, а нашево муле му вадат 5 000 000 афери, лични дискредитации, понижувања - мува не го лази. Само доказ колку сме политички и општествено недораснати и милиони години културолошки назадни.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Ти друже си легенда. :D
Паторот од уста не го извади. Кур да беше, од толку чување во уста, ќе се стопеше досега.

У реду е, знаеме дека паторот е за во затвор, ама не мора во секоја тема, во секој пост едно исто да повторуваш. Не за друго, психички лошо ти влијае, ќе се пореметиш.

Крени ролетни, нека влезе малку светлина во дувлото, излези надвор нека те фати воздух, не се врти светот само околу паторот и Заев. Јас разбирам идат избори и мора да дудлате во партија, ама не мора по секоја цена, на секоја тема, си има соодветни теми за тоа каде што може да си правите circle jerk со истомисленици.
И на тебе и тој лајкот што ти го стаил да ви го даам да си поиграте малку....кренете гаќи малку да ви влезе светлина у тоа главите празни. И брексит го коментирате ко мирко хермафродитот, од партиски побуди.
 

Max Legend

The black swordsman
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.339
Поени од реакции
6.478
Ти зборуваш за последните години и за некои погрешни политики. Јас му одговарав на Бачето на небулозите дека европа 50 години страдала од европското соединувње што е нонсенс. Во тие 50 и кусур години имаа невиден прогрес, немаат видено војна со децении, последната војна во европа беше во Југославија, каде погоди што, некои држави мисела дека со раздружување ќе им било многу убаво, словенци мислеа дека ќе процветаат ако не ги ранат јужанците, србите сонуваа за небеското царство, на македонците им продаваа конгреси у Солун и прикаски „еден патилџан една марка (копијарт од @Let 3 ).

Ја не викам дека ЕУ оди по лош пат, дека сегашнава политика е погрешна, дека не се посветува внимание на реалните проблеми, дека очигледно процесот кон поголема интеграција и политичка моќ на унијата е грешен и народите не го сакаат, но да тврди некој дека заради тоа треба целосно задржувуање и дека така ќе им било поарно, тоа може само да мисли човек што со краткорочно гледање од месец дена во идината или некој со агенда да шири такви глупости
Да те корегирам - Унијата постои од 1993. Пред тоа немаше обединување, на заедништво сигурно мислиш на економскиот сојуз помеѓу западноевропските држави, односно ЕЕЗ. Другите земји беа под капа на Советскиот Сојуз. Така да имаш само 23 години на обединета Унија со земји од западен и источен блок, Пардон, првите проширувања на исток беа во 2004, така да само 12 години на политичка унија.

Друга работа - на кризиве не им се гледа крај. Должниците си останаа должници. Кризата со мигрантите само ќе се продлабочи, оваа година се очекуваат 600 000+ од Блиски Исток/Африка/Авганистан чија крајна дестинација е Германија. Ниту договорот со Турција како бафер зона не ги спасува. Во Германија растат тензиите, земја која про ЕУ кампот ја спомнува како светилник на Европа во многу нешта наликува на земја која добива своја арапска пролет - масовно цензурирање бидејќи медиумите се под власт на државата, неспособен менаџмент за спраување со 1,5 милиони лица, добар дел од нив неидентификувани, а сега треба да примат уште од страв да не бидат наречени ксенофоби. Ова е само мал дел на проблеми кои само се трупаат, а решението е - присила, цензура, присила, цензура. Не сакаш ваков закон за онлајн ограничувања на говор? Казна. не примаш бегалци за квоти кои ти ги одредивме, ама твојот народ со 90% гласа против? Казна.

Мислиш дека Унијата ќе биде способна да ги изменаџира работите?
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
5.120
We'll head down the pub and wait for this to blow up. :D

@kano мислам дека работава е ептен сериозна, фирмите и банките во City сериозно расмислуваат да се префрлат во Франкфурт.
Што е логично според мене. Замисли ти да си HSBC. Би прифатил главнината на бизнисот да ти е во земја која што е политички нестабилна, нема пристап до ЕУ пазарот и неможе да вработува слободно луѓе од цела Европа, туку мора да вработува луѓе само од УК?
И сам знаеш дека 70% од City е Германци, Французи и Холанѓани.

Во Лондон по пабови е ко на погреб да си, сите се како попарени.
Little Englanders убаво не повлекоја со нив во блатото.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.266
Поени од реакции
36.155
Така беше и со Југославија, најбогатата република - Словенија прва го напушти бродот што тоне. Искрено се надевам дека ЕУ нема да ја доживее судбината на Југославија, доста беа братоубиствени војни на овој континент. Ама референдумот е моќно и ненасилно оружје за раскринкување на ЕУ.
Па не е баш така. Секоја дезинтеграција си носи разговори за некои претходни прашања како на пример ова.

Министерот за надворешни работи, Хозе-Гарсија Маргало, смета дека неговата земја треба да го искористи Брегзит и да ја побара контролата. Како што вели Маргало, во моментот кога ЕУ и Велика Британија официјално ќе се разделат, ќе престанат да важат договорите, а неговата земја тогаш треба да притисне и да побара Гибралтар да се најде надвор од преговорите помеѓу ЕУ и Кралството и да стане билатерално прашање исклучиво со Мадрид.
 

Johnny B

Психопат
Член од
15 февруари 2010
Мислења
11.234
Поени од реакции
10.278
Најдоброто нешто што можи да се случи е ЕУ да се распадни и да не постои повеќе- барем не во оваа форма. Потребен е нов Европски сојуз во кој ќе учествуваат сите европски држави со нови регулативи. ЕУ во насоката во која тргнала не ни можи да опстои. Многу народи, многу држави, едноставно никогаш нема да биди една држава.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.456
Поени од реакции
22.853
We'll head down the pub and wait for this to blow up. :D

@kano мислам дека работава е ептен сериозна, фирмите и банките во City сериозно расмислуваат да се префрлат во Франкфурт.
Што е логично според мене. Замисли ти да си HSBC. Би прифатил главнината на бизнисот да ти е во земја која што е политички нестабилна, нема пристап до ЕУ пазарот и неможе да вработува слободно луѓе од цела Европа, туку мора да вработува луѓе само од УК?
И сам знаеш дека 70% од City е Германци, Французи и Холанѓани.

Во Лондон по пабови е ко на погреб да си, сите се како попарени.
Little Englanders убаво не повлекоја со нив во блатото.

Полека, денес е лош ден за Лондон, ќе правиме муабет за месец дена. Денес секој гледа што се случи денес и не подалеку. Ги спомна HSBC, знаеш што уствари е HSBC? Хонг Конг - Шанхаи Банкинг Корпорејшн а сепак главната канцеларија им е во Лондон а не во Кина.... Никој нема да се пресели, поготово не банките. Сити ќе продолжи да вработува кого сака, визи за нив секогаш ќе има, имаат 2 години да направат закони во корист на Сити.
 

Милојко

Идем Куме Кући
Член од
17 ноември 2008
Мислења
3.072
Поени од реакции
553
@Almeida Не па у право се дечките. Ако се пљукаме у темата за шарената револуција немора и овде. Мене на пример целава ситуација со ЕУ ми е смешна. Замисли сељакот од Муртино да беше власт изминативе 10 години и знаејќи го неговиот поданички карактер до сега ќе сменеше и име и презиме само за да се увлече у европските шупаци. Секој пунолетен знае дека Еу нема да биде вечна. Од друга страна Грујо најде алтернатива како од депресија државата да ја понесе во прогрес. Сега дека има утки има, дел од одговорноста за истите лежи во сите нас, такви сме ко народ сакаме да лапаме, али генерално вработија преку 120 000 луѓе што беше основен проблем во државата. На идните влади им преостанува да ги зголемат приходите, што според мене многу лесно се решава но отом потом.

Што се тиче Британија они според мене никогаш не ни биле дел од Еу.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Да те корегирам - Унијата постои од 1993. Пред тоа немаше обединување, на заедништво сигурно мислиш на економскиот сојуз помеѓу западноевропските држави, односно ЕЕЗ. Другите земји беа под капа на Советскиот Сојуз. Така да имаш само 23 години на обединета Унија со земји од западен и источен блок, Пардон, првите проширувања на исток беа во 2004, така да само 12 години на политичка унија.

Друга работа - на кризиве не им се гледа крај. Должниците си останаа должници. Кризата со мигрантите само ќе се продлабочи, оваа година се очекуваат 600 000+ од Блиски Исток/Африка/Авганистан чија крајна дестинација е Германија. Ниту договорот со Турција како бафер зона не ги спасува. Во Германија растат тензиите, земја која про ЕУ кампот ја спомнува како светилник на Европа во многу нешта наликува на земја која добива своја арапска пролет - масовно цензурирање бидејќи медиумите се под власт на државата, неспособен менаџмент за спраување со 1,5 милиони лица, добар дел од нив неидентификувани, а сега треба да примат уште од страв да не бидат наречени ксенофоби. Ова е само мал дел на проблеми кои само се трупаат, а решението е - присила, цензура, присила, цензура. Не сакаш ваков закон за онлајн ограничувања на говор? Казна. не примаш бегалци за квоти кои ти ги одредивме, ама твојот народ со 90% гласа против? Казна.

Мислиш дека Унијата ќе биде способна да ги изменаџира работите?
Европски сојуз, во една или друга форма постои од 1951, еволуираше и се ширеше со текот на годините.

Не, не мислам дека Унијата е способна да се справи со сите проблеми ако не се редефинира и не ги пренасочи своите приоритети кон своите граѓани, а не да посветува време и пари на прашања како примање мигранти, караници со Русија и слепо следење на командите на САД. Но сметам дека еден вид на Европска унија мора да постои, барем во вид на стариот ЕЕЗ ако не повеќе, кажав и вчера, враќање на ситуација во Европа како пред 1951 со бариери, караници и отварање стари рани континентот нема да го преживее, исто како што има шанси да не ги преживее и проблемите кои ти ги наброја, но и вториве проблеми нема да се решат со разединување и изолација, туку само со нова политика и нов курс на целиот сојуз.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Така беше и со Југославија, најбогатата република - Словенија прва го напушти бродот што тоне. Искрено се надевам дека ЕУ нема да ја доживее судбината на Југославија, доста беа братоубиствени војни на овој континент. Ама референдумот е моќно и ненасилно оружје за раскринкување на ЕУ.
Нема врска. Словенија имаше најголем БДП, а контролата на парите во Белград. Со излегувањето од СФРЈ прво го изгуби пазарот со што им падна БДП-то кое го достигнаа дури после 20 години самостојност. Историската позадина и контекстот на двете ситуации се тотално неспоиви. Во даденава паралела Германија би била Словенија, со таа разлика што истата е најбројна земја во ЕУ и продава високоданочени високотехнолошки производи на сите пазари во светот. Британците реално немаат таква индустрија и тие што правилно ги знаат состојбите знаат какви маки ќе имаат англиските производители сега. Затоа и сите финансиски институции од UK денеска само констатираа дека оваа екскурзија многу ќе ги чини.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom